Annons

BoIS har förlängt med Agim Sopi

Agim Sopi kommer att träna BoIS under ytterligare minst två år meddelar klubben i ett pressmeddelande.. Tränaren presenterades av klubbens ordförande Gabriel Munck i december ifjol och var då förhållandevis obekant för många i Landskrona. Nu är det tvärtom.

Agim Sopi kommer att träna BoIS under ytterligare minst två år meddelar klubben i ett pressmeddelande.. Tränaren presenterades av klubbens ordförande Gabriel Munck i december ifjol och var då förhållandevis obekant för många i Landskrona. Nu är det tvärtom.

Landskrona BoIS förlängde på fredagen kontraktet med tränaren Agim Sopi. Han kommer att vara tränare i BoIS i ytterligare minst två år, alltså säsongerna 2017 och 2018.
– Agim Sopi är en stor bidragande orsak till att BoIS i år är ett topplag. Han har med stor framgång utvecklat spelare och är en populär röst i truppen. Om det sedan räcker till avancemang till Superettan i år återstår att se. Målsättningen är att med Agim Sopi som tränare nå Superettan kommande år, säger Mikael Hjelte, fotbollsansvarig i BoIS
.
– När det gäller assisterande tränaren Billy Magnusson så ska vi ta upp en diskussion med honom. Samarbetet mellan Agim och Billy fungerar väldigt bra, tillägger Mikael Hjelte.

Annons
Annons
Annonser


Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser