Stjärnglans på skolavslutning

Eric Andersson är en tidigare elev på BoISakademi, eller Dianaskolan som det hette tidigare, och han var på årets skolavslutning med bland annat englandsproffset Jonas Olsson och delade ut stipendier. Foto: Ulf Bjarke, Foto261.se
Eric Andersson är en tidigare elev på BoISakademi, eller Dianaskolan som det hette tidigare, och han var på årets skolavslutning med bland annat englandsproffset Jonas Olsson och delade ut stipendier. Foto: Ulf Bjarke, Foto261.se
Eric Andersson är en tidigare elev på BoISakademi, eller Dianaskolan som det hette tidigare, och han var på årets skolavslutning med bland annat englandsproffset Jonas Olsson och delade ut stipendier. Foto: Ulf Bjarke, Foto261.se
Erik Andersson är en tidigare elev på BoISakademi, eller Dianaskolan som det hette tidigare, och han var på årets skolavslutning med bland annat Englandsproffset Jonas Olsson och delade ut stipendier.
Foto: Ulf Bjarke, Foto261.se

Eleverna på grundskolan BoIS Akademi fick en skolavslutning med stjärnglans. Englandsproffset Jonas Olsson som till vardags spelar i West Bromwich samt ex-BoISaren och numera TFF-aren Erik Andersson (utlånad från MFF)  var med att dela ut stipendier till de elever som utvecklats utöver det vanliga samtidigt som de varit goda kamrater och förebilder för skolan.

BoIS Akademi var den friskola i Landskrona som i höstas var först ut att välkomna nyanlända flyktingar och skolan har under läsåret haft en klass om 25 elever. Även bland dessa fanns en elev att uppmärksamma som visat sig vara en stor talang inom teckning, vilket upptäckts av Röda Korsets läxhjälpare och tillika konstnär Ulla-Britt Bohlin. Hon var på plats för att dela ut teckningsmaterial till eleven.
– Och inte nog med det, till hösten kommer de båda att ha en gemensam utställning på Landskrona Stadsbibliotek, säger Pernilla Anderberg, VD för BoIS Akademi.

När stipendierna var utdelade tog en trix-tävling vid mellan elever som utgjorde skollaget som vann distriktsmästerskapen och några av Landskrona BoIS A-trupp. Klubbens A-lagstränare Agim Sopi och Billy Magnusson skickade med några ord på vägen om hur viktigt det är att alltid låta skolan gå före idrotten. Till höstterminen ser skolans fotbollselever fram emot att de båda A-lagstränarna skall gästspela vid fotbollslektionerna.
– Det är helt fantastiskt att så många av elevernas förebilder gästade oss idag. Dessa proffsspelare och tränare lever den dröm som våra elever har för framtiden och idag visade vi att drömmar går att uppfylla, säger Pernilla Anderberg.
– Dessutom fick eleverna videohälsningar från ett antal stora idrottare inom skolans olika specialidrotter, bland annat från Caroline Bore som under våren utsetts till Årets Ridsportsförebild av Svenska Ridsportsförbundet, berättar VD:n och avslutar.
– Men de största stjärna denna högtidliga dag var skolans 140 elever. Skolavslutningen inleddes med ett fantastiskt bildspel från året som gått och det ramades in av jubel och busvisslingar. Nu ser eleverna fram emot välförtjänt sommarlov fram till dess att ny termin startar den 29 augusti, och då får skolan för första gången även välkomna de yngre årskurserna 4 och 5.

Omer Hodzic fick ta emot ett stipendium av Erik Andersson och Jonas Olsson.  Foto: Ulf Bjarke,
Omer Hodzic fick ta emot ett stipendium av Erik Andersson och Jonas Olsson.
Foto: Ulf Bjarke, Foto261.se
Det samma fick Niklas Josefsohn. Foto: Ulf Bjarke,
Det samma fick Niklas Josefsohn.
Foto: Ulf Bjarke, Foto261.se
Såhär glad blev Caspar Hansson när han kallades fram för att ta emot stipendium. Foto: Ulf Bjarke, Foto261.se
Såhär glad blev Caspar Hansson när han kallades fram för att ta emot stipendium.
Foto: Ulf Bjarke, Foto261.se
BoIS-tränarna Billy Magnusson och Agim Sopi passade också på att gästa skolavslutningen. Foto: Ulf Bjarke, Foto261.se
BoIS-tränarna Billy Magnusson och Agim Sopi passade också på att gästa skolavslutningen.
Foto: Ulf Bjarke, Foto261.se

Till arkivet