Annons

Ungdomar visade vägen

Agim Sopi gladdes framför allt åt ungdomarna när BoIS besegrade Halmia på onsdagen.

Agim Sopi gladdes framför allt åt ungdomarna när BoIS besegrade Halmia på onsdagen.

BoIS vann säsongens tredje träningsmatch då de besegrade Halmia med 3-1 på onsdagen. I laget spelade ett par U19-killar efter att tränare Agim Sopi låtit andra vila. Och ungdomarna visade att de är att räkna med.

Annons
 

Efter årets, än så länge bästa prestation, kunde BoIS vinna över Halmia med 3-1. Efter en ganska dålig första halvlek vände det i andra då matchens samtliga mål kom. Det mest glädjande var att U19-spelarna Fredrik Gunnarsson och Abdo Hadrous fick visa upp sig i 90 minuter.
– Det är jättekul att våra ungdomar verkligen visar att de vill vara med och konkurrera om platserna. Båda gör en fantastiskt bra insats. Även Viktor Gustavsson hoppade in och fick visa sin kapacitet, säger BoIS tränare Agim Sopi på klubbens hemsida.

Bäst på plan var dock Igor Arsenijevic på innermittfältet.
– Ja, han var nästan överallt. Vilken enorm arbetskapacitet han har, säger Agim Sopi.

BoIS mål gjordes av Filip Pivkovsk, Igor Arsenijevic och Jonathan Levi.
Halmias reducering kom i den sista matchminuten.

Annons
Annonser


Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser