Odla i stan

Framåt vårkanten är det meningen att odlingslådor ska placeras ut runt om i staden. Är du sugen på att sköta om en?
Framåt vårkanten är det meningen att odlingslådor ska placeras ut runt om i staden. Är du sugen på att sköta om en?

Under våren och sommaren 2016 planeras ett odlingsprojekt i centrala Landskrona.
– Vi startar upp med en rad föreläsningar om stadsodling där konkreta tips och inspiration till odling utlovas, säger Freja Norrman från Omställning Landskrona.

Först ut i föreläsningsserien är Linnea Wettermark och Göran Larsson, Odla i stan Malmö, vilka har flera års erfarenhet av stadsodling och driver idag projekt bland annat i Rosengård och Seved i Malmö. Denna föreläsning äger rum på  Landskrona Stadsbibliotek, måndagen den  14 december klockan 17.30.
– Detta är uppstarten till det odlingsprojekt som kommer att dra igång i vår i centrala Landskrona. Alla är välkomna att vara med och odla, det finns även möjlighet att få en egen odlingslåda, säger Freja Norrman.
– Det är bara att säga till om man är intresserad.

Bakom arrangemanget står Studieförbundet Vuxenskolan Västra Skåne, Omställning Landskrona och Landskrona stad.

Till arkivet