Annons

90 000 kronor till Borstahusens konstförening

Vi noterar att kulturnämnden har beviljat Borstahusens konstförening 90 000 kronor.
Borstahusens konstförening har flera stora utställningar under 2016, vilket också blir föreningens tionde verksamhetsår i Pumphusets konsthall. Jubileumssatsningen innebär en större ekonomisk belastning för föreningen när det gäller försäkringar, personal, katalogkostnader och transporter med mera.
– Föreningens program ligger i linje med att utveckla Borstahusen som en besöksnäring och att stärka Landskrona som både konst- och fotostad. De har en hög konstnärlig ambition med sitt utställningsprogram och sin katalog till årets utställningar, skriver kulturchef Kjell Thoresson och kultursekreterare Emeli Zeilon i sin tjänsteskrivelse något som nämnden alltså biföll.

Under 2016 kommer Borstahusens Konstförening visa målningar av Arne Persson, målningar av Rolf Hanson, glas och målningar av Bertil Vallien, foto av Helene Schmitz, målningar av Björn Wessmen innan man avslutar året med målningar av Ullastina Larsson.

Annons
Annons
Annonser


Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser