Annons

GF Idrotts skridskoskola drar igång

Imorgon, fredag drar GF Idrott Konståkning igång sin populära årliga skridskoskola. Skridskoskolan välkomnar alla barn som vill lära sig grundläggande skridskoteknik på ett lekfullt sätt med hjälp av föreningens konståkare.

Skridskoskolan vänder sig dock inte enbart till de som vill bli konståkare. En annan målgrupp är de som vill satsa på hockey eller helt enkelt bara bli duktiga hobbyåkare. Det krävs inga förkunskaper mer än att barnet skall kunna ta emot instruktioner från tränarna och klara sig utan vuxet sällskap på isen. Har man inte egna skridskor finns det att hyra till en billig peng.

Annons
 

De går bra att prova på de första två lektionerna innan terminsavgiften behöver betalas. Skridskoskolan körs varje fredag klockan 16:45 – 17:40 och söndagar 10:00 – 10:50.
– Jag vill poängtera att det går bra att börja längre fram i höst om man inte kan köra igång direkt, hälsar föreningens sekreterare Maria Johansson.

Annons
Annonser


Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser