Stadsdirektör i Landskrona sökes. Den annonsen lär få fler än en presumtiv kandidat att fundera både en och två gånger. Det hör nämligen till saken att oddsen för att stanna mer än två år skyhöga. Det har bara hänt en gång att en stadsdirektör i Landskrona suttit längre än så. Det var Leif Borg som innehade tjänsten under 14 år.
När nu Susanne Öström väljer att tacka för sig efter knappt två år på tjänsten kan det vara läge med en kort resumé av hennes företrädare. Landskrona fick sin förste kommundirektör i slutet av 1980-talet när Steinar Langbakk hämtades från Radio Malmöhus.
Han blev emellertid inte långvarig på tjänsten utan valde att sluta efter misslyckandet med att avskeda miljöchefen Högni Hansson 1989.
Han efterträddes 1991 av Leif Borg som kom att stanna i hela 14 år och slutade med pension 2005.
Leif Borg efterträddes av Sergio Garay 2005 som bara två år senare fick sparken av den nya kommunledningen. Med sig i bagaget fick han ett avgångsvederlag som motsvarade två årslöner vilket på den tiden var 1 152 000 kronor.
Sergio Garay efterträddes av Peter Billquist som även han bara satt på sin post i knappa två år, 2008 till 2010, innan han slutade på eget initiativ och först i september 2012 presenterades efterträdaren, Christer Pålsson som bara satt fyra (4!) månader på posten innan han föll i onåd hos kommunledningen.
I april 2013 presenterades hans ersättare Susanne Öström, den fjärde personen på posten under Treklöverns år vid makten. Hon har nu bestämt sig för att sluta efter ett år och elva månader på tjänsten och frågan är om evige inhopparen Stefan Johansson på nytt får ta på sig rollen som stadsdirektör, ett jobb som han förövrigt tackade nej till innan Susanne Öström rekryterades. Eller går bollen denna gång till den vikarierande utvecklingschefen, tillika Stadsutvecklingsbolags VD:n Christian Alexandersson.
Möjligen klarnar en del redan under eftermiddagen.














































