Annons

50 000 till Ökända

Sedan 2011 har det årligen bjudits på musikfestival på Ven genom föreningen Ökända. Inget undantag i år. Den 7 och 8 augusti är datumen som ska ringas in i kalendern för årets Ökända-festival. I veckan beviljade kulturnämnden Ökända halva det sökta projektbidraget på 100 000 kronor. – Som tidigare sagt så har vi bara 300 000 kronor årligen för dylika bidrag och förvaltningen hade förordat att vi skulle gå in med 30 000 kronor. Nu beslutade en enig nämnd att bidrar med 50 000 till musikfestivalen, säger nämndens ordförande Csaba Bene Perlenberg (-). – Vi har ett demokratiskt ansvar att även stötta projekt på Ven även om de inte har möjlighet att samla lika stora publik som exempelvis ett arrangemang i Teaterparken. Det är ett gäng minst sagt professionella eldsjälar som gör detta möjligt, säger han berömmande. – Dessutom ska man se vad föreningen uträttar i stort. Man fixar bland annat stödgalor för Musikhjälpen men är även aktiva på Barnsjukhuset i Lund. Från föreningens sida är man glada över kulturnämndens beslut även om man inte fick fullt bidrag. – Vi ser det som ett erkännande, att det uppskattas av kommunen hur vi kämpar för att skapa ett arrangemang som handlar om så mycket mer än underhållning, säger festivalgeneral Alexander Redrin, väl medveten om den lilla pott som finns för utdelning till det fria kulturlivet. – Vi får en sjättedel och det tycker vi i föreningen är stort. Årets Ökända festival går av stapeln den 7-8 augusti och redan om någon vecka släpper man de första akterna. – Vi har en tävling varje månad på vår facebooksida där man kan vinna biljetter. Man är även välkommen att bli medlem i föreningen. Blir man det innan den 1 maj så får man hela festivalen och campingen gratis. Det går bra att registrerar sig som medlem via vår hemsida, säger Alexander Redrin. Ökända har etablerat ett samarbete med föreningen Baobab och i år går alla intäkter på all matförsäljning till deras skolbyggen i västra Afrika. – Baobab har byggt skolor som just nu ger över 500 barn i Guinea en betydelsefull utbildning, berättar Alexander Redrin. Föreningen Ökända fortsätter även med fikaförsäljningen där alla intäkter går till föreningens underhållningskvällar på Barnsjukhuset i Lund. – Nästa besök är den 30 mars då vi tar med oss magikern David Persson.

Annons
Annons
Annonser


Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser