Annons

Lyckad innebandysatsning för tjejer

SST NET Falcons deltar i Landskrona Stads sportlovsprogram och erbjuder ungdomar att testa på innebandy under tre dagar. Första dagen erbjöds innebandy till flickor och vilken succé det blev, då mer än 30 tjejer i yngre åldrar hade valt att komma till Landskrona Idrottshall för att spela innebandy. 

Ledare denna dag var Franko Gobic (som är ledare för föreningens duktiga F12-lag), Thomas Ghilain (herrlaget) samt Malin Wiik (damlaget). På plats fanns även några spelare från klubbens flick- och pojklag som kunde visa upp lite skott och finter och som informerade om hur det är att vara ungdomsspelare i innebandyklubben.
– Under dagen fick tjejerna prova på att skjuta, passa, finta och så klart spela match. Som alltid när det är spring i benen, så behövdes lite pauser och då bjöds det på läsk och bulle. Alla är hjärtligt välkomna att fortsätta testa på innebandy i SST NET Falcons, låter Jakob Ohlsson, ungdomsansvarig i SST NET Falcons hälsa.

Annons
Annons
Annonser
Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser