Annons

Zvezdan Milosevic tränar BoIS 2015 – Fredrik Karlsson lämnar för ÄFF

Idag blev det klart att Zvezdan Milosevic kommer att träna BoIS A-lag 2015. Han är 50 år gammal och kommer närmast från Syrianska FC. Tidigare har han även tränat Café Opera, Väsby United, Assyriska , Grbalj (Montenegro) och Brage.
– Jag är tacksam att för möjligheten att få jobba med en så färgstark och traditionell förening som Landskrona BoIS. Jag hoppas att kunna bidra till framgångar utefter den målsättning som vi gemensamt i BoIS kommer att sätta upp, säger Zvezdan Milosevic på klubbens hemsida.

BoIS sportchef Patrik Johansson är mycket nöjd med klubbens tränarval.
– Vi är mycket glada att kunna knyta Zvezdan Miloosevic till BoIS. Zvezdan kommer att ge oss ett tydligt ledarskap och har en fotbollsfilosofi i linje med vår. Vi har dessutom samma syn på talangutveckling, säger han på samma forum.

Annons
 

Klart är också att Fredrik Karlsson lämnar BoIS. Ny klubbadress blir Ängelholms FF, en klubb med vilken han skrivit ett tvåårsavtal med.

Annons
Annonser
Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser