– Höst- och vinterdagarna i Norden är korta och förr i tiden, innan det fanns tv och datorer, var högläsning och historieberättande en omtyckt och utbredd tradition, säger bibliotekarien Annika Liljengren. Måndagen den 9 november startar den trettonde upplagan av Nordiska biblioteksveckan och kanske kommer det att slås världsrekord när tusentals människor i de nordiska länderna samtidigt lyssnar till högläsning.
– På Landskrona stadsbibliotek kör programmet igång klockan 19.00 och årets tema är Krig och fred i Norden, säger Annika.
Runebergs klassiker Fänrik Stål utlovas såväl som medverkan av historieprofessorn Sverker Oredsson som föreläser om Finland historia från märkesåret 1809 fram till idag.














































