Flottaste flotten korad

Kaffe och trädgård hör ihop. Åtminstone tyckte publiken på årets Trädgårdsgille så. När det var dags att utse årets Flottaste Flotte segrade Gröna Bönors ”Elvakaffe”.

Årets vinnare i tävlingen Flottaste flotten, där publiken på Trädgårdsgillet i Landskrona röstar, är avgjord. In i det sista välde rösterna in och den som fick flesta var fjolårsvinnaren Gröna Bönor. I år hade de konkurrens av elva andra flottar men segern var ändå överlägsen; 1241 av 2649 röster lades på flotten med hammocken och de elva kaffekoppar. Många njöt i eftermiddagssolen av den skönsjungade, munspeladande och i allra högsta grad roliga Jenny Almsenius och hennes två medmusikanter som förgick avslöjandet av årets Flottaste Flotte.

Flottarna finns kvar i vallgraven till och med tisdag, betydligt längre kan man njuta av Rothoffska kolonin som håller öppet till och med 15 september och utställningen med Gert Wingårdh i Konsthallen som finns till beskådan till och med 27 september.

Till arkivet