Tankarna gick onekligen till torsdagen derby mot Trelleborg, när BoIS redan efter blott 1.26 i dagens hemmamatch mot Assyriska FF hamnade i underläge. När sedan Antti Okkonen i den 24:e matchminuten brände en straff kändes uppförsbacken oerhört tung för merparten av de 2706 personerna som letat sig ut till IP.
– Det är en jäkla chockstart. Vad håller vi på med. Vi startar lika illa som i Trelleborg , säger Johan Norell som för dagen vikarierade som kapten i Jörgen Pettersson frånvaro.
– Men efter straffmissen tycker jag att vi visar moral. Första halvlek bjuder inte på någon bra fotboll men vi kämpar oss trots allt in i matchen, fortsätter backkämpen Norell.
BoIS kunde via en praktträff av Morten Avnskjold och kylig lobb av Matthias Eklund gå till halvtidsvila med en 2-1 ledning. I andra halvlek kunde hemmalaget sedan gå ifrån till 4-1 efter mål av Bobo Bola och Johan Norell.
Mer om matchen hittar du på Landskrona BoIS hemsida >>>
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt














































