Seger i premiären för Falcons

Det blev Falcons-seger i årets division 3 premiär i innebandy, mot Igul.
Matchen avgjordes inte förrän tio minuter återstod av matchen och slutresultatet skrevs till 6-4. Det bjöds inte på något skönspel i Flygelskolans idrottshall, men desto mer kamp och vilja.

Falcons startade matchen starkt och kunde gå ifrån till 2-0 i den första perioden. Igul kom tillbaka starkt i den andra och började ta över mer och mer av spelet.
När Magnus Håkansson gjorde sitt andra mål för kvällen och 3-1 var det nog ändå många som trodde att Falcons skulle gå ifrån.
Men inte Igul. Med ett frenetiskt närkampsspel och giftiga attacker runt kassen började Lundalaget äta in försprånget. 2-3 blev 3-3 och i början av den tredje perioden även 4-3. Nu dominerade Igul matchen totalt.

Falcons tycktes vingklippta.
Plötsligt lyckades gästernas lagkapten Martin Eriksén komma först på en chansartad långboll och spelade in den på volley. Kvitterat.
9 sekunder senare drog Igul på sig en utvisning på vilken Falcons effektiva powerplay gjorde 5-4.
När måltjuven Ulf Nilsson med fem minuter kvar av matchen pillade in en målvaktsretur hade matchen totalt bytt ansikte.
Plötsligt var Landskrona vinnare igen!

UPP

 

Till arkivet