|
Nyheter
vecka 34
Folkpartiets reklam anmäls till KO
V anser att läsarna vilseleds
2010-08-28
Inför höstens val har Folkpartiet i Landskrona vid ett par tillfälle använt en bild på en kvinnlig polis i sina annonser i Lokaltidningen. Bilden har partiet laddat ner från Rikspolisstyrelsens hemsida. För detta har de fått bannor från polisen då bilden enbart har fått användas i samband med redaktionell text.
Nu har reklamen även anmälts till Konsumentombudsmannen.
- Jag anser att annonserna är vilseledande. Vidare hävdar jag att annonserna använder sig av felaktig reklamidentifiering, säger Henning Süssner, som gjort anmälan för Vänsterpartiet Landskronas vägnar.
- Jag vill särskilt hänvisa till Marknadsföringslagens 6§ och formuleringarna om att marknadsföring som strider mot god marknadsföringssed är "att anse som otillbörlig om den i märkbar mån påverkar eller sannolikt påverkar mottagarens förmåga att fatta ett välgrundat affärsbeslut".
Att lägga sin röst på ett politiskt parti i ett parlamentariskt val kan enligt vänsterpartisten jämföras med ett "affärsbeslut".
Enligt Henning Süssner förespeglar Folkpartiet att en statlig myndighet på något sätt skulle ha något att göra med partiets verksamhet i Landskrona.
- Detta är, förstås, vilseledande. Att polisen dessutom är en statlig myndighet som icke lyder under kommunalt styre, vilket antyds i annonserna, är ytterligare ett bevis på annonsernas vilseledande karaktär.
Torkild Strandberg (FP) är oförstående till kritiken.
- Tror Vänsterpartiet verkligen att Landskronaborna inte vet att polisen är statlig och inte något som styrs av Folkpartiet så tycker jag att de bör omvärdera sin syn på stadens innevånare. Jag tycker att det är en konstig prioritering i valrörelsen att ägna sig åt ett politiskt spel istället för att lägga fram konkreta åtgärder på problemet, säger Torkild Strandberg.
Troligtvis blir det dock ingen utredning från konsumentverkets sida då politisk reklam faller under yttrande- och tryckfrihetslagen.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Ett steg närmre ett nytt ridhus
2010-08-28
Tågarportens lantliga ryttarförening har till kommunstyrelsen gjort en förfrågan om möjligheten att Landskrona stad tecknar borgen för ett lån på 2,2 mnkr då föreningen har ett behov av att bygga ett nytt ridhus.
Föreningen har sedan tidigare fått positiva förhandsbesked från Allmänna arvsfonden och från Riksidrottsförbundet på bidrag på nära nog en miljon kronor.
KS föreslår kommunfullmäktige att slå fast att om den övriga finansieringen säkras, teckna kommunal borgen för ett lån till föreningen med 2,2 mnkr med en löptid på maximalt 20 år. Samtidigt får Fritidsnämnden i sitt samarbete med föreningen i uppdrag att bevaka att det finns godkänd eller auktoriserad revisor.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Peab etablerat i Landskrona
2010-08-28
Byggföretaget Peab invigde i veckan sitt senaste kontor under medverkan av två av Landskronas kommunalråd, Torkild Strandberg (FP) och Niklas Karlsson (S). Företaget, som är involverat i flera lokala byggprojekt, flyttar in i kommunalägda lokaler på Varvsvägen som till en början kommer att hysa två tjänstemän och fem till åtta hantverkare.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Kniv i bil
2010-08-28
En man, född 1969 och bosatt i Mörarp, åtalas sedan han i sin bil på E6 inom Landskrona kommun olovligen ska ha innehaft en kniv.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Rattfylleri och narkotikabrott
2010-08-28
En man, född -68, åtalas för rattfylleri efter att ha kört bil på Erikstorpsvägen med 0,41 mg alkohol per liter utandningsluft. Samtidigt åtalas en annan man, född -82, för rattfylleri och narkotikabrott sedan han den 29 april ska ha kört bil på Järnvägsgatan efter att ha intagit heroin.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Jazz på Gråen

Jazz på Gråen har blivit en tradition för Jazzklubbens höstupptakt och förra året svarade Domnivet för musiken.
2010-08-27
Föreningen Jazzhouse Landskrona startar höstsäsongen idag med arrangemanget "Jazz på Gråen". Björn Ingelstam Band spelar två gånger denna kväll i "Konserven" på ön och såväl medlemmar som icke medlemmar hälsas välkomna av styrelsen. En kväll med dansant jazz och swing utlovas och båtarna avgår från kajen mitt emot Stadshuset med början klockan 19.00 och sista avgång 20.30. Från Gråen avgår båtarna mellan 23.30 och 01.00.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Visar bildspel på Bok & Biblioteksmässan

Ett bildspel med fotografier ur kommande boken Lilla Landet visar Thomas H Johnsson på höstens Bok och Biblioteksmässan i Göteborg.
Foto: Thomas H Johnsson.
2010-08-27
Fotografen Thomas H Johnsson, vars bilder man kunde stifta bekantskap med på Malmöfestivalen i söndags och på Strecket i Teaterparken imorgon, kommer att visa bildspel från sin kommande bok på Bok och Biblioteksmässan i Göteborg.
– Länder behöver skrivas. De behöver skildras och omvärderas. Som platser och som sociala sammanhang. Lilla Landet är min skildrig av Sverige. Inte geografiskt heltäckande. Inte objektivt. Utan mer personligt och djuplodande. Nästan privat. En subtil berättelse om ett litet land där jag försöker fånga de små mänskliga företeelserna i de större sammanhangen. Fånga känslan, villrådigheten, själva essensen. Kort sagt; -bilderna om Sverige idag, säger Thomas som gärna observerar de snabba förändringar som sker i landet.
- Det går fort. Vi går in i en ny tid. Därför är det viktigt att vi får se oss själva i det lilla. Mycket bilder tas idag ur ett nyhetsperspektiv, bilder om stora och viktiga händelser, det är bra och nödvändigt. Men mina bilder berättar om raka motsatsen, det är subtila bilder om människans vardagliga liv, utan etikett eller pekpinne. Bara om människan här och nu.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Abstrakta reflexer av 9/11

Politiskt möte utanför konsthallen? Nej, Ragnhild Reingardts flaggspel utanför konsthallen ska förstärka kopplingen mellan ute och inne.
2010-08-27
Ragnhild Reingardts utställning Reflex visar arbeten på papper, skulpturer,bildspel, fotodokumentation och installationer i och utanför konsthallen.
Det abstrakta formspråket i utställningen, som har premiär på lördag, samspelar med och betonar hallens arkitektur genom sin enkelhet, renhet, form och färg.
Installationer av flaggspel i den omgivande parken förstärker kopplingen mellan ute och inne.
- Hålen i flaggorna som finns både utanför hallen och inne på atriumgården ger känslan av att gå ut i naturen med en tom ram och betrakta genom den, säger konstintendent Birthe Wibrand.
- Jag har alltid varit lite av en utbrytare, säger konstnärinnan själv som efter uppväxten i Glumslöv bland annat spenderat 24 år i USA.
Mycket i denna utställning som innehåller verk från en lång period kommer också från det stora landet i väst.
- Inget annat har gjort så starkt intryck på mig, både emotionellt och visuellt, som att se och uppleva World Trade Center efter total förintelse, säger Ragnhild Reingardt.
En installation på golvet med fotografier och skulpturer av mänskliga händer på en gummimatta vittnar om detta. Premiär för utställningen "Reflex" sker på lördag 28 augusti.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
En debatt istället för tre
2010-08-27
Det blir inte tre, men väl en debatt mellan Niklas Karlsson (S) och kommunstyrelsens ordförande, Torkild Strandberg (FP).
- En debatt är bättre än ingen alls, påtalar Niklas Karlsson som beklagar att det inte blir fler.
- Avsikten var att diskutera de olika prioriterade politikområden som Folkpartiet pekat ut, men jag räknar med att vi under den nu beslutade debatten skall få utrymme för sakfrågorna, menar Niklas Karlsson och betonar ämne som jobben, bostadsbyggandet och den allmänna utvecklingen för att motverka utanförskap och segregation.
Debatten kommer att äga rum den 16 september i Slottscaféet och de exakta detaljerna kring debatten kommer att utarbetas gemensamt av representanter från de två partierna.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Havsbaserad vindkraft ska utredas
2010-08-27
Nyligen föreslog den styrande Treklövern en ny vindkraftsetablering på det så kallade Skabbrevet söder om Gipsön. Vid gårdagens möte i kommunstyrelsen beslutades efter förslag från (S) att ge tekniska nämnden och miljönämnden i uppdrag att göra en utredning med tillhörande miljökonsekvensutredningar och att ta fram ett förslag till en vindkraftsetablering på Skabbrevet, som inte står i konflikt med riksintresset för kustzon.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
24-åring dopingmisstänkt
2010-08-27
Polisen kontrollerade på onsdagen en 24-årig man på Föreningsgatan, misstänkt för dopingbrott. Mannen togs in för förhör och släpptes därefter.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Narkotikabrott
2010-08-27
En 20-årig kvinna från Kågeröd har åtal för narkotikabrott att vänta sedan hon på Pumpgatan i Landskrona ska ha använt amfetamin och metamfetamin.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Åtal för misshandel
2010-08-27
Åtal för misshandel väntar en 23-åring från Landskrona som den 17 juli ska ha tillfogat en målsägare smärta och sårskada vid ögat genom att utdela knytnävsslag mot dennes huvud. Misshandeln som ska ha skett utanför en restaurang på Rådhusgatan ska även ha inbegripit sparkar mot kroppen sedan den angripne fallit till marken.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
The Bristles på hemmaplan

Michael "Svegis" Svegbrant snart på en scen nära dig.
2010-08-26
På lördag den 28 augusti gör The Bristles sin enda utomhusspelning i år. Det sker på Folkfesten i hemstaden Landskrona. Som vi berättat tidigare pågår Folkfesten hela dagen men livemusiken startar kl. 17.00.
- Det ska bli skoj att spela på Folkfesten, säger Michael "Svegis" Svegbrant, bandets gitarrist.
-
Det är ju för en god sak. Och goda saker försöker vi alltid ställa upp på.
The Bristles släppte i våras albumet "Reflections of the Bourgeois Society".
- En skiva som vi är jävligt nöjda med, säger Svegis.
Bandet har 2010 inte spelat lika flitigt ute som förra året.
- Trots plattan har vi legat lågt med spelningar av diverse orsaker som barn, familj, plugg, politik, jobb och annat. Men vi ska försöka göra några spelningar till hösten i alla fall.
Klockan 20.30 intar The Bristles scenen på Folkfesten i Wrangelska parken i Landskrona på lördag kväll. De andra banden som spelar är, Jonte, Stux of Turbulence, Storm, Flip Da Mix, Hoogans Hjältar, Smockad Sten och Lautsturmer.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
GC-gruppen expanderar

Göran Green kan se ljust på framtiden sedan hans företag GC-gruppen tagit hem jobb till ett ordervärde på dygt 25 miljoner kronor.
2010-08-26
Elföretaget GC-gruppen i Landskrona har slutit avtal med olika byggföretaget om att ansvara för helhetslösningar för projektering och installation vid byggande av bland annat 156 lägenheter på Ön i Limhamn, 39 lägenheter i Kävlinge kommun samt nytt äldreboende i Landskrona. Den totala ordersumman beräknas till drygt 25 miljoner kronor för GC gruppens uppdrag.
- Projekten säkrar sysselsättningen cirka 1,5 år framåt och kommer att ge upphov till nyanställningar av både elektriker och projektledare. Vi har börjat söka personal för projekten redan nu, säger företagets VD Göran Green som hoppas kunna nyanställa 7-8 personer.
GC gruppen sysselsätter idag ett 35-tal medarbetare.
Fakta
GC gruppen är ett elföretag med verksamhet och kompetens inom kärnområdena: industri, installation, automation och tele/datakommunikation. GC gruppen, vars vd tidigare valts till årets företagare i Landskrona, erbjuder sina uppdragsgivare helhetslösningar genom kvalificerad elkompetens inom konstruktion, automation och installation.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Snatteri på polisstationen
2010-08-26
En 45-årig man från Teckomatorp har åtal för snatteri att vänta sedan han vid ett besök på polisstationen i Landskrona ur en monter där, "olovligen och med tillägnelseuppsåt", tagit en modellbil till ett värde av 500 kronor. Åklagarens förslag till påföljd för illdådet är 60 dagsböter.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Otäck incident på E6
2010-08-26
Räddningstjänsten fick vid 01.30-tiden natten till onsdagen rycka ut på en incident med tre bilar inblandade på E6:an. En bil på den norrgående körbanan skulle enligt uppgift göra en omkörning men touchade då bilen innanför, varpå föraren förlorade kontrollen och bilen gick över mitträcket och hamnade i diket på den andra körbanan. Enligt räddningstjänsten kunde det ha gått riktigt illa då en mötande bil på södergående körbanan var nära en kollision, men dessbättre rapporteras inga personskador från incidenten.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Inbrott på Netto
2010-08-26
Klockan 03.17 natten till onsdagen gick larmet från Nettobutiken på Remigatan. Förövaren eller förövarna tog sig in genom att krossa en ruta med hjälp av en sten och ska ha skurit sig på glaset i samband med detta. Enligt polisen är blodspår säkrade för DNA-analys. Butiken har ännu inte uppgivit vad som stulits under inbrottet.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Hälerikalsonger
2010-08-26
På måndagen genomförde polisen en husrannsakan i en livsmedelsbutik i Landskrona och fann där bland annat ett antal kalsonger av Dressmans eget märke som såldes till halva priset. Butikföreståndaren misstänks därmed för häleriförseelse.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Inbrott på golfklubb
2010-08-26
Öresunds golfklubb drabbades natten till onsdagen av inbrott. En bollautomat bröts upp och samtliga bollar och polletter stals därifrån. Dessutom plockades fönsterluckorna av på kiosken, men ingen åverkan på denna rapporteras i övrigt.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Coop Forum slår upp portarna

Varuhuschef Anders Ekelund gläds åt att kunna erbjuda ett eget bageri på nyöppnade Coop Forum.
2010-08-26
Klockan 10.00 idag öppnar Coop Forum den nya stormarknaden på Österleden i Landskrona. Varuhuschefen Anders Ekelund har haft bråda dagar inför premiären men ler stort och tonar ner stressen.
- Det är inte de första dagarna som avgör utan det handlar om de närmsta 40 åren, säger han halvt på skämt och halvt på allvar. För det handlar om att försöka ändra kundernas inköpsmönster.
- Vi vill erbjuda ett jättestort matsortiment och ett bra specialsortiment för att stoppa handelsutflödet från Landskrona, berättar Anders entusiastiskt. Och detta ska ske genom ett brett utbud, stora parkeringsmöjligheter och lokala förmågor.
- Vi har fått ihop ett glatt personalgäng, säger varuhuschefen som i uppstarten har 62 namn på lönelistan, varav cirka 35 ska jobba mer än 25 timmar i veckan.
- Det är en viktig del i strategin att kunderna känner igen sig, och vi har ett lokalt engagemang genom samarbete med BoIS, Karnevalen, Arbetsförmedlingen och Handelsprogrammet på gymnasiet bland andra, säger han.
BoIS-tränaren Henrik Larsson klipper, under överinsyn av representanter för kommunen, bandet vid torsdagens stora öppningsceremoni.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Misstänkta "bomben" sönderskjuten

Polisens bombtekniker går fram till det misstänkta föremålet.
2010-08-26 - UPPDATERAD 15.50
Flera kvarter runt Dammhagskolan i centrala Landskrona spärrades av på torsdagsmorgonen. Detta sedan ett larm inkommit till polisen klockan 2.38 att ett paketliknande föremål med blinkande ljus låg på en trappa till skolan.
Eleverna fick istället för undervisning i skolsalarna bege sig till närliggande Wrangelska parken där man samlades klassvis.
- Det blir utomhusundervisning idag, sa rektor Patrik Helgesson som gick runt bland grupperna och informerade om läget.
- Ett tjugotal poliser fanns under morgonen på plats i de avspärrade kvarteren runt skolan, berättar tillförordnade närpolischefen i Landskrona Karim Ottosson.
Klockan 9.10 sköt de inkallade bombteknikerna sönder det misstänkta föremålet på plats och cirka 9.25 hävdes avspärrningarna. Den förmodade bomben beskrivs som "ett silvrigt föremål med blinkande diod".
Landskrona stads säkerhetschef Mats Persson berättar hur Dammhagskolans ledningspersonal informerats och hur skolpersonal och elever på morgonen samlades i Wrangelska parken.
- Förutom skolledningen fanns psykolog, kurator och sköterska på plats där, och lärarna fick planera undervisning utomhus för hela skoldagen, säger han.
Skollunchen kommer att serveras på GA-skolan, och efter att avspärrningarna hävts togs också beslutet att undervisningen kan återupptas efter denna.
- Då kommer fokus att läggas på hur personal och elever mår, säger Mats Persson.
Säkerhetschefen är nöjd med hur rutiner och planer fungerat under omständigheterna.
- Vi har haft ett bra fungerande samarbete med polisen, säger han.
Det sönderskjutna föremålet ska nu undersökas på Statens Kriminaltekniska Laboratorium varför det lär dröja ett tag innan resultatet presenteras.
Varför dröjde bombteknikerna?
En läsare av Direkt har reagerat på vad han anser "polisens senfärdighet" och vill veta varför flera kvarter runt Dammhagskolan i Landskrona spärras av redan vid halvtretiden på natten efter misstänkt bombhot och att det sedan dröjer till ca 09.00 på morgonen innan bombtekniker är på plats?
- Bor själv granne med skolan och tycker det verkar handla mer om effektsökeri än seriöst polisarbete, konstaterar läsaren som anmält det inträffade till polisen för intern granskning.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Tydlighet nyckelord
i kampen mot SD

S-kvinnornas ordförande Nalin Pekgul gästade Landskrona för att diskutera hur Sverigedemokraternas politiska frammarsch skall bromsas.
2010-08-25
Tydlighet är nyckelordet i arbetarrörelsens strategi för att bromsas Sverigedemokraternas politiska frammarsch.
- Här handlar det om ett högerpopulistiskt parti som i de allra flesta frågorna röstat med den styrande Treklövern i Landskrona, poängterade Alinda Zimmander (S) i samband med att S-kvinnornas ordförande Nalin Pekgul tillsammans med författaren Anna-Lena Lodenius presenterade en genomgång av arbetarrörelsen i Nordens strategier mot främlingsfientliga partier.
Sverigedemokraternas framgångar i senaste kommunvalet fick stor uppmärksamhet och när partiet nu knackar på dörren till riksdagen går det inte längre att nonchalera.
- Sverigedemokraterna säger sig vilja värna om svensk välfärd, men i handling är det precis tvärt om. Här handlar det om ett rent högerparti som har mycket svårt för att diskutera frågor som handlar om exempelvis fördelningspolitik och jämställdhet, poängterade Nalin Pekgul och betonade samtidigt vikten av att förmå människor att utnyttja sin rösträtt.
- I invandrartäta områden är valdeltagandet lågt och det måste vi ändra på. För en sak är säker och det är att väljare som stöttar SD använder sin rösträtt, betonade hon innan det var dags att knacka dörr i Silvergården.
- Mona Sahlin har varit tydlig i sitt avståndstagande från Sverigedemokraterna, ansåg Alinda Zimmander och efterlyste ett lika tydligt besked från de borgerliga partierna.
| Anna-Lena Lodenius har tillsammans med Mats Wingborg framställt en rapport om hur arbetarrörelsen i de nordiska länderna arbetat för att motverka främlingsfientliga och högerpopulistiska partier. |
- Lokalt ser vi tydligt hur den styrande Treklöverrn ligger lågt i sin kritik mot Sverigedemokraterna och det är mycket oroväckande.
- Här finns skäl att efterlysa klarare besked, påpekade Nalin Pekgul och riktade kritiken främst mot Folkpartiet och partiledare Jan Björklund.
- Nu kräver han förbud mot burka, det passar i valtider. Men när jag för ett år sedan påpekade det olämpliga i att bära burka i skolan, då teg Jan Björklund. Vi måste vara beredda att ta debatten också mellan valen, betonade Nalin Pekgul som inte ville sia om Sverigedemokraternas framgångar i Landskrona kommer att fortsätta.
- Nej, jag är för dåligt insatt i sakfrågan, men jag hoppas verkligen att det inte blir så.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Moderaterna lovar gratis buss till äldre
2010-08-25
Nu presenterar Moderaterna i Landskrona ett vallöfte som ger de som är över 70 år gratis bussresor inom kommunen. Det är i och med att enhetstaxa införs för region- och stadsbussarna som moderaterna vill satsa på de äldre.
- Det spelar alltså ingen roll om man bor i Örja eller Borstahusen. Det blir gratis i hela kommunen och inte bara där stadsbussarna kör, säger det moderata kommunalrådet Cecilia Brorsson.
När det kommer att bli gratis vet dock inte Cecilia med säkerhet.
- Det hänger på när enhetstaxan införs och som det ser ut nu så blir det först 2012.
En annan fråga som är obesvarad är vad det kommer att kosta skattebetalarna.
- Det är svårt att sia om men det kommer inte att bli så kostsamt. Dessutom finns det en del att tjäna, säger Cecilia och förklarar.
- Det betyder att de äldre kommer ut mer och det gör att de förhoppningsvis känner sig piggare och friskare och det är ju något som vi alla tjänar på.
Meningen var att moderaterna skulle informera om sitt vallöfte i samband med att partiet ställde upp sin husvagn på Tegelbruksgatan.
- Mycket av förslaget hänger på att folk ska kunna ta bussen ut till området kring Infarten och det var därför vi tyckte att platsen var strategisk. Det dök dock inte upp så många så vi valde att packa ihop och jobba vidare på andra platser, uppger kommunalrådet.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Rikspolitiker avlöser varandra

Vänsterpartiets Kalle Larsson höll torgmöte i Landskrona.
2010-08-25
Riksdagspolitikerna avlöser varandra i Landskrona. Senast i raden är Vänsterpartiets Kalle Larsson som talade till Landskronaborna på Rådhustorget på måndagen och som på kvällen deltog när partiet höll öppet hus i sin partilokal för att informera intresserade om partiets tankar inför det stundande valet.
På tisdagen var det sedan näringsutskottets vice ordförande Tomas Eneroths (S) tur att ha en heldag i Landskrona. Under dagen besökte han Oresund Drydocks AB (tidigare Öresundsvarvet), talade med landskronabor på Rådhustorget, träffade representanter för Industriarenan och deltog på ett öppet möte på kvällen som arrangerades av IF Metall. Slutligen gästade även miljöminister Andreas Carlgren (C) staden för att låta sig informeras kring både existerande och kommande miljöarbete i Landskrona. Även han gästade varvet.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Häleri av städutrustning
2010-08-25
En 30-årig man åtalas för häleri, i andra hand olovligt förfogande, sedan han förvärvat gods som stulits vid ett inbrott på Artillerigatans dagcentral. Godset består av städutrustning av 21 olika artiklar.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Olovlig körning
2010-08-25
En man född 1991 åtalas för grov olovlig körning efter att ha kört bil på en gata vid Rådhustorget utan att vara berättigad till detta. Mannen har tidigare lagförts för olovlig körning.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Jakten på kvalplatsen för BoIS fortsätter
2010-08-24
BoIS tog idag tre mycket viktiga poäng mot Ängelholms FF i jakten på en eventuell kvalplats till allsvenskan. Men det satt långt inne. Det var nog mer än en av de 4 370 åskådarna som trodde att matchen skulle sluta 0-0 när Fredrik Karlsson slog in en ribbretur från nära håll med knappt två minuter kvar av ordinarie tid.
– Jag tycker att vi hade vars en halvlek. Det var tillfälligheter som avgjorde idag, sade målskytten efter matchen.
Det var dock en sanning med modifikation. BoIS var det klart bättre laget i första halvlek och borde ha avgjort redan då. Bollen ville dock inte in och Ängelholm kom tillbaka, dock utan att skapa några riktigt vassa chanser.
I och med segern har BoIS fortfarande häng på den allsvenska kvalplatsen och redan på lördag väntar en ny match då man möter GIF Sundsvall på bortaplan.
Läs mer på BoIS hemsida.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Landskrona Atletklubb
Landskronas starkaste 80-åring

Pionjärerna till Landskrona Atletklubb inne på Gråen 1929. Stående frn vänster: Lorents Baum, Gösta Ekblad, Sven Svensson och Sture Bengtsson. Sittande från vänster: Erik Kronkvist, Algot Baum och Karl Erik Baum.
2010-08-24
Under Landskrona Atletklubbs 80-åriga historia har många medlemmar kommit och gått. Först var det bara herrar som svettades i träningslokalen men under 1990-talet gjorde även damerna entré bland vikter och stänger. Framgångarna har varit av varierande slag för de aktiva. En del har haft SM eller ännu större tävlingar som mål medan andra har nöjt sig med att träna i goda vänners lag och på sin höjd tävla på DM.
LAK insåg redan från början vikten av en fungerande styrelse för föreningens fortlevnad och utveckling. Ledarskapsutveckling fanns i Landskrona Atletklubb långt innan någon visste vad ordet betydde. De äldre styrelsemedlemmarna lärde helt enkelt upp de yngre på samma sätt som de äldre tränade de yngre i träningslokalen. Detta har inneburit att omsättningen av styrelseledamöter på de ”tunga” posterna har varit rekordlåg genom åren.
På 50- och 60-talet höll Stig Gunnarsson i ordförandeklubban och Bengt-Åke Åkesson höll koll på räkenskaperna. Från 1974 och 11 år framåt var Leif Paulsson ordförande innan Björn Nilsson tog över. Efter 17 år, 2003, lämnade Björn över klubban till nuvarande ordföranden Patrik Helgesson.
Gunvald Holmqvist var en strålande kassör i LAK i 25 år, 1975-2000, innan LAKs nuvarande kassör Richard Paulsson tog över.
Sedan 1942 har föreningen endast haft tre sekreterare. Uno Paulsson innehade posten från 1942 och 40 år framåt, därefter var det Rolf Linderoth som skötte protokollen i 14 år och sedan 1995 är det Eva Helgesson som håller i pennan.
Landskrona Atletklubb under förra seklet
Sommaren 1930 samlades ett gäng arbetslösa men företagsamma ungdomar i en koloni på ön Gråen utanför Landskrona. Resultatet av denna sammankomst blev Landskrona Aletklubbs födelse. De första åren hyrde klubben träningslokal av militären på Kasernen som numera inrymmer Landskrona museum. Under 2:a världskriget behövde militären lokalen så Landskrona AK fick hålla till i en ruggig källarlokal. 1952 fick Landskrona AK äntligen en egen lokal i Tyghuset mitt i Landskrona. I början fick medlemmarna själva hugga ved till kaminen som var den enda värmekällan i lokalen. Detta otacksamma arbete medförde dock en legendarisk klubbanda som än idag genomsyrar klubben och arbetet i den. Efter 50 år i Tyghuset fick Landskrona AK en ny, inglasad, träningslokal i Karlslunds Idrottshall.
Landskrona AK har aldrig varit någon storklubb om man ser till antalet medlemmar, utom några få år på 70-talet, men tillsammans har medlemmarna utfört stordåd både på och utanför lyftarflaket. Storhetstiden för klubben var på 50-talet med många kända lyftarnamn som Gunvald Holmqvist, Billy Blixt, Bror Gille, Rune Ohlfeldt m.fl.
Under 70-talet växte Landskrona AK med tanke på antalet medlemmar till en storklubb i Landskrona med aktiviteter som motionsträning, styrkelyft och kroppsbyggning. Den idrottsliga verksamheten – Tyngdlyftningen hotades. Situationen blev ohållbar och vid ett stormigt årsmöte 1979 beslutades att lägga ner all annan verksamhet än ren olympisk tyngdlyftning.
Detta beslut visade sig vara rätt för i början på 80-talet kom Landskrona AK i gång med en bra ungdoms- och juniorsatsning som ledde fram till svensk elitklass för ungdomar och juniorer. Detta tack vare eldsjälen, tränaren och sekreteraren Rolf Linderoth.
Några av 80- och 90-talets duktiga lyftare som tog medaljer på Svenska ungdoms- och juniormästerskap var Göran Broman, Lars-Göran Hansson, Eddy Stojanovic, Henrik Åback, Daniel Ljungberg, Anders Fredriksson och Phong Pham.
Landskrona Atletklubb under detta sekel
2001 lyckades LAKs lyftare att lyfta hem 72 medaljer av ädla valörer i olika mästerskap. Av dessa erövrades 39 på distriktsmästerskapen. En kille som låg bakom många av LAKs medaljer var Phong Pham som blev uttagen till J-EM under året. Något sådant hade inte hänt sedan urminnes tider i LAKs historia. Tyvärr var motståndet i Europa av en helt annan klass än i Sverige. Dom måste fuska! Dom kanske tränar?!
2002 års stora händelse var LAKs arrangemang av J-SM. Den första stora tävling på många, många år som LAK arrangerade. Efter drygt ett års förberedelser med bl.a. B-SM arrangemang under 2001 var det äntligen dags. Veteransektionen inledde med att bygga lyftarpodiet med hjälp av ett oräkneligt antal lastpallar. Jari, inlånad från Bild&Ljudservice, tog hjälp av några teknikintresserade ungdomar och fixade all digital kommunikation. Patrik, spindeln i nätet, fångade in LAKare en efter en och delade ut order så att vilken hemvärnsman som helst kunde bli imponerad. Förste cafe-föreståndare Gun-Britt såg till att kaffe- och blodsockernivån inte sjönk hos någon inblandad. Damsektionen stod med skänkta priser upp till knäna och försökte fördela dessa, inte knäna alltså, utan priserna, bland de tävlande.
Det unga gardet, ja även det något äldre, uppvisade en osedvanlig träningsflit under sommaren 2003. Denna flit gav god utdelning på J-SM i september med många medaljer. Årets J-SM gick av stapeln i Visby en vacker sensommarhelg. LAK sände iväg en elvamanna trupp bestående av aktiva, ledare och föräldrar som bevistade en välarrangerad tävling och en vacker ö. Patrik som både var reseledare, coach, domare och pappa hann dock inte se så mycket mer än tävlingshallen. Medan övriga deltagare hann med en kort men intensiv sightseeing av Visby.
2004 brottades LAK med samma problem som många andra idrottsföreningar, att locka till sig bygdens ungdomar för att få en chans att visa vilken förträfflig sport tyngdlyftning är. Ett steg i rätt riktning var det landsomfattande projektet Handslaget som Landskrona AK deltog i. LAK:s projekt innebar att vi på olika sätt skulle få tjejer intresserade av tyngdlyftning.
Bristen på aktiva tränare var akut 2005. Våra eminenta tränare hade tyvärr, för LAKs del, arbete på oregelbundna tider. Problemet, som måste lösas, var att få den svåra ekvationen tyngdlyftning+arbete+familj=entusiastisk tränare att gå ihop. När väl denna matematiska gåta blir löst kommer detta att generera nya, glada, positiva och duktiga tyngdlyftare. Vetenskapen har genom tiderna haft både större och svårare problem att brottas med.
2004 kom STF med en förfrågan om LAK ville vara med och arrangera U-EM 2006 i Landskrona. Ganska snart visade det sig att LAK delades upp i två läger, optimisterna och pessimisterna. Optimisterna såg sitt livs chans att uppleva en topptävling på nära håll utan att förstå vidden av allt arbete som ligger bakom ett sådant arrangemang. Medan pessimisterna menade att detta klarar vi aldrig, vi kommer att jobba ihjäl oss och de såg ett stort fiasko framför sig. Det som förenade optimisterna och pessimisterna var att alla var fostrade i LAK och därmed inte var rädda för att hugga i. Efter några styrelsemöten och några medlemsmöten där diskussionerna gick höga bestämde sig styrelsen enhälligt för att ställa upp som medarrangör till U-EM 2006. Nu i efterhand när allt är över kan vi se att varken optimisterna eller pessimisterna fick rätt eller om vi vänder på det så fick båda rätt. Vi fick uppleva en förstklassig tävling på nära håll och vi jobbade nästan ihjäl oss.
Under 2007 visade det sig att LAK:s samarbete med andra föreningar gav frukt. Det goda samarbetet med Gubbarna Wargos damer spred sig till andra lag inom handbollsföreningen. Flickor-94 började så smått att träna under våren och det gav snabbt resultat på handbollsplanen. När höstsäsongen drog igång började även lagen F-95, F-96 och herrjuniorer att träna styrka en gång i veckan. Detta medförde att även flera tjejer, som inte tränar handboll, i 13-årsålderna lockades att träna. Några av tjejerna tävlingsdebuterade även i slutet på året. Om sanningen ska fram så var det även några yngre killar som fastnade för vår fina sport. På vissa träningar numera är det fler tjejer än killar som tränar. Så nu fick gubbarna inse att det var slut på sötebrödsdagarna i lokalen och man kunde ana en viss stilhöjning när det gällde kläder och samtalsämnen hos killarna eller det kanske var en tillfällighet.
2008 var det för första gången på hundra år, i alla fall på drygt 40 år, som LAK fick en medaljör på SM. Redan på årets första tävling kvalade Phong Pham till SM. Väl på plats i Uppsala tog Phong silver i 69-kgs klassen. Förhoppningsvis ska det inte dröja till nästa sekel innan LAK har en SM-medaljör igen.
För något år sedan räckte det att visa sig i träningslokalen för att ta en plats i seniorlaget. Nu är det tack och lov slut med det. På sportlovet 2009 kom tre unga killar och ville prova på tyngdlyftning. Det skulle visa sig vara ett lyckodrag. Killarna fastnade för vår sport direkt och drog snart med sig kompisar och syskon till träningarna. Killarna visar en otrolig träningsvilja och talang saknar de inte heller. Numera dras LAK med det delikata problemet att lokalen är för liten så ungdomarna har fått delas upp på mindre grupper.
Under 2009 års J-EM i Landskrona hade LAK dock ingen på flaket, utom våra världsberömda klovare vilka lyfte mest under hela tävlingen. 98 människor i olika åldrar som stolt bar den vita funktionärströjan under veckan är imponerande. Dessa 98 kommer för alltid att minnas olika saker som inträffade under veckan, vissa roliga, vissa dråpliga andra mindre roliga. Tamas Ajan, IWF:s president, var på plats under den första delen av tävlingen. Alla, speciellt icke LAK:are, gjorde allt och lite till för att denna store, lille man skulle ha det bra under sin vistelse i Landskrona. Sylle och Jari fick i uppdrag att införskaffa en speciell medicin till honom. Efter konsultation med läkare och apotek visade det sig att det krävdes ett recept. När Sylle beklagande framförde detta var Tamas Ajan helt oförstående. Han hade bara sagt att den medicinen var mycket bra. Slutet gott…
Den 14 augusti 2010 firade LAKare i alla åldrar att vi fyller 80 år. Detta gjorde vi med en hejdundrande fest i vår klubbstuga vid stranden i Borstahusen. Nu är vi redo för nya utmaningar i Tyngdlyftningens namn.

Bild från 1930 eller 1931 från träningslokalen som då låg i hörnet av Södra Långgatan och Hamngatan.

Gunvald Holmqvist var LAK:s mest framgångsrike lyftare med SM 1957 och flera svenska rekord. Dessutom satt han 50 år i föreningens styrelse. På bilden syns även skivbytare Kalle Thomasson. Foto: Björn Nilsson.

Gunvald Holmqvist rycker 60 kilo i före detta tyghuset. Med på bilden är även Bengt-Åke Åkesson, Kohle, Stig Friberg, Jean Witting, Nisse Nilsson, Rune Ohlfeldt, Helge Thurn och Uno Paulsson.

Stig Gunnarsson och Uno Paulsson satt i styrelsen för LAK i många år.
Eva Helgesson, sekr LAK
© Landskrona Direkt
UPP
Stor fest när Springaren fyllde 40

Brf Springaren firade 40-års jubileum med allt från barn- och familjefest...
Foto: Carin Mårtensson
2010-08-24
I lördags var det stor fest på Springaren.
Brf Springaren firade 40-års jubileum med allt från barn- och familjefest i gröngräset med bland annat tipsrunda, boule, hopptorn, ponnyridning, fiskedamm och korvgrillning till kvällens stora tältfest med 200 personer närvarande.
- Vi serverades en magnifik 3-rätters grillbuffé med utsökta tillbehör och
kvällen fortsatte i gemytlig stämning med musik och underhållning av
speleman, allsång och dans, rapporterar Siv Karlsson.
Noterbart i sammanhanget är också att tio familjer som bott i området sedan det var nybyggt uppvaktades med blommor.

...till kvällens stora tältfest med 200 personer närvarande. Foto: Carin Mårtensson
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Åtal väckt för dubbelmordet
2010-08-24
Under måndagen väcktes åtal mot den 24-åring från Landskrona som är misstänkt för dubbelmordet vid Hovs hallar 2007. Resning i målet beviljades förra året och 24-åringen åtalas nu för två brott mot griftefriden, skriver polisen i ett pressmeddelande. Bakgrunden är att i februari 2007 rapporterades ett sambopar från Hovs hallar som försvunna, och den då 21-årige mannen från Landskrona misstänktes för mord. Han skulle dock komma att frias samma år. I maj 2008 hittades så delar av de försvunna kropparna efter paret i Häljasjön i mellersta Skåne. Våren 2009 beviljades resning i målet och 24-åringen häktades på nytt misstänkt för dubbelmord. - Rättegången har planerats att genomföras vid flera tillfällen som ställts in på grund av att den misstänkte kommit med nya uppgifter och berättelser sedan han häktats, skriver man vidare i pressmeddelandet. Men nu är alltså huvudförhandling, efter ett mycket omfattande utredningsarbete, påbörjad i Helsingborgs tingsrätt.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Industrin bjuder in till debatt

Göran Green är vd för GC Gruppen och ordförande i den ekonomiska föreningen
IndustriArenan vilka bjudit in kommunalråden Torkild Strandberg och Niklas Karlsson till
höstens kick-off-möte som hålls på torsdag.
2010-08-24
Den ekonomiska föreningen IndustriArenan har kick-off inför hösten torsdagen den 26 augusti och till denna har man bjudit in de båda kommunalråden Torkild
Strandberg (FP) och Niklas Karlsson (S).
– Jag vill poängtera att vi är en helt opolitisk förening och det är därför vi vill lyssna på vad
de båda politikerna har för tankar om industrin i Landskrona och dess framtid, säger Göran
Green, ordförande i IndustriArenan.
Föreningens uppgift är att stödja och hjälpa tillverkningsindustrin i Landskrona och intresset
bland företagarna är stort.
– För två år sedan var vi bara tre företag medlemmar men idag är vi ett 40-tal och det tolkar
jag som att industrin har en framtid i Landskrona.
Göran Green har deltagit på många av de presentationer av professorer och andra som de
senaste åren hävdat att industrin i Landskrona snart är ett minne blott och att man bör satsa på
att få företag inom tjänstesektorn att etablera sig i staden.
– Jag håller med om att tjänsteföretagen behöver öka i Landskrona men det behöver inte
betyda att det ska bli på industrins bekostnad. Vi har stora industriella traditioner i staden och
dessa måste vi ta vara på. Det gäller bara att alla är med och drar åt samma håll och det är
därför vi är intresserade av att höra vad politikerna har att säga i frågan, säger Göran Green
och förtydligar.
– Titta bara på Haldex, Öresundsvarvet och Rohm & Haas. De är bara tre exempel på större
företag. Sedan finns det ett otal mindre aktörer som har sitt leverne genom tillverkning och
dessa måste känna att de har stöd. Finns det så kommer de att fortsätta att visa att industrin i
Landskrona är att räkna med.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Tryggt med taxi i Landskrona
2010-08-24
Enligt en mätning gjord av Statistiska Centralbyrån, SCB, beställd av transportfacken, framkommer det att var tionde taxiförare i landet utsattes för våld under förra året, medan dubbelt så många utsattes för någon form av hot. För Taxi Landskrona är siffrorna helt andra.
- Vi har inte haft någon förare som utsatts för våld under hela förra året. Antalet hot uppgick dock till ett, säger Nicklas Kvist, Taxi Landskrona.
- Vår målsättning är givetvis att detta också helt ska elimineras, men då man arbetar med människor kan man aldrig skapa helt hundraprocentiga säkerhetssystem.
Taxi Landskrona är den ledande aktören i staden och har varit så sedan taxirörelsen började. Säkerhetstänkandet har alltid haft en framträdande roll och man tvekar inte att ta hjälp av tekniken för att kunna trygga åkningarna för såväl förare som passagerare. I Landskronaföretagets bilar finns såväl kameror och GPS som larm men man arbetar även med att försöka vara förutseende.
- Vi diskuterar regelbundet vilka risker som finns och hur dessa ska bemötas. Vi försöker se olika scenarier vad som kan hända under en färd och alla får ge sin syn på hur man bäst kan hantera en uppkommen situation, avslutar Nicklas Kvist.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Misshandel, skadegörelse
och hemfridsbrott
2010-08-24
En 27-årig man greps vid 22-tiden i fredags misstänkt för misshandel, skadegörelse och hemfridsbrott. Mannen ska ha dykt upp hemma hos den kvinna han sedan tidigare har barn med, och verkade vid tillfället påverkad. Han misstänks för att ha dragit kvinnan i håret, knuffat omkull henne och även för någon form av misshandel mot kvinnans mor. Han anhölls under natten mot lördagen.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Ordningsvakter observerade laserpekare
2010-08-24
Ordningsvakter anställda av kommunen blev under natten mot söndagen belysta med en så kallad laserpekare som misstänks vara kraftigare än tillåtet. En 22-årig man är identifierad och misstänks för ofredande av ordningsvakterna samt brott mot strålskyddslagen.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Singelolycka på E6
2010-08-24
En singelolycka som enligt Räddningstjänsten beskrivs som en avåkning ägde klockan 6.45 på måndagsmorgonen rum på E6 i närheten av trafikplats Landskrona Södra. Inga personskador har rapporterats.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Många gästade Vallåkraträffen

Som vanligt vallfärdade bilintresserade till Vallåkra.
2010-08-23
I helgen som gick höll Vallåkraträffen sin årliga utställning med allt vad den innebär. På plats var Sofie Turesson som hade kameran i högsta hugg.

Många testade sina musikanläggningar...

.. och det fanns de som verkligen hade ljud så att det räckte och blev över.

En klassiker i ny skrud.

Fler klassiker.

Många som visade upp sig hade prisskåpet med sig.

Doften av bränt gummi spred sig över Viarps flygfält.

Årets tema var lastbilar.
Foto: Sofie Turesson
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Landoras bakluckeloppis
På söndag arrangerar Bo Madsen och hans kamrater i BK Landora en ny bakluckeloppis på grusplanen vid idrottsplatsen.
2010-08-23
Söndagen den 29 augusti är dagen då BK Landora arrangerar en stor "bakluckeloppis" på Landskrona IP:s grusplan.
-
Andra dagar har florerat med det är alltså söndag som gäller, meddelar eldsjälen och initiativtagaren Bo Madsen.
Mellan 10.00 och 14.00 går det då att köpa och sälja allt mellan himmel och jord. Säljare behöver inte förboka plats. Förtäring kommer att finnas att köpa på platsen.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Domare på nya internationella uppdrag
2010-08-23
Vi noterar att Magnus Sjöblom är assisterande domare i morgondagens Champions Leauge playoff mellan Sheriff Tiraspol och Basel. Basel vann första matchen med 1-0. Sheriff Tiraspol dömdes för övrigt av en annan Landskronadomare för en månads sedan då Daniel Stålhammar skipade rättvisa för moldavierna.
På torsdag är Daniel Stålhammar huvuddomare i Europa Leauge playoff, då Austria Wien möter ARIS Thessaloniki från Grekland. Grekerna vann första mötet hemma m 1-0.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Mona Sahlin eldade på
de skånska socialdemokraterna

Det var trångt på Rådhustorget i Landskrona när partiledare Mona Sahlin eldade de skånska socialdemokraterna inför valspurten.
2010-08-23
Dystra opinionssiffror fungerade som extra tändvätska när partiledare Mona Sahlin eldade upp de Skånska socialdemokraterna i samband med valupptakten i Landskrona.
- Opinionsundersökningar är ingen säker vägledare. Det enda vi vet med säkerhet är att det finns många osäkra väljare, förklarade Mona Sahlin och betonade att månaden före valdagen kommer att ägnas åt att locka väljarna till vallokalerna.
- Soffan är full av osäkra väljare och alla opinionsmätningar visar på en stor tveksamhet, därför är det viktigt att vi gör allt för att övertyga alla osäkra väljare, förklarade hon och drog ner både skratt och applåder när hon förklarade att moderaternas dröm var att locka över så många s-väljare som möjligt.
- Vårt drömmål är att skapa så många jobb som möjligt.
Föra gången Landskrona stod som värd för den Skånska valupptakten var 1994, då var Ingvar Carlsson partiledare.
- Och den gången gick det vägen, vi vann valet och Ingvar blev statsminister. Nu är det dags för en repris, förklarade Anders Karlsson, ordförande i Landskrona arbetarekommun när han hälsade runt 1 500 socialdemokrater från 33 Skånska kommuner välkomna.
Efter uppskattad underhållning av Cabaré Mix var det en laddad Mona Sahlin som slog fast att valet om en månad är ett ödesval.
- Valet handlar om vi ska ha en politik för fler jobb eller fortsatta skattesänkningar, poängterade hon och varnade för en smygande acceptans av en arbetslöshet runt 10 procent.
- Det är siffror som vi aldrig kan acceptera, betonade Mona Sahlin och drog upp de ideologiska skillnaderna mellan den styrande Alliansen och det rödgröna alternativet.
- Förra valrörelsen lovade Reinfeldt att sänka skatterna med 30 miljarder, det blev 100 miljarder. Skattesänkningar som gick ut över våra gemensamma trygghetssystem. Nu vill man fortsätta sänka skatterna på bekostnad av välfärden, konstaterade hon och upprepade tidigare löften om att den bortre gränsen för sjukförsäkringen skall tas bort vid en rödgrön valseger.
- Dessutom skall arbetslöshetskassan återställas till 80 procent och pension beskattas på samma sätt som lön. Sverige har råd med en anständig behandling av människor som drabbas av arbetslöshet och sjukdom.
I Landskrona, där Sverigedemokraterna har ett av sina starkare fästen, gjorde Mona Sahlin klart att hon aldrig kan tänka sig någon form av samarbete med SD.
- Det finns Sverigedemokrater som påstår att Zlatan inte är svensk, men som jag ser det är det Sverigedemokraterna som är en osvensk företeelse, avslutade Mona Sahlin och drog ner kraftiga applåder från Skånska partivänner som inte gav mycket för den senaste Sifo-mätningen.
- Nej, siffrorna ger oss bara råg i ryggen, sa en valarbetare från Bromölla, kommunen där socialdemokraterna aldrig förlorat.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Fler elever nobbar
teoretiska studier
Minskat intresse för högskolestudier

Per-Erik Karlsson, rektor på Humanus Gymnasium efterlyser en ökat engagemang för teoretiska studier.
2010-08-23
Intresset för högskolestudier sjunker dramatiskt bland Landskronas ungdomar.
Totalt sett är det bara omkring två av tio elever som i sitt första val sökt till något av de program som syftar till fortsatta högskolestudier.
Privata Humanus Gymnasium kan inför terminsstarten bara räkna in tio nya elever.
- Överlag är det väldigt få elever i Landskrona som söker till de högskoleförberedande programmen och det är en allvarlig utveckling, anser skolans rektor Per-Erik Karlsson och efterlyser ett större engagemang från politikerna i kommunen.
- Här borde hela kommunen kraftsamla för att öka studieintresset, utbildning är A och O och avgörande för såväl samhällets som individens utveckling, poängterar Per-Erik Karlsson och varnar för en allt för ensidig satsning på praktiska yrkesutbildningar.
- Bara yrkesförberedande program är förödande, då riskerar Landskrona att förlora elever med studieintresse till grannkommunerna.
Statistiken talar också sitt dystra språk. Andelen ungdomar som fortsätter till högre utbildningar efter gymnasiet är, enligt siffror från Högskoleverket, bara 34,5 procent av ungdomar födda 1984.
Motsvarande siffra för regionen låg på 44,5 procent och i riket på 43,6 procent.
Könsskillnaderna gör sig också påminda i statistiken. Betydligt fler tjejer, 45,7 procent, påbörjade högskolestudier medan siffran för jämnåriga killar hamnade på mycket blygsamma 21,9 procent.
För att ytterligare spä på den dystra läsningen så valde endast ett hundratal elever från Landskrona att läsa på samhällsprogrammet i Landskrona eller någon av grannkommunerna.
Att jämföra med Lund som lockade drygt 700 ungdomar till motsvarande program.
| Humanus ägare är Studieförbundet Vuxenskolan och företaget har funnits sedan 1995. Totalt bedrivs verksamhet på 35 olika orter, från Värmland till Skåne, med huvudkontor i Lund. |
- Nu är situationen i Lund speciell eftersom det är en universitetsstad, men trots det är utvecklingen mycket oroväckande för Landskrona vidkommande, menar Per-Erik Karlsson som planerar att uppvakta såväl näringslivet som kommunens politiker för att få upp den teoretiska utbildningen på dagordningen.
- Det är en avgörande fråga för stadens framtid, konstaterar han avslutningsvis.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Här kan du förtidsrösta
2010-08-23
Med start idag börjar röstkorten inför årets val att delas ut. Röstkortet är nödvändigt för den som vill rösta före valdagen på något av de förtidsröstningsställen som finns under tiden 1-19 september. På röstkortet finns information om vilken vallokal man skall rösta i på valdagen. I Landskrona kan du förtidsrösta på följande platser: Stadshuset, Stadsbiblioteket, Västra Fäladens servicehus, ICA Kvantum, Glumslövs bibliotek - Annetorp, Häljarps bibliotek - Sandåkerskolan, Asmundtorps församlingshem samt på själva valdagen även på Prästgården, Ven.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Nalin Pekgul knackar dörr
2010-08-23
Igår gästades Landskrona av Mona Sahlin och idag besöker S-kvinnors ordförande Nalin Pekgul staden tillsammans med författaren Anna-Lena Lodenius
Nalin Pekgul kommer att göra arbetsplatsbesök, träffa väljare på Rådhustorget och knacka dörr tillsammans med Socialdemokratiska företrädare i Landskrona.
Klockan 19.00 kommer de båda att hålla ett öppet möte i Folkets Hus med anledning av en rapport som Anna-Lena Lodenius har skrivit på uppdrag av bland annat Friedrich Ebert Stiftung. Rapporten belyser och går igenom arbetarrörelsen i Nordens strategier mot främlingsfientliga partier. Temat på det öppna mötet är; Strategier mot främlingsfientlighet.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Frukostklubb på teatern
2010-08-23
Onsdagen den 29 september är det premiär för Marknadsföreningen i Helsingborgsregionen och deras Frukostklubben som gästar Landskrona Teater. Temat i den debatt som kommer att äga rum är hur man får fler företag som är villiga att växa, så att fler medarbetare kan få meningsfulla jobb. Dessutom talar Företagarnas VD, Anna-Stina Nordmark Nilsson, om företagande.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
|