|
Nyheter
vecka 29
Vad händer här 2?

- Det kan bli en spännande byggnad som beskriver sin egen tid och inte plagierar de äldre husen på gatan, har tidigare stadsantikvarie Örjan Ekström sagt om huset som nu byggs på Gamla Kyrkogatan.
2009-07-17
En minst sagt udda byggand börjar ta form på Gamla Kyrkogatan.
Huset som tidigare huserade Borstahusens Konstförening är rivet och upp växer tre våningar hög byggnad på tomten som inte är bredare än 5,5 meter.
Byggnaden är japansk inspirerad och kommer att ha en arkitektur som sticker ut.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Vad händer här?

Järnvägsgatan i morse strax innan klockan 9.
2009-07-17
Strax innan klockan 9 i morse var det fullsatt på nyöppnade Espresso House.
Tjejerna och killen bakom disken fick jobba hårt med att servera frukost till besökarna.
Espresso House som hade smygpremiär med DJ i onsdags bjöd på nära nog 400 koppar latte under torsdagen och idag bjöd man premiärbesökarna på frukost. Gentilt och gott tyckte vi och förlade redaktionsmötet dit.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Wormo ut i åttondelsfinalen

Mats Andersson tog sina adepter i IK Wormos P14-lag till en ny åttondelsfinal i Gothia Cup. I år blev dock ett mexikanskt lag alltför svåra.
2009-07-17
Det blev som väntat respass ur Gothia Cup för IK Wormo när man igår kväll ställdes mot mexikanska Chivas Guadalajara.
- Det är få gånger jag accepterar en förlust men denna gången lyfter jag på hatten, säger Mats Andersson tränare för det framgångsrika 14-årslaget från Exan.
Förlusten skrevs till 6-1 och därmed är Wormo det första laget som gjort mål på mexikanerna.
- De var helt enkelt ruggigt bra. Det är det bästa laget vi någonsin mött. Vi har en del killar som är storväxta men dessa var större och grövre, samtidigt som de hade en massa andra kvalitéer, säger Mats Andersson och tillägger med ett brett leende.
- Men vi skakade världen och efteråt kom deras ledare fram och gav oss beröm och sa att de hört talas om oss. Laget hämtar spelare från fem klubbar och tränar tillsammans fem dagar i veckan. Dessutom gör sedan killarna tre träningar med sina respektive klubblag. Vi ska naturligtvis inte kunna mäta oss med ett sådant gäng.
Nu är Göteborgsäventyret över för denna gång för Wormos P14 men redan nu börjar Mats att fundera på nästa år.
- Gothia Cup är intensivt men trevligt. Här träffar man ledare från hela Sverige och världen för den delen. Vid frukosten idag träffade jag en malmöbo som arbetar för ett lag i USA och han bjöd in oss till deras turnering. Kul men tyvärr inte ekonomisk rimligt. Det lutar väl åt Gothia Cup även nästa år och då kan man väl hoppas få den turen med lottningen som AIK fick. Vi slog de i gruppspelet och jag såg hur de på planen bredvid vår avancerade vidare från sin åttondelsfinal. Det hade varit roligt att ta ett steg till, säger Mats Andersson och innan hemfärden idag ska laget ta sig in till Heden för att titta på kvartsfinalen mellan Chiparamba Great Eagles F.A. från Zambia och Chivas Guadalajara.
- Det kan bli en 14-årsmatch att minnas.
Läs mer:
Mexicos bästa lag väntar för Wormo
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Det händer i helgen
2009-07-17
Frityroset och karnevalsdammet har hunnit lägga sig, solen behagar lysa från en klar himmel och det är dags för helg igen. Inte klokt vad tiden går, egentligen! Passa på att njuta av den Johnny Ekström-snabba sommaren, de långa, underbara kvällarna och besök gärna några av följande evenemang i Sommar-Landskrona! Eller ta det bara lugnt…
Fredag 17 juli
Ålabodarnas hamnfest
Kl. 16.00 – Campingen i Borstahusen – Beach volleyboll-turnering
Musik med Caesar på Hamnkrogen på Ven
Lördag 18 juli
Ålabodarnas hamnfest
Landskrona Greyhound Park – SM i hundkapplöpning
Kl. 10.00-16.00 – Tycho Brahe Museet på Ven – Renässansmarknad.
Kl. 13.00 och 15.00 – Ängelholms Hembygdspark – framträdande av Sander & Gander på Det Stora Barnkalaset. För dig som saknade Landskronadoun och de mästerliga barnunderhållarna på Karnevalen.
Kl. 18.00 – Campingen i Borstahusen – After Beach med ”Två Fågelhuven´” (Patrik ”Pude” Johansson och Martin Nissler). Jam session!
Borstahusens Hamnkrog – Grillkväll med musik av Uffe Rickard, ”livs levande”.
21.30 - 50/50 på Prästasvängenpå Ven
Söndag 19 juli
Ålabodarnas hamnfest
Landskrona Greyhound Park – SM i hundkapplöpning.
Kl. 10.00-16.00 – Tycho Brahe Museet på Ven – Renässansmarknad
Kl. 18.00 - Mellan himmel och hav, Musik i Borstahusens kapell.
Vår Konstsalong
Under hela helgen visas i Landskrona konsthall "Vår Konstsalong". En jurybedömd utställning för konstnärer verksamma i Skåne. Nästan 250 konstnärer ansökte till salongen och trettio konstnärer med sextio verk kom med. Väl värd ett besök!
Helgens föreställningar på Bio Maxim hittar du som vanligt på vår biosida.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Fler utmärkelser till Spirit of Hven

Spirit of Hven Backafallsbyn är Sveriges första och hittills enda familjeägda Pot still destilleri. Nu börjar produkterna komma ut på marknaden och prisregnen har inte låtit vänta på sig.
2009-07-17
- Detta är oerhört roligt. Vi har bara haft våra produkter ute på marknaden i några månader och redan börjar vi få så mycket internationellt erkännande. Nu har vi fått medalj för alla produkter vi har ute till försäljning, det är verkligen inte alla förunnat, säger en glad och stolt Anja Engdahl Molin vid Spirit of Hven Backafallsbyn sedan familjeföretaget vunnit nya utmärkelser vid International Wine & Spirit Competition.
I maj vann Spirit of Hven Organic Gin en guldmedalj i Monde Selection som är världens äldsta sprittävling. I veckan fick man så beskedet att man kammat hem två bronsmedaljer vid International Wine & Spirit Competition som enligt Anja är ”världens absolut största och mest respekterade kvalitetsinstitut”.
Det är Spirit of Hven Organic Oak Matured Aqua Vitae samt Spirit of Hven Organic Pot Distilled Vodka som kröns med medaljer denna gång.
- Det är stimulerande. Vi märker redan av ett stort internationellt intresse för våra produkter. Kan vi fortsätta att utvecklas på detta sätt ser framtiden verkligen ljus ut, säger maken Henric Molin.
Familjeföretaget gör även Single Malt Whisky, Beet Rhum (rom gjord på sockerbetor) och Apple Brandy (som Calvados fast på skånska äpplen).
- Dessa håller fortfarande på att mogna i lagerhusen och kommer inte att släppas ut på marknaden än på ett tag, förklarar Henric Molin.
De prisbelönta produkterna finns på Systembolagets beställningssortiment samt på hyllorna på Trädgårdsgatan.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Alla ställer upp gratis för Folkfesten

Planeringen för årets Folkfest är i full gång samtidigt börjar Oikos/Unga Rösters lokaler på Rådhusgatan 11 att ta form.
2009-07-17
Andra upplagan, 26 uppträdande på en scen, det är folkfest på gång i Landskrona.
Jenni Rantala och Pascal Poulsen är två av de som slitit hårt med att anordna festligheterna som skall äga rum i Wrangelskaparken den 29 augusti. Duon har dock haft många till sin hjälp, bland andra General Knas eller Ivan Olausson-Klatil som han egentligen heter, känd från Svenska Akademien.
- Vi får alltid ett enormt stöd när vi spelar hemma, publiken är underbar. Det är jättekul och framförallt Folkfesten känns som ett schysst sätt att ge tillbaka till sin stad, säger Ivan.
Schemat är fullt med 26 uppträdande och i över 15 tält kommer diverse föreningar att visa upp sig. Några av de tyngre namnen att se fram emot är bland annat, Katzenjammers, OlaOla, Mobster och General Knas.
- Det känns helt fantastiskt. Alla ställer upp gratis och vi har ändå varit tvungna att säga stopp till en del. Att det blivigt så stort är roligt, det trodde vi inte första året, berättar Jenni.
- Det blir verkligen en mötesplats där alla är välkomna. Man kan knyta nya kontakter på ett enkelt och avslappnat sätt samt få en insyn i de olika föreningarna som ställer upp.
Utöver allt jobb med Folkfesten så fixas det för fullt i Oikos/Unga Rösters lokaler på Rådhusgatan 11.
- Jag håller på att försöka få ihop en fin studio där ungdomarna kan spela in sina egna låtar och har precis fått upp en flytande vägg, berättar Pascal som till största del har hand om de musikaliska projekten på ”Växthuset” som de själv kallar huset för.
- Vi hoppas även kunna få ihop ett datorrum snart och ett ”chillout” rum där vi kan ha filmvisningar och annat, avslutar Jenni med ett leende.

Det är skönt att få tillbringa några dagar i Landskrona tycker General Knas.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Mexicos bästa lag väntar för Wormo

Mats Andersson och hans P14-killar i IK Wormo bjuder åter på bländande fotboll i Gothia Cup.
2009-07-16
På nära nog 100 fotbollsplaner i och kring Göteborg avgörs denna vecka Gothia Cup. Av de drygt 1500 lagen på plats har IK Wormo ställt upp med två lag i 14-årsklassen och för andra året i rad bjuder killarna på en bländande fotboll.
- Det är klart som tusan att jag är nöjd, säger Mats Andersson och lyser lika klart som solen över Lemmingvallen där hans lag just förpassat Åtvidaberg ur turneringen efter odiskutabla 5-0.
- Det var som dag och natt mot i morse, säger tränaren och syftar på 1-0 segern mot Ystad.
- Där föll vi in i deras spel med långbollar och även om vi var det bättre laget så satt segern hårt inne. Åtvidaberg körde vi över fullständigt.
Chivas Guadalajara vs. IK Wormo
Efter att ha gått obesegrade genom gruppspelet och dagens två segrar väntar nu tuffaste möjliga motstånd ikväll klockan 20.
- Vi ställs mot Chivas Guadalajara i åttondelsfinalen, säger Mats Andersson och är lite ambivalent inför motståndet.
- Det är ett sådant lag man gärna vill möta men kanske inte förrän i finalen.
Chivas Guadalajara från Mexico är något av storfavoriter i åldersklassen.
- Det är en akademi som suger upp landets bästa talanger. Inte som vi som är något av en kvartersklubb, säger Mats Andersson som hunnit få en del rapporter av andra ledare som hunnit imponeras av mexikanernas framfart. Laget vann sin grupp med målskillnaden 38-0 och har efter det besegrat Ängelholms FF med 14-0 och nu senast i eftermiddag IK Wormos seriekollegor Högaborg med 11-0.
- Våra duster mot Högaborg brukar vara jämna tillställningar så vi vet vad vi har att vänta. Det gäller att hålla humöret uppe. Ifjol mötte vi Brommapojkarna 1 i åttondelsfinal och nu dessa. Jag tror inte jag säger så mycket till killarna innan matchen, funderar Mats Andersson som dock lovar att återkomma med en rapport under fredagen om hur det gick.
Hela Landskrona håller tummarna!
I övrigt noterar vi att IK Wormo 2 idag fick respass ur B-slutspelet av IFK Lidingö efter en knapp 2-1 förlust.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Caroline har kapat
sju sekunder på två månader

Caroline Andersson-Ekström hoppas på en pallplacering under Svenska Ungdomsmästerskapen (Sum Sim) i Malmö i helgen. Foto:Privat.
2009-07-16
15-åriga Caroline Andersson-Ekström, kan vara nästa stora stjärnskott på simmarhimlen över Citadellbadet. Sedan i maj har hon kapat sju (!) sekunder på sitt personrekord på 100 meter fjärilssim.
Idag simmar hon tillsammans med lagkamraterna i Landskrona Simsällskap (LS) lagkappfinal vid Svenska Ungdomsmästerskapen (Sum Sim) i Malmö och imorgon väntar försök och förhoppningsvis final framåt kvällen i paradgrenen fjärilsim.
- Nu finns inte 50 meter fjäril med på Sum Sim men min tid i den grenen är just nu den andra bästa i landet och med den har jag redan kvalat in till nästa års JSM, säger Caroline Andersson-Ekström utan att på något vis låta kaxig över framgångarna.
Hennes framgångar i bassängerna under våren gör att hon har den fjärde bästa tiden i sin åldersklass inför morgondagens tävlingar på 100 meter fjärilsim.
- Jag har 1.07.40 som bäst och hoppas kunna putsa den tiden ytterligare i en final.
Blir du inte nervös?
- Jag har nog ganska bra tävlingsnerver och blir inte nervös, säger hon med ett stort leende på läpparna.
Hela familjen Andersson-Ekström är stora simentusiaster.
Mamma Eva, utbildade sig till babysimsinstruktör strax efter att Caroline själv som två månaders baby tagit sina första simtag. Pappa Bo är ordförande i LS och dessutom simdomare, något brorsan Andreas också slagit sig in på nu sedan han avslutat den aktiva simkarriären.
- Simningen har alltid varit en stor del i vår familj. Pappa brukar säga att jag är den yngsta som badat på Citadellbadet. Då var jag tre dagar gammal.
De första tävlingarna gjorde Caroline Andersson-Ekström i de så kallade ”Morgondagare-tävlingarna”.
- Då var jag fem-sex år gammal och sen dess har det bara rullat på.
Frågan är då om det är frukten av lång och trogen bassängträning som gör att hon nu skördar framgångar?
- Jag tränar cirka 12 timmar i veckan och avverkar då någonstans mellan 2-3 mil i bassängen.
Men sedan jag bytt träningsgrupp har jag också ändrat lite i min teknik. En ändring i mitt drag gör att jag nu orkar längre, säger hon som så pass sent som i höstas tvingades till sammanlagt 10 veckors ofrivillig vila sedan hon vid två tillfällen under idrottslektioner i skolan dragit på sig frakturer i foten.
- Det sänkte mitt gympabetyg men samtidigt gav det mig mer styrka i armarna då jag fick ägna tiden åt träning av överkroppen. Så något gott bar det väl med sig, säger hon och firar av ett nytt leende.
Caroline Andersson-Ekström är nyligen hemkommen från ett träningsläger i italienska Lignano.
- Formen är på topp och jag längtar till Lindängsbadet och Sum Sim, avslutar den skärpta och ödmjuka simmartalangen.
Från Landskrona Simsällskap simmar även Lisa Rigby, Sophie Stoltenborg och Jessica Anderberg på Sum Sim. Dessvärre har Lovisa Klarén fått lämna återbud på grund av sjukdom.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Stora prispengar
2009-07-16
Golftävlingen Landskrona Masters som äger rum den 28-30 augusti är ett s. k. ”joint event” mellan SAS Masters Tour och danska ECCO Tour. De bästa professionella herrspelarna från Skandinavien kommer i spel över 54 hål göra upp om prissumman på 400 000 kr. Under söndagens avslutande finalvarv kommer de femtio högst placerade spelarna att deltaga.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Höstens jazzprogram spikat
2009-07-16
Sommar och sol – men till hösten vankas det åter jazz i stan. Men först en tur till Gråen och "Konserven" där DomNiVet bjuder upp till dansant jazz och swing klockan 20:30 den 21 augusti. Båtar avgår från träkajen vid Nyhamn. Mat och dryck medtages.
Programmet för Jazzhouse Landskronas höstverksamhet är nu klart och följande datum kan de intresserade boka in på Siriusrestaurangen:
18/9 Just Friends. Kvartett med svängig jazz och swing.
23/10 Marie Valentin and her Blue Five. Classic jazz och blues.
20/11 Jazzin´Jacks. Ett av Sveriges bästa tradjazzband.
- Välkomna!, hälsar styrelsen för Jazzhouse Landskrona.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Lägg ett bud på Bloosblasters

På auktionssajten Lauritz.com kan du nu bjuda på en två timmar lång intimspelning i Skåne med bluesbandet Bloosblasters.
2009-07-16
Landskronabandet Bloosblasters säljes på auktion.
På auktionssajten Lauritz.com är det nu fullt möjligt för vem som helst att lägga ett bud på en privat ”intimspelning” med root-bluesarna som tidigare kompat storheter som Peps Persson, Mats Ronander och Sam Myers.
Alla pengar går oavkortat till Rädda Barnen och budet låg senast vi kollade det på 600 kr.
– Surfa in och lägg ett bud för en god sak, hälsar sångaren Dennis Westerberg.
Auktionen hittar du på...
http://www.lauritz.com/...
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Sommarskola är toppen
om det står cirkus på schemat

26 tjejer och två killar tillbringar veckan med att gå på cirkusskola i idrottshallen.
2009-07-15
 |
| Emil har fått kläm på rolla-rollan. |
Emil, Navid och 26 tjejer i åldern 7-12 år har i veckan valt att tillbringa förmiddagarna i Idrottshallen. Nej, det är inte tal om något gymnastikläger utan här går barnen på lina, cyklar enhjuling, jonglerar, bygger mänskliga pyramider och testar på att vara clowner. Det är sommarlov med cirkusskola.
Värmlänningarna Lena Jacobsson och Hans Nordström i Duo Danzeros gör sommarens fjärde stopp i Karlslunds Idrottshall.
- I sju år har vi drivit cirkusskola på Dunkers kulturhus i Helsingborg och där har vi fullbokat år efter år. Nu hoppas vi på något liknande här i Landskrona, säger Lena Jacobsson medan kollegan lär barnen mer om scenvana.
Att döma av barnens minspel, stora leenden och skratt blandade med djup koncentration, är Duo Danzeros välkomna att bli en sommartradition. Viljan att lära är påtaglig.
- Övning och tålamod är viktiga ingredienser. Få är cirkustalangerna som går direkt in och börjar jonglera eller hoppar upp och cyklar iväg på enhjulingen utan att ha övat först, säger Lena Jacobsson med ett leende på läpparna.
8-årige Emil börjar få kläm på rolla-rollan, en minst sagt avancerad balansbräda och sneglar på gruppen bredvid.
- Jag vill testa enhjulingen nu. Den verkar kul.
– Det handlar om att skapa ett intresse. Under de två första dagarna får barnen testa på olika cirkusdiscipliner för att sedan öva lite mer på något man finner roligt. På fredag avslutar vi sen med en show för släkt och vänner, säger Lena Jacobsson.
Har man ansvar för 28 barn och samtidigt är omringade av en mängd spännande prylar gäller det att ha disciplin. Lena samlar gruppen vid ett tillfälle under vårt besök och påtalar vikten av säkerhet och att man går upp och tar en paus på läktaren om man känner sig trött.
- Vi jobbar alla tillsammans. Den sociala träning är också påtaglig. Här får man lära sig att umgås med barn från en annan del av staden, man tar på varandra, rent av kliver på varandra, säger ledaren Hans Nordström.
Moa och Ebba provar att blåsa dukar i luften, ett av de enklare tricken som ”Hasse” lärt dem.
- Det är roligt men svårt, säger Moa samtidigt som hon andas in och ånyo blåser den flortunna duken uppåt.
Navid har lite huvudbry.
- Jag vet inte riktigt vad jag ska välja att specialisera mig på. Det är så mycket som är roligt.
Navid gillar flera av cirkusdisciplinerna och har svårt att bestämma sig för vilken han ska satsa lite mer på.

Hans Nordström lär ut grunderna i hur man cyklar på en enhjuling.
Nada och Ellen på rolla-rollan.

Moa och Ebba blåser flortunna dukar i luften.

- Rikta blicken rakt fram. Inte upp, inte ner, bara raktfram, tipsar Lena Jacobsson när det är dags att gå på lina.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Katarina Norlöv till Falcons
2009-07-15
Landskrona Falcons har gjort klart med en ny målvakt till sitt damlag. Rutinerade Katarina Norlöv ansluter till truppen 3 augusti då damlaget åter börjar träna efter sommaruppehållet. Katarina beräknas att göra debut för Landskrona Falcons i Båstad Outdoor Open 7-9 augusti.
- Jag och sportchefen Petri Manu var överens om att vi ville ha in en rutinerad och träningsflitig målvakt och det är Katarina. Hon har fått många goda vitsord när vi kollat upp henne och dessutom så har hon visat bra klass under åren i matcherna mot Falcons. Flertalet andra klubbar har försökt att värva henne under vår/sommar och det är bara att gratulera oss själv att vi fick hennes underskrift till slut, säger Falcons nya tränare Tony Christensen.
Katarina Norlöv spelade senast i Åstorp/Kvidinge, där hon spelat i fyra säsonger. Dessförinnan så spelade hon i sin moderklubb Båstads GIF.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Flaggor ska påminna om 600-årsjubileet

Per Rossling och Tomas Bäckefjord från Borstahusen Kommunikation AB visade upp stadens nya jubileums-logotyp i samband med Landskrona stads födelsedag den 20 mars i år. Snart kommer flaggor att hissas med symbolen på för att påminna Landskronaborna om att 600-årsjubileet är i antågande.
2009-07-15
Den 20 mars, på Landskrona stads födelsedag, premiärvisades den officiella 600-årsymbolen. Nu finns symbolen på fanor och flaggor som, med start den 20 juli, kommer att hissas framför Stadshuset och Rådhuset den 20 i varje månad.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Flaggar Sjöblom av Ronaldo?

Nya äventyr väntar för Magnus Sjöblom, längst till vänster i domartrion på bilden.
2009-07-15
God middag och grattis!, säger vi till fotbollsdomaren Magnus Sjöblom från Landskrona som har blivit uttagen till att ”gå på linjen” i den prestigeladdade träningsturneringen Peace Cup 2009 som går av stapeln i Spanien.
– Tackar, tackar! Jag vet inte så himla mycket om turneringen ännu, fick information om att jag var uttagen för en vecka sen och väntar nu på lite fler uppgifter.
Det lär i alla fall handla om deltagande av verkliga storlag?
- Ja, enligt turneringens hemsida så deltar Real Madrid, Sevilla, Malaga från Spanien, Juventus från Italien, Lyon från Frankrike, Porto från Portugal och Aston Villa från England. Totalt handlar det om tolv lag från olika världsdelar som spelar i fyra grupper, spelplatserna ligger i Andalusien, utom för Real Madrid som kommer att spela sina gruppspelsmatcher på Barnabeustadion, vet Magnus att berätta.
– Så det ser ju onekligen spännande ut, hade varit en riktig höjdare att få en match i just Madrid med tanke på det enorma intresse som visats för deras spektakulära nyförvärv i sommar, säger Magnus som inte är någon novis i stora sammanhang och bland annat vet hur det är att vara assisterande på Champions League-matcher.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
S-kritik mot tjänstledighetsavslag
2009-07-15
Som vi tidigare skrivit om riktar Socialdemokraterna i Landskrona kritik mot hur rekryteringsprocessen gått till när det gäller att utse Tomas Johansson till ny BUN-chef. I ett utskickat pressmeddelande kritiserar man också kommunledningen för avslaget på miljöchefen Högi Hanssons tjänstledighetsansökan.
– Beträffande Högni Hanssons ansökan om tjänstledighet för upprätthållande av en fyrtioprocents tjänst vid Lunds universitet finner vi att den borgerliga majoritetens avslag, med stöd av bland andra miljöpartiet, ytterst märkligt. Det är onekligen så att miljöfrågorna har en alltför stor omfattning och är alltför angelägna för att hanteras på det ytterst lättvindiga sätt som de borgerliga partierna gör med sitt avslag Dessa båda ärendens märkliga hantering borde utsättas för offentlig granskning, säger Socialdemokraternas Lars Svensson.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Renässansmarknad i Tychos trädgård
2009-07-15
Till helgen kan du njuta av den fantastiska miljö som en gång fick adelsmannen Tycho Brahe att bli ett av historiens mäktigaste stjärnskott. Flanera bland marknadsstånd och känn doften av örter och kryddor. Passa även på att välja bland hantverkarnas unika ting och låt bageriets dofter locka dig till det nybakade durumbrödet och kakorna. Så målande beskrivs årets renässansmarknad på Ven i ett pressmeddelande från Fritids- och kulturförvaltningen.
Besökarna kommer även att bjudas med på dramatiserade guidningar där självaste Tycho Brahe visar runt på sina ägor. Här får man följa med den excentriske vetenskapsmannen då han berättar om sin forskning, familj och sitt underjordiska observatorium Stjärneborg.
- För barnen finns dessutom speciella visningar då Tycho Brahe visar årets nyhet - En idéhistorisk lekpark! Dessutom finns en spännande tipsrunda i trädgården, där fina priser går att vinna, meddelar Tina Jönsson, informatör på ovan nämnda förvaltning.
Under renässansmarknaden visar Det broderlige papegoye compagnie - ett kulturhistoriskt sällskap, upp sina färdigheter med att skjuta armborst liksom i renässansens danskonst. Möjlighet att själv prova på finns också.
- Bland allt som skall locka besökare finns även hantverkare på plats för försäljning och visning av silversmide, pilekorgar, keramik, tvål, fårskinn, växter, getost och mycket mer, avslutar Tina Jönsson och utlovar samtidigt fri entre till marknaden men dock ordinarie avgift till museet.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
75 000 i månaden och färre förmåner

Tomas Johansson får 75 000 kronor i månaden som BUN-chef. Tjänstebilen får han dock lämna kvar på Gullstrand.
2009-07-14
När Tomas Johansson den1 september tillträder som ny chef för Barn- och ungdomsnämnden kan han se fram emot en månadslön på 75 000 kronor. Bara Peter Billquist, stadsdirektören i Landskrona, uppges ha en högre lön med sina 79 800 kronor.
Dock fick Johansson inte behålla den tjänstebil som han disponerat i sin roll som utbildningsdirektör för gymnasieförbundet, sitt förra uppdrag.
– 75 000 är en väldigt hög lön sett ur ett kommunalt perspektiv. Men det är inte rimligt att han ska ta ett större uppdrag som BUN-chef och samtidigt markant sänka sin lön, säger Torkild Strandberg som har mer än trettiotusen mindre i månadslön som kommunalråd.
Socialdemokraterna är kritiska till anställningsprocessen rörande den nye BUN-chefen och säger i ett särskilt yttrande till Kommunstyrelsen bland annat: ”Tomas Johanssons kvalifikationer är goda och vi har inga erinringar mot förslaget i sig. Däremot är vi skeptiska till anställningsprocessen. Vår huvudanmärkning riktar sig förutom mot rekryteringsprocessen även mot sättet att förhandla fram anställningsvillkoren för den nya befattningshavaren. Tomas Johanssons lönekrav är alltför vidlyftiga och därför är det inte möjligt att tillgodose dessa utan att skapa allvarliga störningar i den fortsatta löneutvecklingen inom kommunen”.
När Landskrona Direkt idag sökte Torkild Strandberg för att utröna en del hittills obesvarade frågor kring den nye BUN-chefen och hans anställning svarade han så här på frågan om Tomas Johansson kommer att vara tjänstledig eller säga upp sig från sin förra tjänst som Utbildningsdirektör för gymnasieförbundet.
– Han kommer att begära tjänstledighet från denna.
Det är det ju fler som gjort utan att ha fått detta beviljat, hur ser du på att den nye chefen ska vara tjänstledig från ett annat uppdrag?
– Det är ju naturligtvis gymnasieförbundets egen organisation som ska pröva detta. Men jag har inga problem med en sådan situation, han kommer att jobba med samma typ av frågor. Därmed betyder det inte att det kan sträcka sig över en orimligt lång tid, eller så.
Tomas Johansson får inte behålla tjänstebilen från förra uppdraget, hur blir det med andra löneförmåner såsom mobiltelefon, bredbandsuppkoppling i bostaden och så vidare?
– Han kommer att ha exakt samma som övriga förvaltningschefer och hur det ser ut får ni kolla med personal.
– Det lär finnas vissa (S)-tungor som hävdar att ni i treklövern vill göra Johansson till chef för hela skolverksamheten; det vill säga förskola-grundskola-gymnasieskola. Har du någon kommentar till det?
– Förutsättningarna för gymnasieförbundet har förändrats i grunden i och med Kävlinges uttåg ur detsamma, det fria gymnasiesöket i hela Skåne och så vidare. Därmed måste vi titta på hur en ny organisation ska se ut i framtiden, om all utbildning möjligen kan förläggas till en egen organisation. Det är något vi måste undersöka.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Stålhammar klättrar på UEFA:s ranking
2009-07-14
Tre av sju svenska FIFA-domare på herrsidan, Jonas Eriksson, Sigtuna, Stefan Johannesson, Stocksund och Daniel Stålhammar, Landskrona har flyttats upp en nivå i UEFA:s ranking.
Det innebär att Daniel Stålhammar nu kommer att tilldelas "större" matcher än tidigare.
- Första uppdraget för denna internationella säsong som huvuddomare blir Sigma Olomouc, från Tjeckien som tar emot Fram Reykjavik från Island på torsdag Det rör sig om andra kvalomgången i UEFA Europa Leauge, berättar Landskronadomaren.
UEFA rankar de internationella domarna i fem kategorier.
Jonas Eriksson, ni minns säkert honom som domaren som Black & White skickade ett glasögonbidrag till, finns i den högsta kategorin, Elite, tillsammans med Martin Hansson.
Den kategorin består av 30 domare. Stefan Johannesson är uppflyttad i den näst högsta kategorin, Premier. Även den kategorin består av 30 domare.
Daniel Stålhammar är uppflyttad till den tredje nivån, Category 2 där vi redan har Martin Ingvarsson och Markus Strömbergsson.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
LS starka på hemmaplan
2009-07-13
Under den gångna helgen arrangerades LH Games på Citadellbadet av Landskrona Simsällskap och Helsingborgs Simsällskap. Tävlingarna har arrangerats sedan 90-talet och är ett återkommande uppskattat arrangemang varje sommar. I år anmälde sig hela 3.400 starter vilket är rekord. Klubbar från Falun i norr till Trelleborg i söder deltog.
LS försvarade sina färger väl och plockade hela 24 medaljer varav ett i lagkapp för de äldre tjejerna. Tjejerna simmade 4x50 fritt på 1.59.46. I laget, Caroline Andersson-Ekström -94, Lisa Rigby -94, Sophie Stoltenborg -93 och Sofia Andersson -94. Sophie plockade dessutom två guld och ett silver i sina individuella grenar. Guld på 50 fjäril och rygg med 29.97 och 32.78. På 50 fjäril fick hon priset för tävlingarnas bästa prestation i sin klass. Caroline strax efter på 50 fjäril med 30.06. Båda gick under kvalgränsen för stora GP där svenska eliten simmar fyra gånger om året. Caroline presterade ett mycket imponerande lopp på dubbla sträckan, 100 fjäril, där hon krossade allt motstånd med 1.07.40, en av de bättre tiderna i landet för sin ålder.
Mari-Louise Tran -97 sänkte sig rejält på 100 bröst. Mari-Louise är en av landets bästa bröstsimmare i sin ålder. Hon är stark och håller ofta sista 50m. Därför simmade hon med stort mod och gick ut hårdare än vanligt. Mycket riktigt var hon väldigt stark hela vägen hem och persade med flera sekunder till 1.22.32 och fick ett guld med sig hem. Mari-Louise simmade även 200 medley och tog bronset med 2.54.83.
Det fostras en hel drös unga simmare i LS. I yngsta klassen 10 år och yngre simmade bland andra Tim Petersson -99 och Filip Lindéll Strömblad -99. Dessa två turades om att stå på prispallen. Tillsammans tog de hela nio medaljer varav tre guld. Tim på 100 bröst och Filip på 50 och 100 fritt. Filip tog förövrigt priset för tävlingarnas bästa prestation i sin klass på 50 fritt. Alfred Christensson -98 är mycket duktig på fjäril och plockade silvret på 50 m med 35.82. Hampus Svensson -99 är duktig på rygg och simmade 50 m på 46.58 och tog då brons.
Lisa Rigby -94 simmade 50 fritt liksom Jessica Anderberg -92, båda plockade brons i sina klasser med 29.32 och 28.86. Johan Norén -86 plockade medalj på 100 fjäril, silver på 1.00.81 och nytt personligt rekord. Simon Stoltenborg -95 sprintade loss på 50 rygg med 34.96 och en silverpeng. Erica Bergvall -95 bärgade guldet på dubbla distansen 100 rygg med 1.16.68. Ivan Mosic -95 var vass på 50 fjäril då han plockade silvret med 31.61.
Inrapporterat av John Gartsjö, simtränare LS.
© Landskrona Direkt
UPP
Miljöförvaltningen på hugget

Livsmedelsanläggning på tre ben, är miljöförvaltningen underrättade?
2009-07-13
Under medeltidens karnevaler klädde folk ibland ut sig i fantasifulla dräkter och maskeringar. Herreman och hemlös kunde då umgås i vimlet på ett sätt som varit otänkbart annars. Ingen kunde ju vara säker på vem personen bakom masken egentligen var. Under några få dagar av året gällde inte de vanliga reglerna, och ingen kunde veta vad som var sant eller falskt. Detta upphävande av normaliteten har av många historiska forskare förklarats som en ”säkerhetsventil” för den hårt pressade medeltidsmänniskan.
I Landskrona, som har stadsrättigheter från1413 men karnevalstradition sedan 1992, var det under veckan som gick inte heller helt lätt att hålla reda på sanningar och fantasier.
På karnevalens första dag, torsdagen, skrev HD att miljöförvaltningen i den gamla hamn- och garnisonsstaden anmält den ideella föreningen Malvan till åklagare. Brottet skulle vara att man i den gamla Venterminalen berett livsmedel åt hemlösa, missbrukare och ensamma som frekventerat lokalen för att få en bit mat, en dusch och lite umgänge.
– Vid besöket framkom det att föreningen under minst åtta års tid hanterat livsmedel i en livsmedelsanläggning som inte är godkänd, sa miljöinspektören i Landskrona, John Samuelssson, till HD.
Rädda att begå tjänstefel, men utan att förklara vad en ”livsmedelsanläggning” egentligen är, gick man alltså vidare i ärendet kring det skändliga brottet. Föreningens ordförande, Berith Persson, kallades till skranket och fick försvara sig.
– Vi hörde den misstänkta och hennes förklaring är hållbar. Det går inte att bevisa att hon har haft något straffbart uppsåt, säger då kammaråklagare Tom Svensson till tidningen i samma artikel.
Nå, så var då allt frid och fröjd i den lilla karnevalsfirande staden vid sundet? Ingalunda – på lördagen avslöjades det att sju snopna frälsningssoldater fått bevittna hur deras bakverk som skulle försäljas under karnevalen helt enkelt ”förbjöds” (HD, 11/7).
”Liksom Malvans servering till hemlösa anmäls nu Frälsningsarmén till åklagare av Miljöförvaltningen i Landskrona”, rapporterades det. Det hundratjugoåriga kyrkkaffet befanns också olagligt, så länge inte tillstånd för detta sökts. När Frälsningsarme´n eventuellt kunde fortsätta med serveringen var oklart.
”Först måste en ansökan om registrering för livsmedelshantering lämnas in till miljöförvaltningen. Klart är att det inte blir någon bullförsäljning i år. – Men vi ska uppträda utanför lokalen, för sjunga får vi i alla fall göra", sa kårledaren Tomas Söderström.
En stor mängd människor upprördes av nyheterna, och även om det inte tågade uppretade och beväpnade karnevalsfirare mot stadshuset, så strömmade det åtminstone in arga kommentarer på nätet.
Kommunfullmäktiges ordförande Lennart Söderberg (ibland kallad det något medeltida ”borgmästare”) tog bladet från munnen:
- Jag köper bullarna. Så här får det helt enkelt inte gå till i vår stad, stod det att läsa i söndagens HD.
– Jag skiter i vad det kostar, vi måste få stopp på det här. Om jag förstår det hela rätt hade de kunnat sälja sina bullar om de bara hade kommit in med rätt papper i tid. Det här är en principsak, sa han och tillade att en förvaltning är till för kommuninvånarna och inte tvärtom.
Miljöchefen Högni Hansson var dock trött på lokalpolitiker som lägger sig i myndighetsbeslut.
– Det är tacksamt för populistiska politiker att hacka på Livsmedelslagen, konstaterade han.
De trenne kamraterna i Stadshuset, Strandberg (FP), Brorsson (M) och Schöld (MP), skrev så samman en bullentin som tog upp konsekvenserna för de drabbade ideella föreningarna.
– Båda föreningarna gör stora och viktiga insatser för de allra svagaste i samhället och stadens förhållningssätt till dessa måste präglas av en stor respekt och en insikt om att vi behöver fler, inte färre, som ställer upp med ideella insatser, Det är uppenbart att det finns brister i kommunikation och förhållningssätt när den första kontakten resulterar i polisanmälan och omedelbar stängning, säger man bland annat.
Det är måndag förmiddag, frityroset har skingrats, knallarna har packat ihop och dragit för länge sen och inte är det väl någon som dansar samba på Stadshuskajen längre? Normaliteten är tillbaka, herreman är herreman och hemlös är hemlös. Nåja, det blir väl kanske dags för karneval nästa år igen. Vem vet?
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Sång och dikt på Nämndemansgården
2009-07-13
Imorgon, tisdag, är det dags för ett nytt arrangemang på Hvens Hembygdsgård, Nämndemansgården.
Klockan 19.00 underhåller Cathrine Jeppsson, Anders Wilhelmsson och Marie Brandt Wilhelmsson med sång, musik och dikt.
- Vid fint väder sitter vi i trädgården och njuter. Biljetter säljs vid gården efter kl 18. Vi har kaffeservering med hembakta kakor, hälsar Lena Dein, sekreterare i Hvens Hembygdsförening.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Nya segrare i pistolskytte

Nöjda skyttar och skjutledare. Foto: Leif Kulander
2009-07-13
Semestertid, karneval och andra festligheter gjorde att deltagarantalet var mindre än vanligt när den tredje deltävlingen av fem avgjordes hos Landskrona Pistolklubb. Vi fick också några nya klass-segrare vilket gör striden om den sammanlagda segern mer spännande. Bl a vann Winnie Andersen klass I precision. Som vanligt ingick delar av banskjutningen i sportpistoltävlingen.
Banskjutning 3
Klass III
Björn Persson 316
Kenneth Johannesson 313
Leif Kulander 306
Dan Johansson 297
Klass II
Willard Westerlund 270
Lars Hansson 255
Klass I Winnie Andersen 275
Arne Carlstedt 264
Öjvinn Hallgren 233
Sportpistol 3
Klass III
Kenneth Johannesson 542
Björn Persson 520
Dan Johansson 505
Leif Kulander 501
Klass II
Willard Westerlund 462
Lars Hansson 450
Klass I
Öjvinn Hallgren 426
Winnie Andersen 410
Arne Carlstedt 346
Inrapporterat av: Leif Kulander
UPP
Swedbank kraftsamlar i centrum
men överger samtidigt Fäladen

Just nu genomgår det Neeska magasinet i centrala Landskrona där Swedbank har sitt kontor en omfattande renovering.
2009-07-13
Nu kraftsamlar Swedbank i Landskrona och toppmoderniserar kontoret på Järnvägsgatan samtidigt flyttas verksamheten och all personal från kontoret på Fäladen.
- I slutet av augusti får våra kunder tillgång till nya, moderna lokaler mitt i centrum, förklarar kontorschef Per Skånberg.
- När ombyggnaden väl är klar får vi betydligt bättre resurser i form av ännu fler kassor och kundtjänstplatser. Vi kan då erbjuda bättre service åt våra kunder.
Per Skånberg förklarar varför man nu lämnar kontoret på Fäladen.
- Rånvågen i Landskrona tvingade oss av säkerhetsskäl att för ett år sedan ta bort kontanthanteringen på Fäladen. Det har lett till att antalet transaktioner på det kontoret sjunkit drastiskt. Vid en säkerhetsbedömning är det också tydligt klarlagt att rånrisken är betydligt mindre då vi samlas på ett kontor och vi måste dessutom samla all vår personal för att klara kraftsamlingen i centrum, säger han.
Per Skånberg är medveten om att avvecklingen av Fäladskontoret kommer att få negativa konsekvenser för en del äldre som har svårt att ta sig till centrum.
- Jag har full förståelse för den problematiken, allra helst som jag själv alltid varit kund på Fäladen. Så jag har verkligen kundperspektiv i det fallet, säger kontorschef Skånberg och utlovar att hjälpa till där det så behövs.
- Vi kommer för de kunder som får problem försöka hitta individuella lösningar för att göra det bästa möjliga av situationen.
Även om kontoret på Västra Fäladen stänger i slutet av augusti kommer uttagsautomaten att vara kvar.
- Så det blir möjlighet att ta ut pengar där även i fortsättningen och korten kan som bekant också användas för att handla i butikerna.
De som idag har bankfack på Fäladskontoret kommer att erbjudas ett liknande fack på Järnvägsgatan.
- Genom ökade öppettider blir det också bättre tillgänglighet där för bankfacksinnehavarna.
Genom åtgärderna är det Swedbanks förhoppningar att man bidrar till att vitalisera stadskärnan i Landskrona.
- Det är oerhört viktigt med ett levande centrum. Ett nyrenoverat, modernt bankkontor med förbättrad tillgänglighet och utökad service kommer tveklöst att vitalisera centrum av Landskrona, avslutar Per Skånberg.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
|