|
Nyheter
vecka 19
Det händer i helgen
2009-05-08
Helgens stora arrangemang ligger nere på strandpromenaden Linjen samt lustbåtshamnen vid Nyhamn. Där kommer under lördagen att vara massor av aktiviteter då årets LISA-dag hålls. Läs mer om allt som händer på LISA:s hemsida.
I övrigt så är det ganska tunnsått med tips.
Fredag:
- 18.00 - Mutah ”Napoleon” Beale talar om ungdomar, kriminalitet och alternativ på Folkets hus. Läs mer.
- 19.00 - Årets stora turnéproduktion från Malmö Opera är Broadwaysuccén Spring Awakening ges på Teatern. Läs mer.
- 20.00 - X-Men Origins: Wolverine ges på Bio Maxim. Läs mer om filmen här.
- 22.00 – Bandet First International spelar på Tycho Brahe.
-
Det är vår första spelning utanför skolan, säger bandets sångare Tim Berg.
-
Vi har egna låtar men det blir mest covers ikväll.
Lördag:
- 10.00 - HJ Kval Västra, Asmundtorps IF - BK Landora
- 17.00 - Män som hatar kvinnor ges på Bio Maxim. Läs mer om filmen här.
- 17.00 – Sonorakören sjunger in våren i Pumphusets Konsthall.
- 19.00 - Mutah ”Napoleon” Beale talar om ungdomar, kriminalitet och alternativ på Nova. Läs mer.
- 19.00 - Årets stora turnéproduktion från Malmö Opera är Broadwaysuccén Spring Awakening ges på Teatern. Läs mer.
- 20.00 - X-Men Origins: Wolverine ges på Bio Maxim. Läs mer om filmen här.
Söndag:
- 10.00 - P10 Sydvästra C, Asmundtorps IF - Furulunds IK
- 10.00 - P16 Skåne B, Asmundtorps IF - IFK Trelleborg
- 14.00 – Vernissage på museet. En annorlunda konstutställning av intellektuellt funktionshindrade konstnärer.
- 16.00 - Premiär på familjeföreställningen Lille Prinsen i Harlekins lokaler på Karlslundstorget. Läs mer.
- 17.00 - Män som hatar kvinnor ges på Bio Maxim. Läs mer om filmen här.
- 20.00 - X-Men Origins: Wolverine ges på Bio Maxim. Läs mer om filmen här.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Siw Malmkvist gästar
Fredrikornas stipendiatutdelning
2009-05-08
Fredrikorna i Landskrona delar ut Dagmarstipendier på sin Vårfest den 14 maj på Teaterrestaurangen. Tre lyckliga stipendiater får ta emot 5 000 kr vardera. Det är Anna Pedersen Condrup, Anna Muzic och Amanda Eriksson. Samtliga har enligt Fredrikorna gjort sig väl förtjänta med höga ambitioner och klara motiveringar för vad man vill använda pengarna till. På medlemsfesten dyker Siw Malmkvist och Bertil Edpalm upp som gäster.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Delade meningar om Axeltoftas framtid
2009-05-08
Koloniägarna på Axeltofta är djupt splittrade om koloniområdets framtid. Det visar resultatet av den enkät som kommunen låtit genomföra angående planerna på att omvandla området till ett permanentboende.
Av de 169 som svarat röstade 87 för en omvandling medan 82 sa nej.
- Jag kommer att redovisa resultatet för politikerna sedan blir det deras sak att ta ställning till hur man skall gå vidare, förklarar mark- och exploateringschef Anders Folkar.
När frågan först aktualiserades hösten 2006 så röstade 125 kolonister ja och endast tio nej, men sedan dess har nya uppgifter tillkommit som gjort kolonisterna mera tveksamma.
Bland annat handlar det om priset för friköp av tomterna som nu är satt till runt 300 000 kronor för att klara den kostnad på runt 30 miljoner kronor som krävs för att området skall klara kraven på åretruntboende.
Dessutom måste flera av stugorna byggas om så att de klarar kraven för permanent boende.
- Det är krav som man inte kan göra avkall på eftersom kommunen är ansvarig för de bygglov som beviljas, poängterar Anders Folkar.
När Anders Folkar tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Torkild Strandberg i förra veckan träffade kolonisterna på ett informationsmöte var besvikelsen och kritiken mot kommunen också hård.
- Nu är risken stor att kolonister som annars trivs bra tillsammans ställs mot varandra och det skapa bara osämja i området, suckade en av mötesdeltagarna som menade att kommunen skulle hålla händerna borta.
- Det har ju fungerat bra tidigare, varför då ställa till med en massa problem i onödan.
Tanken på att omvandla Axeltofta till ett åretruntboende väcktes strax före valet 2006 och en bidragande orsak var de många åretruntboende som finns i området.
- Enligt de uppgifter jag fått lär det finnas mellan 75 och hundra stugor med åretruntboende, berättar Anders Folkar.
Om politikerna nu väljer att inte gå vidare med omvandlingen kommer koloniägarna att erbjudas ett nytt kontrakt som förbjuder åretruntboende och de som inte följer detta kommer att sägas upp.
- Det är de regler som gäller, men frågan om framtiden för Axeltofta ligger nu på politikernas bord, avslutar Anders Fiolkar.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Dianaskolans tjejer mästare i Skol-DM
2009-05-08
I onsdags spelade ett trettiotal klasser Skol-DM i fotboll för årskurs 7 på Västergårds IP i Helsingborg. BoIS friskola Dianaskolan ställde upp med ett tjejlag och två pojklag. Bäst gick det för tjejerna som gick obesegrade genom gruppspelet, vann semifinalen efter straffar och till sist besegrade Wieselgrensskolan från Helsingborg med 3-1 i finalen. För killarna gick det inte lika bra. De blev 2:a respektive 3:a i sina grupper, vilket innebar att de missade finalspelet.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Kakreceptbytardag på Anhörigcentrum
2009-05-08
På lördag arrangerar Anhörigcentrum en Seniordag på Norra Kyrkogränden 17 mellan 10.00 och 14.00. Temat är ”Kakreceptbytardag” och gästerna är välkomna att ta med sig recept och gärna smakprov på kakor, bullar eller bröd för att sedan byta med någon annan.
Servering, provsmakning och torghandel med blommor kommer att arrangeras. Dessutom presenteras hörselhjälpmedel och en utställning av äldre bonader kommer att visas, hälsar Äldrepedagogen Maria Colberger.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Christoffer kung mot Syrianska

Ivo Pekalski och Christoffer Carlsson firade stora triumfer då BoIS besegrade Syrianska med 2-0.
2009-05-07
Christoffer Carlsson stod för de båda framspelningarna när BoIS besegrade Syrianska med 2-0 på torsdagen. Målen gjordes av Johan Persson och Pär Cederqvist.
I första halvlek hade Christoffer sådan lekstuga att Syrianskas vänsterback förmodligen fick ta åksjukepiller i pausen och i andra fortsatte han att glänsa.
Han var dock inte ensam om att vara lysande. Samtliga i laget kämpade rejält och Ivo Pekalski dominerade stort från sin mittfältsplats.
-
Det var kul idag. Jag fick mycket boll och det mesta fungerade. Vi borde kanske satt några mål till men vi ska vara nöjda som vinner med 2-0 idag. Segern och det fina spelet stärker oss. Nu har vi visat att vi kan spela bra fotboll.
Läs mer på BoIS hemsida.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Vernissage på Plantan
2009-05-07
I kväll är det vernissage för ”Trash Emotion” på Aktivitetshuset Plantan. De utställande är årskurs tre-elever från Gullstrandskolans estetiska program som undersöker recykling inom konstens domäner. Gammalt bråte får nytt liv i utställningen som också haft ”känslor” som ett tema.
Digitalkonst, skulptur, collage, ljud och film är exempel på teknikerna och många påhitt och roliga grejor utlovas av projektledaren Caroline Larsson.
– Vi brukar ha fullt hus här och det blir en spännande utställning med återvinningstema i denna vår miljömedvetna tid, parat med mycket känslor, säger hon.
Kanske läge att titta in på Café Kolon på Plantan i samband med kvällens besök på Idrottsplatsen då BoIS tar emt Syrianska? Vernissagen pågår mellan 19.00 0ch 22.00
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Jörgen Pettersson klar för HIF
2009-05-07
 |
| Jörgen Pettersson snörar på sig skorna igen - nu för Häljarps IF |
Jodå, du läste rätt! Den före detta BoIS-stjärnan Jörgen Pettersson är spelklar för HIF – Häljarps IF, med omedelbar verkan.
- Vill sig allt väl och jag får tränarens förtroende så kan det bli aktuellt med premiär nästa fredag, säger Jörgen Pettersson till Landskrona Direkt på torsdagseftermiddagen.
- Nu har jag haft ett uppehåll på några månader och suget börjar komma tillbaka. Det ska bli både skönt och kul att komma igång. Ett par pass i veckan plus match blir perfekt.
Att det just blev division 4-klubben för Jörgen var självklart.
- Det känns naturligt eftersom jag bor där och mina pojkar spelar i föreningen.
I Häljarps IF är man av naturliga skäl eld och lågor.
- Det är utan tvekan den största värvningen sedan jag själv gick med i klubben, säger ordförande, tillika målvakt, Mats I Svensson och skrattar.
- Skämt åsido. Detta är något som är både fotbollen och hela Häljarp kommer att må bra av. Nu ser vi fram emot hans premiär.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Landskrona duktiga på att handla ekologiskt

Västervångskolan ökat sina inköp av ekologiska varor mest av skolorna i Landskrona
2009-05-07
 |
| Bronsängens förskola fick diplom för sina många inköp av ekologiska varor |
På bara fem år har Landskrona ökat andelen ekologiska livsmedelsinköp från en procent till nitton procent av budgeten 2008. I Skåne är det bara Malmö, Lund och Svedala som kommit längre. Med den nuvarande ökningstakten kommer Landskrona att klara riksdagens mål om tjugofem procent till år 2010.
Framgångarna med inköp av ekologiska livsmedel firades i förra veckan under festliga former med en ”Ekomat-gala” i Stadshusets restaurang. Kommunstyrelsens ordförande Torkild Strandberg delade tillsammans med stadsdirektör Peter Billqvist ut diplom till förvaltningarnas personal för deras ambitiösa och engagerade arbetsinsatser.
Inom Barn- och ungdomsförvaltningen var det Bronsängens förskola som hade den största inköpsmängden av ekologiska varor, inom Servicekontoret hamnade Västervångskolans kök på förstaplatsen och inom Omsorg blev det Föreningsgatans äldreboende.
Kerstin Andersson från Ekologiskt Marknadscentrum i Skåne gratulerade Landskrona stad till framgången och berömde politikerna för att de satt upp ett tydligt miljömål för inköpen, men gav naturligtvis främst ett stort beröm till all personal som under flera år jobbat målmedvetet och gett Landskrona en fjärdeplacering bland Skånes trettiotre kommuner.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Minister gästade
Rotary Glumslöv
2009-05-07
Rotary i Glumslöv har i veckan haft besök av Socialförsäkringsminister Cristina Husmark Pehrsson. I ett uppskattat anförande berörde hon allt från kungliga konseljer, nanoteknik, inkomst- och garantipensioner samt sin roll som nordisk samarbetsminister.
Då Cristina Husmark Pehrsson sedan tre veckor tillbaka också är landskronabo vidtog en diskussion huruvida staden tidigare haft en minister bland sina invånare.
Ingen av de närvarande kunde komma på något namn, och därför vänder sig Barbro Boström i Rotary Glumslöv till Direktens läsare:
Kan någon av dessa möjligen komma fram till ett ministernamn från staden?
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Piotrs bilder på galleri

Piotr Koppes bilder kan man skåda på Galleri Jomili till helgen. Foto: Piotr Koppe
2009-05-06
Just nu ställer Peter ”Piotr” Koppe ut på Galleri Jomili på Stora Norregatan 231.
Under kommande helg finns han själv på plats och visar upp utdrag ur sitt målande och fotograferande.
Peter ”Piotr” Koppe är bekant för Landskrona Direktes läsare då han bland annat kammade hem priset för Årets bild 2007.
- Jag har amatörfotograferat från och till under hela mitt liv men efter att ha vunnit årets bild på Landskrona Direkt gav det mig mersmak, säger han och berättar om hur fritidsintresset eskalerade.
- Idag jobbar jag som fotograf på egen firma (ph photo) som kom igång ordentligt i januari i år.
Piotrs fotografier är ofta hämtade ur naturen och arkitekturen. Stora färgkontraster förekommer ofta. Utställningen pågår under hela maj månad och öppettider är lördag – söndag 15-17.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
LS framgångar i Göteborg

Marie-Louise Tran knep guldet på 100 m bröst vid simtävlingar i göteborg den gångna helgen. Foto:Privat
2009-05-06
Landskrona Simsällskap deltog under de första dagarna i maj med en fjorton man stark trupp i Ullbergstrofén i Göteborg. Två medaljer och åtta finalplatser blev skörden för LSS; brons till Lovisa Klarén i paradgrenen 100 m rygg och ett glädjande guld till Marie-Louise Tran på 100 m bröst, meddelar coachen John Gartsjö.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Guldmedalj till destilleri på Ven

Så när som på dagen (7 Maj) ett år efter invigningen av Destilleriet Spirit of Hven Backafallsbyn har destilleriet erhållit en guldmedalj i Bryssel och de första dryckerna lanserats på Systembolaget.
2009-05-06
Sveriges första så kallade ”pot still”-destilleri, Spirit of Hven, Backafallsbyn, har nyligen kammat hem sin första internationella utmärkelse för kvalitet.
Det prestigefyllda kvalitetsinstitutet Monde Selection, som varje år bedömer över 1500 olika vin och spritdrycker, belönade vendestilleriets gin ”Spirit of Hven Organic Gin” med en guldmedalj.
- Detta är verkligen ett stolt ögonblick, produkten har bara varit ute på marknaden i några månader, säger Henric Molin från Backafallsbyn.
- Att kunna vara med och tävla med de största och mest kända märkena i världen och sen komma hem med en guldmedalj känns verkligen anmärkningsvärt och skapar en positiv förväntan hos oss.
Destilleriet har tagit fram en serie ekologisk sprit – en vodka, en ekfatslagrad akvavit och en gin – som finns på Systembolagets nationella beställningssortiment samt på hyllorna i den lokala butiken i Landskrona sedan den 2 maj.
Läs mer:
Spirit of Hven invigt
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Apotek i Landskrona säljs ut
2009-05-06
När det statliga apoteksmonopolet försvinner den 1 juli kommer apoteken Kronan och Vipan i Landskrona att säljas ut till privata bolag. Stadens största apotek, Lejonet på Storgatan, kommer dock att vara kvar i nuvarande regi, allt enligt en artikel i HD.
Apotekets omstruktueringsbolag offentliggjorde igår en lista på flera hundra apotek i landet som kommer att vara till salu, och apotekschefen på Lejonet, Eva Rydén, ser det hela som en utmaning.
– Konkurrens är bra, vi ska fortsätta att utveckla oss i den inriktning vi har nu och göra det så bra som möjligt för kunderna, säger hon i artikeln. Hon förmodar också att hela branschen kommer att få en ökad tillgänglighet genom konkurrensutsättningen och att öppettiderna kommer att utökas.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Spring Awakening på teatern

Glenn Daniel Nilsson och Frida Modén Treichl i föreställningen Spring Awakening.
Foto: Markus Gårder
2009-05-06
Till helgen gästar Malmö Opera Landskrona Teater med den prisbelönade Broadwaymusikalen Spring Awakening.
Det är årets stora turnéproduktion från Malmö Opera, med 13 solister och ett sjumannaband på scenen. Den historiska miljön står i skarp kontrast till rockmusiken och det moderna språket, men kombinationen känns ändå fullkomligt självklar och publiken inser att unga i alla tider brottats med samma problem. Spring Awakening är en kraftfull och poetisk musikal om hur det är att vara ung. Malmö Opera kommer på sin turné till Landskrona 8-9 maj och föreställningarna spelas kl 19 på teatern.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Wanna be a gangsta?
Mutah ”Napoleon” Beale kommer till stan

Irfan Ibrahimovic, Sead Busulazic och Taher El-ghazzi från Islamiska församlingen är glada över att Mutah ”Napoleon” Beale kommer till Landskrona.
2009-05-06
Det räckte med ett e-mail för att locka den kände före detta Outlaw-rapparen Mutah ”Napoleon” Beale till Landskrona och Sverige.
- Napoleon var en ”gangsta” och rappare som var medlem i 2pacs Outlawz grupp. Men han lämnade musiken och är numera troende muslim, berättar Nermin Emin Mecinovic, som kom med idén till att skicka ett e-mail som nu resulterat i Mutah ”Napoleon” Beales första föreläsningsturné i Sverige.
- Vi har länge funderat på hur vi ska göra för att få bort ungdomarna från kriminaliteten, säger Taher El-ghazzi som tillsammans med Irfan Ibrahimovic och Sead Busulazic från Islamiska församlingen som håller i arrangemanget.
- När vi bestämt oss för att bjuda in Napoleon från USA, ordnade vi pingisturnéer i moskén för att samla in pengar och vi vill med detta göra en insats för Landskronas ungdomar och hela samhället, förklarar Irfan Ibrahimovic.
Även om Islamiska församlingen står som initiativtagare till föreläsningen, som är en del i en långsiktig satsning för att motverka ungdomskriminaliteten, så har man ett brett samarbetar man med andra organisationer som Svenska kyrkan, Unga KRIS, Ungdomshuset NOVA, Landskrona stad och Studieorganisationen Ibn Rushd.
- Ungdomarna behöver förebilder och vi kommer att fortsätta med vårt samarbete för att motverka ungdomskriminalitet och skapa framtidstro bland våra ungdomar, betonar Irfan Ibrahimovic.
Redan som treåring såg Mutah Beale sina båda föräldrar mördas framför hans ögon. Hans bror tog sitt liv och själv växte han upp hos sina morföräldrar i New Jersey.
Som ung rappare kom han i kontakt med legendariske rapparen Tupac Amaru Shakur, som sköts ihjäl 1996.
Året innan bildade Shakur gruppen Outlaw Immortalz, senare endast Outlaw och debuten med soloalbumet Have Mercy, 2005, blev också ”Napoleon” Mutah Beales sista.
Han lämnade musiken för att istället börja föreläsa med målsättningen att få ungdomar att undvika fallgroparna inom hip-hop kulturen.
- Jag vill dela med mig av mina erfarenheter och varna för farorna med livet på gatan, skriver han på sin hemsida.
Mutah ”Napoleon” Beale gör två framträdanden i Landskrona, den 8 maj klockan 18 i Folkets hus och den 9 maj kl 19.00 på ungdomshuset Nova.
Han fortsätter sedan sin Sverigeturné till Halmstad, Malmö, Uppsala, Stockholm och Göteborg.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Småländsk kulturskatt
renoveras på Citadellet

Med stort tålamod och känsliga händer fräschar Ingrid Wedberg upp en begravningssköld.
 |
| Detaljrika tavlor finns också med i uppdraget. |
 |
| Mycket av snideriarbetena är utförda i furu men även lind och ek förekommer. |
 |
| Det krävdes en specialinredd lastbil för att frakta alla klenoderna till Landskrona. |
2009-05-05
I tyghusbyggnaden inne på slottsområdet i Landskrona är renoveringen av vapensköldar från 1600- och 1700-talen i full gång. Väldiga, utsirade träkonstverk från adelssläkter som Lindeblad, Wachtmeister, von Psilander och Lode från Livland får en välbehövlig uppfräschning under konservatorerna Lars Sandberg och Ingrid Wedbergs känsliga händer.
- Först rengör vi dem, berättar Lars Sandberg.
- De var fruktansvärt smutsiga när de kom hit.
Seklers damm har samlats på de imponerande pjäserna allt medan de hängt på sina platser i Kalmar Domkyrka.
När så en stor renovering av kyrkan skulle inledas plockades alltså alla träinventarier ner och forslades till Landskrona.
- När jag räknade på det här jobbet kom jag att tänka på dessa lokaler som jag använt tidigare, säger Lars Sanberg.
- Här finns tillräckligt utrymme, bra ventilation, brandlarm och så vidare, fortsätter konservatorn som varit i branschen med egen firma sedan 1979 och innan dess gick i lära hos mästaren Albert Eriksson i Malmö.
- De här sköldarna är verkligen otroligt utsirade, och de olika detaljerna i form av kronor, hjälmar och dylikt berättar symboliskt om de olika släkterna, säger Ingrid Wedbergs och visar hur hon med liten, tunn pensel ”duttar” lim i de sprickor som bildats i färglagren.
- Vi fäster den gamla färgen, rengör och retuscherar en del skador.
I god tid innan egen begravning lät adelsherrarna tillverka dessa praktpjäser till den egna släktens minne, och då det blev dags för jordfästningen så sattes de först upp på begravningsvagnen som drogs av hästar. Så småningom hängdes de sen upp inne i domkyrkan där de kunde beskådas från bänkarna och med sitt bildspråk berätta om grevars och friherrars bedrifter.
- Det var ett styvt jobb att fira ner dem med hjälp av block och taljor, vet Lars Sandberg att berätta.
Stora och tunga, och tänk om, tänk om, något skulle hända… Men nu står de alltså i tryggt förvar inne på citadellområdet, de som är klara inslagna i brunt papper som skydd, och ska inte tillbaka till Kalmar förrän hela renoveringen är färdig om två år.
Och de fascinerande sköldarna verkar sannerligen vara i goda och kunniga händer. En del ”vanliga” målningar från samma kyrka har gjort dem sällskap, föreställande kyrkoherdar och biskopar från smålandsstaden.
- Men de ska bara ”borstas av lite”, säger Lars Sandberg avslutningsvis.

Pampigare arbetsplats får man leta efter i Landskrona.

Lars Sandberg inspekterar en av sköldarna.

Genom åren har en del detaljer trillat av från sina platser men kyrkan har varit noggrann med att bevara allt och därför har Lars Sandberg nu ett styvt jobb med att pussla ihop dessa...

... tjusigt blir det!
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Psykadelisk överdos i Konsthallen

Max Book lämnar ingen oberörd trots att hans nya bilder är svåra att greppa.
2009-05-05
 |
BöljAmurca - Tamilska tigrar spanar från strandkanten vid en sjö i Kristianstadtrakten (?).
|
 |
| Clipnot and Bluenote - Ibland blir namnen bättre på engelska. Ibland blir det bättre på svenska eller när man blandar språken... |
 |
| Jögelen - Det är min bror på bilden. Man kan inte se om han är glad eller ledsen.... |
Efter experimentet med Synrand kan man numera förvänta sig vad som helst i Landskrona Konsthall. Ja, förutom då Max Book.
- Jag vill göra något aldrig tidigare visat, säger konstnären lågmält och släpigt. Den såsiga approachen får en att tro att det är någon av ”grabbarna i parken” som tagit hallen i besittning.
Till och med den 14 juni visas delar av Max Books projekt ”Some & Lonesome” på Landskrona Konsthall, resterande tavlor visas samtidigt på ett galleri i Stockholm.
- Jag har en i bilen också, förresten där är väl inte sprit i denna?, säger Max och håller upp ett plastglas med alkoholfri cider.
”Realism med absurdism”, utropade DN efter att ha sett verken i huvudstaden och lovprisade Max Books nya målningar som ”suveräna”. Inte blir det lättare när konstnären berättar om den blandteknik han använder. Det är lager på lager. Foto förvrängda i datorn, måleri och en kemisk process innehållandes propplösande medel. Som pricken över i:et har han låtit sig inspireras av den amerikanske ljudkonstnärens John Cage sytrådskompositioner från 50-talet.
- Men jag har använt gummiband, säger Max Book och pekar på några färgklumpar som tillsynes kastats ut slumpartat över tavlorna.
I fem år har projektet pågått och några avvikelser från ämnet har han inte tillåtit sig.
Däremot visas några mindre tavlor sidan om monumentalmålningarna.
- Jag räknar med en vis spin-off på dessa.
Max Book är bruksortskillen som på det glada 80-talet blev yuppiegenerationens favoritkonstnär. Idag säger han att det är svårt att sälja stora målningar.
- De kostar som en liten FIAT (188 000 reds anm.) men efter tre år har de fördubblat sitt värde. Det har knappast bilen.
Det är flummigt för att inte säga psykedeliskt att skåda Max Books verk.
Upplevelsen blir inte mindre overklig men mer begriplig när konstnären kallt konstaterar att Barack Obama endast har en tre-fyra riktiga vänner.
- Varje människa är ensam, säger han och knyter an till projektets titel.
Innan vi skiljs åt skriver han ner adressen till sitt bands hemsida, Zëbb Academy. Och efter att lyssnat på lite låtar från denna hans andra kreativa sida, rasar polletterna ner. Max Book målar inte enbart suveräna tavlor, han är ett geni som tar vid där den elektrosyntarna från Landskrona , Ve och Fasas, telefonkonserter slutade.
Lyssna på Zëbb Academy innan du tar svängen om Konsthallen!
http://zebb.wordpress.com/

Målningar ur serien Some & Lonesome, fotograferad av Max Book företräddesvis i Kolartorp, Handen visas på Landskrona Konsthall fram till den 14 juni.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Dags för kulturskolepremiär
på Lille Prinsen
2009-05-05
På söndag klockan16.00 har Kulturskolan premiär på familjeföreställningen Lille Prinsen i Harlekins lokaler på Karlslundstorget. Det är en berättelse om en pojke i de vuxnas värld som spelas av barn och ungdomar mellan 8 och 13 år från Kulturskolan.
Boken har sedan den kom 1946 påverkat både barn och vuxna och sålt i miljontals exemplar världen över.
- Det är en fantasieggande pjäs som passar gammal som ung och förutom på söndag så spelas den på måndag och nästa onsdag klockan 18.30, säger Peter Cemjack.
Biljetter bokas på telefon 47 45 43 och dessa hämtas i biljettkassan på Harlekin som öppnar 30 min före föreställning.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Kampanj för nolltolerans mot våld
2009-05-05
Inom kort startar en kampanj för "nolltolerans mot våld och hot" i Landskrona. Detta efter att fullmäktige sagt ja till en motion i frågan från Sverigedemokraterna (SD).
– För egen del anser jag att motionen skall anses besvarad eftersom den inte tillför något nytt, poängterade Lars Ståhl (V) under debatten och hänvisade till facknämndernas, bland dem strategikontorets remissvar. Här påpekas att ett av kommunens fem prioriterade områden är just arbetet mot våldsbrottsligheten. Kommunstyrelsens ordförande
Torkild Strandberg (FP) delade inte facknämndernas uppfattning att motionen skulle anses besvarad. Enligt hans uppfattning behövs ytterligare insatser och det ansåg också en majoritet i fullmäktige.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Ventrafiken får ta emot miljonstöd
2009-05-05
Ventrafiken har ebb i kassan efter dyra reparationer och har därför begärt 2,4 miljoner kronor. För att klara ställda säkerhetskrav har bolaget investerat drygt 2,4 miljoner kronor i ökad säkerhet på två av fartygen, Dumle och Stjerneborg.
För att få ett tillfredställande eget kapital har bolaget vänt sig till ägaren, Landskrona Stad och begärt ett bidrag på 1,8 miljoner kronor och dessutom garantier för ytterligare 600000 kronor om så skulle behövas.
Fullmäktige gav klartecken för bidraget, men samtidigt påpekades att rederiet saknar ägardirektiv för en långsiktig strategi. - Det arbetet här ännu inte påbörjats, men ägardirektiv skall utarbetas, lovade kommunstyrelsens ordförande Torkild Strandberg (FP).
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Landskrona fortsätter klättringen
som företagarkommun
2009-05-04
År 2007 hamnade Landskrona på en föga smickrande 257:e plats av landets totalt 290 kommuner när Svenskt Näringsliv rankade de lokala företagsklimaten. Året därpå hade staden klättrat till plats 163 och under måndagen kunde det vid en liten ceremoni på Stadshuset konstateras att klättringen fortsatt och att årets placering blir plats 106.
- Den positiva utvecklingen för Landskrona håller i sig, sa Eva Frisk, biträdande regionchef på Svenskt Näringsliv.
- Förra årets resultat var inte en tillfällighet, utan framstegen fortsätter och staden klättrar näst bäst i Skåne. Bara Höörs kommun tog sig upp fler pinnhål, men var också den kommun som klättrade bäst i hela landet.
Kommunstyrelsens ordförande Torkild Strandberg kunde förutom diplom och blomsterkvast glädja sig åt det presenterade resultatet, samt att staden vad det gällde den specifika enkätfrågan ”infrastruktur – Tele och IT-nät” placerade sig på förstaplatsen.
- Detta är en starkt bidragande orsak till exempelvis DSV:s etablering här hos oss. Och över huvud taget är vår klättring som företagarkommun naturligtvis av yttersta vikt för staden, sa han.
Trots ett förväntat tufft år i krisens skugga menar man på Svenskt Näringsliv att Landskrona står rustat när vändningen i konjukturerna väl kommer.
- Nu gäller det att kommunicera framgångarna i rankingen till företagarna, sa Eva Frisk, det föder framtidstro och förutsättningar för ett utvecklat företagande och därmed också arbetstillfällen för Landskronas del.
Med gratulationerna till Torkild Strandberg följde också en förmaning:
- Nu blir det tuffare, ni närmar er de hundra toppkommunerna i landet. Kommuner som verkligen jobbar hårt med bemötande, attityder och service till företagare, så upp till bevis!
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Ronander visade var
blues-skåpet ska stå

Mats Ronander på Tages på Valborgsmässoafton. Foto: Niclas Lundblad.
2009-05-04
 |
| Mats Roander på spelhumör i Landskrona. Foto: Niclas Lundblad. |
Även om uppslutningen inte var riktigt lika imponerande som när Peps Persson nyligen gästade etablissemanget så var det bra röj när Mats ”Malla” Ronander gungade loss på Tages under Valborgskvällen.
- Djävulskt bra, tyckte Niclas Lundblad som också visste att berätta att Malla imponerats av de lokala hjältarna i Bloosblasters, kompbandet för kvällen.
När det så småningom drar ihop sig till den tredje spelningen i Tages nysatsning på Landskronas musikscen så hade det väl inte varit helt fel med en kvinnlig gästartist. Ronanders f.d. hustru kanske?
– Sanne hade varit nice, konstaterar Niclas Lundblad.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Storsatsande klubb fyller 10

Under sina 10 år har Falcons aldrig förlorat en tävlingsmatch mot nuvarande SSL-laget FC Helsingborg.
2009-05-04
Idag, den 4 maj, är det exakt tio år sedan innebandyklubben Landskrona Falcons bildades genom en sammanslagning av Landskrona SK och Norrestad Falcons. Herrlaget har, efter att ha spelat de sex första säsongerna i division 3 Skåne, lyckats ta sig upp i division 1 och målet är nu att ta sig in i högsta serien. Lyckosamma värvningar inför den kommande säsongen, bland annat de hemåtvändande Schweiz-proffsen Joakim Larsen och Rickard Jakobsen, är något som möjligen motiverar det högt ställda siktet. Men det ligger mer i målen; en välskött ungdomsverksamhet med bredd, massor av engagerade killar och tjejer, innebandyskolor och så vidare är av yttersta vikt för Falcons.
- När vi gjorde sammanslagningen hade alla aktörer en verksamhetsidé men också en vision av vad vi ville att Landskrona Falcons skulle bli, säger sportchefen Pekka Manu till HD.
- Vi är glada och lyckliga över att kunna fira våra tio år i medvind, men vi slappnar inte av och slår oss för bröstet. Arbetet går ständigt vidare, säger han till tidningen.
Falcons 10 år i siffror:
1999, den 4:e maj, bildades Landskrona Falcons genom en sammanslagning av Landskrona SK och IBK Norrestad Falcons.
1985 bildades den första innebandyklubben i Landskrona, Landskrona IBK.
1013 lyder publikrekordet på för Landskrona Falcons, som sattes mot FC Helsingborg 2008 i semifinalen i DM.
246 officiella matcher har Landskrona Falcons herrar spelat: 206 i seriesammanhang, 31 DM-matcher, 6 kvalmatcher och 3 i Ligacupen.
10 säsonger i rad har Franko Gobic och Niklas Dahlström spelat i Landskrona Falcons. De är de enda spelarna som spelat samtliga säsonger i Falcons herrlag.
9 år i rad har Peder Alberoth varit ordförande i Landskrona Falcons.
8 st DM-guld har Landskrona Falcons vunnit totalt: Herrar 04/05, HJ20 08/09, HJ18 99/00 & 04/05, P16 06/07, P12 03/04, DJ18 03/04 och F16 01/02
7 st spelare från Landskrona i dagens trupp har spelat med Skånelaget och tagit medalj i SM: Joakim Larsen (1 silver), Michael Henriksson (1 silver), Niklas Dahlström (1 silver), Linus Björnfot (2 brons), Daniel Lind (1 guld), Stefan Zyszczak (1 guld, 1 brons) och Carl Nilsson (2 silver).
Till dessa sju tillkommer sex spelare i dagens trupp som spelat med Skånelaget och spelat i Landskrona Falcons, men som ej har Landskrona som moderklubb: Fredrik Glans, Joakim Reimertz, Nicklas Lidholm, Alexander Wedberg, Tobias Lindberg och Jacob Rubensson.
6 första säsongerna under perioden 1999-2005, spelade Landskrona Falcons herrar i division 3 Skåne.
5 spelare i dagens trupp har spelat i Schweiz. Tobias Blixt (Hard sticks Adliswil och Torpedo Chur), Joakim Larsen (Chur Unihockey), Rickard Jacobsen (Chur Unihockey), Michael Henriksson (WaSa) och Andreas Svensson (WaSa)
4 st spelare i herrtruppen har spelat i landslaget: Tobias Blixt för Sverige, Joakim Larsen för Danmark, Franko Gobic för Kroatien och Joachim Magnusson för Belgien. Joakim Larsen har dessutom spelat 4 VM-turneringar för Danmark.
3 st seriesegrar har det blivit för Landskrona Falcons herrar: 2003/2004 (division 3), 2004/2005 (division 3) och 2006/2007(division 2)
2 säsonger har Landskrona Falcons spelat i division 1. 2007/2008 blev man 4:a och 2008/2009 blev man 6:a
1 gång har Falcons vunnit herr-DM. 2005 vann man en rafflande final mot Willands i Kristianstad
0 gånger har Landskrona Falcons förlorat mot FC Helsingborg under ordinarie tid i tävlingssammanhang.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Cuptakterna kvar hos Old BoIS

Mikael Hjelte, Joakim Andersson, Joakim Gabrielson, Jörgen Hegdal, Magnus Hegdal, Mats Andersson och Roger Johansson visade på lördagen att takterna fortfarande sitter i.
2009-05-04
Det blev seger för det gamla BoIS-gardet då BK Frams Oldboys Cup gick av stapeln i Idrottshallen under lördagen. Efter klara papper i finalen, 5-0 mot Glumslöv, är det en helnöjd Mats Andersson vi ringer upp på måndagsmorgonen.
- Jodå, det var klasskillnad!, skrattar Mats.
- Nädå, när vi kommit så långt i turneringen var det fråga om riktigt trötta spelare, och vi var väl lite mindre trötta än de, besinnar han sig snart.
BoIS, som förutom den forne mittfältsgeneralen ställde upp med bland andra Mikael Hjelte och bröderna Hegdal, avfärdade de regerande mästarna Landora med samma siffror i semin efter att ha tagit sig vidare från ett gruppspel med Borstahusen, Bosna och Glumslöv.
- Jätterolig turnering, menar Mats, det är inte ofta man får känna på stämningen kring tävlingsmatcher nuförtiden!

Elaka tungor gjorde gällande att sjukgymnast Tomas Mårtensson i blå väst från Idrottskademottagningen mest deltog för att ragga kunder.
- Han står för 40 procent av alla skadorna här, sa en lagkamrat som föredrog att få vara anonym.

Jonas Dehlin från arrangörsklubben BK Fram nickar in ledningsmålet i matchen mot Kågeröd.

Glumslöv och Bosna visade prov på överraskande bra spel.

- Vi kraschlandade i semin mot BoIS som med hög press och väldigt fysiskt spel fullständigt överraskade oss. De stressade fram två snabba mål och fick sedan en straff och därmed var saken klar. Man tar inte in tre mål på så skickliga spelare. Under gruppspelet hade de mest myst rundor men taktiken i semi gav 100% utdelning. Vi var helt chanslösa. Det var väldigt kul att BoIS var med och till nästa år hoppas man att alla Landskronaklubbar kan skrapa ihop lag. Väldigt synd om Fram som gjorde ett bra arrangemang att två klubbar hoppade av sent, säger Janne Stenblom i BK Landora som på bilden möter svartvitrandiga Kågeröd.

Magnus Hegdal är fortfarande lätt i steget.

Med pondus styrde Mats Andersson sitt BoIS till cupseger.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Jan blir kyrkoherde i Häljarp

Jan Ståhlfors, kyrkoherde i Saxtorp-Annelövs församling har utsetts till kyrkoherde i den nybildade Häljarps församling från 1 januari 2010.
2009-05-04
Jan Ståhlfors, kyrkoherde i Saxtorp-Annelövs församling har utsetts till kyrkoherde i den nybildade Häljarps församling från 1 januari 2010.
Saxtorp-Annelövs och Asmundtorp-Tofta församlingar går detta datum samman under namnet Häljarps församling.
– Det känns skönt att kyrkoherdefrågan redan nu är avgjord, så att vi kan inrikta oss på alla andra delar som skall klaras av innan samgåendet, säger Jan Ståhlfors,
– Jag ser fram emot att utveckla arbetet tillsammans med vår personal och de förtroendevalda.
Saxtorp-Annelöv och Asmundtorp-Tofta diskuterade möjligheterna att gå samman under våren 2008.
I september skickade man ansökan om samgående till stiftsstyrelsen i Lunds stift. I december fattade så stiftsstyrelsen beslut att församlingarna skall gå samman under namnet Häljarps församling.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Festligt när pigg 60-åring firade

Fest och dans bjöds det på i Idrottshallen i lördags när 60-års jubilerande Landskrona Kvinnliga Gymnastikförening hade våruppvisning.
2009-05-04
Det blev en minst sagt festlig helg för tjejerna i Landskrona Kvinnliga Gymnastikförening.
På fredagen var det dags för den årliga våruppvisningen på temat fest. Här bjöds på dans av elitgruppen och klubbens minstingar visade upp de fem olika handredskapen som ingår i rytmisk gymnastik. Boll, tunnband, rep, käglor och band hanterades på mästerligt sätt.
Eftermiddagens gäster från Akrobatiken och GF Idrott bidrog också till den höga stämningen.
Unisont stämde publiken upp i sång för jubilaren när konferencier Jenny Engdahl-Petersson
meddelade att klubben i år firar 60 år.
Knappt hann uppvisningen avslutas innan flera av tjejerna fick bege sig till Jönköping där Götalandsmästerskapen i Rytmisk Gymnastik avgjordes på lördagen.
- Dagen startade med Ungdomsklassen och där blev det en silvermedalj till Josefine Olsson som inledde med ett kanonbra bandprogram, meddelar Jenny Engdahl-Petersson.
Emma Lindahl som inledde bra i fristående, gjorde för många missar i käglor och avslutade bra i band slutade på 10:e plats.
- Med lite mer träning och säkerhet i de relativt nya programmen blir det säkert fler medaljer och bra placeringar till både "Josse" och Emma.
"Stora truppen" knep därefter bronset efter två jämna framträdande.
Denna trupp består av Josefine, Emma, Erika Gustafsson, Julia Schierup och Ellinor Broman.
- Men dagens prestation svarade "lilla truppen" för i sin andra omgång, då de fick över 15 i poäng. Vilken insats!, berömmer Jenny Engdahl-Petersson som fick se Doruntina Goxhuli, Anna Lindahl, Olivia Kristensson,Wilma Mårtensson och Nathalie Wald sluta på en sammanlagd sjätteplats.
I Juniorklassen slutade Wiktoria Matulaniec fyra i den hårda konkurrensen.
- Wiki har utvecklats mycket det sista året rent stilmässigt, men har lite problem att få till det allra sista finishen med handredskapen.
Emma Sandell var också genom bra tävlande under det gångna året kvalificerad till Götalandsmästerskapen men fick avstå på grund av sjukdom.

Deltagare från barngymnastiken visade upp de olika handredskapen som ingår i rytmisk gymnastik.

Hopprep är ett av redskapen...

... band ett annat.

Ms. Rytmisk Gymnastik i Landskrona, Jenny Engdahl, nu med tillägget -Petersson på efternamnet var våruppvisningens konferencier.
Rockring heter på RG-språk tunnband och hanteras på många fler sätt än man kan tro.

Akrobatik IF gästade våruppvisningen.

En del deltagare hade komponerat egna program som drog ner ordentliga applådåskor.

Josefine Olsson här med käglor hade en kanonhelg då hon på lördagen blev tvåa i Götalandsmästerskapen.

Fest för tjejerna i LKGF.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
Öppet hus på Alléskolan
2009-05-04
Onsdag, nästa vecka, håller Alléskolan Öppet Hus mellan klockan 16,00-18,00.
- Först och främst är det öppet hus med bland annat tipspromenad där fin fina vinster utlovas. Utöver detta kommer det att vara val till Alléskolans lokala styrelse samt en utställning med temat “Landskrona stad”. Det är delar av den utställning som just nu visas på biblioteket som producerats av våra elever. Sist men inte minst är det loppis på skolgården där all behållning går till skolans elever, hälsar Satu Koivukangas, ordförande i Alléskolans styrelse.
Vid öppningen kommer Landskronas stadsdirektör Peter Billqvist hålla ett anförande.
Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt
UPP
|