ditt boendejobb&utbildningkulturmat&drycknäringslivsport&fritidturist

Nyheter vecka 17

 

BoIS vidare i cupen
efter seger över GAIS


Linus Malmqvist var tillsammans med sina backkollegor trygga i försvaret vilket gjorde att det var full fart framåt för offensiven.

2009-04-26
BoIS tog på söndagen en rejäl skalp då man besegrade allsvenska GAIS med 4-2 inför 1 603 åskådare under solskenet på idrottsplatsen. BoIS inledde målskyttet genom Alagie Sosseh som enkelt gjorde 1-0 efter Renam Francas framspelning i den femte minuten. Det var även brassen som spelade fram Pär Cederqvist som gjorde BoIS andra mål för kvällen.
Innan dess hade dock gästerna kvitterat på straff.

I den andra halvleken fortsätter BoIS att spela stabilt och Pär Cederqvist fick på en bra träff på en frispark och plötsligt stod det 3-1.
GAIS fick dock ett mål med några minuter kvar på matchen men i anfallet efter slogs spiken i cupkistan för GAIS. Och den som höll i hammaren var Charles Andersson som fick på en drömträff och gjorde 4-2, ett mål som kommer att bli svårslaget som årets snyggaste på IP 2009.
- Jag fick på en kalasträff med höger yttersida. Det var underbart att se bollen gå rakt upp i krysset, sade Charles Anderson direkt efter matchen.

Ivo Pekalski höll tillsammans med Johan Persson rent på det defensiva mittfältet.
- Vi spelar bra idag och är bättre än GAIS. Segern är hur rättvis som helst. Men nu gäller det att vara ödmjuk. Vi tar inte ut något i förskott. Vi suger på den här karamellen idag men i morgon är det dags att börja fokusera mot torsdagens viktiga match mot Åtvidaberg, säger Ivo Pekalski.

Läs mer på BoIS hemsida.


Pär Cederqvist håller krutet torrt. Idag blev det två mål.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Skyltpolicyn upprör än


Nu finns informationstavlor också vid stadens större parkeringsplatser.

2009-04-24
För besöksnäringen är stadens strama skyltpolicy en nagel i ögat. Nyligen skrev sex företagare inom hotell och boende ett vasst brev till kommunstyrelsen i vilket kommunen uppmanas se över policyn på nytt.

Nu har kritikerna träffat företrädare för Tekniska nämnden vars ordförande Björn O Persson (M) hoppas nå en lösning som samtliga parter kan vara nöjda med.
- Vi vill inte ställa till med problem för stadens näringsidkare, men samtidigt kan vi inte ha en flora av skyltar i centrum, förklarar han och berättar samtidigt att man satsat på mer utförliga informationstavlor på vilka nödvändig information finns.
Tavlorana har placerat vid några av de större parkeringsplatserna i centrum samt vid nya stationen.
- Och vi kommer att ha en löpande dialog med företagarna för att göra informationen så bra som möjligt, lovar Björn O Persson.

Redan 2005 fattade kommunfullmäktige beslut om att information kring kommersiella anläggningar som exempelvis hotell och större turistmål skulle presenteras på gemensamma skyltar. Dessa sattes också upp vid infartslederna.

Men det var förra sommaren som kommunen började agera mot floran av skyltar och plockade bort ett hundratal från stadens gator. Detta väckte starka känslor och på sina håll, bland annat i Borstahusen, sattes nya skyltar upp igen.

Nu hoppas Björn O Persson att kommunen genom en utökad dialog skall nå fram till en uppgörelse som samtliga parter kan vara nöjda med.
- Vi kommer att utöka informationen, men skyltar till enskilda näringsidkare vill vi inte ha.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

GA-elever tvingas byta skola


En spontan demostration genomfördes idag av ett 50-tal elever från GA-skolan som en reaktion på BUN:s beslut om att man nästa termin ska ha merparten av sin undervisning på Dammhagskolan.

2009-04-24
Strax innan det var dags för Barn- och ungdomsnämnden att redovisa sitt beslut från morgonens möte att rektorsområde Gustav Adolfskolan och Dammhagskolan blir ett samordnat rektorsområde hade uppgifterna läckt ut.
Ett 50-tal skolelever från Gustav Adolfsskolan tågade vid 12.30-tiden genom stan till Rådhuset och i talkörer skanderade man stöd för sin nuvarande skola och protester mot att behöva flyttas till Dammhagsskolan.

BUN:s ordförande Lisa Flinth (FP) berömmer...
...rektorerna Laid Bouakaz och Patrik Helgesson för "deras kreativitet".

Det var en enig treklöver med stöd av Sverigedemokraterna som biföll det ytterst snabbutredda (en vecka) lokaloptimeringsarbetet gällande samordningen av de centralt belägna rektorsområdena.
- Även om vi haft ett år på oss hade vi antagligen inte hunnit göra mer, säger GA-skolans rektor Patrik Helgesson när han efter att politikerna i nämnden redogjort för sina åsikter i ämnet fick komma till tals.

Under arbetets gång har det talats mycket om ”samsynta rektorer” som med sammanslagningen ”förväntar sig en högre måluppfyllelse”.
- Det är klart att det nu råder en separationsoro hos eleverna. Det är en psykologisk process, menar rektorskollega Laid Bouakaz på Dammhagskolan och intygar att det på hans skola råder i det närmaste frid och fröjd.
- Vi har inte haft en enda incident här på skolan sedan jag tillträtt som föranlett att jag behövt ringa polisen.

Båda rektorerna medger att det finns en naturlig oro på deras skolor inför sammanslagningen men att när man skrapar på ytan så finns även ”tillförsikt hos eleverna”.

Något som dock inte bekräftas av de lärare och elever som Landskrona Direkt varit i kontakt med. En elev som ringer upp redaktionen hävdar att det jäser av missnöje både bland lärare och elever.
- Man kan lugnt säga att eleverna är klart skeptiska och jag har även hört att det finns lärare som är beredda att strejka för att undvika en flytt till Dammhagsskolan, säger eleven som vill vara anonym.

Själv drabbas eleven dock inte.
- Jag slutar nian nu till våren så jag slipper ta ställning till detta.

Exakt hur det kommer att se ut i framtiden är för tidigt att säga något om.
Klart är att det även i framtiden kommer att bedrivas en lektioner på GA-skolan.
- Slöjd, idrott, hemkunskap och naturkunskap kommer även framledes att bedrivas på skolan, säger Maria Gildersson personalchef på BUN.
- Dessutom kommer det att bedrivas förskoleverksamhet och elever från Seminarieskolan kommer att äta i matsalen.

- 65 procent av lokalerna kommer dock ej att nyttjas för pedagogisk verksamhet och dessa överförs till kommunledningen för vidare hantering, säger Lisa Flinth (FP), nämndens ordförande.

Med andra ord hamnar ”bördan” trots allt på skattekollektivet även om det kopplas bort från BUN:s budget.
- Stod det inga köpare i kö innan finanskrisen så lär det inte göra det nu för att handla gamla skollokaler, suckar Lisa Flinth.

Närmast på tur står nu föräldrainformation till vilket det är kallat till på måndag och tisdag.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

 

Det händer i helgen


De lokala skahjältarna Mobster spelar på Lokstallets VÅR-Rockfest på lördag.

2009-04-24
Tidigare har vi skrivit om att vi står framför en fotbollshelg som heter duga. Artikeln hittar du här. Men det finns att göra även för de som inte gillar den gröna mattans schack. Här är några tips.

Fredag:

  • 18.00 - Män som hatar kvinnor visas på Bio Maxim. Läs mer om filmen här.
  • 18.30 - Det är åter dags för en rejäl blåskväll i Frälsningsarméns lokaler på Eriksgatan 4. Kulturskolans släpper lös sina blåsarensembler och visar varför Landskrona kallas för staden i vinden. Publiken får under kvällen möta orkestrarna Blue Stomp, Red Stamp och Experience.

Lördag:

  • 12.00 – Månadsauktion på Skånes Auktionsverk Anders Antik. Läs mer.
  • 12.00 – Barnteater på Stadsbiblioteket.
  • 15.00 - Skulpturen "Två personligheter" skapad av Carl Fredrik Reuterswärd. invigs framför Stadshuset. Läs mer.
  • 16.00 - Monsters vs Aliens visas på Bio Maxim. Läs mer om filmen här
  • 18.00 - Män som hatar kvinnor visas på Bio Maxim. Läs mer om filmen här.
  • 19.00 – Öresundsteatern ger Fjodor Dostojevskijs Den Milda på Gamla Kassan. Läs mer.
  • 20.00 VÅR-rockfest på Lokstallet, rakt över spåren sett från gamla järnvägsstationen. Mobster och Rat Bat Bluesband på scen.

Söndag:

  • 10.00 - Familjegudstjänst med dopuppföljning i Härslövs kyrka. Allt som händer inom Svenska Kyrkan i helgen hittar du här.
  • 16.00 - Monsters vs Aliens visas på Bio Maxim. Läs mer om filmen här
  • 18.00 - Vårkonsert med Håkan Brinck och Gospelkör i Asmundtorp Kyrka.
  • 18.00 - Män som hatar kvinnor visas på Bio Maxim. Läs mer om filmen här.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Superfotbollshelg!


Magnus Kjellsson & Co i BBK möter i söndagens bortamatch på Ulkavallen (!) Besa i något som kan betecknas som Årets derby i Landskrona om nu inte mötet mellan Fram och Wormo på lördag bör ha det epitetet.

2009-04-24
Kommande helg är fullsmockad med fotboll i stan. Inte mindre än åtta mer eller mindre heta a-lagsmatcher spelas inom stadens gränser under ett drygt dygn. Huvudattraktioner kommer att bli BoIS cupmöte mot allsvenska GAIS samt två derbyn i de lägre serierna.

Det första derbyt avgörs på Exercisfältet mellan IK Wormo och BK Fram. De båda lagen har tre respektive fyra poäng och ligger på den övre halvan av tabellen.
Så gör också Besa och Borstahusens BK som gör upp i derby nummer två. Besa som är obesegrade ställs på söndagen mot ett BBK med en före detta randig backlinje och prestigen är stor. Med största sannolikhet är det denna match som kommer att dra mest publik efter BoIS match mot GAIS.

Även i cupmatchen kommer det att finnas starka känslor. Mikael Dahlgren är tillbaka på IP men med gröna och svarta ränder i stället för svarta och vita. Dessutom är BoIS före detta tränare Patrik Johansson assisterande tränare i GAIS.

Som grädde på moset så har vädergudarna lovat att visa sig från sin bästa sida.

Här är samtliga matcher som spelas i helgen.

Lördag:

  • Wormo – Fram på Exercisfältet kl. 15.00
  • Glumslövs FF – Billesholm på Glumslövs IP kl. 15.00
  • Karlslund BK – Röstånga på Landskrona IP kl. 16.00
  • Bosna – Tågarp på Ulkavallen kl. 16.00

Söndag:

  • Besa – Borstahusen på Ulkavallen kl. 12.00
  • Landora – Ödåkra på Landskrona IP kl. 14.00
  • Glumslövs FF (damer) – Klagshamn på Glumslövs IP kl. 17.00
  • BoIS – GAIS på Landskrona IP kl. 17.00

Läs mer om lagen på vår fotbollssida.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Klart med sammanslagning av GA-skolan och Dammhagsskolan

2009-04-24
På fredagen blev det klart att GA-skolan kommer att slås ihop med Dammhagsskolan till höstterminen. En samling elever från GA-skolan genomförde en protestmarsch till stadshuset vid lunchtid.

När Landskrona Direkt ringde lärarrummet på GA-skolan för att få en kommentar var det locket på. Den kvinnliga lärare som svarade ville varken uppge sitt namn eller hur hon såg på en sammanslagning.
- Det är inte som att jag inte vågar svara. Jag vill helt enkelt inte.

Finns det ingen annan i lärarrummet som vill uttala sig?
- Nej.

En del elever har protesterat och begett sig ner till stadshuset…
- Jag har hört det men jag hade lektion så jag vet inget.

Hur uppfattar du att eleverna tycker i frågan?
- Jag vill inte prata om det.

Har ni fått order om att inte säga något till pressen?
- Nej, det är bara det att jag inte vill prata om det med pressen.

Vad heter du?
- Det vill jag inte säga. Ni får prata med rektor Patrik Helgesson.

Kan du koppla mig till honom då?
- Nej, han är fortfarande på stadshuset.

Idag har eleverna fått med sig en lapp hem och på denna kallas föräldrarna till eleverna på GA till ett möte på Dammhagsskolan på måndag klockan 18.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Torkild vill se hårdare tag mot unga

2009-04-24
Danmarks nytillträdde stadsminister Lars Lökke Rasmussen föreslog i sitt installationstal bland annat att straffmyndighetsåldern borde sänkas eller rent av avskaffas helt. Kommunstyrelesens ordförande i Landskrona, folkpartisten Torkild Strandberg är inte sen att hänga på ropen om hårdare tag från andra sidan sundet.
- Jag delar helt hans uppfattning, säger Torkild Strandberg.
- Inte minst situationen i Landskrona visar behovet av att samhället får förutsättningar att agera tydligare, tidigare och tuffare mot ungdomskriminaliteten.

- Det är ett svek att unga människor som begår brott idag inte möts av tydliga reaktioner. Att sänka straffmyndighetsåldern handlar inte om att barn ska sättas i fängelse – det handlar om att unga människor också ska få ta konsekvenserna och ansvaret för en brottslig handling. Lagföringen med polisförhör, rättegång, konfrontation med åklagare och målsägande skulle utgöra stommen i en tydlig reaktion från samhället, menar Torkild Strandberg och hoppas att danske stadsministerns förslag ska studeras och följas upp av justitieminister Beatrice Ask.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

Slut med avgiftsfria
p-platser på Kasernplan?

2009-04-24
Genom att bland annat hålla igen på underhållet av grönytor och införa parkeringsavgift på delar av Kasernplanen hoppas Tekniska nämnden kunna spara in tre miljoner kronor.
- Enligt de instruktioner vi fick skulle besparingarna göras på minskad asfaltering, men det var enligt nämnden ingen bra idé, berättar ordförande Björn O Persson (M) som i stället föreslår andra besparingar.

Genom att hålla igen på kompletterande gatubelysning hoppas nämnden kunna spara en miljon kronor.

- Det handlar om platser där belysning inte är absolut nödvändig, betonar Björn O Persson.

I dag är parkeringen på Kasernplan avgiftsfri, men det vill politikerna i nämnden ändra på.
- Vi kommer att avgiftsbelägga hälften av platserna och genom den åtgärden räknar vi med att få in 250 000 kronor i p-avgifter, förklarar Björn O Persson som också räknar med att spara lika mycket genom mindre underhåll av befintliga p-automater.
- Eftersom det handlar om nya automater så räknar vi med att underhållet också blir mindre.

Dessutom vill nämnden dra ner på skötseln av grönytor och på så sätt spara in 1,5 miljoner kronor.
- Här kommer vi att göra en översyn över på vilka ytor som man kan dra ner på underhållet utan för stor påverkan på helheten. Vi har en hel del mindre grönytor där underhållet exempelvis kan överlåtas på olika fastighetsägare, tror Björn O Persson.

Även på investeringssidan skjuts projekt på framtiden, borta är den planerade gång- och cykelvägen mellan Asmundtorp och Häljarp samt den på Rönnebergsgatan.
- När det gäller cykelvägen från Landskrona till Asmundtorp så för vi samtal med Vägverket och den hoppas vi skall bli verklighet i samband med etableringen av DSV, förklarar Björn O Persson och tänker då närmast på en cykelbro över motorvägen.

För de affärsdrivande verksamheterna skjuts ett nytt ställverk för 30 miljoner kronor på framtiden och när det gäller den planerade värmepannan så hoppas Björn O Persson att nämnden kan fatta beslut nästa månad och sedan går den frågan vidare till kommunfullmäktige för beslut.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

 

 

YouTube-film om Landskronadagen

2009-04-23
Sedan någon dag finns en film om kommande Landskronadag på nätet. Filmen ligger på stadens egen YouTube-sida. I den sex minuter långa filmen berättar projektledarna Aida Winnerström och Jonas Stoltz om den händelserika dagen som inträffar den 16 maj.

Sedan tidigare ligger där även en kort film om karnevalen som hålls i mitten av juli. Adressen är http://www.youtube.com/landskronastad.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

Ekwall hyllar galan


Patrick Ekwall vid fredagens idrottsgala

2009-04-23
Landskrona Idrottsgalas konferencier Patrick Ekwall bloggar om fredagens gemyt.
- Galan i Landskrona igår var ett underbart gig...glada, positiva, snälla, uppsluppna och tacksamma människor, skriver han på sin blogg på Fotbollskanalen och fortsätter några stycken senare;
- Idrottsgalan i LA gick fantastiskt bra. Härligt tryck, grym underhållning och världens gladaste stämning.

- Det är riktigt kul att han nu hjälper till och sätter oss på Sverigekartan, säger Gunnar Nilsson ordförande i LISA.

Om en av hjältarna som agerade prisutdelare på scen  skriver Patrick:
 -…ingen kunde bära upp en bröstkorg som Classe Cronqvist.

Inför galan visarPatrick Ekwall, inte utan en viss stolthet, upp sin loge.
Det inlägget hittar du på http://fotbollskanalen.se/1.427892?entryId=16720

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP


 

 

Marken runt DSV attraktiv

2009-04-23
Det danska fastighetsutvecklingsbolaget Scandinavian Property Development har visat intresse för marken intill den plats där DSV kommer att etablera sig i Landskrona, enligt en artikel i dagens HD.

Bolaget med säte i Rödovre har redan byggt Jem & Fix och Netto och är nu alltså intresserade av att teckna optioner på 30 000 kvadratmeter mark i anslutning till den kommande logistikjätten.

Christopher Taube som är delägare i det danska bolaget säger till HD att Landskrona är väldigt intressant för deras del och att man vill bygga butikslokaler på den aktuella marken i fall affären skulle gå i lås.

Anders Folkar, planeringschef på teknik- och stadsbyggnadsförvaltningen, tycker enligt samma artikel att intresset är spännande och smickrande men uttrycker också en viss försiktighet.
- Det är än så länge en väldigt tidig idéskiss och området idag är inte planerat för denna typ av verksamhet. Det är ett stort område, som flera andra parter också har visat intresse för. Men vi måste foga in detta i ett större sammanhang. Och det blir nästa uppgift att planera hur man ska disponera området mellan DSV och västerut mot Västkustbanan och nya stationen, säger han till tidningen.

Intresse finns alltså, men än återstår en hel del innan några eventuella byggen kan ta fart, en detaljplan för området måste till och samtidigt pågår också en arkeologisk utredning av platsen.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

 

Elli got a gun och Lethal Addiction
på Plantan


Lethal Addiction på Plantan ikväll.

2009-04-23
Ikväll blir det bra tryck på Plantan då de båda Landskronabanden Lethal Addiction och Elli got a gun spelar.

För Lethal Addiction är det premiärspelning medan tjejerna i Elli got a gun funnits sedan 2007. Dock utlovas sprillans nytt material till dagens spelning även här.

Klockan 19 öppnar dörrarna.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 


 

 

Världsbokdagen firas på biblioteket

2009-04-23
Idag på Världsbokdagen klockan 19.00, kommer Göran Hägg till Landskrona stadsbibliotek föreläser om bokens framtid.

Göran Hägg är docent i litteraturhistoria, välkänd folkbildare samt verksam som författare, kritiker, föreläsare och debattör. Han har skrivit ett stort antal böcker, såväl i litteraturvetenskap och i närliggande ämnen som biografier, romaner och novellsamlingar.

Bland Göran Häggs verk märks "Den svenska litteraturhistorien", "Världens litteraturhistoria", "1001 böcker du måste läsa innan du dör" samt handböckerna "Praktisk retorik" och "Författarskolan".

I år fyller Världsbokdagen 14 år. Det var Unescos generalkonferens 1995 som beslutade att 23 april skulle bli hela världens festdag där man firar böcker, författare, läsning och värnar upphovsrätt och människors fria tillgång till information.

Läs mer på:
http://www.varldsbokdagen.nu

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP


 

Härslöv drar sig ur seriespelet

2009-04-23
Härslövs IK tvingas dra sig ur årets seriespel i division 5 och kommer denna säsong bara att ha ett par ungdomslag i gång i seriespel. Med tio, tolv man på träningarna var medverkan i seriespelet en omöjlighet och nu siktar klubben på att få ihop ett nytt lag till nästa säsong i stället.

Läs mer om övriga fotbollsklubbar i stan och kolla in när de spelar >>

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

Entreprenörsdag på gymnasiet

2009-04-23
Tisdagen den 28 april arrangeras det Entrepenörsdag på Justus Tranchellgymnasiet under ledning av eleverna i årskurs 3. Föreläsningar med frågestund, företagsmässa och prisutdelning står på programmet. Konsert med artister från Landskrona och stand-up show med Özz Nujen utlovas också. Invigning sker klockan 13.00 och arrangemanget varar under eftermiddagen fram till 16.00.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

 

Håll Landskrona rent!


Barn gör en insats för att hålla Landskrona rent! Vad gör du?

2009-04-23
Igår kunde vi rapportera från Alléskolans miljödag där ett av initiativen var att barnen plockade upp skräp från skolgården och den intilliggande parken. Mera ”utomhusstädning” är att vänta då Alléskolan tillsammans med tolv andra skolor och förskolor i Landskrona deltar i stiftelsen Håll Sverige Rents årligen återkommande Nationella Skräpplockardagar som startar i denna vecka.
- Uppslutningen runt Skräpplockardagarna sprider sig till fler kommuner för varje år och det märks. Antalet deltagare slår rekord för femte året i rad, säger Joakim Brodahl, kampanjledare på stiftelsen Håll Sverige Rent.
- För oss är det en bekräftelse på att nedskräpningen är en konkret miljöfråga som verkligen engagerar, oavsett var i landet man bor.

15 296 deltagare i Skåne har anmält sig till manifestationen och det är framför allt skolor och förskolor som deltar, men även privatpersoner, föreningar och företag. För att uppmuntra Sveriges kommuner att aktivera sina invånare i projektet utlyser Håll Sverige Rent tävlingen Årets Kommun. Den kommun som under Skräpplockardagarna engagerar flest deltagare, proportionerligt till antalet invånare, belönas med utmärkelsen och priset kommer att delas ut i början av juni.

De skolor och förskolor som deltar i Landskrona är:
Asmundtorps förskola, I ur och skur och Spirans förskolor i Glumslöv, Jörgensgården, Mullvadarna, Sandvångens förskola, Vens förskola, Alléskolan, Juno, Säbyholms Montessori, Uranienborgs skola, Västervångskolan och Öresundsparken.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

BoIS-seger med bitter eftersmak


Tre gånger om hade BoIS:arna anledning att fira på Skytteholms IP.
Foto: Göran Persson.

2009-04-22
BoIS tog årets första trepoängare på bortaplan då de besegrade Vasalund med 3-1 på onsdagskvällen. Vasalund tog ledningen med 1-0 men BoIS både kvitterade och tog ledningen innan pausvilan. Och i andra halvlek var det inget snack. BoIS var det klart bättre laget och gjorde även 3-1.
- Jag är väldigt nöjd. Vi spelade mycket bra över hela planen och det hade inte varit orättvist om vi gjort ytterligare ett eller två mål, kommenterar BoIS tränare Anders Linderoth.

Efter drygt 15 minuter hände det dock något som ger en bitter eftersmak. Morten Nielsen klämdes mellan två Vasalundsspelare i en nickduell och skadade sig så allvarligt att han fick föras med ambulans till sjukhus.
- Troligtvis rör det sig om en hjärnskakning men trots att han är lite piggare nu så ska de genomföra en skiktröntgen av huvudet. Det betyder att han och Mats Aronsson som är med Morten på sjukhuset, inte kommer hem förrän i morgon, avslutar Anders Linderoth.


Christoffer Carlsson med bollen gjorde sitt första mål för säsongen mot Vasalund.
Foto: Göran Persson.

Läs mer på BoIS hemsida. Adressen är www.landskronabois.com.


Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Ännu ingen formell chef på lasarettet


I augusti 2007 skulle arbetet med att rekrytera en ny sjukhuschef påbörjas än har regionen inte påbörjat det jobbet. Vård- och chefsgaranti någon?

2009-04-22
På lasarettet i Landskrona skrev sju överläkare i mitten av mars under ett brev till regionledningen där de protesterar mot hur chefer tillsätts på sjukhuset, läser vi i en artikel i tidningen Dagens Medicin.

Landskrona Direkt kunde i januari 2008 rapportera om den oro som spreds på lasarettet då ingen ny sjukhuschef som efterträdare till Lisbeth Cederwald presenterats och misstankar fanns att så inte heller skulle bli fallet och Landskrona lasarett skulle komma att underställas en ny division med Lund som bas.

Misstankarna avfärdades då av regiondirektören Sören Olofsson som sa att eventuella förändringar i Landskrona i så fall skulle komma att bli ”marginella” samt utlovade att en ny chef skulle tillsättas men att det skulle dröja ”några månader till”.

Någon ny sjukhuschef har dock ännu inte formellt utsetts och nu framkommer det att tjänsten inte ens har utannonserats sedan den förra slutade i september 2007.
- Vi är förbannade, säger Amelie Cederström, överläkare och en av dem som skrivit under protestbrevet, till Dagens Medicin.
- Tjänsten är tillsatt med upprepade förlängda tillförordnanden och nu som fast chef under hela 2009.

I artikeln uppger hon också att fenomenet med tjänster som tillsätts utan vederbörligt utlysande inte är någon nyhet på lasarettet samt att mycket av vad som sker där i den vägen omges av ”hemlighetsmakeri”.
- Chefer smygs in. Vi tycker inte att man gör så här i en offentlig verksamhet.

Den som lett sjukhuset sedan Cederwalds avgång, på förordnanden och under detta år alltså som fast chef, Anne Abrahamsson är i artikeln förvånad över kritiken och talar i stället om lasarettets ”unikt platta och öppna organisation”.
– Jag har inga släktingar här på sjukhuset. Det finns ingen svågerpolitik här, säger hon till Dagens Medicin och uppger att en rad missförstånd troligtvis ligger bakom det hela.

Läs mer:
Från augusti 2007
Rekrytering av ny sjukhuschef igång

Från januari 2008
Chef sökes!

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

Tjena killen, hej tjejen!

2009-04-22
Vem kommer att utses till ”Landskronakillen” respektive ”Landskronatjejen” som varande goda förebilder för andra ungdomar i staden?

Svaren kommer att ges i Slottscaféet den 28 april när finalfesten till tävlingen som drogs igång av ”blåjackan” Ahmad El-Moughrabi går av stapeln. Tävlingen som går ut på att killar och tjejer i årskurserna fyra till nio nomineras via sms till ett särskilt nummer för att de varit goda kamrater och bra förebilder sponsras av Centrum & Österlyftet, Fält- och fritidsgruppen och en rad lokala företag.

Flera olika tävlingsomgångar har avverkats och nu närmar sig alltså finalen där vinnarna ska koras. Ahmad El-Moughrabi hälsar alla välkomna till denna begivenhet samt utlovar också ”en kul överraskning” på Slottscaféet.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

 

 

Vatten och strandtema på årets LISA-dag


Runt Lustbåtshamnen och Halvmånen blir det full drag den 9 maj då det är dags för årets upplaga av LISA-dagen.

2009-04-22
För andra året i rad har det blivit dags för föreningslivet i Landskrona att visa upp sin verksamhet under LISA-dagen den 9 maj.

Precis som i fjol följs den succéartade Idrottsgalan upp med en LISA-dag.
Som vi tidigare skrivit flyttas LISA-dagen i år från Idrottsplatsen ner till ett område runt Halvmånen.

I samband med att LISA (Landskrona Idrottens Samorganisation) fyllde 90 år förra året startade man upp LISA-dagen som är en fullspäckad aktivitetsdag. Huvudsyftet är att LISAs medlemsföreningar ska få möjligheten att visa upp sin verksamhet inför en stor publik.

- Utöver det händer det en hel del annat, utlovar Louise Petersson, projektledare på CA Event och berättar att exempelvis Citadellbadet öppnar upp tidigare för alla som är badsugna.
- På området som sträcker sig från Nyhamn bort till Halvmånens strand blir det också grill, palmer och salsamusik, smoothiebar, volleybollturneringar, bungy studsmattor, ansiktsmålning och sandslottstävling.

2013-lopp
Det första 2013-loppet går av staplen under LISA-dagen och här kan alla som vill vara med. Loppet knyter an till att Landskrona stad år 2013 fyller 600 år.
- och behöver vi säga att 2013-loppet är 2013 meter långt?!

Under hela dagen pågår Dragkampen, där både föreningar och företag ställer upp. Följ denna spännande tävling inne på Citadellbadet över hoppbassängen och se vilket lag som håller sig torrast.

Nere vid Vattentornet kl. 11 och 13 är det dags för spännande piratunderhållning då barnen får möta SjörövarMange och Katta Pirat. SjörövarMange och Katta Pirat är två snälla pirater som sjunger och dansar. På kartan ovan hittar ni alla aktiviteter på LISA-dagen eller kika in på www.landskronaidrotten.nu.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

Rekordvinst för hamnen


Fler fartyg väljer att lossa lasten i Landskrona och hamnen gjorde förra året sitt bästa år sedan bolaget bildades 1998.

2009-04-22
Saneringen av BT Kemi resulterade i rekordvinst för Landskrona hamn. Förra årets vinst på drygt 3,3 miljoner kronor efter skatt är den bästa i bolagets historia.

Utskeppningen av förorenade massor från BT Kemi till Tyskland är en del av förklaringen till det fina resultat, men det är inte hela sanningen, berättar bolagets vd Lars Nilsson och tillägger att även hanteringen av gödning, spannmål och träpellets gått bättre än budgeterat.

Landskrona hamn AB bildades 1998 och ägs till hälften av Landskrona stad och till hälften av Yara AB. Tidigare år har bolaget visat röda siffror i bokslutet och de tre senaste åren har förlusterna hamnat runt 700 000 kronor.
Men förra året innebar en dramatisk vändning till det bättre och Lars Nilsson tror att den positiva trenden kommer att hålla i sig trots lågkonjunkturen.

- Det gick bra fram till mitten av februari, sen kom en liten nedgång, men det är vanligt under första kvartalet. I år har vi budgeterat med en mindre vinst och än har vi inte märkt något som får oss att ändra på den målsättningen, berättar Lars Nilsson och när det gäller BT Kemi så påbörjas utskeppningen av de dryga 10 000 ton förorenad jord som återstår redan i veckan.
En mindre del jämfört med de drygt 65 000 ton jord som skeppades ut förra året. Hur det blir med den framtida saneringen av området, där nya föroreningar påträffats, är inte klart.
- Nej, det kommer säkert att ta lite tid. Men nu vet vi hur vi skall hantera massorna om det blir aktuellt för fler transporter i framtiden, förklarar Lars Nilsson.

Medan mängden av gods till Yara, Svenska Lantmännen och Svenska Foder tycks hålla i sig så noteras en nedgång för skrothanteringen som en följd av lågkonjunkturen.
- Vi har två kunder som hanterar skrot, H-J Hansen har lite mindre att göra, men Kvistgaard kör för fullt.
Några större investeringsbehov finns för närvarande inte, men en ny mobil kran står högt på önskelistan.
- Kranen vi har används flitigt och vi tittar på möjligheterna att köpa in ytterligare en, allt för att kunna möta kundernas behov också kommande år, avslutar Lars Nilsson.

Noterbart
Vinsten på 3,3 miljoner kronor stannar i företaget eftersom ägarna väljer att avstå från utdelning. Hamnen har tidigare år gått med förlust, 2005 blev förlusten 768 000 kronor, året därpå 741000 och för två år sedan noterades ett minus på 655000 kronor. Bolaget har de senaste åren haft runt 19 anställda.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

Höga blyhalter i blåmusslor

2009-04-22
Blyhalter flera hundra gånger över det normala har man funnit i blåmusslor i avgränsade delar av Landskrona hamn.
- Det finns en punkt där det är väldigt höga halter, säger kommunekologen Olle Nordell till SVT:s Sydnytt utan att kunna förklara hur detta uppkommit..

En möjlig hypotes ger han dock.
- Det skulle kunna röra sig om gamla synder av metallåtervinningsföretaget Scandust eller rester av tidigare gödseltillverkning i hamnen, antar Olle Nordell.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

 

Kickboxare i Aprilcupen


Landskrona Kickboxningsförening (f.d. Landskrona Asiatiska) deltog nyligen i Aprilcupen i Ängelholm.

2009-04-22
Vid Aprilcupen som nyligen avhölls i Ängelholm mönstrade Landskrona Kickboxningsförening (f.d. Landskrona Asiatiska) tre debutanter.

Först ut var Artyomik Alihonov som förlorade knappt mot Björn Edman från Södertälje och sedan också mot Andreas Jarebo, Eskilstuna i 94-kilosklassen.

Anel Kulasic som ställde upp i 89-kilosklassen gick till direktfinal mot Benny Fredriksson, Täby och förlorade trots en bra insats mot sin mera rutinerade motståndare.

Även den tredje debutanten, Mergim Avdylaga i 84-kilosklassen, fick en övermäktig uppgift i form av förra årets svenska mästare Tobias Seger från Eskilstuna. Landskronaförlust igen efter en tuff match.

Bland klubbens mera rutinerade namn hittar vi Edwin Pettersson som i 63-kilosklassen tog sig fram till final. Där visade sig dock den rutinerade Thomas Karlsson, Karlskrona bli för svår efter en riktig kämpamatch.

Slutligen blev det ett guld för Landskrona i klassen +94 kilo där Marcus Johansson manövrerade ut Farhad Zamani från Karlskrona och Johan Narvefors från samma klubb.

Namnbyte
Den tjugoårsjubilerande landskronaklubben har alltså genomgått ett namnbyte då kickboxningen idag är kärnverksamheten och det tidigare namnet Landskrona Asiatiska hängde kvar från tiden då endast Kung Fu stod på programmet.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

Fullträff för stadens fritidshem


Genomgång av reglerna och lagindelning innan den stora brännbollsturneringen kunde starta. Foto:Privat

2009-04-22
Under påsklovsveckan var det fullt ös på GA-skolans gräsplan. Det var Seminarieskolans fritidshem som bjudit in stadens övriga fritidshem till en minst sagt festlig, välplanerad och gemensamhetsskapande brännbollsturnering.
- Även vädergudarna var på strålande humör och bidrog med bra brännbollsväder, säger Edward Tas fritidspedagog på Alléskolan.

Barn från olika fritidshemmen delades in olika lag med hjälp av färgade plastband. Oberörda av åldersskillnad och spelskicklighet kämpade barnen i de slumpvist bildade lagen sida vid sida.
- Något som senare också belönades med diplom, innan det var dags för gemensam och välsmakande lunch i Gustav Adolf-skolans matsal.

Idén till påsk-brännbollsturneringen kläcktes på ett nätverksmöte för stadens fritidspedagoger och lär inte bli en isolerad händelse.
- Vi ser en stor vinst i att man arrangerar gemensamma aktiviteter. Barn från alla hörn i Landskrona får möjlighet att träffas och umgås. Under sådana trevliga och fredliga förhållanden skapar man en god grogrund för gemenskap och ”vi känsla” hos både barnen och pedagogerna, säger Edward Tas och berättar att man tidigare arrangerat en gemensam drakflygning vid ”Exan”, korvgrillning i Karlslundsparken och en innebandyturnering.

Edward Tas med kollegor från Alléskolans fritidshem passar avslutningsvis på att framföra ett hjärtligt tack till Seminarieskolans fritidspersonal för en välorganiserad aktivitet och riktar även ett stort tack till den glada kökspersonalen.
- Vi hoppas att den påskinspirerade brännbollsturneringen blir en återkommande tradition.


Glada påskärringar från Pilängskolans fritidshem.


Alléskolans fritidshem var på plats...


..liksom de yngsta supportrarna.


Turneringen kunde börja.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

Författare ”himmifrån”
hos Landskroniterna


Ett stort antal medlemmar hade kommit till FLIS träff med författaren
Majgull Axelsson på tisdagskvällen. Foto:Privat

2009-04-22
Föreningen Landskroniter i Stockholm (FLIS) tog ett nytt grepp på tisdagskvällen när man kunde ordna en författarkväll med en livs levande författare född i Landskrona. Kvällen huvudperson var Majgull Axelsson med böcker som ”Is och vatten, vatten och is”, ”Aprilhäxan” , ” Den jag aldrig var” och Slumpvandring” med flera.
- Hon är en väl etablerad författare med framgångsrika böcker och pjäser bakom sig. Hon fick August-priset 1997 och 1999 var ”Aprilhäxan” den mest sålda Månpocket någonsin, berättar Lennart Andersson som deltog på vad han kallar "ett härligt möte".

Majgull bodde på S:t Olofsgatan till sexårsåldern då hennes SJ-anställde far förflyttades till Nässjö. Hon har fortfarande kvar gamla kvinnliga släktingar i Landskrona och besöker staden flera gånger om året.

Majgull berättade ingående om miljöerna i den senaste boken ”Is och vatten…” där mycket utspelar sig på Svanegatan, S:t Olofsgatan, Linjen och i centrala Landskrona.

Föreningens medlemmar, som avnjöt ost och vin, var en mycket intresserad publik och hade en intressant diskussion med författaren. Som född i Landskrona är hon både kvalificerad och intresserad av att bli medlem i FLIS. Höstens Gåsafest verkade ha en viss lockelse.

Under mötet pryddes en vägg av Landskrona stads nya flagga, skänkt av kommunstyrelsen och kommunalrådet Torkild Strandberg som tack för föreningens gästfrihet vid 75-årsjubileet i mars.

FLIS ordförande Bibbi Andersson avtackade kvällens huvudperson med en bukett i de skånska färgerna.

Mer info om FLIS hittar du på www.landskroniter.se/


Landskronafödda författaren Majgull Axelsson avtackades av FLIS ordförande
med blommor i de skånska färgerna. Foto:Privat

 

Ytterligare en poängkung till Falcons


Christian Persson är troligen ytterligare en i raden av hemvändare när Falcons storsatsar inför kommande säsong.

2009-04-21
Landskrona Falcons har i det närmaste klart med ytterligare en spelare i den numera långa raden av hemvändare. Christian Persson, som varit utlånad till Tälje under sin tid i Stockholm, återvänder högst troligt till Skåne och landskronaklubben. Och det är en välkommen hemkomst:
- Christian är en spelare av samma kaliber som de tidigare nyförvärven Richard Jacobsen och Tobias Blixt, säger Falcons sportchef Petri Manu.
- Det är en poängmaskin och han svarade för 50-60 mål under säsongen i Tälje, vet ”Pekka”.

Christian kommer troligen att bosätta sig i Helsingborg eller Malmö och klubben jobbar för fullt med att lösa hemvändarens sociala situation med arbete och så vidare.

Rykten om Nede tar fart
Hur blir det då med FC Helsingborgs stjärna Alexander Nede som i sin roll som prisutdelare på fredagens stora idrottsgala fick frågan när också han tänkte dra på sig falconströjan? Jodå, Petri Manu kan i varje fall bekräfta att diskussioner förs med ”zorro-fintens” legendariske upphovsman. Så kanske, kanske läge för ytterligare stjärnglans i idrottshallen framåt höstkanten, alltså?

 

 

Festlig miljödag på Alléskolan


Den nog så viktiga toalett-miljön togs upp av två clowner och eleverna var direkt med på noterna.

2009-04-21
Tisdagen var temadag Miljö på hela Alléskolan; sopor sorterades, skräp plockades upp och nya blommor planterades på skolgården. Men först skulle den nog så viktiga toalett-miljön tas upp! Två till clowner förklädda medarbetare ur personalen spelade upp en liten ”toalettshow” med budskapet att sikta rätt, torka upp efter sig om olyckan ändå skulle vara framme och tvätta händerna när man är klar. Förskolegruppen var på hugget under föreställningen, spänt intresse blandades med högljudda kommentarer. Men fanns det verkligen en riktig toastol bakom förhänget? Och vad gör man egentligen av en använd pappershandduk, är det bara att spola ner den tro
- Nej, då blir det stopp!, gastade förskolebarnen.
-  Vad duktiga ni var, berömde fröknarna efter pjäsen, ni visste redan många saker.

Efter en snabb kontroll runt gruppen för att befästa toalettvett-kunskaperna (vad är det sista man gör innan man går från toan – just det, släcker lampan och stänger dörren efter sig) bar det ut på den vårsoliga skolgården. Och inte behövdes det några jackor!

- Nu ska vi plocka skräp, sopa, räfsa och plantera blommor, instruerade rektor Gunilla Bengtsson den glada städpatrullen.


Med iver och entusiasm städades skolgården.


 

CFR-skulptur invigs på lördag


Förlagan till den staty som kommer att placeras utanför stadshuset fanns att beskåda i Konsthallen 2000 då arkitekt Sten Samuelsson ställde ut tillsammans med konstnären Carl Fredrik Reuterswärd.

2009-04-21
På lördag klockan 15.00 invigs skulpturen "Två personligheter" skapad av Carl Fredrik Reuterswärd.

Skulpturen som är tillverkad i brons och diabas, placeras framför stadshuset i Landskrona och är en visuell symbol för ett 30-årigt kreativt samarbete mellan konstnären Carl Fredrik Reuterswärd och arkitekten Sten Samuelson.

År 2000 visades på Landskrona konsthall en utställning under namnet "Samverkan 1970-2000". Här visades ritningar, skisser, foto, modeller och originalkonst från 18 olika byggnader i vilka Sten och Carl Fredrik varit huvudaktörer. En utställning som fokuserade på samarbetet dem emellan.

Skulpturen "Två personligheter" fanns på katalogens framsida och i konsthallen i litet format. Denna skulptur är nu framställd i stort format i brons och svart diabas. Diabasen är huggen på Broby Granit under ledning av Björn Nordenhake. Det är naturligtvis med stor glädje Landskrona stad tar emot donationen av denna skulptur från Carl Fredrik Reuterswärd.

Donationen innebär att konstnären bidrar med eget arbete och delar av skulpturen. Återstoden står Landskrona stad för.
Skulpturen är ca 150 x70 samt ca 130 cm hög

Stadshuset är som bekant ritat av Sten Samuelson och nu 33 år efter invigningen av huset kan man nu säga att det blir fulländat då ett verk av den kreativa samarbetspartnern placeras i anslutning till byggnaden.
 
Invigningen inleds av kommunstyrelsens ordförande Torkild Strandberg, därefter följer ett invigningstal av akademiledamoten och författaren Jesper Svenbro. Konstnären som idag bor och arbetar han i Lausanne i Schweiz kommer att närvara vid invigningen..

Fakta CFR
Carl Fredrik Reuterswärd är född 1934 i Stockholm. På 50-talet studerar han först i Paris hos Fernand Léger och sedan vid Kungliga konsthögskolan i Stockholm där han 1965 blev professor. Samma år introducerar han laser och hologram som konstform. När John Lennon mördas 1980 fick sorgen honom att slå en knut på revolvern. Bronsskulpturen Non-Violence utanför FN-skrapan i New York har kommit att bli ett världsberömt monoment som fått efterföljare i flera andra städer.

Första bilderna på skulpturen återfinns nu i vår fotoblogg.

Fakta Landskrona Stadshus
Landskronas stadshus ritades av arkitekterna Sten Samuelsson och Inge Stoltz. Till sin hjälp hade man även Robert Larsson. Huset invigdes 1976. Med sin gyllene fasad, sina marmorgolv och sin praktfulla entréhall symboliserade byggnaden den tidsanda som härskade i Landskrona på 70-talets början. Byggherre var Landskrona Stad och Landskronahem
Tanken var att ett laserljusspel signerat Carl Fredrik Reuterswärd skulle förgylla byggnaden. Något sådant blev dock aldrig av.


 

 

 

Inflyttningsklart på Italiengatan


Ljust och fräscht är det på det nybyggda LSS-boendet på Italiengatan.

2009-04-21
Först ut på plan på den gamla ”Kumla-tomten” intill Albanoskolan är det nya LSS-boendet för vuxna som startade sin verksamhet 30 mars. Italiengatans boende rymmer sex lägenheter förutom ett stort gemensamhetsrum och kök
- Vi har bemanning med personal och socialpedagog på de tider då det finns folk i huset, berättar enhetschefen Ulrika Johansson, men de boende har ju sina dagliga verksamheter som de är ute på. Vi är gäster i deras liv och därför har de naturligtvis sina egna nycklar, egna el-abonnemang, försäkringar och så vidare, säger hon när de nya och fräscha lokalerna visas upp för inbjuden press.

Fotnot: LSS = Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade.


Först ut på plan på den gamla ”Kumla-tomten” intill Albanoskolan är det nya LSS-boendet för vuxna som startade sin verksamhet 30 mars. Nu återstår och se om man blir granne med Landskronas högsta hus, det 15-våningshus som HSB planerar på tomten bredvid.

 

 

Framtidstro på bostadsmarknaden


I går togs första spadtaget för BoKloks satsning i Landskrona av projektledare Henrik Grahn, marknadschef  Ewa Magnusson och stadens mark- och exploateringschef Anders Folkar.

2009-04-21
I takt med sjunkande räntor har optimismen så sakta återvänt till byggbranschen och i går togs första spadtaget till 30 BoKlok-lägenheter i skuggan av gamla vattentornet.
- I november, december kände vi av en nedgång, men den senaste tiden har intresset ökat igen och därför kör vi nu i gång det här projektet, berättade marknadschef Ewa Magnusson och förklarade samtidigt att 18 av de 30 lägenheterna redan är sålda.

Det är första gången BoKlok, ett koncept framplockat av IKEA och Skanska, bygger i Landskrona och totalt planeras för 64 nya lägenheter på tomten som senast hyste parkförvaltningens förråd.

Markarbetena påbörjas snarast och inflyttning blir det i november.
- På en dag monteras ett helt hus med sex lägenheter, förklarade projektledare Henrik Grahn och berättar att husen tillverkas inomhus i en torr fabriksmiljö och moduler transporteras sedan till byggplatsen.

Bostadsbyggande efter BoKlok konceptet startade 1996 och tanken bakom var att skapa ett boende med god kvalitet till en lägre kostnad.

Förutom den nu påbörjade bostäderna bygger Skanska radhus utmed Helsingborgsvägen och även där har man märkt en viss förbättring av marknaden.
- Av de hus som nu byggs är 15 av 17 sålda och inom kort fattas beslut om det skall bli en omedelbar fortsättning med nästa etapp, berättade affärschef Petra Krüger och totalt planeras för ett 60-tal nya radhus.

- Vi märker rent allmänt att bostadsbyggandet börjar ta fart igen, poängterade mark- och exploateringschef Anders Folkar och hänvisar till sänkta räntor och ökad stabilitet inom banksektorn.

- Efter oron under hösten i fjor ser vi nu tydliga tecken på en stabilisering som gör att människor vågar satsa på sitt boende igen och för Landskronas vidkommande ligger vi bra framme med olika projekt, betonade Anders Folkar som dock inte vill sia om när byggande i exempelvis Nyhamn kan komma igång igen.
- Fortsätter räntesänkningarna och stabiliseringen av bankvärlden så skall det inte behöva dröja allt för lång tid.

I kvarteret Smeden där tanken var att uppföra ett 30-tal nya villor har sjutton kommit på plats men fortfarande är endast en handfull sålda.
- Här håller man på att styra om till bostadsrätter. Man vill även nå en annan målgrupp än barnfamiljer, säger Anders Folkar.

För de nu påbörjade BoKlok-lägenheterna blir insatsen för en tvåa på 52 kvadratmeter 595 000 kronor och månadsavgiften 3 253 kr.

Husen består av lägenheter på två till fyra rum och kök, från 52 kvm till 81 kvm, och för den dyraste hamnar insatsen runt 1,2 miljoner kronor.

BoKlok har fram till idag byggt 3 000 lägenheter runt om i Sverige.

I Skåne har vi för närvarande tre projekt igång, Västra Gryet i Kävlinge; Årstiden i Landskrona och Sjötorps Ängar i Tygelsjö.

 

Överklagar utebliven detaljplan

2009-04-21
Att politikerna i byggnadsnämnden körde över tjänstemännen och skapade en gräddfil för etableringen Coop Forum genom att inte upprätta en detaljplan har nu stött på patrull.

Nu har beslutet överklagats av ett fastighetsbolag som ”finner det angeläget att en detaljplan upprättas som belyser projektets påverkan på staden, närområdet och liknande aktiviteter”.

Precis som Räddningstjänsten tidigare gjort i frågsätter fastighetsbolaget det kloka i att anlägga ett varuhus så nära kemiföretaget Rohm & Haas.

Från Coops sida vill man gärna komma igång med bygget så snabbt som möjligt, helst redan inom en månad och även en enig kommunstyrelse ställde sig bakom den snabba handläggningen.

Återstår att se vilken effekt överklagandet får på Coops planer?

 

 

 

Bildextra från Idrottsgalan

2009-04-20
Fredagen den 17 april var det dags för den andra Idrottsgalan i Landskrona. Arrangerande LISA upprepade fjolårets succé med råge och naturligtvis var Direkten på plats med kameran.


Percy Nilsson, presentation överflödig, var imponerad av galan och passade på att rikta en rejäl dos beröm åt LISA och dess ordförande Gunnar Nilsson innan det var dags att dela ut pris till Årets kvinnliga idrottare: Gunilla Lundström Lindell från Landskrona flygklubb.


Gunnar Nilsson var rörd av uppmärksamheten men utlovade samtidigt att jobba hårt för att få till en gala även nästa år.


Samtliga galamiddagsbiljetter sålde slut i ett nafs...


och gästerna kunde avnjuta en luftorkad italiensk skinka med oliv och örtcremé serverat på en bädd av fräst sallad till förrätt innan det var dags att festa till det på ljummen timjanmarinerad rostbiff med potatis- och purjolökskaka och grönsaker med örtdressing allt avrundat med kaffe och en chokladbiskvi.


Stämningen var på topp hela kvällen...


... något som inte minst ståuppkomikern Tomas Pettersson bidrog till.


Inte mindre än fjorton olika priskategorier avgjordes under kvällen och till Årets tränare utsågs Susanne Johannesson från Viarps kör- och ridklubb. Samtliga pristagare återfinns på LISA:S hemsida - http://www.landskronaidrotten.nu/


Prisutdelningarna varvades med underhållning av bland andra Ulrika Skoglund.


Äkta makarna Gunilla och Ronny Lindell erhöll LISA:s guldmedalj och prisutdelare var Heidi Holm från LISA och Per Skånberg från Swedbank.


-Åhh dupontarna är tillbaka, sa en glädjestrålande Patrick Ekwall, presentatör när Ulf Persson och Tommy Lundin från Hvilans kläder gjorde entré och skulle dela ut den 58:e ledarkannan genom tiderna till...


Thomas "Muttas" Jakobsen från Falcons...


... var kvällens mest rörde pristagare och passade på att tacka sina lag genom tiderna och på läktarna var det många spelare ur olika epoker som var framme och gratulerade honom till priset som Årets ledare inom Landskronaidrotten.
Läs vad vi skrev i "Muttas - drygt 40 år i idrottens tjänst"


Landskrona BoIS juniorlag fick motta priset som Årets lag. Att tillhöra de fyra bästa lagen i landet i en åldersgrupp som har cirka 118 800 spelare är inte fy skam.


Ungdomsstipendiaterna Marcus Svensson, Landskrona-Saxtorps Jaktskytteklubb, Hampus Johansson, Landskrona-Saxtorps Jaktskytteklubb, Jesper Spjuth, Landskrona Cykelklubb, Emma Sandell, Landskrona Kvinnliga GF, Ivo Pekalski, Landskrona BoIS, Jesper Olsson, Landskrona BoIS, Ebba Månsson, Landskrona Ski Club, Joel Andersson, Bangolfklubben Linjen, Linnea Sandell, IF Kronan samt Thobias Nilsson Montler, IF Kronan fick motta sina stipendium under galan.


Innebandystjärnan Alexander Nede från FC Helsingborg, en gång uppfinnare av Zorro-finten, fick frågan av sin prisutdelarkollega Benny Elmén på Team Sportia när det var dags för honom att iklä sig Falcons matchdress? Nede tvekade men var på inga sätt avvisande till idén utan sade sig känna många av spelarna i Landskronaklubben.


Patrick Ekwall testade på att göra en Zorro-fint.


Mamma Mia, vilket drag...


... och Claes Cronqvist visade att tagen håller än.


Magnus Månsson från Glumslövs FF mottar priset som Årets Förening av stadsdirektör Peter Billqvist.


Landskrona Postens omröstning av Årets idrottsprofil vanns av Filippa Jonasson, Landskrona Motorklubb.



 

 

Tre rån i helgen

2009-04-20
Väpnat rån mot Doris spel- och tobaksbutik
Doris spel- och tobaksbutik utsattes för ett rån på lördagsförmiddagen.
Det var två män i 25-årsåldern som kom in i butiken och krävde att få pengar och cigaretter. En av männen hotade butiksinnehavaren med ett pistolliknande föremål och den andra slog henne i ansiktet innan de tog sitt byte och försvann i riktning mot Gröna Gång.
Den ena av männen var cirka 180 centimeter lång och den andra något längre. Någon misstänkt har inte polisen på måndagsförmiddagen.

Man rånad i hemmet
En man som bor i Axeltofta koloniområde utsattes för ett rån, alternativt rånförsök, i hemmet på lördagsförmiddagen.
Det började med att han hörde ljud från sin trädgård och när han skulle kolla vad det var så övermannades han av två okända män och fick mottaga sparkar och slag efter att han fällts till marken.
Därefter genomsökte ett okänt antal personer bostaden i jakt på pengar och värdesaker men det är oklart om de fått något med sig.
Förutom mannen, så befann sig hans 4-åriga dotter i huset då rånet genomfördes.
Enligt anmälan ska rånet ha genomförts av fyra eller fem personer.

Rånare stal handväska
Strax efter midnatt natten mot lördagen rånades en 21-årig kvinna på sin handväska. Rånaren, som var en man i 20-25 årsåldern, knuffade kvinnan till marken då hon befann sig på Stora Norregatan, och slet till sig hennes väska. I denna hade hon bland annat 600 kronor, en ipod samt sin mobiltelefon.

 

Veckans hamntrafik


2009-04-20
Under vecka 17 anlöper följande båtar Landskrona Hamn. Fler båtar kan komma senare i veckan. Därför hänvisar vi även till Landskrona Hamns hemsida, vilken uppdateras regelbundet. Adressen är www.landskrona-hamn.se.

Måndag
• M/V Marie Lehman lastar till Hamburg från Kvistgaard jern & Metall A/S.
• M/V Östanhav från Storungs lossar till Nordkalk AB.

Tisdag
• Inga anlöp idag.

Onsdag
• Inga anlöp idag.

Torsdag
• M/V Anna Lehmann lastar till Hamburg från Norrecco AB.

Fredag
• M/V Shetland Cement från Rostock lossar till Thomas Cement AB.
• M/V Ramona från Karlstad lossar till Landskronavarvet AB.

Lördag
• M/V Marie Lehmann lastar till Hamburg från Norrecco AB.

Söndag
• M/V Heike Lehmann lastar till Hamburg från Norrecco AB.
• M/V Shetland cement från Rostock lossar till Cemex AB.

 

Lyckat SM i Glumslöv


JSM-mästarinnan Anastasia Johansson tillsammans med nyvunna supportern Wilma Mårtensson från LKGF. Foto: Privat

2009-04-20
Landskrona Kvinnliga GF stod i helgen som arrangör till USM/JSM i Rytmisk Gymnastik i Glumslövs idrottshall.
 
Först ut var Ungdoms-SM individuellt vilket avgjordes på lördagen.
De tre Landskronagymnasterna som kvalificerat sig var enligt LKGF-ledaren  Jenny Engdahl-Petersson ”jättespända och nervösa inför tävlingen”.

Bäst placering av de tre fick Josefine Olsson som hamnade på en fjärdeplats.
- Hennes mål var att komma bland de fem bästa, så det målet är uppnått.
Tyvärr var Josse mycket spänd och nervös i fristående. I grenen band blev det stor rosett på bandet från start. Inte förrän i avslutande grenen käglor såg man Josefines "rätta jag".

Emma Lindahl som utvecklas och blir bättre för varje tävling blev 14:e gymnast. Emma var väldigt nöjd med sin placering. Erika Gustafsson blev 21:a i den stenhårda konkurrensen. Även hon ganska nöjd när nerverna hoppat på plats efter tävlingen.
Vann gjorde Anna Häggström från Örnsköldsviks GK
 
Wiktoria Matulaniec var med på JSM utom tävlan, då hennes rankingplacering inte räckte för en ordinarie plats i startfältet.
Wiktoria öppnade tävlingen med ett mycket bra program i  rep. Ytterligare en stark insats i tunnband och därefter ganska bra framträdande i boll och käglor.
- Wiki var ganska nöjd med sin totala insats på tävlingsgolvet under lördagen.
JSM:s mångkamp vanns av Anastasia Johansson SOL-flickornas GF i Stockholm.
 
På söndagen avgjordes USM trupp. Landskrona Kvinnliga GF hade två trupper med i startfältet. "Stora truppen" bestående av Erika Gustafsson, Emma Lindahl, Julia Schierup, Josefine Olsson. I truppen ingår även Ellinor Broman som har brutit ett ben i foten. Tjejerna lyckades ta hem bronsmedaljen vilket skapade lyckokänslor bland flickorna, med tanke på att programmet bara är knappt två veckor gammalt.

 "Lilla truppen" bestående av Wilma Mårtensson, Nathalie Wald, Olivia Kristensson, Anna Lindahl och Doruntina Goxhuli gjorde två bra framträdande och slutade på åttonde plats.
Vann gjorde Halmstad RG.
 
I juniorernas grenfinaler gjorde Anastasia Johansson från SOL-flickorna "rent hus" och tog hem alla fyra gulden i grenarna rep, tunnband, boll och käglor.

 

 

 

Politiker körde över tjänstemän

2009-04-20
Tjänstemännen ville ha en detaljplan men det ville inte politikerna i byggnadsnämnden. Politikerna körde över tjänstemännen och gav KF bygglov för etableringen av en butik, Coop Forum, i samma lokaler som i dag hyser Överskottsbolaget och Jysk.
- En ny detaljplan skulle innebära att processen sköts minst ett år framåt i tiden och eftersom det redan bedrivs handel i lokalerna behövs ingen detaljplan, motiverade ordförande Gerd Bernström (FP) nämndens beslut.
- Byggnadsnämnden beslutade redan 1998 att bevilja bygglov för ändrad användning, från lagerlokal till affärslokal och nu fullföljer vi det.

 

 

Konstrundan kommer igen


Konstintresserade har valfärdat till Landskrona för att ta del av den fina samlingsutställningen för konstrundan i NV Skåne.

2009-04-20
Samlingsutställningen för den 15:e konstrundan i NV Skåne  avslutades i helgen.
Åter lockades storpublik till Konsthallen i Landskrona.
- Även om vi inte riktigt nådde upp till fjolårets invasion så är vi mycket nöjda, säger projektledare Solbritt Lindfors Lång.

I år var det sjunde året i rad som Konsthallen i Landskrona stod som värd för utställningen och inte mindre än 148 Nordvästskånska konstnärer fanns representerade.
- Konstnärerna har sålt bra även om finanskrisen varit påtaglig. De dyrare verken har varit svårsålda. Dessutom har de som köpt nya hus och lägenheter inte dykt upp i år för att fylla sina väggar. Om det sen beror på finanskrisen eller det fantastiska vädret som varit under hela utställningsperioden, som gjort att besöksiffrorna minskat något vill jag låta vara osagt.

Hur som helst kan landskronaborna och alla andra som uppskattar den fantastiska konsthallen glädjas åt att Landskrona har option även på nästa års konstrunda.