|
Nyheter
vecka 2 - BILDEXTRA
Massor av fotbollsglädje
i Landoras
99-cup
2009-01-05
Massor av spelglädje, en och annan tår
och mängder av målgester fick publiken uppleva i Landskrona
Idrottshall på lördagen när den tredje upplagan av Landoras 99-cup avgjordes.
Som namnet antyder är det en cup som endast riktar sig till spelare födda 1999 eller senare.
- Cupen har kommit att bli en succé och vi blev tidigt fulltecknade, berättar cupgeneral Janne Stenblom som kunde glädja sig åt att 20 lag från hela Skåne kommit för att för första gången låta de blivande 10-åringarna spela med slutspel. Cirka 1000 åskådare gästade hallen under de cirka tolv timmar det tog att avverka de 44 matcherna. Till slut kunde Fortuna FF höja segerbucklan efter en rafflande final mot Olympic.
Under liknande turneringar är det vanligt att ungdomsdomare anlitas men BK Landora hade lyckats med konststycket att även engagera Landskronas båda FIFA-domare, Daniel Stålhammar och Magnus Sjöblom. För att sprida ytterligare stjärnglans gästades 99-cupen även av ett par välbekanta fotbollsspelare i form avJohnny Lundberg och Håkan Söderstjerna.

Endast tre dagar in på det nya året var det dags för en av landets fem heltidsanställda domare att dra på sig arbetskläderna.
- Det här är fantastiskt roligt, sa Daniel Stålhammar som dömde i par med stans andra internationella domare, Magnus Sjöblom.
- Det är klart att jag är lite orolig hur han ska hantera detta med en pipa i handen istället för en flagga, poängterade Daniel med ett brett leende på läpparna.

...Dösjebro- Landskrona BoIS blev en av årets första drabbningar i cupen.

På frågan, "Vem är Sveriges bästa domare?" svarade Magnus Sjöblom att det måste vara "Stålis" varpå Daniel nickade jakande. Här ser domarna till att stämningen är hög när...

...de tekniska och mycket duktiga spelarna i Ramlösa presenteras.

En lite ovan roll för elitdomaren men trösten gjorde susen och snart var spelet igång igen.

Linda Bondesson i IK Wormo har lite större vana att ta hand om "skadade" spelare. 
Dösjebros ledare visade prov på pedagogisk coachning när man höll sig på spelarnas nivå.

Härlig stämning var det på läktarna under hela dagen.

Föräldrarna till Landoras 99:or gjorde ett styvt arbete under hela dagen. Reglerad arbetstid och ersättning är bara att glömma när man är en fotbollsmorsa.

Johnny Lundberg, proffs i danska Nordsjaelland var en av gästerna som intervjuades från innerplan och som korade "Matchens lirare" under ett par eftermiddagsmatcher.

Valdet Kelmandi, målvakt i ett av BK Landoras tre lag fick motta priset som matchens lirare av Johnny Lundberg.

Arrangörsklubbens duktiga killar var nära att ta sig vidare till slutspelet men stupade på "nervdallring".
- Vi tar nya tag i nästa cup, lovade Johan.

Att Landskrona Idrottshall är en av Skånes bästa hallar för inomhusfotboll var det många föräldrar som vittnade om. "Hit kommer vi gärna igen. Imponerande hur välorganiserat allt är", hördes från läktarhåll.

Tomas Mårtensson, tränare för Landoras 99:or hade en lång dag då han hade tre lag att hålla rätt på och inte minst en massa drickaflaskor. Här är det Marieholm och Landora som gör sig redo i spelgången innan det var dags för inmarsch.

Max Mårtensson som snöpligt förlorade mot Ramlösa i en tät och spännande match kunde istället glädja sig åt att ha vunnit ett av dagens bästa priser i lotteriet. En gigantisk radiostyrd bil.

Långväga gäster var spelarna i Skegrie. Trots bra kontroll vid första stolpen letade bolluslingen sig in mellan målvakt och back efter en hörna.

Magnus Månsson i Glumslöv manade på sina spelare och länge levde hoppet om slutspel.

Sebastian Bondesson i IK Wormo firade sedan ett kanonskott gått i mål.
- Jag glömde nog bort att göra min inövade målgest, funderade han efter matchen.

Stor glädje på Asmundtorps bänk även om
Jörgen Wilén ser ut att fundera på hur det där målet egentligen gick till.

Svalövs målvakt har full koll på bollen och laget kunde avancera till semifinal. 
Vild glädje i Olympic sedan man semifinalbesegrat Ramlösa i en dramatisk match.

Line-up inför finalen som spelades mellan Fortuna i rött och Olympic i grönt. 
1-0 skulle visa sig räcka i finalen...

... så Håkan Söderstjerna fick komma med några uppmuntrande ord till tvåorna i Olympic... 
...allt medan grabbarna från Fortuna kunde fira att de blivit de första vinnarna av Landora 99-cup.
Foto:
Håkan Karlsson
© Landskrona Direkt
UPP
|