ditt boendejobb&utbildningkulturmat&drycknäringslivsport&fritidturist

Landskrona Direkt
-
som startsida
- bland favoriterna

Landskrona Direkt är registrerad som databas hos Radio- och TV verket.
Ansvarig utgivare:
Håkan Karlsson

Producerad av
Zebra Media

Nyheter vecka 34

 

Alve räddade en poäng till BoIS


Alvedin Nezirovac räddade en pinna till BoIS borta mot Falkenberg.
Arkivbild

2007-08-26
Med nöd och näppe kunde BoIS idag bärga en poäng mot nästjumbon Falkenberg efter det att inhoppade Alvedin Nezirovac fem minuter från slutet gjort 1-1.

Hemmalagets mål gjordes förövrigt av en gammal BoIS-bekanting. För precis som i vårens möte lagen emellan gjorde den tidigare BoIS:aren Emir Kojuvic mål.

Efter en godkänd första halvlek klappade BoIS spel ihop totalt och laget ska var mycket nöjda med att man lyckades bärga en poäng.
Mer om matchen samt kommentarer hittar du på Landskrona BoIS hemsida.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

Bloosblasters på Tivoli


Dennis Westeberg spelade för en ung publik i onsdags, ikväll lär medelåldern vara något högre.

2007-08-24
Från Malmöfestivalen via danska Ålborg till en skolgård i Landskrona. Landskronabandet Bloosblasters spelar flitigt för tillfället. På Alléskolans skolgård i samband med skolstarten var det dessutom ett par föräldrar som kom fram och undrade när bandet spelar nästa gång.
- Det gör vi efter Mats Ronander, på efterfesten, i the Tivolis Backstagebar, nu på fredag, svarade bandets sångare och munspelare Dennis Westerberg.

Mats Ronander på Speakers Corner i somras. Är spelsugenheten lika stor i kväll?

Under våren och sommaren har det hänt en del. Bandets förre gitarrist, Pelle Lindberg, har ersatts med Christer Flebbe, en återvändare, som tidigare gjort sig ett namn på Stockholms bluesklubbar. Bloosblasters har dessutom ett helt gäng nya låtar i bagaget. Denna gång blandas gladbloosen, med tung rock'n'roll, gunge-funk och lite ska-rytmer.
- Ja, vi har utökat vår repertoar med nya rytmer, men de skånska texterna, som har till uppgift att göra folk glada, är skrivna i samma "Bloosblasterska anda", säger Dennis Westerberg.

Vem vet, kanske Mats Ronander, gör som han gjorde på Karnevalen tidigare i somras då han efter det ordinarie giget hoppade in och gästspelade (då på Speakers Corner). Bloosblasters står på scen vid 23-tiden.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP


 

Det händer i helgen


Emeli Zeilon, kulturförvalningen, Jonas Lyckander, Nova, Jenny Månström, Plantan och Ivan ”GeneralKnas” Olausson-Klatil förbereder lördagens Scensommarkväll i Slottsparken.

2007-08-24
På lördag vankas det ungdomskväll i Slottsparken. Kvällens huvudattraktion är sångaren General Knas från Svenska Akademien.
- Resten av bandet har semester. Jag har snackat med en dj och det kommer att bli bra, säger General Knas som går på scen strax efter 23.

På söndag är det Häljarpsdagen. Då utlovas det runt Sandåkerskolan och idrottshallen en mängd aktiviteter.
- Bland annat kommer det att finnas en minimässa, där företag och föreningar i byn kommer att visa upp sig, berättar Christian Radsjö på Radsjös Tvättservice.

Vad som visas på Bio Maxim i helgen hittar du på vår biosida.


Fredag
18.00 - Johnny Cosy uppträder på Seglarpaviljongen
19.00 - Jazz på Gråen

Lördag
09.00 - Nationell tävling i bangolf i Badhusparken.
10.00 - Bridgens Dag i Sverige uppmärksammas i Huvudbibliotekets hörsal
11.00 - Kyrkogårdsvandring på Landskrona nya kyrkogård. Förbokas på Turistbyrån.
13.00 - Guidad busstur-Slott och Herresäten. Förbokas på Turistbyrån.
18.00 - Ungdomskväll i Slottsparken med bland annat Skilla, Kissey Asplund och General Knas.
20.00 - Jägermeisterafton på Seglarpaviljongen.

Söndag
08.00 - Nationell tävling i bangolf i Badhusparken.
10.00 - Prova på ridning på Örehovs ridhus.
11.00 - Landskrona Marathon, start Rådhustorget och målgång på Kasernplan
12.00 - Sista chansen att beskåda "Det började med en velocipedbana" på museet.
17.15 - Guidad tur-Fästningsön Gråen. Förbokas på Turistbyrån.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP


 

 

Facken nekas delvis tillträde till möte

2007-08-24
På vuxennämndens sammanträde igår behandlades frågan som socialdemokraterna hade väckt om att ge den fackliga organisationen rätt att få närvara på nämndsammanträdena.

- Förslaget vi hade lagt var att ge dom fackliga företrädena möjlighet och en rättighet att vara med på vuxennämndens sammanträde för att personalen skall ges möjlighet att både få yttra sig inför politikerna men även för att ge en tydlig kommunikation ut i verksamheten, säger Jonas Esbjörnsson(s) ledamot i Vuxennämnden.

Ett annat förslag som arbetats fram av tjänstemännen löd: Att personalföreträdare inbjuds att närvara vid nämndens sammanträde i enlighet med vad lagstiftningen föreskriver.

Den borgliga treklövern tillsammans med SD yrkade avslag på socialdemokraternas förslag. Istället yrkade dessa bifall på förvaltningens förslag, något som gick genom med röstsiffrorna 8-5. Samtliga i s-gruppen reserverade sig.

- Detta innebär att den fackliga organisationen bara kan få vara med när nämnden behandlar ett ärende som rör deras område. Vi ville att de skall få vara med under hela nämndsmötet för att ge en tydlighet ut i hela verksamheten och att beslut blir förankrad, säger Jonas Esbjörnsson.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

Stortävling i bangolf

2007-08-24
I helgen arrangerar BGK Linjen nationella tävlingar i bangolf. På lördag spelas mixed över fem varv och på söndag blir det slagtävling över tre varv med efterföljande superfinal. Speciellt glädjande är att mixedtävlingen i år samlar ett rekordstort startfält, uppger man från tävlingskommittén. Till söndagens nationella slagtävling är 96 spelare anmälda och den blir därigenom en av de tre största tävlingarna i landet. Banorna i Badhusparken kommer därför att hålla stängt för allmänheten under fredag-söndag.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Kommunen motsätter sig en utbyggnad av Center Syd

2007-08-24
En utbyggnad av Center Syd skulle slå hårt mot centrumhandeln i Landskrona och därför gör Teknik- och stadsbyggnadsförvaltningen tummen ner för förslaget.
- Det pågår en offensiv satsning på handel i centrala Landskrona och den hotas om Center Syd tillåts bygga ut, menar Gerd Bernström, folkpartistisk ordförande i byggnadsnämnden och stadsarkitekt Annika Cronsioe menar att kommunen skall överklaga ett eventuellt tillstånd till utbyggnad.
- Effekterna för Landskronas vidkommande skulle bli mycket negativa, poängterar hon och i motiveringen till avslaget heter det att påverkan på centrumhandeln i negativ riktning gäller speciellt för Landskrona.

- Arbetet med utvecklingen av centrum riskerar att skadas av det föreliggande förslaget om utbyggnad av Center Syd, konstaterar Annika Cronsioe och hänvisar till de utredningar som presenteras i samrådsmaterialet.

Av dessa framgår att förslaget om en utbyggnad av nuvarande handelsytor med ytterligare 20 000 kvadratmeter skulle innebära en tio procentig nedgång av centrumhandeln i Landskrona, större än i någon av de andra kommunerna i närområdet.

Vidare konstateras att köpkraften i centrala Landskrona inom sällanköpssektorn väntas öka med mellan 17 och 25 procent, en ökning som Landskronas stadskärna inte ensamt beräknas kunna hantera.
- Den uppfattningen delar vi inte med tanke på den utveckling som nu planeras för centrumhandeln, poängterar Annika Cronsioe och dessutom poängteras att konsekvensutredningar som gjorts av Handelns Utredningsinstitut visar att grannkommunerna inte enbart tappar delar av köpkraften utan också en del konsumenter som i dag är trogna handeln i den egna kommunen.

Enligt förslaget från Kävlinge kommun som nu är ute på samråd kommer ICA Maxi att etablera sig på Center Syd och det är i anslutning till denna etablering som man vill utöka området för sällanköpsvaror med hela 20 000 kvadratmeter.

Till bilden hör att Center Syd i dag förfogar över ett område på 18 000 kvadratmeter för sällanköpsvaror. Utökningen skulle innebära en fördubbling av ytan för dessa varor.

Omsättningen för sällanköpsvaror var förra året omkring en halv miljard, en siffra som väntas fördubblas om utbyggnaden står klar 2011.
- Det finns tecken som tyder på att man från länsstyrelsens sida blir med restriktiva vad gäller för utbyggnaden av stormarknader som Center Syd och Väla. Dessutom har Helsingborgs kommun haft invändningar mot utbyggnaden av Väla, så kanske är en svängning på gång, avslutar Annika Cronsioe.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Välkänd sommarkrog säljs


Nu bjuds Walters i Borstahusen ut till försäljning.

2007-08-23
Fredrik Nilsson säljer Walters i Borstahusen.
Den välkände sommarkrogen Walters i Borstahusens hamn är ute till försäljning.
- Jag vill kunna satsa för fullt på Strandpaviljongen
, säger Fredrik Nilsson och fortsätter,
- Dessutom vill jag kunna arbeta mer med min cateringverksamhet.

Den dåliga sommaren ligger inte till grund för beslutet.
- Det vet man vid det här laget att var 3-4 sommar är sämre. Nej, anledningen är helt enkelt att det blir för splittrat med två så pass stora krogar.

Nu säljs alltså restaurangen som sammanlagt har plats för cirka 100 gäster, dock utan att restaurangnamnet ingår.
- Det behåller jag och använder bland annat för min catering. Sen återstår det och se om det dyker upp någon seriös köpare. Jag vill även i fortsättningen kunna gå rakryggad i hamnen.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP


Flest fetmaoperationer i Landskrona


På lasarettet i Landskrona genomförs flest fetamoperationer i regionen och
antalet kan komma att öka rejält redan nästa år.

2007-08-23
Kön till fetmaoperationer i regionen växer. På måndagen fick hälso- och sjukvårdsdirektören i Region Skåne i uppdrag att ta fram en plan för hur fetmaoperationer ska klaras på lång sikt. Redan idag utförs merparten av regionens fetmaoperationer (Vertikal Band Gastric och Gastric By Pass) i Landskrona men även vid sjukhusen i Lund och Kristianstad utförs ingreppen.

I nuläget står 244 personer i kö för en operation och nio av dessa har väntat sedan förra året. Nu börjar tålamodet tryta och ett 70-tal av de överviktiga har åberopat vårdgarantin, vilken ger rätt till operation på annat håll på Region Skånes bekostnad. Detta har fått Region Skåne att genom direktupphandling köpa nio fetmaoperationer på den privata marknaden, till de som väntat längst. Sammanlagt beräknas 160 fetmaoperationer klaras av i regionen under året, av dessa räknar man att Landskrona Lasarett genomför 90 för att till nästa år öka till 140-150.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Ny mäklarfirma etablerar sig

2007-08-23
Priserna på bostadsrätter och villor har som vi tidigare skrivit om en rekordutveckling i Landskrona. Med anledning av den positiva fas som kommunens bostadsmarknad befinner sig i väljer den Helsingborgsbaserade Mäklarfirman Frantzens att öppna kontor på Storgatan. I förre detta Taxis lokaler kommer de från och med den 1 september att slå upp sina lokaler.
Frantzens räknar sig som en oberoende mäklarfirma, det vill säga att man inte är knuten till någon bank eller försäkringsbolag.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 


 

Pojklag fick se sina idoler


Landoras P93:or på väg till Göteborg för att se idolerna i landslaget. Foto:Privat

Zlatan, är ju trots allt, alltid Zlatan.
Foto: Privat

2007-08-23
Bland de 20 000 på Nya Ullevis läktare som igår hejade fram Sverige till en 1-0 seger mot USA fanns BK Landoras 14-årslag. Killarna lätt sig imponeras av Ajaxproffset Kennedy Bakircioglüs andra halvlek, av Kim Källströms kanon och av Zlatan, han är ju trots allt, alltid Zlatan.
Trötta, glada och nöjda anlände till landoriterna till idrottsplatsen 02.00 och genom Landskrona Direkt önskar lagets föräldrar framföra ett stort tack till Olle, Thomas, Hasse, Jonas, Per och alla andra som gjort sönernas resa möjlig.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

Landoras segersvit fortsätter

2007-08-23
BK Landora visade prov på ett strålande spel under första halvlek bortamötet mot Stehag men trots en stor press på hemmalaget så lyckades Landora bara få in en boll i mål
- Det var dock nära ögat flera gånger, säger Jörn Jönsson i Landskronaklubben.
I andra halvlek utjämnades spelet och Stehag lyckades kvittera, men efter en väl avvägd frispark nickade Markus Bengtsson in segermålet, helt rättvist.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

Politisk strid om Nettos etablering


Det är trångt på pendlarparkeringen intill nya stationen och på tomten intill planerar dagligvarukedjan Netto att uppföra en ny butik, planer som vållat politisk strid.

2007-08-23
Dagligvarukedjan Nettos etablering på Östervångsplan intill den nya stationen har vållat politisk strid.
- Området behövs för andra ändamål när kollektivtrafiken ökar, exempelvis som utbyggt hållplatsområde, säger oppositionsrådet Niklas Karlsson, s, medan kommunstyrelsens ordförande, Torkild Strandberg, fp, tycker att etableringen är positiv.
- Vi har en detaljplan som föreskriver handel i området och mot den bakgrunden är det självklart att säga ja till Nettos planer, menar han och betonar att Nettos etablering dels skapar fler jobb och dessutom utgör en prispress vad gäller dagligvaror.
- Och det är enbart positivt. När en stor aktör som Netto vill etablera sig i kommunen är det självklart att vi säger ja.

Socialdemokraterna påpekar att man inte har något emot Nettos etablering, men att man tycker att platsen är illa vald.
- Det är den sista lilla markbit som finns intill stationsområdet som nu kommer att försvinna och redan vet vi att exempelvis trycket på pendlarparkeringen intill är stort, där är ofta fullt. Dessutom ökar pendlingen för varje år som går och att då bygga bort möjligheten till alternativa trafiklösningar tycker vi är kortsiktigt tänkt. Netto kunde erbjudas en annan tomt i närheten, poängterar Niklas Karlsson.

Tittar man på Skånetrafikens statistik så visar den tydligt att resandet ökar. Enligt uppgifter från Skånetrafiken så ökade tågresandet under första halvåret i år med 6,2 procent jämfört med samma tid förra året. Bara i juni var ökningen hela 10, 2 procent.

Även resandet med stadsbussarna ökade, för Landskronas vidkommande med 9,7 procent och inte minst är trycket på pendlarbussen från stationen stort.
- När vi ser den positiva utvecklingen för kollektivtrafiken så känns det inte särskilt genomtänkt att bygga på mark som kan behövas för framtida trafiklösningar, poängterar Niklas Karlsson medan Torkild Strandberg ser det som positivt att kommunen nu får etableringar till stationsområdet.

- Förutom Netto så kommer också Ekbladhs måleri, som idag har verksamhet både i Landskrona och i Svalöv, att samla de båda verksamheterna med 45 anställda under ett tak ute vid stationen. Det är en utveckling som vi tycker är mycket positiv och glädjande.

När frågan gick till omröstning i kommunstyrelsen så gick Sverigedemokraterna på den styrande treklöverns linje och gav klartecken för Nettos etablering. Frågan skall närmast avgöras i kommunfullmäktige, men Netto vill gärna komma i gång med byggandet så snabbt som möjligt eftersom ambitionen är att öppna butiken lagom till julhandeln.

Netto har sedan tidigare en butik i Landskrona, vid Karlslundstorget, och verksamheten där skall enligt uppgift inte påverkas av den nya etableringen.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP


 

Skapa ett monumentet
för alla som byggt staden

2007-08-22
Vänsterpartisterna Camilla Andersson och Lars Ståhl motionerar till kommunfullmäktige att det reses ett monument lagom till Landskronas 600-års jubileum 2013. Monumentet skall hedra alla de människor som under århundraden byggt upp Landskrona. Tidigare har det lagts fram förslag om att resa en staty över Erik av Pommern. Men detta tycker inte de båda vänsterpartisterna.
- Erik av Pommern kanske fixade stadsrättigheterna men om det inte vore för alla de som genom sitt arbete bidragit till stadens utveckling hade det nog inte blivit någon stad, säger Lars Ståhl.

- Män, kvinnor och barn som genom sitt arbete i svett, glädje och tårar skapat denna stad. Bönder, arbetare, tjänstemän som skapat mervärden som vi alla nu kan ta del av i välfärdssamhället. Kulturarbetare som har gett staden en själ. Innovatörer som förverkligat idéer och möjliggjort industrins utveckling. Det är dessa människor som borde ta åt sig äran över Landskronas framväxt, skriver vänsterpartiet i sin motion som kommunfullmäktige har god tid att fundera på fram till 2013.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP


 

EM-silver till Malin

2007-08-22

BGK Linjens Malin Jacobsson knep en silvermedalj vid Junior-EM i Södertälje.

En silvermedalj till BGK Linjens Malin Jacobsson blev facit vid det nyligen avslutade Junior-EM i Södertälje. Malin var en av fyra juniortjejer som ingick i det svenska damjuniorlandslaget som slutade på en andraplats. Lagtävlingen blev mycket jämn där Sverige och Tjeckien omväxlande låg i ledningen. Efter åtta spelade serier på filt repektive europabanor var ställningen helt lika. I sudden-spelet fick Sverige direkt en miss på bana 1 vilket kostade guldmedaljen. Tjeckien blev därmed Europamästare i lag och Tyskland tog bronset. Malin och övriga tre svenskor gick alla vidare till det individuella slutspelet dit 16 tjejer kvalificerade sig. Tyvärr gick det mindre bra för svenskorna som alla åkte ut i kvartsfinalerna. På herrsidan blev det guld i lagtävlingen samt individuellt silver och brons.

För Malins del var JEM det första stora internationella mästerskapet.
- Att få vara med på ett junior-EM var oerhört lärorikt och ger nya erfarenheter inför nästa års satsning, säger Malin Jacobsson.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Bridge på bibblan

2007-08-22
På lördag är det Bridgens Dag.
Något som kommer att uppmärksammas i Landskrona på biblioteket.
I huvudbibliotekets hörsal manifesteras detta mellan kl 10 och 14 med uppvisningsspel och information om kortspelet.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

Fest när skolan startade


I fyrdubbla led hade elever, föräldrar och lärare samlats i en ring på Alléskolans skolgård för att få vara med om en annorlunda uppstart på skolåret. Delar av Bloosblasters bjöd på skånsk blues så att skolstartsnervositeten skingrades all världens väg.

2007-08-22

I stort sett samtliga 6-åringar i kommunen går i förskoleklass något som gör att den formella skolplikten, som inträder det år barnet fyller sju blir en ren formalitet.
Klasskylten fungerade bra som luftgitarr.

Från Malmöfestival och Den Blå festivalen i Ålborg i helgen till en skolgård i Landskrona är steget inte så långt. Att skånsk blues går hem överallt vet numera Dennis Westerberg från Bloosblaster som idag såg till att skingra nervositeten bland eleverna och ge en festlig inramning till skolstarten på Alléskolan.
- Det är lite tidigare på dan och en något yngre publik än normalt för oss, sa Dennis Westerberg med ett stort leende på läpparna efter att han bjudit de 240 eleverna och deras lärare på ett par härliga bluesnummer.
För även om bluesmusik inte hör till det som noviserna i de två förskoleklasserna eller de mer rutinerade pågarna i klass 5B först stoppar i MP3-spelaren så var man med på noterna. Det diggades så friskt att skylten där klass 1B stod uppradade bakom användes som luftgitarr. Och pedagogiskt riktigt så passade bluesman Westerberg på att köra "Blues för barn" även som extranummer.
- Jag vill ju så gärna lära ut något, förklarade han.

Den festliga skolstarten blev inte sämre av rektor Gunilla Bengtsson utlovade glass under dagen samt bjöd på ett okonstlat upprop, där eleverna klassvis fick ge sig till känna.
- Det är första gången vi provar på att göra på detta viset under en skolstart, men det blev väl lyckat, mer fastslog än frågade rektor Bengtsson som såg ut att stortrivas när nu barnen åter intagit skolgården.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 


 

Valentino Lai lämnar BoIS

2007-08-21
Att Valentino Lai skulle lämna BoIS har stått klart en längre tid och idag blev det klart att han flyttar till Danmark. Hans nästa klubb blir Vejle som spelar i Viasat-divisionen vilken motsvarar Superettan i Sverige.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Säsongsfinal av Sommarmusik
i Borstahusens kapell

Sophie Måård, mezzosopran och Carl- Mikael Ljungkvist, gitarr, gästar Borstahusens kapell på söndag. Foto: Andrija Kopljar

2007-08-21
På söndag klockan 18.00, blir det Sommarmusik i Borstahusens kapell, för sista gången under den här säsongen.
Kvällens konsert hålls av Sophie Måård, sopran och Carl- Mikael Ljungkvist, gitarr, under rubriken: "Det blir vackrast när det skymmer".
- Som alltid är det fri entré till konserterna, meddelar Hjördis Thelander
informatör vid Svenska kyrkan i Landskrona.

Sophie Måård är mezzosopran och har studerat klassisk sång på solistlinjen vid Birminghams Conservatorie i England, samt på Kungliga Musikhögskolan i Stockholm. Hon frilansar som sångerska och har gett ett flertal konserter runtom i Sverige, både som solist och i olika kammarmusikgrupper.

Carl-Mikael är utbildad gitarrpedagog och kammarmusiker.
Som frilansande solist framträder han regelbundet runtom i Sverige. De senaste åren har han, förutom solokonserter i Sverige, England, Holland och Indien, även framträtt med en rad andra musiker i olika kammarmusikkonstellationer, bland annat med "Jenny Lind Trio" där även Sophie Måård medverkar tillsammans med tvärflöjtisten Ulf Malmberg.
Carl-Mikael ingår även i Dahlström & Ljungkvist gitarrduo samt i Nordica Guitarduo, tillsammans med gitarristen Emil Kjellbom.

Både Sophie och Carl-Mikael började sin musikaliska bana på Sundsgårdens Folkhögskola i början av 90-talet.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP


 

Solskiftet firade 40

HSB Landskronas vd Kenneth Håkansson och Solskiftets ordförande Tommy Wallgren invigde den nya utsmyckningen, ett konstverk av Lena Olsson som döpts till ”Vattenspeglingar”.

2007-08-21
Det bjöds in till fest när bostadsrättsföreningen Solskiftet firade 40-årsjubileum och visst fanns det skäl att fira, aldrig har intresset för bostadsrätter varit större i Landskrona.

- Vi har kö till våra lägenheter och mäklarna söker ständigt objekt, förklarar Ingmar Larsson som flyttade till Solskiftet för 17 år sedan, en flytt han inte ångrar.
- Absolut inte, vi har bra ordning i föreningen och avgiften har inte höjts på 14 år, berättar han och ordförande Tommy Wallgren delar den positiva bilden.
- Under senare år har vi sett hur priserna ökat och en förklaring kan vara att det är nära till service i form av butik och stationen, och dessutom ett lugnt område som de boende trivs i.

Föreningen, som omfattar 118 lägenheter, bildades redan 1964 och de första husen stod inflyttningsklara 1967.
- Då fick man betala 3 600 kronor för en trea och avgiften låg runt 500 kronor. I dag säljs lägenheter för över en halv miljon, så förräntningen på insatt kapital har onekligen blivit bra, konstaterade HSB Landskronas vd Kenneth Håkansson som också fick förtroendet att inviga den nya utsmyckningen, ett konstverk av Lena Olsson som döpts till ”Vattenspeglingar”.

Enligt statistik från företaget Mäklarstatistik.se har priserna på bostadsrätter i Landskrona ökat med 30 procent det senaste året, ökningen är den högsta i Skåne. Priset för bostadsrätter låg enlig Mäklarstatistik.se på ett genomsnitt på 7 742 kronor per kvadratmeter eller 590 000 i snitt för en bostadsrätt.
- Vi märker också ett stort intresse för våra olika projekt och bostadsrätten har blivit ett alternativ till den egna villan, poängterar Kenneth Håkansson och vad gäller HSB Landskrona så har man nu avslutat sitt engagemang i Nyhamn och där har de lägenheter som sålts vidare gått för dubbla priset.
- Det är en otrolig prisökning på bara knappt två år, poängterar Kenneth Håkansson som nu är i full gång med att projektera ett större bostadsprojekt i Häljarp.

- Där arbetar vi med ritningarna och det handlar om en spännande arkitektur. Häljarp är intressant, inte minst för närheten till pågatågen och motorvägen, det är ett bra alternativ för de som pendlar till sina jobb.

Även om det nu gått 40 år sedan de första flyttlassen gick till Solskiftet så är intresset för lägenheterna stort och av de ursprungliga bostadsrättsinnehavarna bor sex ännu kvar.
- Trivseln är stor i området och det gör att man gärna bor kvar, avslutar ordförande Tommy Wallgren som själv bott i området i nio år och inte har några planer på att flytta.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

Trädgårdsgillet håller
greppet om publiken

Hela 2625
personer röstade på någon av de nio trädgårdsflottarna.

2007-08-21
Trädgårdsgillet håller greppet om publiken och publiken strömmade till för att beskåda de vackert smyckade flytande trädgårdarna i vallgraven och ta del av Konsthallens spännande utställning baserad på boken ”Konstnärens trädgård”.

- Det är första gången som vi kopplar utställningen direkt till trädgårdsgillet och det tycks vara populärt, förklarade konstintendent Birthe Wibrand och räknade in drygt 800 besökare under de två första dagarna.

- Och det kommer säkert lika många i dag, tippade hon om söndagen och två av besökarna, Ulla och Lars Bengtsson, hade tidigt tagit bilen från Helsingborg för att besöka trädgårdsgillet i Landskrona.

Besökarna kommer både från när och fjärran för att ta del av trädgårdsprakten, men också för att göra ett och annat spännande fynd på trädgårdsmarknaden.
- Här kan man få lite tips av kunnig personal och dessutom finns det så många spännande växter att upptäcka, förklarade Eivor Stensson och försökte välja bland de spännande lökväxterna.

Under den avslutande dagen gjordes vem av de nio flottarna som knep vandringspokalen i tävlingen Flottaste Flotten.

Det blev en rosa dröm kallad Pretty in pink av Växthuset i Tullstorp AB. Hela 858 röster av totalt 2625 fick flotten som gick i rosa och grått.

Motiveringarna fylldes av ord som romantisk, elegant och stilren och utrop såsom ”Här vill jag vara!” Någon tyckte den var ”En dröm i rosa som inspirerar mig i inredandet av min nyanlagda altan”.

Flottarna finna att beskåda fram till och med tisdag, därefter vänder de åter till sin vintervila i väntan på nästa års Trädgårdsgille.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

BoIS oavgjorda - en förlust

Jocke Persson kämpade och slet på mittfältet men det räckte inte till tre poäng.

2007-08-21
BoIS fick på måndagen bara oavgjort, 1-1, då man tog emot Öster. Det oavgjorda resultatet ses som en förlust.
- Det var två lag som förlorade idag, sade BoIS tränare Patrik Johansson på presskonferensen efter matchen.

BoIS började bäst och tog också ledningen med 1-0 på straff inslagen av Mikael Dahlgren. Öster kom dock in i matchen och kunde kvittera med knappt fem minuter kvar av första halvlek.
Andra halvan av matchen blev en medioker tillställning. Spelet var mer eller mindre uselt och chanserna var få. I slutskedet hettade det dock till och båda lagen fick vars en bra chans, vilket de dock inte utnyttjade.
- Jag är nöjd med första halvlek men den andra är inte bra. Det enda positiva med andra var att försvarsspelet på den sista tredjedelen av planen fungerade bra, avslutar Johansson.

Läs mer på BoIS hemsida.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Nya turer om cupdatum

2007-08-20
På såväl Fotbollförbundets som IFK Göteborgs hemsida står idag att cupsemifinalen mellan IFK och BoIS ska spelas den 22 september. Så lär dock inte bli fallet.
- Jag sitter just nu och skriver på en överklagan, säger BoIS sportchef Mats Aronsson.
- I förbundets egna statuter läser vi att om klubbarna inte kan komma överens så ska matchen spelas på omgångens sista speldag, i det här fallet den 30 augusti.

BoIS lämnar dock dörren öppen till en senare speldag också.
- Vi kan acceptera att spela den 23 september och det kommer vi att föreslå i vår överklagan.

Skrivelsen kommer att skickas idag och svar väntas i slutet av veckan.
I den andra semifinalen möter Väsby Kalmar FF i Stockholm den 8/9.
Finalen, där vinnaren i Väsby-Kalmar har fördelen av hemmaplan, avgörs den 27/9.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

Stödet åter från Engelska

2007-08-20
Hon fick en grannlaga uppgift att lösa. Som nyvald ordförande för supporterklubben Black & White skulle Susanne "Sannemaggan" Tegnér förena två hejaklacker till en. Klassiska Engelska-läktaren övergavs och istället samlades man på den västra ståplatsläktaren.
Inledningsvis var stödet stort men ganska snart tunnades det ut för att i matchen mot Örgryte vara obefintligt från västra läktaren. Nu splittrar de två supporterfraktionerna på sig igen.
- Det är sorgligt men sant. Våra försök att få ihop en stor enad klack brast. I ÖIS-matchen var vi fem man i klacken på västra men då ljöd det åtminstone en del från "Engelska", säger Susanne Tegnér som sett flertalet av Black & Whites medlemmar vandra tillbaka till långsidesläktaren.
- De från Black & White som flyttat med till Västra tyckte det var tradigt när "Västra-folket" som stått där från början, själv börja svika. Vi inom Black & White (den officiella supporterklubben) har nu beslutat oss för att flytta tillbaka till Engelska läktaren. Tyvärr har vi inte lyckats få med oss folket från Västra, varför det åter bli klackverksamhet från två läktare.
Några direkta oenigheter råder inte mellan de båda grupperingarna enligt Sannemaggan.
- Det är angeläget att motverka rivalitet. Det viktiga är trots allt att stödet finns på läktarna.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

Veckans hamntrafik

Langeland är en frekvent besökare i Landskrona hamn

2007-08-20
Under vecka 33 angör följande båtar Landskrona Hamn. Fler båtar kan komma senare i veckan. Därför hänvisar vi även till Landskrona Hamns hemsida, vilken uppdateras regelbundet.

Måndag

• M/V Pamela från Rauma lossar till Boliden Bergsö AB.
• M/V Langeland Från Rostock lossar till Yara AB.

Tisdag

• M/V Margo cement från Rostock lossar till Embra AB.

Onsdag

• M/V Langeland från Karlshamn lossar till Peab AB.
• M/V Langeland från Rostock Lossar till Yara AB.

Torsdag

• M/V Lolland från Rostock lossar till Yara AB.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

The Negatives tredje platta ute

2007-08-20
The Negatives har släppt sin tredje platta.
Tanken var att skivan "At the end of the rope" skulle legat på skivdiskarna redan i maj men en del förseningar har ställt till det. Plattan har 14 purfärska punklåtar, producerad av Klas Ideberg från Darkane. Smakprov finns på bandets My Space-sida, adressen dit är www.myspace.com/thenegativesswe

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP



 

Sonnys manskap
befäster serieledningen

2007-08-20
- Det var spel på ett mål, konstaterar Jörn Jönsson ordförande i BK Landora efter att han sett sitt lag tämligen enkelt vinna över Stora Harrie med 4-0 efter 1-0 i paus. Och mycket riktigt så parkerade sig BK Landora i andra halvlek på bortalagets planhalva och med siktet rätt inställt kunde 4-0 segern fördubblats, så överlägsna var BK Landora.
Målskyttar: Johan Bern, Markus Bengtsson, Rikard Lemnert och Andreas
Mårtensson.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 


Väsenpumpen tävlar
i Finland och Ungern

2007-08-20
- Glädjande nyheter!, utbrister Csaba Bene Perlenberg och berättar stolt att hans film "Väsenpumpen" har blivit uttagen för officiell tävlan vid filmfestivalen 4th Cinefest i Miskolc, Ungern, i mitten på september.
- Det är den andra festivalen på kort tid som 'Pumpen' nu blivit utvald till tävlan, för. Den andra festivalen är nordisk Panorama i finska Oulu, bara några dagar efter det att Cinefest äger rum.

Den kritikerrosade "Väsenpumpen" med sin något lättillgängligare engelska titel - The Walk, visas även nu på fredag klockan 12.30 i Filmtältet på Malmöfestivalen.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Legala notiser

2007-08-20
Legala notiser inrapporterade av Folkbokföringen veckorna 32-33.

Födda
En dotter till Congül Cernt
En son till Ramona Jowita Glowacka Ciurion
En dotter till Ida Emma Cecilia Karlsson
En dotter till Jessica Ann-Sofie Nilsson
En dotter till Mersiha Sabanovic
En son till Kristina Helén Hansen
En dotter till Jeanette Helena Hallberg
En son till Åsa Heléne Tordelius
En son till Ann-Charlotte Irene Olsson
En dotter till Amela Gusinac
En dotter till Natalia Pomorska Khachatryan
En dotter till Neli Henrietta Nadja Svegbrandt
En dotter till Zejnije Murati
En dotter till Sanja Vuksa
En son till Maria Christine Elisabeth Stoltz Johannesson
En son till Kari Margaretha Hellman
En dotter till Jennie Liselotte Johansson
En dotter till Anna Madelaine Caroline Svensson

Avlidna
Raza Bahtiri, född 270813
Anna Lisa Nilsson, född 160130
Arne Olsson, född 330430
Malte Persson, född 170906

Vigslar
Anna Mitman och Rolf Valdorson
Pia Kittel och Dragan Kostic
Theres Dahlström och Tomas Svensson
Eva-Marie Andreasson och Stefan Lidberg
Phimphon Khamkhruea och Håkan Nilsson
Alexandra Nordengren och Magnus Pettersson
Charlotte Johansson och Peter Dreyer
Annika Hansson och Johnny Madsen
Anna Jonsson och Martin Nilsson
Bernadetta Lenagh och Mikael Jiewertz
Annika Ohlin och Patric Nilsson
Erica Jongen och Conny Bern
Catarina Birg och Peter Svidén

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Minister lovar översyn av reglerna
för kameraövervakning

2007-08-20
I en interpellationsdebatt i Riksdagen på torsdagen sade justitieminister Beatrice Ask att lagen om allmän kameraövervakning måste ses över.
- Det här är oerhört glädjande, säger Torkild Strandberg, kommunalråd (fp) i Landskrona.
- Vi ser fram emot en lag som gör besluten snabbare och reglerna enklare. Akuta situationer kräver snabba insatser från samhällets sida. Vi har kunnat konstatera att brottsligheten har minskat betydligt på de ställen vi satt upp kameror i Landskrona. Kamerorna har också bidragit till att brott kunnat klaras upp.

Bakgrunden till den aviserade översynen är bland annat den snabba teknikutvecklingen. Ministern pekade i debatten på att det går att ta skarpa bilder och färgbilder även på mörka platser. Utvecklingen av så kallade intelligenta system är en annan faktor att beakta. Sådana system kan utrustas med t.ex. bild- och röstminne och programmeras så att övervakningen blir helt händelsestyrd. Detta ökar möjligheterna att använda kameror i det brottsförebyggande och brottsutredande arbetet. Samtidigt framhåller hon människors behov av integritet.
- Människors behov av integritet måste naturligtvis respekteras och kameraövervakning ska bara ske där det behövs. Men vi måste också, långt tydligare än idag, beakta risken att utsättas för brott, som är bland det mest integritetskränkande man kan bli utsatt för, avslutar Torkild Strandberg.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Scensommar i Slottsparken

2007-08-20
Under tre augustikvällar bjuds det på underhållning av skiftande slag på Slottsparksscenen.
På lördag svarar Nova och Plantan för arrangemanget och på scen står lokala-och regionala band men även dj:s. Från Malmö kommer Skilla och Kissey Asplund och från Göteborg Silversystrar. Kvällen avslutas av General Knas från Svenska Akademien.

Dansgruppen Glädje från Ukraina intar Slottsparken onsdagen den 29/8. Gruppen behärskar allt från balett och modern dans till magdans och folkdans.

Dagen efter bjuds något så pass ovanligt som utomhusbio. Tre filmpass varvas med musik och underhållning.
- Det är funderingar jag gått och burit på ett tag som nu kommer att förverkligas, säger Marie Öhgren som tillvardags driver Bio Maxim.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP


 

Skolministern pekade ut vägen


Skolminister Jan Björklund hälsades välkommen till upptaktsmötet inför skolstarten av Barn- och ungdomsnämndens ordförande Lisa Flinth, fp.

2007-08-20
Skolminister Jan Björklund pekade ut vägen för regeringens skolpolitik när han i går gästade Landskrona och inför inbjuden skolpersonal förklarade att Landskrona gjorde rätt när man flyttade ett antal stökiga elever från GA-skolan, även om beslutet var i lagstiftningens gränsland.
- Men samtidigt var det ett tufft och riktigt beslut och den nya lagstiftningen ger nu kommunerna rätt att flytta på störiga elever, förklarade Jan Björklund när han i går talade inför 180 lärare och skolpersonal vid ett möte i Landskrona.
- Vi tyckte att det var ett lämpligt sätt att inleda det nya läsåret med att ge skolpersonal information om vad som är på gång såväl lokalt som på regeringsnivå, förklarade Barn- och ungdomsnämndens ordförande Lisa Flinth, fp, som också inledde mötet med att presentera sina och den styrande treklöverns visioner för skolans arbete.
- Tre saker vill jag lyfta fram, alla barn skall kunna läsa, skriva och räkna. Det skall vara arbetsro på skolorna och fler elever skall lära sig mer, påpekade hon och läste högt ur Pippi Långstrump innan det var dags för Jan Björklund att ta till orda och han inledde med att måla upp en riktigt dyster bild av den svenska skolan.
- Sverige lägger ner mest pengar i världen på skolan per elev och trots detta utsågs vi i en rapport från OECD till det land i världen där flest elever skolkar och använder ett oacceptabelt språkbruk, poängterade han och lösningarna som presenterades på problemen var bland annat ökade befogenheter för lärarna och införande av såväl betyg som nationella prov från årskurs tre.
- Tar vi inte itu med problemen när barnen går i lågstadiet riskerar vi att åtgärderna sätts in för sent. Jag tror inte det är en tillfällighet att så många elever går på det individuella programmet på gymnasiet, konstaterade jan Björklund och lovade också en ökad satsning på lärarutbildningen och då med betoning på lärare på lågstadiet.

Bland deltagarna fanns Patrik Helgesson, rektor på GA-skolan som nu står inför en ny terminsstart.
- Vi kommer att fortsätta det långsiktiga arbetet som påbörjats och det innebär bland annat en fördjupad kontakt mellan elever och personal så att alla känner sig delaktiga. Här handlar det om att alla skall känna ansvar för skolan, poängterade han och berättade att eleverna också fortsättningsvis att ha kvar sina hemklassrum.

- Vi kommer att utveckla arbetet med arbetslag kring eleverna för att förebygga framtida problem, avslutade Patrik Helgesson innan det var dags att lyssna till skolminister Jan Björklund.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

 

Skolvillor byggs i Glumslöv

2007-08-20
För att lösa bristen på skollokaler i Glumslöv har kommunstyrelsen beslutat sig för att bygga sex villor.
- Det är en ovanlig, men samtidigt ekonomiskt fördelaktig metod som jag tror kommer att väcka uppmärksamhet runt om i landet. En ren vinn-vinn situation för kommunen som kan sälja villorna när de inte längre behövs för skoländamål, förklarar kommunalrådet Torkild Strandberg, fp.

Bakgrunden är den att bristen på skollokaler i Glumslöv är akut och alternativet hade varit att hyra in paviljonger.
- Men det är en dyr lösning och dessutom går paviljongerna inte att sälja vidare när de inte längre behövs, poängterar Torkild Strandberg.

Sedan tidigare finns en tomt avsatt för skolbygge intill idrottsplatsen, den kommer nu att tas i bruk för de sex skolvillorna. Två av dessa byggs redan i höst för att stå klara till vårterminen 2008 och de fyra övriga planeras att byggas under nästa år.

Den tomt som var avsatt visade sig vara för liten för den nya skola som planeras, därför har kommunen nu startat ett detaljplanerbete för en ny skoltomt strax intill.

- Men här handlar det om område som är landskapsskyddat och därför måste vi ha länsstyrelsens tillstånd och den processen kan ta några år, förklarar Torkild Strandberg som samtidigt med skolplanen också vill undersöka möjligheten för ytterligare villabebyggelse i området.
- Vi vet att suget efter bostäder i Glumslöv är stort och därför tycker vi att det är lämpligt att undersöka möjligheten för fler villor.

Efter en mångårig period med överklagande så är tre bolag i gång med att bygga sammanlagt mellan 110 och 120 nya villor och radhus, så behovet av nya skollokaler är stort i Glumslöv.

Varje ny skolvilla beräknas kosta 1,6 miljoner kronor att bygga, pengar som kommunen räknar med att få tillbaka den dag man väljer att sälja dem för bostadsändamål. Dessutom kan lösningen bli aktuell på andra platser med brist på skollokaler, närmast handlar det om Häljarp.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP


 

Nej till boulehall

2007-08-20
Socialdemokraternas motion om en boulehall röstades ner vid onsdagens kommunstyrelsemöte
- Vi i Sd yrkade på avslag på motionen , med motivationen att först se över om det finns någon lämplig befintlig lokal för ändamålet i stället för att lägga pengar på att bygga en ny. Vi anser att det i övrigt är bra om det blir en boulehall i Landskrona men tycker att det finns viktigare områden att lägga dessa pengar på, skriver kommunstyrelseledamoten Stefan Olsson (sd) på sin blogg.
Liknande tankegångar har kommunalrådet Torkild Strandberg (fp) som menar att boulspelarna behöver en inomhushall men att ekonomin sätter käppar i hjulet.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP