ditt boendejobb&utbildningkulturmat&drycknäringslivsport&fritidturist

Landskrona Direkt
-
som startsida
- bland favoriterna

Landskrona Direkt är registrerad som databas hos Radio- och TV verket.
Ansvarig utgivare:
Håkan Karlsson

Producerad av
Zebra Media

Nyheter vecka 52

Smycket som gör mycket


Gisela Ek, Karolina Zurka, Sara Kristensen och Binasa Jasarevic
är tjejerna bakom KEJZ UF.

2006-12-29
Ett litet vardagsbekymmer gav upphov till en företagsidé.
När de fyra klasskamraterna, Gisela Ek, Sara Kristensen, Binasa Jasarevic och Karolina Zurka i Sp04c, på Justus Tranchellgymnatsiet i Landskrona skulle enas kring en affärsidé för sitt UF-företag var uppslaget inte långt borta. Under sommaren hade tjejerna irriterats över att bh-bandet gärna villa krypa upp och synas under linnet.
- Tillfälliga lösningar med säkerhetsnålar var inget för oss, säger marknadschef Sara Kristensen och snart hade man designat de första broscherna för ändamålet och en slogan var dessutom född, "Ett litet smycke som gör mycket".

Före
Efter

Smyckestillverkningen satte igång och de egendesignade broscherna tillverkades av silverfärgade broschnålar med pålimmade glaspärlor.
- Vi ville att de diskret skulle matcha kläderna, säger Gisela Ek, företagets inköps- och kommunikationschef.
- Men ganska snart fick vi även in kundönskemål och började därför även tillverka på beställning.

Sortimentet utvecklades snabbt och inför julhandeln då tjejerna bland annat visade upp sig på en mässa i Lund fanns såväl manschettknappar, slipsnålar som mobilsmycken i kollektionen.
- Manschettknappar är något som är på frammarsch, poängterar VD:n Binasa Jasarevic.

UF-företag, ingår som en del i skolarbetet och bygger på egna affärsidéer och ska erbjuda verkliga varor och tjänster. Under ett år går ungdomarna igenom ett företags livscykel, från start av UF-företaget till dess avveckling.

- Vi startade upp i september och i maj ska firman vara avvecklad, berättar ekonomichef Karolina Zurka och intygar att rörelsen redan genererat en liten vinst.
- Själva investerade vi 125 kronor var vid starten. Därefter har vi på UF-manér sålt andelar till släkt och vänner. Dessa ska sedan återbetalas med en avkastning på 5 procent. Det målet har vi nått. Nu återstår och se hur stor vinsten blir men säkert är att vi ska åka på en gemensam semester för den Om det sedan räcker till Köpenhamn eller Medelhavet får vårens försäljning visa.

Utöver stöd från skolan har tjejerna en mentor från det lokala näringslivet.
- Vi har Anki Gomér på BoShopen som rådgivare. Hon har varit ett fantastiskt stöd och kommit med många goda idéer och värdefulla tips, poängterar Binasa.

Innan avvecklingen ska tjejerna framåt vårkanten delta på den stora UF-mässan i Malmö där regionens alla UF-företag visar upp sig och bedöms.
- Vi har stora förhoppningar på att vinna någon av kategorierna, Bästa- produkt, logotyp, hemsida, monter eller rent av affärsplan, säger Gisela Ek med klädsam självsäkerhet.

Ett framgångskoncept har tjejerna redan uppnått. Samspelet är riktigt bra i företagsledningen.
- Vi är fyra olika personligheter men vi kompletterar varandra bra. På så vis når vi bättre ut till fler målgrupper, betonar Gisela innan marknadschef Sara Kristensen avslutningsvis tar tillfället i akt och gör lite reklam för framtida arrangemang.
- Vi kommer att finnas med på Röda Korsets välgörenhetsgala i Folkets Hus den 14 april sen kan de som vill komma i kontakt med oss via vår hemsida www.kejzuf.info.se.

Vill du veta mer om UF-företag rekommenderas ett besök på www.ungforetagsamhet.se

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

Män beskjutna av raket

2006-12-29
Två män som stod på en altan på Östergatan hade änglavakt då en fyrverkeripjäs var nära att träffa dom. De såg hur en kille tände en raket en bit bort. Denna studsade först in i en vägg och for sedan rakt mot de båda männen och exploderade. Mannen som stod närmast fick smärtor i låret samt tillfälligt nedsatt hörsel då pjäsen exploderade.
Polisen har vissa indikationen på vem den skyldige är och har sökt honom i ett par lägenheter. Han har dock inte hittats i skrivande stund men är misstänkt för framkallande av fara.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Mamma köpte raketer till barn

2006-12-29
Polisen fick vid 14.40-tiden på torsdagen syn på två 13-åriga pojkar som hade fyrverkeripjäser som stack ut ur fickorna. Då polisen visiterade pojkarna uppgav den ena att det var hans mamma som köpt pjäserna. Polisen besökte då mamman som erkände att hon köpt raketerna till pojkarna men att de skulle användas på nyårsafton. Även den andra pojkens föräldrar kontaktades.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Skärmar stals från BoIS

2006-12-29
Klockan 22.50 på torsdagen gick inbrottslarmet på BoIS kansli. Då väktare kom till platsen kunde de konstatera att någon slagit in en ruta i entrédörren och därefter tagit sig in. Med sig från platsen fick tjuvarna två platta datorskärmar samt en datorenhet.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Äldre par överlistade
falska vattenkontrollanter

2006-12-29
Vid 17.30-tiden på onsdagen ringde det på dörren till ett äldre par på Stora Norregatan. Utanför dörren stod en man som påstod att han skulle kontrollera kalkhalten i vattnet. Mannen släpptes in men paret var på sin vakt. Mannen vaktade den påstådda reparatören medan kvinnan gömde sin handväska. Då hon gick ut i hallen såg hon att några ytterkläder låg på golvet och plötsligt upptäckte hon en person som försökte gömma sig bakom några andra ytterkläder. Kvinnan gick då ut i trappan och började skrika varpå de båda misstänkta tjuvarna försvann från platsen.
- Detta är bara ett av många sätt som tjuvarna lurar sig in i lägenheterna på. Vi har därför skrivit några rader på vår hemsida om hur det kan gå till samt lämnar några tips, säger Charley Nilsson, informatör på polisen.
Läs om de falska vattenkontrollanterna här.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Rakettips från brandkåren

2006-12-29
Trots helger så är det full bemanning på brandstationen. Åtta man finns i ständig beredskap för att rycka ut om något händer. Jul- och nyårshelgerna brukar dock vara skapligt lugna trots alla levande ljus och fyrverkeripjäser. Christer Nilsson som är informationsansvarig har dock ett par tips inför nyår.
- Hoppa över att sätta raketerna i flaskor. Det är ostabilt. Bättre är att använda en upp och ner vänd läskback. Använd också gärna en cigarett när ni antänder pjäserna. Då riskerar man inte att tända eld mitt på stubinen, tipsar Nilsson och avslutar.
- Viktigt är också att man ser till att fyrverkeripjäserna inte riktas mot byggnader eller annat som kan orsaka fara.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Lös hund orsakade cykelolycka

2006-12-29
Strax efter klockan 20 på torsdagen cyklade en man omkull i korsningen av Suellsgatan och Fabriksgatan. Han slog sig så allvarligt att han var tvungen att åka till Lunds lasarett där man bland annat konstaterade att ett par tänder slagits ut. Anledningen till olyckan var att cyklisten väjde för en lösspringande hund.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Det händer i nyårshelgen

2006-12-29
Årets sista helg står för dörren. På krogarna är det fullt ös på nyårsafton. Du hittar de flestas hemsidor via annonser på vår förstasida.

  • Från kulturförvaltningen meddelar man att det finns massor av spännande till beskådan på museet. Läs mer på deras hemsida.
  • Även på Bio Maxim är det full rulle, bokstavligt talat. Marie och hennes personal håller dock stängt på nyårsafton samt på nyårsdagen. Vad de visar idag och i morgon hittar du på vår biosida.
  • BoIS julcup ångar på. Under fredagen fortsätter gruppspelen och på lördagen är det dags för semifinaler och finaler. All information hittar du på BoIS hemsida.

I övrigt så har det inte kommit in några helgtips.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Strand öppet i januari och februari

2006-12-29
Egentligen var det meningen att Strandpaviljongen skulle hålla helt stängt under de första två månaderna 2007 men nu har man bestämt sig för att trots allt hålla öppet.
- Det har varit mycket folk under de två premiärmånaderna. Många har tryckt på för att vi inte ska stänga och därför har vi beslutat att ha öppet från lunchtid fram till 18 på vardagarna samt på söndagen, berättar krögare Fredrik Nilsson.
Detta innebär också att man kommer att fortsätta att servera lunch som tidigare.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Fritt att söka gymnasieutbildningar
i regionen

2006-12-29
Det skall bli fritt för elever inom tio kommuner i Nordvästskåne att söka gymnasieutbildningar var helst man önskar inom regionen. Ett samarbetsavtal är klart och först ut att godta överenskommelsen var Landskrona, Kävlinge och Svalövs gymnasieförbund.
- Nu är det vår förhoppning att de andra kommunerna kan fatta beslut om avtalet före jul så att de nya reglerna kan börja gälla till höstterminens intagningar nästa år, förklarar utbildningsdirektör Tomas Johansson som ser flera fördelar med det nya avtalet.
- Dels blir det lättare för eleverna att välja studieort och samtidigt får kommunerna en större möjlighet att planera sina respektive utbildningar efter elevkullarnas storlek. I dag har vi många elever i gymnasieålder, men vi vet att den gruppen kommer att minska om några år och då gäller det att vara förberedd.

I den gymnasieplan som den gamla regeringen planerade skulle fritt sökande införas över hela landet från nästa år, men den har nu lagts i malpåse av den nya regeringen och det är oklart när fritt sökande kommer att införas. Här går alltså de Nordvästskånska kommunerna före och inför fritt sökande.
För eleverna innebär detta en större valfrihet. I dag kan man bara söka utbildning i andra kommuner om motsvarande utbildning inte finns på hemorten. Detta eftersom hemkommunen skall svara för utbildningskostnaderna. Dessutom kommer alltid sökande från den egna kommunen i första hand medan elever från andra kommuner får konkurrera om de platser som blir över.
- Nu ändras detta och alla elever inom upptagningsområdet konkurrerar på lika villkor och kommunerna svarar för ersättning oavsett var man är bosatt, berättar Tomas Johansson.

Elever som söker utbildningar i andra kommuner utgör en kostand för hemkommunen, varje elev kostar i genomsnitt 90 000 kronor per läsår. Något dyrare om utbildningen innehåller dyrare maskiner och liknande.
- Vi kommer att följa kostandsutvecklingen, men vi gör bedömningen att de ekonomiska effekterna blir begränsade, betonar Tomas Johansson och från den 1 januari 2008 skall en gemensam prislista för likvärdiga utbildningar tillämpas.

Vidare skall man inom samarbetet gemensamt utveckla strategiskt viktiga utbildningar för regionen, en sådan kan nyinvigda Teknik College i Landskrona vara.
- Vår ambition med Teknik College är att nära samarbeta med näringslivet i regionen för att möta framtidens utbildningsbehov, bekräftar Tomas Johansson, glad över att man nu kommit så här långt i samarbetet inom kommunerna i Nordvästskåne.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Ex-skyttekung ny sportchef i BoIS


Landskrona BoIS ordförande Kenneth Håkansson och avgående klubbdirektör Lars Persson flankerar nye sportchefen Mats Aronsson. Tillsammans minns man ett mål Mats gjorde mot Halmstad BK 1977.

2006-12-28
Idag offentliggjordes vem som ska bli BoIS sportchef 2007. Det är den före detta allsvenska skytteligavinnaren Mats Aronsson som åter är tillbaka i Landskrona efter 25 år i och runt huvudstaden.
- Det började med att jag flyttade från BoIS till Djurgården 1981. Jag spelade fotboll några år och sedan dess har jag haft ett antal styrelseuppdrag i olika föreningar där uppe. Senast var jag dock styrelseledamot i Svenska Fotbollförbundet, säger Aronsson till Landskrona Direkt.

Mats Aronsson tillträder posten som sportchef den åttonde januari och kommer under en tid att arbeta parallellt med avgående klubbdirektör Lars Persson.

- Det är ett mycket bra val. Mats har rätt egenskaper för jobbet. Hans erfarenheter inom såväl fotbollen som näringslivet väger tungt. Han är inte heller rädd för att säga ifrån när så behövs. Han känner väl till regionen och vet om engagemanget som finns för klubben. Inte minst för ungdomsavdelningen och den fortsatta utvecklingen av egna talanger tror jag Mats kommer att bli viktig. Klubben kan och ska inte köpa in spelare som bjuder ut sig på marknaden, säger Claes Cronqvist, tidigare lagkamrat och mångårig vän till Aronsson.
- Jodå, vi har pratat en del på sistone, medger Cronqvist avslutningsvis.

Läs mer på Landskrona BoIS hemsida.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Två inbrottsförsök på samma dag

2006-12-28
En 22-årig kvinna som bor i en marklägenhet på Hantverkaregatan har haft två inbrottsförsök på samma dag. Först vaknade hon tidigt på onsdagsmorgonen av att någon slog på hennes fönster, drog i balkongdörren samt lös in i lägenheten med ficklampa. Kvinnan tände då i lägenheten och ringde polisen. Då dessa kom till platsen hade tjuvarna försvunnit. Polisen hittade också brytmärken på balkongdörren.
Senare på morgonen, då kvinnan inte var hemma, såg en granne hur en smal kille i 15-18 årsåldern slog sönder en ruta till balkongen och försökte ta sig in. Grannen frågade vad killen hade för sig varpå han fick svaret att han bodde där. Killen fann dock för gott att försvinna från platsen i en väntande Volvo.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Asmundtorps IF blickar framåt

2006-12-28
När Skånes Fotbollförbund i slutet av förra månaden arrangerade en fortbildning på elitnivå fick Asmundtorps juniorlag agera träningstrupp. Temat var, träna annorlunda, med spelaren i centrum.
Experter från Southampton, de både före detta elitspelarna Keith Granger och Mike Critchell, numera UEFA-tränare, fanns på plats och instruerade.
- Engelsmännen är grundarna till Football Garage, tillika så filosofin träna effektivt och med enskild spelare, skriver Magnus Sjöblom, ungdomsansvarig i Asmundtorps IF i ett pressmeddelande.

- På plats fanns det cirka 100 tränare och därtill publik och föräldrar. Vi i Asmundtorp är stolta och smickrade att vi fick frågan att agera som förening och träningstrupp till en sådan utbildningsdag.

Asmundtorps IF har under hösten gjort en grundlig inventering och omstrukturering på samtliga nivåer i föreningen. A-laget har i vissa delar nya ledare och klart med seniortruppen inför 2007. På ungdomssidan har en ny utbildningsplan och ungdomspolicyplan tagits fram.
- Fokus ligger på att ta vara på alla i bygden men också ge möjligheten till den som vill satsa lite mer i form av merträning och matchning, betonar Sjöblom.

Att det satsas på ungdomarna står klart när man ser att de kommande 14-årslaget till sommaren reser till Barcelona för deltagande i Copa Catalunya.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP


 

Todd Smith på Baggens

2006-12-28
Baggens har haft ett hektiskt schema under december och bjudit på musikkväll efter musikkväll. Det som skrivits om att det idag, torsdag, skall vara ung jazz på Baggens har dock blivigt fel. Istället bjuds besökarna på musik med Todd Smith and Evolution.
– Har blivit en liten miss när meddelandet om Jazzen gick ut som faktiskt var igår och inte idag, beklagar krögaren Niclas Lundblad.

På fredag är det plats på scen för Prebens Pågar informerar Lundblad och på nyårsafton blir det buller och brak med årets sista fest.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Blyhalten i grönkål stiger

2006-12-28
Efter flera års nedgång så stiger halterna av bly i grönkål odlad i Landskrona på nytt. Årets gränsvärde hamnar på 0, 73 milligram per kilo grönkål vilket är det högsta värdet som uppmätts sedan 1994.
- Vad ökningen beror på vet vi inte, förklarar ställföreträdande miljöchef Håkan Ärnflykt och konstaterar att halterna av bly nu ökat två år i rad.
- Huvudkällan till blyutsläpp är Boliden Bergsöe, men en del kommer från Scandust och vi har kontaktat företagen som närmare får analysera orsakerna.

Gränsvärdet för bly i grönkål är 0.3 milligram per kilo och sedan flera år tillbaka finns en rekommendation att inte odla grönkål inom tätorten. Mätningarna började redan 1981 och då handlade det om betydligt högre halter av bly. Genomsnittet låg på hela 2,64 milligram per kilo och i odlingar på Gråen uppmättes hela 6,2 milligram per kilo.
- De höga siffrorna hängde samman med blyrester som dumpades efter att ha använts vid tillverkningen av svavelsyra. I dag finns inte de problemen längre.

Vad gäller dagens mätningar så varierar de beroende på var i kommunen odlingen finns. Testerna görs vid fem olika platser och ju närmare Boliden Bergsöe ju högre halter bly i grönkålen. På Gränsgatan i Örja är halterna högst, 1,4 milligram per kilo och i Kopparhögarna ligger värdet på 0,18 milligram, alltså klart under gränsvärdet för att äta grönkålen.

På Boliden Bergsöe har företaget vidtagit olika åtgärder för att komma tillrätta med utsläppen av bly i samband med hanteringen av bland annat uttjänta bilbatteri. En mer sluten hantering av blyet skall leda till lägre utsläpp och om detta inte lyckas kan kraven höjas vid framtida
tillståndsgivning. Bly fungerar som ett nervgift och speciellt utsatta är foster och små barn.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Fortsatt stor oro trots kraftigt minskad brottslighet

2006-12-27
Trots en nedgång i brottsligheten så är Landskronabornas oro för att vistas ute om kvällarna fortsatt stor. Det visar polisens årliga trygghetsundersökning och resultatet förvånar Kjell Elefalk, sakkunnig i trygghetsfrågor och rådgivare åt polisledningen i Skåne.
- Undersökningen visar att bland de tillfrågade i Landskrona är rädslan att vistas ute större än i någon annan Skånska kommun, berättar Kjell Elefalk som inte riktigt vet vad detta beror på.
- Kanske kan det handla om en eftersläpning vad gäller attityder, vi får se när vi nu gör en ny mätning i januari.

Trygghetsmätningarna i Skåne startade i Ängelholm 1997 och Landskrona har varit med sedan 1999 och sedan dess har mätningarna sett likadana ut över hela landet.
- Det är för att vi skall få fram jämförbart material, betonar Kjell Elefalk och berättar samtidigt att svarsfrekvensen är hög, runt 73 procent av de tillfrågade svarar på enkäten. Tillfrågade i Landskrona blir 600 personer i åldrarna 18 till 84 år och totalt omfattas ett tiotal problemområden, allt från nedskräpning till våldsbrott.
- Ambitionen är att få en total problembild och därefter göra bedömningarna, förklarar Kjell Elefak och tillägger att resultatet ligger till grund för polisens arbete i respektive kommun.
- Genom enkäterna kan vi ringa in olika problemområde och det är viktigt för polisens arbete.

I Landskrona hamnar trafikproblemen högst, sedan kommer nedskräpning och därefter problem med ungdomsgäng.
- Många upplever helt enkelt att man kör för fort och därför är insatser mot trafikbrott viktiga, menar Kjell Elefak och närpolisen har nyligen fått ett tillskott på sex nya poliser vilket innebär att man nu är drygt tjugo poliser i yttre tjänst.

Förtroendet för polisen har också ökat genom åren och de kritiska rösterna har minskat med runt 20 procent jämfört med tidigare mätningar.
- Vilket kan hänga samman med att det syns fler poliser på stan och att polisen bryr sig om människors oro.

Totalt sett har brottsligheten i Skåne minskat med fem procent, för Landskronas vidkommande är siffran hela 20 procent. Detta märks också i folks uppfattning om risken att bli överfallen.
- Här noterar vi en klar minskning jämfört med tidigare år. Vi ser också en nedgång vad gäller upplevelserna av nedskräpning och rädslan bland kvinnor för att bli antastade utomhus, berättar Kjell Elefalk som dock noterar att upplevelsen av problem med ungdomsgäng inte blivit bättre.
- Från polisens sida får vi genom mätningarna problemområde att jobba med och det arbetet kommer självklart att fortsätta. Nu ser vi att brotten minskar och förhoppningsvis tyder det på att vi är på rätt väg, avslutar Kjell Elefalk.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Tvättstugebråk slutade med hot och misshandel

2006-12-27
En 42-årig man blev arg på sin 21-åriga granne då hon enligt mannen tvättat för länge. 42-åringen ska enligt anmälan både ha misshandlat och hotat den yngre vid tillfället.
Det hela ska ha ägt rum i måndags eftermiddag och klockan 17.30 samma dag greps den misstänkta av polisen. Mannen anhölls senare på kvällen.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Bråk slutade med vapenhot?

2006-12-27
Polis kallades vid 19-tiden till en lägenhet på Eriksgatan där ett bråk var i full gång. Det finns många frågetecken om vad som egentligen har hänt men klart är att en man och en kvinna, båda 32 år, varit rejält i luven på varandra. Enligt kvinnan så ska mannen ha kastat en flaska efter henne. Kvinnan ska då ha kontaktat släktingar som kommit till platsen för att hjälpa till och en av dessa har enligt mannen tagit fram en pistol och hotat honom till livet.
Då polis kom till platsen visiterades personer men något skjutvapen fann man inte. Kvinnan hade dock tårgasspray i sin ägo och är därför misstänkt för olaga vapeninnehav.
Mannen uppger att han misshandlats med sparkar av släktingar till kvinnan.
Vad som ligger bakom det hela är som sagt oklart och anledningen är att ingen av parterna vill anmäla något.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Flera inbrott i julhelgen

2006-12-27
Inbrottstjuvarna har varit aktiva värre i julhelgen. Ett flertal inbrott har rapporterats in till polisen men det är fortfarande oklart vad som stulits på en del av platserna.

I lördags upptäckte man att tjuvar brutit sig in i en villa på Koriandergatan och samma kväll bröt sig tjuvar in på Pilängsskolan och ishallen.

På måndagen fann man att tjuvar varit inne på Bronsängens förskola och vid 19-tiden samma kväll tog sig någon in i en villa på Bredablick i Glumslöv och stal en tv, en bärbar dator, smycken, en digitalkamera, en mobiltelefon, ett usb-minne samt några datorspel.
Dessutom stal någon datorutrustning ur en villa i Härslöv på måndagskvällen.

Någon gång mellan måndagen och tisdagen bröt sig någon in i en verkstad på Gubbhögsgatan. Med sig från platsen tog tjuvarna en motorsåg, samt en gps och en dvd-spelare.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Bil voltade på motorvägen

2006-12-27
Strax efter klockan fyra på annadagsmorgonen voltade en bil på motorvägen strax söder om Landskrona. En person skadades lindrigt. Enligt föraren berodde olyckan på att han väjde för en hare.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Ungdomar försökte tända eld på bil med fyrverkeripjäser

2006-12-27
Enligt vittnen roade sig ett gäng ungdomar med att kasta fyrverkeripjäser under en bil på Ödmansonsgatan natten till juldagen. Brandkåren larmades till platsen klockan 3.23 men då de kom till dit hade branden släkts.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

Kvarglömt ljus orsakade brand

2006-12-27
En dam, boende på Larvigatan, glömde ett tänt ljus då hon skulle till sin dotter. Följden blev att ljuset brann ner och fattade eld i ljusstaken och sedan bordsduken. Dofter gjorde att brandkåren fick larm. Då brandmännen bröt sig in i lägenheten kunde de konstatera att branden slocknat av sig själv.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

LISA prisar duktiga ledare

Gunnar Nilsson, ordförande i LISA, Landskrona Idrottsföreningars Samorganisation,
vill främja samarbetet mellan idrotten och samhället i övrigt.

2006-12-26
Som ny ordförande i LISA, Landskrona Idrottsföreningars Samorganisation, vill Gunnar Nilsson öka aktiviteterna och lyfta fram de sociala frågorna.
- Idrottsrörelsen är en viktig del av samhället och vi måste ha en konstruktiv dialog med styrande politiker så att idrottslivet i kommunen kan fortsätta att utvecklas positivt, poängterar han och ser fram emot att träffa den nya kommunledningen.
- För att resonera om hur vi skall kunna samarbeta kring frågor som ungdomsidrott, ledarrekrytering och tillgången på arenor och lokaler för idrott.

Sedan några år tillbaka arbetar LISA med handslagetprojektet IK ISI, Integration genom Sport och Idrott. Inom projektet anordnas aktiviteter för skolbarn och målet är att få fler barn och ungdomar att börja idrotta och bli medlemmar i föreningslivet.
- Men det är inte det enda. Vi vill även engagera fler vuxna invandrare inom föreningslivet, skapa mötesplatser där svenska barn möter invandrarbarn och därigenom lägga grund till förbättrat integrationsklimat samt öka samverkan mellan skolan och idrottsföreningarna, säger Gunnar Nilsson och berättar att kommunen senare kommer att ta över projektet.
- Idrott är den bästa formen av integration och föreningslivet är unikt för Sverige med demokrati och samhörighet. Kan vi få våra nya invånare att engagera sig i föreningslivet, både som utövare och ledare, så är det positivt för Landskrona.

I dag har LISA 63 medlemsföreningar och årligen delar man ut guldmedaljen till främste idrottare i Landskrona och dessutom ledarkannan. Förra årets medalj gick till OS-skytten Håkan Dahlby medan Gubbarna Wargos eldsjäl Bengt Jönsson erhöll ledarkannan.
- Eftersom det är svårt att locka ledare till föreningarna så är det viktigt att klubbarna själva skickar in förslag på ledare som man anser förtjänar att uppmärksammas och fortfarande finns det tid att lämna in förslag, poängterar Gunnar Nilsson som också lyfter fram de många ungdomsstipendium som LISA årligen delar ut till unga idrottare.
- Det är en viktig uppmuntran som vi vet är uppskattat och även här är det föreningarna som skall skicka in förslag.

Under de två senaste åren har LISA också varit medarrangör till Karnevalen, så även nästa sommar. Här får föreningarna in lite extra pengar genom att medlemmarna medverkar vid olika arrangemang.
- Idrotten är en allt viktigare del av samhället och därför är det bra att vi syns som en aktiv aktör i samhällslivet, avslutar Gunnar Nilsson innan det är dags att dra vidare med julens olika bestyr.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Eva Örtegren sadlar om

Eva Örtegren lämnar nu äldrefrågorna för att efter nyår bli gruppledare
för socialdemokraterna i barn- och utbildningsnämnden.

2006-12-25
Efter tolv år som ordförande för äldreomsorgen byter Eva Örtegren nu ner sig, åtminstone åldersmässigt, när hon efter nyår blir gruppledare för socialdemokraterna i barn och utbildningsnämnden.
- Sociala frågor har alltid intresserat mig ända sedan jag på 80-talet blev politiskt aktiv, berättar Eva Örtegren som under sina år som ordförande i först VÄO och nu ÄO, Äldre- och omsorgsnämnden, varit med om stora förändringar.
- När jag började hade vi fortfarande fyrbäddsrum på våra äldreboende, så illa var det, berättar hon och poängterar med viss stolthet att kommunen under hennes år som ordförande byggt sju nya, moderna äldreboende.
- Och ett nytt är planerat på Västra Fäladen, förklarar Eva Örtegren som hoppas att satsningarna på de äldre fortsätter eftersom det är en grupp som kommer att öka och därmed behovet av omsorg.
- Jag hade gärna sett att man byggde seniorboende så att vitala äldre människor kunde flytta till ett lättare boende som inte har samma höga bemanning som våra äldreboende. Här ser jag en utmaning för allmännyttiga Landskronahem eftersom privata byggherrar inte tycks vara intresserade av att bygga för den här gruppen.

Under senare tid har bristen på gruppboende i kommunen hamnat i fokus och här har revisorerna också riktat kritik mot den kommunala handläggningen.
- Från vår sida har vi planerat för ett nytt gruppboende per år, men när det gäller planarbetet så tar man inte frågan på lika stort allvar och det är olyckligt. Här måste till en bättre samordning, menar Eva Örtegren som också låtit personalen ta till okonventionella metoder när det handlat om att lösa de akuta situationerna.

I dag finns elva personer i kö till gruppboende och i väntan på att nya byggs så finns olika exempel på ovanliga lösningar. I ett fall har en mamma fått gå hemma från jobbet med full lön för att sonen inte fått plats på ett gruppboende.
- Det är lösningar som vår personal gör med de enskilda personerna och eftersom vi inte lyckats bygga i den takt vi önskar så finns ingen annan utväg.

Nu tycks problemet vara på väg mot en lösning, två nya gruppboende skall står klara nästa höst om allt går enligt planerna.
- Och sen hoppas jag att man tar hänsyn till de här behoven redan när nya bostadsområde planläggs, understryker Eva Örtegren som med spänning ser fram emot det nya uppdraget i barn- och utbildningsnämnden.
- Efter den kommunala omorganisationen så skall man nu se till hela barnets situation och det tror jag är viktigt för att komma tillrätta med de problem som uppenbarligen finns på en del skolor, menar hon och beklagar att det ofta är barnen som hamnat i skottlinjen.
- Barnen väljer inte sina lärare lika lite som föräldrar och att lägga skulden på barnen tycker jag är fel väg. Problemen måste lösas mycket tidigare och det är bland annat de frågorna som jag gärna vill arbeta med.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Legala notiser

2006-12-25
Legala notiser inrapporterade av Folkbokföringen vecka 51.

Födda
En dotter till Angelica Mårtensson Plato
En son till Gordana Petrovic
En dotter till Diana Mossberg

Avlidna
Anders Rignell, född 490220
Bernt Rytterström, född 241118
Syster Stattin, född 210923
Olof Hallenborg, född 250206
Ingvar Johannesson, född 251212
Semsudin Curan, född 631014
John Jönsson, född 130827
Egon Nordström, född 321110
Djerdj Duganic, 530622
Karl Erik Englund, född 340919
Agnes Holmkvist, född 120314

Vigslar
Christel Vesterlund och Mats Nilsson
Suthasinee Kasemsuksaran och Joacim Brandell

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP