Lokala Nyheter
ditt boendejobb&utbildningkulturmat&drycknäringslivsport&fritidturist

Landskrona Direkt
-
som startsida
- bland favoriterna
- tipsa en kompis

Landskrona Direkt är registrerad som databas hos Radio- och TV verket.
Ansvarig utgivare:
Kalle Berggren

Producerad av
Zebra Media

Nyheter vecka 10

Det händer i helgen

2004-03-05
Idag har den amerikanska äventyrsfilmen Peter Pan Sverigepremiär. Den plus två filmer till visas på Bio Maxim. Vilka det är och på vilka tider filmerna rullar igång hittar du på vår biosida.

På lördag visas dockteatern "Hampus och ägget" på biblioteksfilialen i Häljarp. Föreställningen är för barn mellan 3 och 6 år och gratisbiljetter hämtas/bokas på Häljarps bibliotek.

På lördag är det 5 år sedan stadsbiblioteket på Regeringsgatan invigdes.
Detta firar man med tårta, kaffe, saft och ballonger. Den dagen behöver ingen betala för reservationer, fjärrlån, Internet eller lån av video. Kommer du när de öppnar kl 10 kan du få se konditorn från Lindells dekorera en 3 meter lång tårta som du sedan får vara med att äta upp.

Landskrona Lottakår jubilerar och visar sin verksamhet, historiskt och i nutid på Landskrona museum under söndagen. Minnesbanken är öppen 12-16. Tema: Frivilligt försvar.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Niclas Nielsen på väg mot ny SM-titel


Niclas Nielsen trivs utmärkt med roddmaskinen

2004-03-05
Niclas Nielsen, 39 år, är på väg mot ännu ett SM-tecken i innerodden och samtidigt väldigt kritisk mot statusen på svensk roddsport lagom till
Svenska Roddförbundets 100-årsjubileum.
- Den är rent ut sagt skitdålig just nu och fråga mig inte varför. Tidigare var Sverige en A,B-nation, nu har vi halkat ner till placeringen C och D, det är beklagligt, menar Niclas Nielsen som tror att det finns flera förklaringar till varför svensk rodd är så klen internationellt sett.
- En orsak är att roddarna inte vill lägga ner den träning som krävs. Vill
man nå toppen så handlar det om att underkasta sig en oerhört tuff träning. Sen kanske det krävs bättre uppmuntran och uppföljning från klubbar och förbund, många talanger slutar i förtid och det är inte bra.

Niclas Nielsen är själv något av tävlingsnarkoman och har i flera år tillhört den svenska eliten i lättvikt. Även om åldern gör sig påmind så
kommer han att satsa ännu ett år på sin sport, men sen är det slut.
- Hur hårt jag kommer att satsa är inte bestämt, men helt klart är det mitt sista år. Sen får det vara dags för något annat.

När det gäller innerodden så har Niclas dominerat sin klass fullständigt och även om han stod över deltävlingen i Avesta så kommer han att ta hem årets svenska inomhusserie med råge när SM avgörs i Jönköping den 20 mars.
- Eftersom jag har två segrar tidigare, i Landskrona och Vänersborg, så räknar jag kallt med att ro hem segern vid SM, förklarar Niclas Nielsen som tycker sig ha märkt en viss tillbakagång när det gäller innerodden.

Att ro på roddmaskin skiljer sig väsentligt från att ro på vatten. Styrkan
fäller avgörande inomhus.
- Så är det, på vattnet spelar tekniken en viktig roll, vid en roddmaskin är det bara att ösa på, menar Niclas Nielsen som trivs vid roddmaskinen.
- Här får alla visa vad de kan och det gillar jag. Det skulle vara kul om alla de bästa ställde upp, då skulle tävlingarna bli mer spännande och
roddarna få svart på vitt på vad de kan.

Om någon månad är det dags för träningen utomhus i Landskronas blåsiga hamninlopp. Här har Niclas Nielsen klarat av massor av pass genom åren och nu är det dags för en sista satsning innan karriären är över.
- Motivationen finns och därför kör jag vidare, men hur allvarlig satsningen blir får vi se när säsongen är igång, poängterar den rutinerade roddaren som ännu inte funderat på att ta steget över till veteranklassen.
- Nej, det känns inte angeläget just nu, förklarar en leende Niclas Nielsen, Sveriges bäste inomhusroddare i lättvikt.

Fakta
Landskrona Roddklubb bildades redan 1883 och Svenska Roddföbundet bildades 1904. De första roddklubbarna dateras redan till 1851. Skånes Roddförbund bildades 1950 och dess förste ordförande var Harald Schoug från Landskrona.

UPP

 

Dans- och eldnummer till UKMs regionsfestival

2004-03-05
Festligt var det när UKM, kulturfestivalen för unga mellan 13-20 år, gick av stapeln på Landskrona teater den 28 februari. Rock, rap, ballader, eldnummer och dans framfördes på scenen i en fullsatt teater.

I Teaterrestaurangen ställde fyra unga konstnärer ut teckningar, fotografier och glas i tiffanyteknik. Allt skapat av och med unga kreatörer.

Inför den regionala festivalen har omdömesgruppen nu gjort sitt val kring vilka som får representera Landskrona den 15-16 maj i Hässleholm.

Fideli, Linnea, Josefin och Paulina - fyra dansare med en färgstark scenakt - är ett av scenframträdandena som får vara med och visa upp bredden av landskronas unga kulturliv i den regionala festivalen. Omdömesgruppens motivering för dem är: " 'Här kommer vi' - håll på denna underbara attityd. Helhet i koreografi, smink, musik, rörelser och rytm. Synkade. Kontroll över era egna kroppar. Ypperligt. Behåll samspelet!"

Tuva Hildebrand- Petersson, som framförde ett eldnummer till suggestiv musik, är ett annat scenframträdandet som får representera Landskrona. Omdömesgruppens motivering för Tuva är " Graciös. Fina rörelser. Fin musik i samspel med din eldlek. Artistisk. Nakna fötter. Du sjönk in i din egen känsla. Personligt budskap. Håll kvar din attityd om någonting går fel. Kämpa på. Mycket att utveckla. Kan bli fantastisk solist."

I kategorin konst har två konstnärer valts ut:
Björn Johansson, akvarell och teckningar i tusch, med motiveringen "Stark utvecklingspotential. Bra teknik, personligt. Starka kontraster. Gör en hel utställning!"

Mimi Hansson, med glas i tiffanyteknik som fick motiveringen "Bra hantverk, fina kompositioner. Helhet i kollektionen som ger ett proffsigt intryck. Stark utvecklingspotential."

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Konstnär från Landskrona tävlar om titeln Europas främsta konstnär

2004-03-04
Lexmark European Art Prize är en tävling inom måleri som vänder sig till blivande och etablerade konstnärer. Med en månad kvar till sista anmälningsdag har hundratals bidrag redan skickats in till juryn. Bland de tävlande finns en konstnär från Landskrona. Kristin Dorfhuber från Landskrona har arbetat med konst i över trettio år och är en av flera svenska konstnärer som skickat in ett tävlingsbidrag.
-
Jag blev mycket glad när jag upptäckte att det fanns en europeisk konsttävling. Att söka var en självklarhet eftersom en vinst kan innebära möjligheter att nå ut med sin konst och få uppmärksamhet även internationellt, säger Dorfhuber.

Vinnaren utses av en internationell jury med nyckelpersoner från konstvärlden. Juryn leds av professor Brendan Neiland, intendent för The Royal Academy of Schools i London. Vinnaren koras i september och erhåller 30 000 Euro.

Besök Kristin Dorfhubers hemsida >>

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Näringslivdag och jubileum för Företagarna Landskrona


Peter Jansson, regionchef för Företagarna

2004-03-04
Lördagen den 27 mars står de lokala företagen och dess ägare i centrum när det arrangeras en Näringslivsdag i Landskrona. Dagen bjuder på paneldebatt, seminarier, föredrag samt en bankett på Strandpaviljongen. Lägg därtill att Företagarna Skåne håller årsmöte på Citadellet, att Företagarna Landskrona firar 125-års jubileum och att handeln håller Långlördag med tillhörande nybilsutställning på Kasernplan.

- Det blir en dag då vi sätter företagen i Landskrona i fokus, säger Peter Jansson, regionchef för Företagarna som tillsammans med kommunen arrangerar Näringslivsdagen.

- Det är viktigt att belysa sambandet mellan företagande, tillväxt och välstånd. Hur får vi befintliga företag att växa? Hur gör vi för att få fler företag till Landskrona? Det är ett par de frågor vi kommer att ta upp under dagen. Detta är också ett sätt för oss och kommunen att ge någonting tillbaka till företagarna. Vi hoppas kunna bjuda på ett varierat och intressant program, menar Jansson som i dagarna skickar ut en inbjudan till samtliga 2200 registrerade bolag i Landskrona.

Mer om Näringslivsdagen finner du på Företagarna Landskronas hemsida >>

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Falcons damer klara för DM-final

2004-03-04
Det var mycket kämparinsatser, men stundtals fint skönspel när Falcons innebandydamer besegrade IK Södra dal med 7-4 ( 2-2,2-1,3-1 ) i DM-semifinalen.

Förutsättningarna stod klara alla visste vad dom skulle behöva göra, det var bara DM final som gällde. Men uppladdningen kunde ha startat bättre än vad den gjorde. På morgonen ringde Emma Anderberg och sjukanmälde sig, och inte nog med det så ringde Lotta Fransson innan samling och sjukanmälde sig. Det var bara att stuva om i laget lite grand så skulle det också gå vägen visade det sig.

Första perioden var det en del nervösa fötter på plan, det skulle visa sig att det skulle ta lång tid innan det släppte för vissa, och man spelade slarvigt. Istället för att gå in med kroppen så sträckte tjejerna fram klubban och vispade runt lite. Men tjejerna jobbade sig in i matchen mer och mer och det var ganska jämnt. Båda lagen följdes åt i målprotokollet 2-2 med en skott statistik på 11-12.

Andra perioden började lite ostabilt. Falcons vågade inte hålla i bollen det blev bara långbollar och Falcons fick bara jaga. Men 6 minuter in i perioden fick Falcons en utvisning emot sig som man klarade av utan problem och efter det vände det. Falcons började spela mer som ett lag och de gjorde 2 mål. Även om SödraDal kom till fler skott så hade Falcons koll på läget. Perioden slutade 2-1, skottstatistik 5-10.

Tredje perioden blev mycket kämpa över hela banan från båda lagens sida. Men Falcons hade koll på läget stort sett hela perioden och gled ifrån till en 3 måls ledning. Södra dal reducerade till 6-4 14.06 in i perioden. Efter det låg de på som galningar, men tack vare att tjejerna inte stressade upp sig allt för mycket så red Falcons undan stormen. Sista målet kom i öppen bur gjorde Antonia Andersson. Perioden slutade 3-1, skottstatistik 6-7.

Poäng, Landskrona:
Jonna Henriksson 2+ 2, Maria Andersson 1+3, Antonia Andersson 2+0, Tessan Henriksson 1+ 1, Malin Karlsson 1+0 och Susanne Johnsson 1+0.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Vårdkväll med Landskronafredrikorna

2004-03-03
På måndagskvällen arrangerade Fredrika Bremerförbundets Landskronakrets en paneldiskussion om hälsovård och rehabilitering på Hotel Öresund. Landskronafredrikornas ordförande, Britt Ljunggren fungerade som diskussionsledare, panelen bestod av Annika Ohlén, sjukgymnast, Siri Klingström, dietist, Ingvar Terneau, läkare på Företaghshälsan, Joanna Nilsson, sjuksköterska, Eva-Karin Sivhed, arbetsterapeut, Eva Ask, specialist på neurologi och Laila Lundh, arbetsterapeut.
Många intressanta frågor togs upp om vård och rehabilitering ur ett lokalt perspektiv.

- Prognosen för strokepatienter är bättre med de nya behandlingsmetoderna, berättade Eva Ask, specialist på neurologiska sjukdomar.
En viktig förutsättning är att den som insjuknat kan komma under vård så snabbt som möjligt.
- Vid minsta tecken på stroke, som känselbortfall, synbortfall och talsvårigheter ska man ta sig till sjukhus, betonade hon.

UPP

 

Fullmatad helg för Landskrona Asiatiska


Tereze Lindberg hoppas på att få åka till Moskva och Wushu-EM i höst

2004-03-03
Den gångna helgen var verkligen fullmatad för Landskrona Asiatiska Förening. Både kickboxarna och tävlande i wushu var i elden. Kickboxarna hade tävlingar i Karlskrona och för wushun var det RM 1 i Västerås.

Wushu
Störst framgångar hade ju Tereze Lindberg i wushun där hon mycket enkelt sopade hem en seger i damernas -56 kg, A-klass i Västerås. Två snabba finalronder mot Jonna Johansson från Södermalms Shaolin avgjorde det hela.
Tereze ligger efter finalsegern på en säker landslagsplats i rankingen men det är inte förrän efter nästa tävling i slutet av maj som hon kan vara säker på att verkligen bli uttagen i det lag som får åka till höstens EM i Moskva.

Kickboxning
Kickboxarna var lite fler i elden under söndagen och hade lite blandade resultat. Tävlingarna gick återigen i Karlskrona som har blivit ett riktigt kickboxningsnäste.

Edvin Pettersson, -63 kg, gick sin andra match mot en tävlande från Ängelholm, bra tempo, rörelse och kombinationer räckte inte till. Edvin förlorade mot en bättre fighter helt enkelt.

Katarina Pettersson, -50 kg, fick återigen möta Anna Svensson från Karlskrona. Tyvärr räckte inte ända fram för Katarina eftersom den rutinerade och meriterade Anna lyckades med sin taktik att hålla Katarina borta med stoppsparkar och hela tiden vara mycket rörlig i ringen.

Dessutom vann Tony Berglund enkelt och ser nu fram emot SM.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

För liten vindkraftsanläggning fick kooperativ förening på fall

2004-03-03
Äventyret med ett kooperativt ägt vindkraftverk är förbi. Det sista årsmötet är avklarat och närmast blir det advokat Urban Janssons uppgift att likvidera drömmen som föddes en vårdag 1995.
- Jag trodde mycket på vindkraften när föreningen bildades, men varnade samtidigt för att anläggningen var för liten. Tyvärr fick jag rätt och nu hoppas jag att statsmakterna tar sig samman och skapar ett regelverk som kan få lite ordning på branschen, summerade ordförande Claes Persson när han tackade de närvarande delägarna för deras engagemang.
- Även om vi inte lyckades så kan vi känna oss som pionjärer när det gäller vindkraften.

Tanken på bildandet av en kooperativ förening för att driva ett vindkraftverk föddes 1994 på initiativ från Miljöpartiet. I april året därpå samlades ett antal intressenter för att bilda föreningen och bygga ett vindkraftverk i anslutning till den anläggning som kommunen redan drev.
Projektet drevs med hjälp av tekniska Verket och de 520 andelarna erbjöds till försäljning till ett styckepris på 3 200 kronor.

Någon större marknadsföring genomfördes aldrig och information om en årlig återbäring på runt fem, sex procent small inte så högt när aktier gick som en raket på börsen.
Men efter börskrasch och miniränta på bankerna visade sig satsningen på vindkraft inte bara vara miljövänlig utan även en skaplig ekonomisk affär. Totalt såldes 208 andelar till privata intressenter, övriga finns i Tekniska Verkens ägo. Andelarna är idag värda 2 300 kronor efter det att 900 kronor per andel genom åren betalats tillbaka till delägarna.
- Tyvärr såg vi ingen möjlighet att driva verket vidare, kostnader för
reparation och drift bedöms som ekonomiskt riskabla i förhållande till framtida intäkter,
konstaterade styrelsen som på delägarnas uppdrag sålde verket till Sydkraft för 950 000 kronor förra året.

Kommunens agerande har också väckt en del irritation genom åren. När föreningen bildades åtog sig kommunen att köpa den producerade elen till marknadsvärde. När kommunen sedan sålde ut elbolaget till Sydkraft följde kommunens verk med i samma affär. Plötsligt var det inte lika lätt för föreningen att försälja den producerade elen till ett givet pris.
- Hade vi fått chansen att köpa det andra verket också så hade det
förmodligen varit lättare att driva föreningen vidare,
påpekade Claes Persson i samband med beslutet om att likvidera föreningen.
Kommunen fanns för övrigt också med bland möjliga köpare, men här gjorde fullmäktige tummen ner till affären och istället stod Sydkraft som köpare.

Nu kommer det att dröja, sju, åtta månader innan delägarna får tillbaka sina insatser. Först skall likvidatorn avvakta sex månader så att eventuella krav hinner komma in till föreningen innan likvidationen är ett faktum och pengarna kan börja återbetalas.

Fakta
Återbäringen för 2003 blir 125 kronor per andel vilket innebär en återbäring på drygt fem procent, väl i klass med en bra bankränta. Styrelsen tipsar de som fortsättningsvis är intresserade att investera i vindkraft att bli delägare i Eolus Vind AB som nyligen medverkade vid byggandet av ett vindkraftverk i Annelöv.
Totalt har bolaget medverkat vid produktionen av 91 vindkraftverk och har 600 aktieägare i hela Sverige.

Av: Kalle Berggren
© Landskrona Direkt

UPP

 

Samordning och kartläggning ska minska brottslighet

2004-03-03
Det skall bli svårare att leva på samhällets skuggsida i Landskrona. Detta efter ett initiativ från kommunalrådet Niklas Karlsson som i all enkelhet går ut på att samordna samhällets olika resurser för att kartlägga och åtgärda eventuella problemområden.
- Vi började med att träffas över förvaltningsgränserna för att analysera problemen, berättar Niklas Karlsson som fick sin idé i höstas efter ett brev från en kommuninvånare som påpekade att ett antal nolltaxerare stod som ägare till tämligen dyra bilar.
- Jag lovade då att titta närmare på problematiken och nu har vi fem olika arbetsgrupper igång och arbetar konkret med problemområde som kroglivet, butiker, svartklubbar, svarttaxi och kartläggning av ungdomar mellan 18 och 24 år som inte står till arbetsmarknadens förfogande.

Myndigheterna som samarbetar är skattemyndigheten, Försäkringskassan, polisen, socialförvaltningen, tullen, miljöförvaltningen och kronofogden.
- Om vi tar exempelvis ungdomarna så visar statistik att det finns ungefär 30 000 unga människor som står utanför arbetsmarknaden i Sverige. Här vill vi se hur många det finns i Landskrona som lever så och försöka hitta orsakerna, berättar Niklas Karlsson.

När det gäller krogarna så granskades nio krogar i helgen utan att några
större felaktigheter upptäcktes. Någon krog hade mer pengar i kassan än vad som fanns inslaget, andra hade täckt för nödutgångarna.
- Här är avsikten att kontrollera så att inte billig sprit från
grannländerna serveras på krogarna och nu när krogarna vet att myndigheterna är på sin vakt så tror jag att det gynnar de seriösa krögarna,
påpekar Niklas Karlsson och betonar att när det gäller butikskontrollen så handlar det även här om kontrollen av importerade varor.
- Vi vill se att märkningen är korrekt och att skatter som exempelvis moms betalas in.

När det gäller svartkrogarna så finns redan ett konkret resultat. Krogen var känd sedan länge av polisen, klagomålen många. Men trots detta kunde polisen inte stoppa verksamheten.
- Då samordnade vi alla resurserna och det slutade med att klubben stängdes och fastigheten sattes under tvångsförvaltning, så visst går det att nå konkreta resultat även om uppgiften är svår, menar Niklas Karlsson vars synpunkter om de dyra bilarnas ägare fick rasiststämpel på sig när det refererades i pressen.
- Det hjälpte inte hur tydligt jag poängterade att det handlade om alla som begick olagliga handlingar och det var beklagligt.
Senare kom även statliga myndigheter med liknande utspel när man föreslog att samköra nolltaxerare mot inköp av dyra kapitalvaror för att se om obeskattade pengar var i omlopp. Personligen tror jag att samkörningar som de vi genomför också kommer att bli verklighet i fler kommuner.

Enligt uppgift tittar Peter Tjäder, chef för Länskriminalpolisen i Skåne, på hur olika myndigheter kan samarbeta för att motverka olagligheter.
- Jag hoppas att vi kan bjuda hit Peter Tjäder och diskutera de här
frågorna. Här är det viktigt att hitta användbara samarbetsformer,
avslutar Niklas Karlsson.

Fakta
Brottsförebyggande rådet, Vänliga Landskrona, Polisen och Svensk Handel anordnar idag kl 16-20 en säkerhetsmässa riktad till handeln i Landskrona i Folkets hus. Syftet med arrangemanget är att stödja och inspirera det lokala brottsförebyggande arbete inom handeln.

Av: Kalle Berggren
© Landskrona Direkt

UPP

 

MUF i Landskrona åter monarkister

2004-03-02
För något år sedan blev Landskrona MUF en republikvänlig förening. Detta ändrades när föreningen höll årsmöte i söndags.
- Vi beslutade att Landskrona MUF skall verka för den rådande monarkin i Sverige, samt att uttala detsamma. Dessutom ska en tavla föreställande Kungen och Drottningen hängas upp i lokalen, hälsar föreningens ordförande Marko Huttunen i ett pressmeddelande.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Landskrona Atletklubbs årsmöte avklarat

2004-03-02
I helgen höll Landskrona Atletklubb årsmöte och vid detta valdes två hedersledamöter in i styrelsen. Det var Björn Nilsson och Sven Broman vilka båda suttit i styrelsen i nästan 30 år som uppmärksammades.
Dessutom beslutade årsmötet att föreningens styrelse ska fortsätta att utreda vilka möjligheter det finns för att U-EM ska arrangeras i Landskrona 2006. Allt enligt ett pressmeddelande från föreningens sekreterare Eva Helgesson.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Asmundtorp siktar på serieseger


Kan Greger Andrijevski hjälpa Asmundtorp till serieseger?

2004-03-02
Asmundtorp har siktet inställt på serieseger och ett planerat samarbete med Landskrona BoIS skall minska gapet i Landskronafotbollen.
- Det behövs fler lag än BoIS i de högre divisionerna om vi skall kunna
utveckla våra unga spelare,
säger rutinerade Urban Stoltz, 38 år, som nu gör comeback som aktiv i Asmundtorp.
- Jag kände mig spelsugen och det går utmärkt att kombinera tränaruppdraget i BoIS med spel i Asmundtorp, berättar Urban som i träningsmatchen mot Fram, seger med 9-0, balanserade Asmundtorps mittfält på ett föredömligt sätt.
- Urban är den krigare som vi behöver på mittfältet, med sin rutin och blick för spelet blir han värdefull för oss, förklarar tränaren Peter Bengtsson som inte sticker under stol med årets höga målsättning.
- Nej, vi har värvat kvalitetspelare och målet är serieseger. Nu tror jag
inte det blir någon lätt uppgift, men vi har absolut material för att klara uppgiften.

Fattas bara annat med nyförvärv som Greger Andrijevski från TFF, Fredrik Hansson från MFF, Rasmus Andersson från Fram och urban Stoltz från BoIS.
- Dessutom har vi några spelare från BoIS U-lag som kan utvecklas till något mycket intressant. Så det ser bra ut, poängterar Peter Bengtsson som nu gör sitt andra år som tränare i AIF.

I Landskrona har det många år varit ganska klent bakom BoIS, flera lag har känt sig kallade genom åren, men inget har lyckats täppa till avståndet. Nu är det Asmundtorps tur att försöka.
Klubben har etablerat sig i trean och tillhört topplagen, i år är målet att ta steget upp en division.
- För fotbollen i stan är det viktigt att få ett lag i tvåan, gärna högre
ändå,
menar Urban Stoltz och påtalar att BoIS då inte hade behövs skicka bort talangerna som behöver A-lagsspel för att utvecklas.
Samtal först också med BoIS om ett nära samarbete, men hur det skall
utformas är ännu så länge oklart.
- Det är för tidigt att säga något konkret, men vi undersöker möjligheten om ett samarbete, bekräftar BoIS hemlighetsfulla sportchef Issa Manglind.

Även om Asmundtorp tappat duktiga spelare som Tony Hedin, Kågeröd och Daniel Glansk, Helsingborg Södra, så finns det mycket kvalité i laget.
Greger Andrijevski kör på för fullt och visade med sina två mål senast att målkänslan finns kvar.
Fredrik Hansson, som närde drömmar om proffsspel i Italien för några år sedan, får nu ta nya tag som ytterback i AIF och även han har visat fina egenskaper under försäsongen.
Från Fram hoppas AIF få loss Rasmus Andersson, samtal pågår mellan klubbarna och förhoppningar att övergången skall ösa sig är stora. Rasmus, storebror till Johan i BoIS, har stora kvalitéer som forward och blir en stor tillgång för AIF.
- Visst ser det bra ut och det skulle vara fel av mig att inte ha serieseger som främsta målet. Men jag vill höja en varnande finger för såväl Helsingborg Södra som Limhamn, båda klubbarna har satsat inför den här säsongen, avslutar en optimistisk Peter Bengtsson.

Fakta Asmundtorp

Grundat: 1915
Serie: div 3
Tränare: Peter Bengtsson, andra året
Spelarförluster: Tony Hedin, Kågeröd, Daniel Glansk, Helsingborg Södra, Dragan Maric, Lödde, Bosse Jönsson och Ronny Tolewski, Tågarp.
Nya spelare: Greger Andrijevski, TFF, Fredrik Hansson, MFF, Rasmus
Andersson, Fram, Urban Stoltz, Jocke Hansson, Roger Nielsen och Admir
Alduki, BoIS samt Tami Biotony, Falun.
Målsättning: Serieseger

Av: Kalle Berggren
© Landskrona Direkt

UPP

Asmundtorp - Fram 9-0

Asmundtorp spelade träningsmatch mot BK Fram på lördagen, det blev en målrik tillställning - 9-0 till AIF. Det unga Framlaget verkade skrämda av det namnkunniga Asmundtorplaget och förlorade nästan alla närkamper.
Aif inledde mycket starkt med flera öppna målchanser, men det tog 19 minuter innan Greger Andrijevski kunde inleda målskyttet. Sedan ramlade målen in med jämna mellanrum.
- Jag är mycket nöjd med att vi kunde genomföra matchen som vi gjorde, speciellt med tanke på att vi tesade ett nytt spelsystem, säger Peter Bengtsson, Aifs tränare.
Imponerade i Aif gjorde som väntat Greger, med även de andra nykomlingarna var bra med ett extra plus till Fredrik Hansson , som bröt mycket starkt men har även fina uppspel med en känslig vänsterdojja.

Framtränaren Carsten Persson tyckte att detta var en bra test för sitt unga lag som verkligen fick känna på hur det känns att möta tunga rutinerade motståndare.
- Det kan vara en bra genomkörare inför säsongen, sade han efter matchen.

UPP

 

Jenny Engdahl lämnar styrelseposter men fortsätter som tränare


Jenny Engdahl med dottern Meja instruerar de unga tjejerna i Landskrona Kvinnliga Gymnastikförening

2004-03-02
Jenny Engdahl prioriterar tränaruppdraget framför mer byråkratiska
styrelseposter och avsäger sig såväl styrelseplatsen i LISA, Landskrona
Idrottsföreningars Samorganisation, som i Landskrona Kvinnliga
Gymnastikförening.
- Tiden räcker helt enkelt inte till för båda uppgifterna, berättar Jenny
som snart återgår till jobbet på Albanoskolan efter mammaledigheten.
- Som småbarnsförälder med ett heltidsjobb så räcker tiden inte alltid till och därför gör jag det här valet. Jag vill fortsätta som tränare, det trivs jag bäst med.

Jenny Engdahl valdes in som första tjej i LISA:s styrelse 1998 och hoppas att det också kommer en tjej efter henne.
- Det är var jag hört och det finns många duktiga tjejer inom idrotten i
Landskrona.

Ett namn som nämns i sammanhanget är Bodil Petersson, liksom Jenny också aktiv som gymnastikledare, men inom GF Idrott.
- Bodil är tillfrågad och det är min och styrelsens förhoppning att hon blir vald, bekräftar LISA:s ordförande Lennart Wallgren och valet av ny ledamot kommer att äga rum i samband med LISA:s årsmöte den 15 mars.

När det gäller LISA:s verksamhet så hoppas Jenny Engdahl att föreningen skall spela en med aktiv roll vad gäller rollen som samordnare för idrotten i Landskrona.
- Jag kan tänka mig att LISA tillfrågas när det planeras nya lokaler för
idrott från kommunens sida.

Genom LISA kan kommunen få en hel del nyttig information. Som exempel nämner Jenny Engdahl planerna på den nya idrottshallen i anslutning till GA-skolan.
- För Landskrona Kvinnligas del hade vi gärna sett att man byggde två hallar så att vi kunde arrangera riktiga tävlingar här. Som det är nu har vi problem med uppvärmningen eftersom det inte finns någon idrottshall som uppfyller kraven. Det är den här typen av information som jag tror att man hade haft glädje av redan under planeringen av nya hallar.

Jenny Engdahl kan blicka tillbaka på en 30 år lång karriär som aktiv och
ledare inom Rytmisk Gymnastik och kärleken till sporten tycks inte känna
någon gräns.
- Det blir en vana att gå till träningarna och jag har svårt att tänka mig en vardag utan träningen. Här har jag lärt känna många duktiga tjejer och några av dem hjälper nu till som tränare. Nej, jag hoppar hellre av styrelseuppdrag än jag slutar som tränare, menar Jenny som under helgen som gick höll i trådarna när regionstävlingar avgjordes i Landskrona och landslaget kryddade sammankomsten med att ge en uppvisning inför stundande Nordiska Mästerskapen.
- Tävlingarna är något speciellt och det är för att göra så bra resultat som möjligt på tävlingarna som tjejerna tränar så hårt. Och så länge jag gillar att träna och matcha tjejerna på tävlingar kommer jag att fortsätta, lovar Jenny Engdahl och får det att låta som ett löfte till gymnastiken.

Läs om helgens tävling på föreningens hemsida >>

Fakta
Fritidspedagog Jenny Engdahl, 43 år, sambo med Magnus och dottern Meja, snart ett år. Bland raden av duktiga gymnaster som tränats av Jenny märks Nanami Makamura, Emma Nydahl, Johanna Bonow, Emese Gerentser och Cecilia Jönsson. Av dessa lyckades Emese bäst genom att vinna SM-silver.

Av: Kalle Berggren
© Landskrona Direkt

UPP

 

BoIS-FC Köpenhamn 0-0

2004-03-01
BoIS mötte idag FC Köpenhamn. Danskarna som just kommit hem från träningsläger i Sydafrika bjöd på ordentligt motstånd. Följden blev att matchen fick en något annorlunda karaktär än den vi sett i de tidigare träningsmatcherna på hemmaplan.
Klart är dock att BoIS stod upp mycket bra, särskilt med tanke på att ett antal spelare fick avstå dagens match på grund av småskador.

Danskarna började dock bäst och hade en farlig frispark i Jonas Sandqvists stolpe redan i den första minuten. Det visade sig emellertid att det vinkats av för offside vid samma tillfälle.
BoIS vassaste chans i första var när Jones Kusi-Asare drog en försvarare och provade skottlyckan. Det hårt pressade skottet smet dock strax över målet.

I andra halvlek tog danskarna över spelet en aning och klart närmast ett mål var man i matchens 57:e minut då Hjalte Nörregard dundrade bollen i ribbans underkant och det var många som var övertygade om att bollen studsade innanför mållinjen. Den assisterande domaren var inte snabb nog att hinna ner till kortlinjen varför han ryckte på axlarna och lät spelet gå vidare.

Detta var som en väckarklocka för båda lagen. Från att ha varit en ganska händelselös tillställning förvandlades matchen till riktig underhållning.
59 minuten:

BoIS bästa målchans då Amuneke kommer fri med målvakten efter fint samspel med Jones Kusi-Asare.

60 minuten:
Friberg måste byta på grund av nackspärr. In kommer Jeppe Westerberg.

63 minuten:
FCK:s Bo Svensson får sitt andra gula kort efter att han gjort ner Kusi-Asare bakifrån.

65 minuten:
Gabriel Ucar haltar ut från plan efter att han åkt på en ordentlig sträckning i vänstra lårets baksida. Mickael Dahlgren in.

När halva andra halvlek gått drog sig båda lagen tillbaka en aning och bevakade poängen.
BoIS gjorde ytterligare tre byten, allt för att alla skulle få vara med i hetluften, plus att det inte skulle tas någon chans att dra på sig ytterligare skador.
- Det stämmer. Bland annat så hade Johan Andersson lite känning i låret och han valde att byta innan det blev värre, kommenterade Janne Jönsson efter matchen.
En som dock chansade var Ucar,
- Jag kände redan innan att det var på gång men jag trodde att det klarade sig. Sedan högg det bara till och just nu gör det rejält ont, sade backen när han linkade mot omklädningsrummet.

I det stora hela var Janne Jönsson nöjd med spelarnas insats,
- Vi fick försvara oss rejält mot danskarna men vi gjorde det bra. Vi står upp bra mot deras anfall, säger Jönsson och visst måste man hålla med. Speciellt med tanke på åldern i laget.
I andra halvan av andra halvlek var medelåldern i laget mycket låg. Backlinjen bestod av en 18-åring, två 19-åringar samt "åldermannen" Johnny Lundberg som är hela 22 år. På mittfältet var det 22-åriga Micke Rynell som var äldst.
I anfallet såg vi Kusi-Asare som är 23 år och den verklige gamlingen i matchen, Jörgen Pettersson som är 28 år.
- Det var ju inte meningen att vi skulle försöka sänka snittåldern men vi hade inget val, avslutar Jönsson.

Närmast väntar B-lagsmatch mot Högaborg för en del av killarna. Matchen spelas i morgon, den 2 mars, och därefter bär det iväg på träningsläger på Mallorca på torsdag. Väl där kommer man att träningsspela mot Real Mallorca.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Bolagisering av Tekniska Verken kan ge klirr i kassan

2004-03-01
Delar av Tekniska Verkens verksamhet kan bolagiseras och ge kommunen runt 600 miljoner extra i kassan. Det visar en förstudie av förutsättningarna för en bolagisering som managementkonsultföretag Solving Bohlin & Strömberg låtit utföra åt kommunen.
- Något beslut om bolagisering är inte fattat. Nu skall det här underlaget diskuteras i de politiska partierna och därefter får vi se vilken väg kommunen väljer, berättar kommunalrådet Niklas Karlsson som tagit initiativet till utredningen.
- Det gjordes en utredning för några år sedan som då inte gav anledning till förändring av verksamheten, men nu har förutsättningarna förändrats och därför går vi nu vidare och ser om det finns förutsättningar att bolagisera de affärsdrivande verksamheterna inom Tekniska verken.

Bakgrunden till utredningen är den att ett stort kapital ligger bundet i Tekniska Verkens verksamheter. Det handlar om fjärrvärmenätet, avlopp- och vattenledningar, el- och IT-nätet. Verksamheter som idag finansieras genom avgifter.
- Och när det gäller taxorna i kommunen så ligger vi väldigt bra till vid en jämförelse med andra kommuner, poängterar Niklas Karlsson och medger att taxehöjningar blir en effekt för kunderna vid en bolagisering.
- Så blir det, men oavsett vilken form vi bedriver verksamheten i så kan vi inte utesluta taxehöjningar eftersom vi står inför en del stora
investeringar.

Utredarna pekar på lite olika alternativ vad gäller bolagiseringen, men om vi gör det hela lite enkelt så skulle bolagiseringen resultera i att kommunen säljer sina tillgångar till det nybildade kommunala bolaget. Kommunen skulle då, i bästa fall, kunna få in 600 miljoner i kassan. Dessa pengar skulle bolaget i sin tur få låna upp på kapitalmarknaden med ökade räntekostnader som en följd.

Vidare konstateras att en bolagisering också kan resultera i rationaliseringar som kan innebära minskning av personalen.
- Det är en effekt som man får ta med i bedömningen när vi nu går vidare med arbetet, menar Niklas Karlsson som räknar med att ett politiskt beslut kan komma under våren.
- Viktigast nu är att vi får en ordentlig analys så att beslutsunderlaget
blir det bästa möjliga.

Om en bolagisering genomförs blir det inte mycket kvar av Tekniska Verken och då blir frågan om det finns någon anledning att behålla förvaltningen som en egen enhet.
- Här har vi en annan fråga som måste diskuteras, kanske kan det som blir kvar ingå i en annan förvaltning, funderar Niklas Karlsson.

Ett tillskott på 600 miljoner kronor skulle öka kommunens möjligheter att investera i andra verksamheter, det kan handla om skolor och andra kommunala investeringar som det kan finnas behov av.

Fakta
Senast kommunen fick ett stort kassatillskott var i samband med
försäljningen av kommunens Sydkraftsaktier. Den försäljningen gav en dryg miljard extra i kassan. Pengarna har placerats i aktie- och räntepapper och en stor del har reserverats för framtida pensionsutbetalningar.

Sedan tidigare bedrivs kommunal verksamhet i fem olika bolag, Landskrona Hamn, AB Landskronahem, LSR AB, Utvecklingsstiftelsen och Ven-Trafiken AB

© Landskrona Direkt

UPP

 

Säsongspremiär för Landskrona Atletklubb

2004-03-01
Allsvenska serien i tyngdlyftning, omgång 1, gick av stapeln i Klippan lördagen den 28 februari. Landskrona AK fattades folk i ungdomslaget, som tyvärr bara blev halvfullt.
Glädjande var däremot att Phong Pham, som efter ett långt uppehåll, gjorde comeback med fina resultat. Marcus Ahl gjorde också en fin tävling efter en månads uppehåll, på grund av operation.

Nytt för i år är att Landskrona AK anmält ett veteranlag, som består av Patrik Helgesson, Björn Nilsson och Bernt Nilsson. Patrik har haft lite problem med axeln, men gjorde ändå en bra tävling. Roligt är att Björn har börjat tävlat igen efter många års uppehåll.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Veckans hamntrafik

2004-03-01
Följande fartyg beräknas anlöpa Landskrona Hamn denna vecka.

M/V Nordbris från Kaskinen lossar träpellets
M/V Mingo från Heröja lossar kalksalpeter
M/V Otter från Teignmouth lossar lera
M/V Fritind till Ghent lastar skrot
M/V Katrine Krog till Hamburg lastar skrot
M/V Anders Rausing till Lindoe lastar skrot

På varvet:
M/V Delphin från Trelleborg för reparation.
M/V Mercandia 8 från Helsingborg för reparation.

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Skadedrabbat BoIS möter FC Köpenhamn


Brassen Reginaldo Traves, som tidigare provspelat med såväl MFF som
Trelleborg, testa med Bois i matchen mot ÄFF, men det mesta talar för att
det även blir tummen ner för Traves i Bois som idag möter danska FC Köpenhamn.

2004-03-01
Med åtta spelare på skadelistan har BoIS tränare Janne Jönsson fått lite att tänka på inför lagets träningsmatch mot danska FC Köpenhamn idag.
- Det handlar om typiska försäsongsskador, jag räknar med att de flesta är igång igen till träningslägret på Mallorca, säger Janne Jönsson som noterade två ytterligare skador efter matchen mot Frem.
Målskytten Matthias Eklund kände av en ömmande ljumske och Pierre Gallo drabbades av ryggbesvär.
Båda står över dagens match och ersätts av de talangfulla ungdomarna Eric Lurenius och Marcus Hansson.
- Dessutom har Jones Kusi-Asare fått problem med en fot, men förhoppningsvis kan han spela.

Trolig uppställning mot FC Köpenhamn;
Jonas Sandqvist - Anders Friberg, Johnny Lundberg, Jonas Olsson, Gabriel Ucar - Johan Andersson, Antti Okkonen, Kevin Amuneke, Mikael Rynell - Jörgen Pettersson, Jones Kusi-Asare.
På bänken återfinns Mats I Svensson, Mikael Dahlgren, Eric Laurenius, Marcus Hansson och Jesper Westerberg.

BoIS testade brasse
När Bois U-lag mötte Ängelholm, förlust 2-1, testades brassen Reginaldo Traves som tidigare provat med såväl MFF som Trelleborg utan att erbjudas något kontrakt.
- En stabil spelare, men knappast något som vi kommer att jobba vidare med, konstaterade Janne Jönsson efter matchen och därmed får Reginaldo Traves fortsätta sitt sökande efter en ny klubb.

Drwiega lånas ut till Bunkeflo?
Det är i det närmaste klart att BoIS lånar ut Robert Drwiega till Bunkeflo även den här säsongen. Robert bidrog i fjor till Bunkeflos starka upphämtning och vill gärna fortsätta i klubben.
- Jag räknar med att träna med BoIS på förmiddagarna och Bunkeflo för resten, säger Robert Drwiega, en av BoIS många duktiga ungdomar som klubben inte vill släppa.

Noteras skall också att Feyenoord har ögonen på BoIS unge talang Ajsel Kujovic som just nu förhandlar med klubben om nytt kontrakt.
När BoIS mötte Ängelholm hade Feyenoord folk på plats för att studera Ajsel.
- Kul att det finns intresse, men jag är inställd på att fortsätta i BoIS,
var Ajsels kommentar till holländarnas intresse.

Matchen mot FCK spelas idag kl 15 på Idrottsplatsens konstgräsplan och på torsdag bär det av till Mallorca för BoIS vidkommande och på programmet står bland annat en match mot Real Mallorca.

Av: Kalle Berggren
© Landskrona Direkt

UPP

 

Bangolf-SM för döva avgjort i Landskrona


Domare Lars Olsson tittar på medan Tomas Tynell säkert putar bollen i koppen.

2004-03-01
Genom målmedvetet och metodiskt arbete har Bangolfklubben Linjen skapat ett centrum för bangolfen i södra Sverige och i helgen avgjordes bangolf-SM inomhus för döva.
- Verkligen fina lokaler och bra banor, poängterade Tomas Tynell, ordförande i Sveriges Dövas Bangolfförbund som bildades 2001 och som 1997 arrangerat mästerskapstävlingar.
- Då var det bara tre klubbar som deltog och sedan dess har intresset ökat betydligt, menar Tomas Tynell som själv slutade med bowling när han inte längre kunde höra.
- För oss döva är det svårt att hålla på med många andra idrotter eftersom hörseln är så betydelsefull, men bangolfen är helt perfekt och det börjar fler och fler att upptäcka.

Helgens tävlingar lockade 33 tävlande i de sex olika klasserna och innan det var dags för de första slagen fick samtliga deltagare plocka av sig hörapparaterna.
- Reglerna är tydliga på den punkten, samtliga deltagare skall tävla med samma förutsättningar, förklarade Lars Olsson som fungerar som domare vid bangolftävlingarna.
- Det handlar huvudsakligen om att bedöma var bollen skall placeras och hur olika slag skall genomföras, men visst händer det att det kan hetta till när viktiga poäng står på spel, förklarar Lars Olsson som också har rätt att visa ut spelare.
- Men det sker av förklarliga skäl väldig sällan, men i elitsammanhang kan det hända när känslorna kommer i svallning. Men i de här tävlingarna går allt lugnt till, konstaterade han leende medan tolkarna Åsa-Cecilia Cromwell och Catarina Hansson gör sitt bästa för att underlätta för de tävlande.
- Lite besvärligare blir det när de inte får ha sina hörselapparater på,
hjälpmedel är inte tillåtna,
förklarade Catarina Hansson som jobbar vid
Region Skånes tolkcentral.
- I vanliga fall följer vi med när det handlar om olika kontakter med
myndigheter och liknande. Att ställa upp vid idrottstävlingar tillhör inte det vanliga, men det är kul med lite omväxling.

För Bangolfklubben Linjen var tävlingarna ännu en fjäder i arrangörshatten, även om det vara Kärnan från Helsingborg som formellt stod som värd för tävlingarna.
- För vår del är det kul att få vara med och vi lär oss mer och mer för
varje tävling som genomförs på våra banor,
menade Linjens sekreterare Andreas Feuk som varit med sedan klubben bildades 1987.
- Det är en perfekt sport där alla kan tävla mot varandra, fin kamratskap och bra klubbkänsla innebär att det är kul med bangolf, påpekade Andreas Feuk som också noterat att allt fler spelare hittat till Linjens lokaler i Schlasbergshuset.
- Visst märks det att bangolf blivit populärt och det är roligt för alla oss som jobbar för att bredda sporten.

Fakta
Segrare i herrklassen blev Ingvar Mellberg, Falkenberg och bland damerna Madelaine Jansson, Örebro. Veteranklasserna vanns av Bengt-Åke Malmberg, Falkenberg och Monica Jakobsson, Trollhättan. Oldboys och girls vanns av Bo Johansson, Borås och Lisbeth Väifänen, Falkenberg.

Av: Kalle Berggren
© Landskrona Direkt

UPP