Lokala Nyheter
ditt boendejobb&utbildningkulturmat&drycknäringslivsport&fritidturist

Landskrona Direkt
-
som startsida
- bland favoriterna
- tipsa en kompis

Landskrona Direkt är registrerad som databas hos Radio- och TV verket.
Ansvarig utgivare:
Kalle Berggren

Producerad av
Zebra Media

Nyheter vecka 48

Företagsrocken rullar vidare


Trångt, svettigt och ett härligt tryck var det när andra omgången
av företagsrock avgjordes på Tages igår.

2003-11-28
Igår avgjordes andra omgången av Företagsrocken. Det var betydligt mer folk på Tages denna omgång och när Väskshopen äntrade scenen som sista band för kvällen var det fullt ös på dansgolvet.
- Det här är riktigt bra. Hade det inte varit så att mina arbetskamrater på Sandåkerskolan hade spelat så hade det varit solklart vem jag hade röstat på, sa slöjdläraren Per-Magnus Svensson.
- Väskshopen har egentligen inte här att göra idag. Dom ska ju spela på fredagar och lördagar, sa en annan.

Och visst var dom duktiga. Det var emellertid de två tidigare banden också. Kvällen inleddes med Twisted Magisters, ett hälsobefrämjande kollektiv från Sandåkerskolan, Glumslövs skola och Västervångskolan. Även dessa fick igång publiken och trycket var högt när Trioplast Tryckers, vilka kom tvåa första omgången, drog sina nummer innan kvällens vinnare från Väskshopen tog vid.

Klara för finalen den 18 december är Väskshopen, Army of Grenden samt förra årets vinnare Thorn Lighting. Nästa torsdag avgörs vilket som blir det fjärde bandet. De som spelar är Perfekt Euronics, Frisyrateljén samt Twisted Magisters vilka kom tvåa igår.

Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Det händer i helgen

2003-11-28
Någon risk för sysslolöshet finns inte i helgen, åtminstone inte om man är beredd att ta till sig några av alla de helgtips som kommit redaktionen till handa.
Låt oss börja med de tipsen du kan finna i separata artiklar, se länkarna nedan.
· Roy Evertsens målarskola på Konsthallen.
· Julstök på Museet
· Kultur och jympa under samma tak

Fredag
I kväll bör den dans- och jazzlystne göra ett besök på restaurant Carolina där kommer nämligen Jesper Thilo med Kurt Lönns kvartett spelar dixieland och bebop från klockan 20.00 insläpp från klockan 19.

Lördag
Loppis på tyger och kläder från kl 10 blir det på Kuskahusgränden.

Koloniföreningen i Axeltofta lockar med Julmarknad i storstugan mellan klockan 10-17.

För den som tänkt sig en runda på stan under lördagen så kan det vara bra att veta att butikerna håller långlördag och har därmed öppet till klockan 15.

Rock på Folkan blir det under lördagskvällen.
Förutom traditionella studiecirklar bedriver ABF även studio för rockgrupper i Musikhuset på Hyllingegatan. I lilla festsalen på Folkets Hus kommer en del av dess musiker att bjuda på en rockkväll.
Förutom Landskronamusiker kommer band från Eslöv, Lund, Malmö och Helsingborg att medverka.
- Alla från 15 år och uppåt är välkomna, säger Peter Birgersson på ABF och meddelar samtidigt att entrén är låga 20 kronor.

Samtidigt i stora festsalen firar Landskrona BoIS supporterklubb Black & White 10-års jubileum. Bland annat kommer förenings husband, Rude BoIS, att ge en konsert och vid samma tillfälle släpps nya skivan, "10". Arrangemanget är endast öppet för föranmälda medlemmar i Black & White.

Söndag
Söndagens stora begivenhet blir förhoppningsvis julskyltningen i centrum mellan
kl. 13.00-19.00.
- Vi har ett antal kvalitetshantverkare som kommer till vår stad och ställer ut sina produkter i nytillverkade bodar. På plats kommer också en riktig tomte att vara som tar emot i sin tomtegrotta vid teatern, där kan barnen lämna sina önskelistor. Det blir mycket aktiviteter med musik, körer, häst och vagn med mera, hälsar Fredrik Jönsson, VD vid arrangerande Vänliga Landskrona.

På Rådhustorget kommer en scen att finnas på plats. Program och tider enligt nedan:

13-13.30 Öv-Manskör
14-14.30 Julmusik
14.30-15 Dans kring granen med GF-idrott
15-16 Overdrive och Chiicks. Musik med ungdomar från Nova.
16-17 Presentation av Lucia
17.15-18.15 Acvarello

Mitt i julstöket och skyltsöndagen, anordnar Liberala Ungdomsförbundet, LUF, i Landskrona ett Vitrysslandssymposium.
Bland talarna finns EU-parlamentarikern Olle Schmidt (fp) och Amnestyaktivisten Sofie Gustafsson såväl som Vitrysslandskännaren Johan Chytreus.
- Symposiet hålls på Café 31 och alla är välkomna att ta en fika samtidigt som man lyssnar på våra talare, hälsar Csaba Perlenberg, ordförande i LUF Landskrona.

Det är fler som passar på att öppna sina dörrar i samband med julskyltningssöndagen. I Bengt Anderssons ateljé på Storgatan 32 i Landskrona bjuds det på en samlingsutställning där Medborgarskolans elever visar textila arbeten och Bengt Anderssons elever visar målningar.
Även Borstahusens Konstförening håller öppet hus på Gamla Kyrkogatan 15 mellan klockan 13-17.
På programmet bland annat dragning årslotteriet.

Kommande arrangemang
Många är det som mailat oss i veckan och undrat när årets upplaga av Nightcapen i Idrottshallen kommer att gå av stapeln .
Från arrangörsklubben BBK meddelar man att den populära inomhusturneringen i fotboll kommer att gå av stapeln på självaste Lucia, d v s den 13 december.
- Men Lucia får man ha hunnit fira innan man kommer ut till Idrottshallen. Vi kommer inte att ha något Luciatåg i år. Det har vi testat tidigare och man kan väl lugnt säga att det inte var någon succé, hälsar man från arrangörs håll.
Lottningen kommer för övrigt att ske i samband med BBK:s ungdomsavslutning i Folkets Hus imorgon vid lunchtid.

Trevlig helg och ett stort GRATTIS till supporterklubben önskar Kalle, Håkan och Kary på Landskrona Direkt.

Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

Julstök på Museet


Ifjol var temat "rött" på museets Julstök. I år kommer det mesta att kretsa kring kaffe och choklad.

2003-11-28
Att julstöka på Landskona Museum på första advent har traditioner som sträcker sig tillbaka till slutet av 60-talet. På julskyltningssöndagen är det dags igen.
– På senare år har vi infört olika teman för våra julstök. Ifjol var det ”rött” som var temat, i år är det kaffe och choklad, berättar Carita Hermansson och utlovar ett väldoftande och smakrikt stök på museet.

Som vanligt finns det möjlighet för både stora och små barn att julpyssla i museets verkstad och i år då naturligtvis med tonvikt på kaffe och choklad.
Du anar inte vilka fina julgransdekorationer man kan göra av kaffebönor, säger Hermansson med ett leende på läpparna.
Dessutom kommer det att finnas möjligheter att göra egentillverkat chokladgodis eller andra chokladdekorationer.

Från Hushållningssällskapet kommer Lill Spenninger och berättar om chokladens historia och håller en provning med utsökt och exklusiv choklad.
– Här är en liten nyhet. För att gå på Lills föredrag och provsmakning så måste man köpa en biljett i museets entré. Detta kostar 50 kronor och täcker kostnaderna för den fina chokladen som kommer att serveras, upplyser Hermansson och berättar samtidigt att det även kommer att bli en alldeles egen chokladprovning för det lite yngre.
- För 5 kronor kommer barnen att få prova skillnaden mellan ljus och mörk choklad.

För att ytterligare spetsa till det kommer Choklad Akademin från Stockholm och berättar allt som är värt att veta om godsakerna.

Ur museets samlingar plockas föremål kring kaffe och choklad fram och visas i en utställning. Det blir även det allra senaste när det gäller kaffe. Duka och Electrolux Home visar ett smakprov ur sitt kaffesortiment. Samtidigt kommer det att bli kaffeprovning av olika sorters bönor och information om den gyllenbruna drycken.

För de mer traditionella inslagen på stöket står Vuxenskolan som stöper ljus och Rönneberga Härads Hembygdsförening som i vanlig ordning svarar för tombolan, i år med underbara "gottekorgar" på prishyllan.

Även representanter för hembygdstidskriften Folk och Bygd finns på plats och säljer sitt senaste alster.
Landskrona Syförening, med anor från Selma Lagerlöfs tid, visar och berättar om sin verksamhet.

Reklamarkivet bjuder på reklamfilm för kaffe och choklad i filmsalen och för den som blir sugen serveras varm choklad med vispgrädde och hembakade chokladkakor i caféet.

Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Första bilderna på Nyhamnsområdet


Nyhammsområdet sett från gamla färjeläget
Bild: © FOJAB arkitekter Malmö

2003-11-28
Det är några renderade bilder från CAD modellen som FOJAB arkitekter i Malmö nu låter delge Landskrona Direkts läsare.
- Bilderna ska endast ses illustrationer till detaljplanen och man bör
notera att de inte visar byggnadernas detaljutformning,
säger Greger Dahlström, VD för arkitektbyrån.


Nyhammsområdet sett från Gråen.
Bild: © FOJAB arkitekter Malmö

När bilderna första gången visades för ett 70-tal företagare i samband
med en informationsträff på Strandpaviljongen förra veckan gick ett sus genom lokalen.


Nyhammsområdet kommer fullt utbyggt ha 160 lägenheter
Bild: © FOJAB arkitekter Malmö

Stadsbyggnadschef Jörgen Bergvall beskrev vid mötet hur kajerna
kommer att förstärkas och hur ett gångstråk där kan ses som en förlängning av Linjen.

Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Traditionell "ockupation" av Konsthallen

Håkan Strömberg, idag etablerad konstnär, är inbjuden som gästutställare
eftersom han började måla i Roy Evertsens målarskola för si så där 15 år
sedan.

2003-11-27
Det är nu 30 år sen Roy Evertsens målarskola ställde ut för första gången i Konsthallen. Då talade rubrikerna i en kvällstidning om att konstelever "ockuperade" hallen. Sedan dess har mycket vatten flutit förbi i vallgraven och helgens utställning är i det närmaste att betrakta som tradition.
- Då ansågs det inte fint nog att elever ställde ut i hallen, minns Roy med ett leende och gläds med de 15-talet gamla och nya elever som den här helgen visar sina bilder i Konsthallen.
- Under alla år som jag undervisat har jag undvikit att gå in i några detaljer utan valt att släppa kreativiteten fri. Viktigast är att de som målar själva är nöjda med sina arbete så att de är beredda att sätta sin signatur på målningen och har modet att visa upp sina bilder för besökarna.

Bland årets utställare återfinns även en tidigare elev till Roy, det är Håkan Strömberg som blivit inbjuden att delta.
- Jag målade för Roy för 15 år sedan och när han frågade så tyckte jag att det var en kul grej, berättade Håkan medan han med häftpistolen sköt fast de fyra drömliknande målningarna på väggen.
Håkan Strömberg lämnade arbetet som informatör och jobbar sedan fyra år tillbaka som konstnär på heltid. Han har haft utställningar i såväl Amsterdam som Nice och Stockholm, men ännu ej i hemstaden Landskrona.

För andra året är Olu Eriksson med och hon funderar så smått på att ta
steget och våga satsa på konsten på heltid,
- Det är ett stort steg och jag känner väl inte riktigt att jag är mogen än, sa hon och placerade ut sina spännande målningar utmed väggen.
- Det är lite spännande att ställa ut och gå omkring för att höra vad folk tycker. När man står där ensam och arbetar med målningarna så vet man ju inte vad andra tycker, därför tycker jag att det här är kul.

Utställningen, som öppnar idag kl 13, bjuder på en mycket stor variation i måleriet. Här finns allt från Gina Perssons naturalistiska gåsflock till spännande och lustfyllt måleri som lämnar det upp till betraktaren att göra sina egna bedömningar. Överlag är det en utställning som håller hög kvalité och det är knappast en överdrift att påstå att måleriet gått fram bland eleverna på 30 år.

Bland utställarna återfinns även Ingalill Navare som var med redan för 25 år sedan, men som nu är tillbaka efter några års uppehåll.
- Måleriet är avslappnande och kul att hålla på med, menade hon och Ragnar Myrhage, som redan 1983 hade sin första utställning i Karlsborg, söker nya vägar genom måleriet.
- Som läkare arbetade jag tidigare mycket som tecknare, men det försöker jag nu komma bort ifrån och istället fördjupa mig i måleriet.

Ingalilla Angbäck och Ulla-Stina Larsson har målat tillsammans i fem års tid och deras abstrakta måleri är inte bara avslappnande för dem själv utan ger även besökaren ett rogivande intryck.
- Att måla är skön avkoppling, konstaterade de båda och någon anledning att säga emot finns inte.


Fakta
Roy Evertsens målarskola ställer ut i Landskrona Konsthall fredag, lördag, söndag kl 13-17. Roy Evertsen tillhör kommunens mera kända konstnärer har själva en lång rad utställningar bakom sig.


UPP

Raketer över Landskrona

2003-11-27
Ett par läsare har via mail idag hört av sig och undrat över de smällar man kunde höra över staden igår kväll vid 20.30-tiden.
Då Landskrona Direkt var på plats kan vi berätta att det var Svea Fyrverkeri som visade upp årets sortiment inför nyårsfirandet för lokala handlare nere vid Strandpromenaden Linjen.

Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Örtegren och Larsson möter pensionärer

2003-11-27
Imorgon förmiddag arrangerar Pensionärernas Riksorganisation, PRO en träff ute på Västra Fäladens Folkets Hus. Temat är "Kan pensionärsorganisationerna sköta dagcentralerna?" Träffen som varar mellan 9.00 och 12.00 gästas av Vård- och äldreomsorgens ordförande Eva Örtegren samt kommunalråd Marita Larsson.

Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Nannskog tvåmålsskytt

Daniel Nannskog gjorde två mål mot
Shandong

2003-11-27
Daniel Nannskog och hans lag Sichuan Guangsheng har säkrat nytt kontrakt efter att man spelat oavgjort, 4-4 mot Shandong. En av matchhjältarna var Nannskog,
- Jag hade nöjet att få göra våra två första mål, vi ledde med 3-1 men de vände till 4-3 innan vi kvitterade med bara minuten kvar att spela, härligt, hälsar Nannskog.

Nu väntar en betydelselös match mot Peking på söndag innan det är dags för speluppehåll och två månaders semester i Sverige.
För att hålla kilona på plats och flåset uppe kommer Nannskog att träna med BoIS under Sverigevistelsen.

Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Fullt ös på Företagsrocken

Trioplast Rockers får en andra chans att ta sig till finalen av Företagsrock när andra omgången av tävlingen avgörs ikväll.

2003-11-27
Idag är det dags för andra rundan av Företagsrocken i Landskrona men redan för en vecka sedan avgjordes första omgången och som vanligt var det fullt ös på scenen på Tages.
Tre band hade dagen till ära klätt ut sig och gjorde allt för att underhålla publiken.
- Det är inte lika många som kommer nu för tiden men det är bra tryck på de som väl är här, säger Lars Odeholm från TBV som ansvarar för Företagsrock.
Från arrangörshåll saknar man de större företagen i kommunen.
- Det är lite synd eftersom de drar folk och ökar trycket. Vi kommer emellertid att försöka hitta nya vägar till nästa år för att locka dom tillbaka.

Kvällens första band var Trioplast Tryckers som rev loss stycken med bland andra Back Street Boys och Lenny Krawitz. Därefter kom Bumbibjörnarna, ett band med rötterna i TV-Tjänst och med den gamle gitarrvirtuosen Sven "Sigge Limewood" Lindskog i spetsen.
Utan att på något sätt ta äran från Trioplast och Bumbibjörna så var kvällens höjdpunkt Army of Grenden, med kocken Andy Sörensson i spetsen som serverade en show utöver det vanliga.

När juryn och publiken hade lagt sina röster stod det klart att Grenden var klara för finalen som avgörs den 18 december på Tages. Finalklara är redan förra årets vinnare, Thorn Lighting.

Första gången Företagsrock hölls i Landskrona var 1996. Fyra år på raken blev det innan man tog paus i två år,
- Vi tycker det är en så kul idé och det var en hel del som ville ha tillbaka det. Därför drog vi igång det igen förra året, förklarar Odeholm vidare.

I kväll är det dags för den andra omgången av tre.
Trioplast Tryckers får då en ny chans att kvalificerar sig till finalen då man möter starka väskdängare från Väskshopen, samt lärare från det hälsofrämjande kollektivet Twisted Magisters. I den senare bandkonstellationen finns ett pärlband av lärare från Västervångskolan, Sandåkerskolan samt Glumslövs skola.
Kapellmästare och spindeln i nätet för Twisted Magisters är Stefan Andersson.
- Jag vill inte avslöja vilka låtar vi kommer att köra. Däremot kan jag utlova tunga versioner av låtar som annars inte är så heavy, säger Andersson och ser klurig ut.
- Kan väl säga så mycket som att vår sista låt spelar vi vanligtvis på fredagar klockan 14 när eleverna gått hem.

Att alla medverkande tycker att Företagsrock är hejdlöst roligt går inte att ta miste på och att musikerna inte är tävlingsmänniskor går också att skönja.
- Att vinna är inte speciellt intressant. Huvudsaken är att vi har förbaskat kul under tiden vi håller på med detta, avslutar Stefan Andersson innan det är dags att hasta vidare till eleverna i årskurs 4 som väntar på sin populäre musiklärare.

I den sista grundomgången som avgörs den 4 december deltar Perfekt Euronics, Frisyrateljén samt tvåan från omgång två.

Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Kultur och jympa under samma tak

En av tavlorna som Björn Wiklund ställer ut i Friskis & Svettis lokal föreställer Dana Scarlett

2003-11-27
Att man har kultur och gympa i samma lokaler tillhör inte vanligheterna. I Landskrona finns det dock. Det är Björn Wiklund som ställer ut tavlor i Friskis och Svettis lokaler på Gasverksgatan.
- Det är andra gången Björn hänger sina tavlor i vår entré och besökarna är lika positiva som förra gången, säger Claes Kronström, föreningens ordförande.
- Tavlorna är positiva och går bra ihop med stämningen som alltid finns hos våra motionärer och i våra lokaler.

Det en lite lustig och inte helt vanlig syn att se motionärer i varierande jympakläder stå och diskutera konst före eller efter ett pass. En och annan icke motionär tar sig ibland in för att titta och dom är naturligtvis väldigt välkomna.
- Javisst, säger Robban, som är jympavärd och fortsätter.
- Det kan bli lite trångt kring passbytena men bara dom tar av sig skorna är dom välkomna. Det är bara kul om folk kommer hit och känner den positiva stämningen i föreningen, och vem vet, det kanske smittar så att vi får en eller annan ny motionär på kuppen.

Konstnären själv tycker att det är perfekta lokaler att ställa ut i,
- Vilken utställningslokal kan erbjuda en besöksfrekvens på nånstans kring 700 åskådare per vecka?

De tavlor som ådrar sig de livligaste och flesta kommentarerna är två stycken i acryl med motiv från tiden då Stella och Dana Scarlett var välkända inslag i Landskronamiljön. Ingen Landskronabo med några år på nacken verkar gå oberörd förbi de tavlorna. Alla har sina speciella minnen som helt oemotståndligt tycks poppa upp vid åsynen av bilderna. Björn berättar att han håller på med ett lite större projekt om hamnen. Idén fick han när han en dag gick in på Peter Madsens hemsida om trafiken i Landskrona hamn.

- Jag bestämde mig genast för att under 2004 försöka göra en utställning med tavlor kring livet i hamnen och Peters hemsida. Sidan innehåller bilder på alla trafikerande båtar sedan slutet av 1800-talet, är till stor faktamässig hjälp och inspiration. Museets bildarkiv är också en guldgruva att ösa ur.

Björn har emellertid ett problem och det är bristen på färger. De flesta bilderna svartvita, speciellt från Vikingbåtarna och bakåt.
- Ni som har färgbilder från hamnen får mer än gärna ta en kopia eller ett foto och skicka till mig. Det gäller foton, målade tavlor, vykort teckningar och rena beskrivningar av namngivna båtar. Jag är även intresserad av bilder på händelser i hamnen. På människor i arbete. Eller på Landskronabor som bara är där för att titta på båtar, ett folknöje som jag och många med mej saknar då Landskronas färjetrafik idag är ett minne blott, avslutar Wiklund.

Tavlorna hänger kvar i Friskis&Svettis lokaler tom onsdagen den 3 december. För adress och öppettider se Friskis&Svettis annons på Landskrona Direkts förstasida.

För dig som har något du tror kan hjälpa Björn är hans mailadress b.e.w@telia.com och hans telefonnummer 0703-520 354.

Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Bangolfklubben Linjen seriespelar med tre lag

2003-11-27
Första omgången av inomhusserien i bangolf i Schlasbergshuset har nu avverkats. Hemmaklubben Linjen, som också står som arrangör för seriespelet, deltar själv med tre lag i de två serierna.

I division 1 blev Linjen 1 obesegrade genom att vinna samtliga fyra matcher. Laget ligger på en andraplats i tabellen, tre slag efter Hässleholmsklubben Sjöviken. Linjen 2 ligger på en niondeplats.
I division 2 vann Linjen 3 samtliga fem matcher och leder serien med två poäng före Helsingborg.

Bästa spelare i Linjen var Kent Kirkegaard och Niklas Landgren med individuella snitt på 30,2 resp 30,5. Bäst i Linjen 3 var Henrik Mellhorn och Joel Andersson.

Totalt deltar 23 lag i de båda serierna, varav 2 lag kommer från danska Gladsaxe. Allt enligt Andreas Feuk i Bangolfklubben Linjen.

Se även föreningens hemsida >>

Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Årets kulturstipendiater utsedda

Jonas Bergh, Leif Mattsson och Othman Karim delade på årets kulturstipendium.

2003-11-26
Idag klockan 10.00 presenterades vilka som erhållit Landskrona Kommuns kulturstipendium för år 2003. Tre olika grenar har uppmärksammats genom följande tilldelningar:
Jonas Bergh, författare, Othman Karim, regissör och filmare samt Leif Mattsson trumpetare.

Jonas Bergh fick 20 000 kronor med motiveringen;
Jonas Bergh är författaren som med ömsinthet, medkänsla, värme, humor och en stor stilistisk förmåga utvecklar sitt författarskap. Inom kort kommer romanen "Och fortsätta vidare bort", som är den första i en svit av tre om människor i den stad - Landskrona - som han alltid räknar som sin hemstad.
Kulturpriset tilldelas för lovvärda, goda författaregenskaper och en stor stilistisk förmåga.

Othman Karim fick 20 000 kronor med motiveringen;
Intensivt och målmedvetet arbetar Othman Karim för att etablera sig som regissör och filmare. Med en stark kärlek för människor han möter skildras likheter och olikheter. Han speglar svårigheter att förena olika kulturer, men gör det med respekt och förståelse. En stor regissör och filmare är på gång.
Kulturpriset tilldelas för ett framgångsrikt arbete som regissör och filmare med stora utvecklingsmöjligheter.

Leif Mattsson fick 10 000 kronor med motiveringen;
Leif Mattsson har med brinnande intresse utvecklat sin musikaliska talang som trumpetare under nästan 60 år. Han har deltagit i flera orkestrar, varit solist och trumpetlärare.
Kulturpriset tilldelas för en framstående musikalisk gärning under många år.

Fakta:
Kulturpriset delades första gången ut 1966. Sammanlagt har man uppmärksammat 110 stipendiater under åren. Antalet sökande i år var hela 39, 14 fler är 2002.

Av Kary Persson
© Landskrona Direkt

UPP

 

Bosna Basket fick 80 000 kronor

Senad Fejzic, Ferid Lukacevic och Mirsad Lukacevic blev mycket överraskade över Sparbanksstiftelsens stipendium.

2003-11-26
Bosna Basket är en förening som spelar en viktig roll i integreringen i Landskrona. Så uppmärksammat har arbetet blivit att basketklubbens grundare och ordförande, Ferid Lukacevic, i förra veckan kunde motta 80 000 kronor till föreningen och 20 000 kronor personligen för sitt engagemang.

Stipendiet som kommer från Sparbanksstiftelsen Skåne utdelades vid den stora skånska Idrottsgalan på Slagthuset i Malmö.
- Jag hade blivit kallad till galan men hade ingen aning om att vi skulle få något stipendium. Konferencieren talade om att någon skulle få den stora summan pengar och helt plötsligt ropades mitt namn och Bosna Landskrona Basket upp. Det kändes som att benen vägde 200 kilo och jag var alldeles vit i ansiktet när jag gick upp på scenen, förklarar Lukacevic och fortsätter,
- Det var tur att min bror var med och videofilmade det hela. Jag var tvungen att se på filmen när jag kom hem för att kontrollera att jag tackat alla.
De som ordföranden främst vände sig till i sitt tacktal var kommunen, SISU, LISA, Skånes Basketförbund, medlemmarna i föreningen samt inte minst Lukacevics familj.

Frerid Lukacevic tar emot stipendiet.
Foto: Pelle Ericstam

De 80 000 kronorna kommer väl till pass i föreningen,
- Förra året hade vi en total omsättning på 200 000 kronor inklusive alla sponsorpengar. Därför är detta ett mycket stort tillskott. Det gäller dock att vi är försiktiga. Vi ska ha ett möte där vi får diskutera fram vad pengarna ska användas till.

Personligen ser gärna Lukacevic att en del av stipendiet går till klubbens jubileum nästa år,
- Den 12 februari är det exakt tio år sedan vi registrerade in föreningen och den 14:e ska vi ha en stor fest i Idrottshallen. Jag vill försöka få hit en Bosnisk orkester och folkdansare till festligheterna.

Det finns dock många hål att fylla,
- Vi har köpt matchtröjor till samtliga spelare i föreningen och det kostar naturligtvis. En del av pengarna kommer att gå till att betala dessa. Sen får vi som sagt diskutera vad föreningen vill.

Bosna Landskrona Basket har sju lag som spelar i olika serier. Sex är junior och ungdomslag medan ett är seniorlag som spelar i division två,
- Vi gick upp i tvåan för ett par år sedan och vårt mål är att gå upp i ettan inom några år, säger Senad Fejzic, en av lagets spelare.
Det är emellertid inte bara fördelar med att klättra i seriesystemet.
- Det är även en ekonomisk fråga. Det kommer att bli mycket dyrare resor samt att domarna på den nivån är dyrare, säger Mirsad Lukacevic, bror till Ferid och kassör i klubben.

Anledningen till att klubben fått 80 000 kronor är för att man arbetar hårt för att integrera invandrare i samhället.
- För mig är det viktigt att våra ungdomar blir integrerade i det svenska samhället och får chansen att skapa sig en framtid, det är min viktigaste drivkraft, poängterar Ferid och fortsätter,
- Vi har några svenskar i föreningen men ser gärna att det blir fler, både spelare och ledare. Det är ett sätt att få fart på integrationen. Ett annat sätt är att företag hjälper till att slussa ut invandrare på arbetsmarknaden. Även inom detta område arbetar vi mycket och har ett stort projekt på gång där olika företag i Landskrona ställer upp på ett mycket bra vis, avslutar Ferid Lukacevic.

Av Kary Persson
© Landskrona Direkt

UPP

 

Jazzlegendar gästar Landskrona

2003-11-26
På fredag kommer det musikaliskt storfrämmande till Landskrona. Då dyker den legendariske danske tenorsaxofonisten Jesper Thilo upp på Restaurant Carolina i Hotel Öresund för att framträda på JazzHouse Landskrona månadsjazz. Med sig har han Kurt Lönns kvintett som kompat honom och andra storstjärnor många gånger. Thilo börjar spela klockan 20.

Jesper Thilo började spela tenorsaxofon redan som 11-åring. Han studerade sedan klassisk klarinett vid Kungliga Danska Konservatoriet i sex års tid. I Sammanlagt 23 år har han varit en av förgrundsfigurerna i danska radions Big Band. Under 1960-talet spelade han med de flesta amerikanska jazzmusiker som besökte Köpenhamn som på den tiden var den verkliga jazzmetropolen. Bland annat har han spelat med Edmund Hall, Roy Eldridge, Ben Webster, Coleman Hawkins, Dizzy Gillespie och Clark Terry.

Under aftonen kan man också lyssna på klubbens eget Husband med Lennie Gustafsson på klarinett och saxofon med start klockan 19.00.

Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Ingen motion om förbud mot extremreligiös klädsel i Landskrona

2003-11-26
Inför måndagens kommunfullmäktigemöte hade Sverigedemokraterna lämnat in en motion om att man ville förbjuda kläddräkterna Nikab och burka i skolorna. Först verkade det som att presidiets ordförande Gösta Nilsson skulle godkänna motionen men Lars Ståhl från vänsterpartiet ville annat.
Han hävdade bestämt att det inte vare en fråga som kommunfullmäktige kunde besluta utan att det var en fråga för skolverket. Folkpartiet och Socialdemokraterna höll med Ståhl och motionen togs därmed inte upp på mötet.

Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Legala notiser

2003-11-26
Legala notiser v.48

Födda
En son till Skurta Mustafaj
En dotter till Anna Svensson
En dotter till Jehona Gashi
En dotter till Fatime Ali Almad
En son till Linda Sjöblom
En son till Camilla Almqvist
En son till Malin Pålsson
En son till Anna Johansson
En son till Maria Persson
En son till Vesna Stanojevic
En son till Petra Bruer

Avlidna
Agnes Meijer, född 210828
Greta Persson, född 101001
Monica Karlsson, född 480303
Darinko Juric, född 730603
Åke Johansson, född 231103
Ivan Andersson, född 170911
Sven Gunnar Persson, född 180828
Nancy Andersson, född 070312
Anders Nilsson, född 200725
Elsie Jakobsson, född 320601

Vigslar
Anita Nilsson och Göran Persson
Ismir Radmilovic och Najla Hrapovic
Robert Knabe och Helen Nolin

Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Budgeten för 2004 klar

Niklas Karlsson hade en lång men lugn dag då kommunfullmäktige spikade budgeten för 2004

2003-11-25
Under måndagen behandlade kommunfullmäktige nästa års budget och de styrande Socialdemokraterna mötte inte på något nämnvärt motstånd från de övriga partierna. Samtliga budgetförslag bifölls och inga ändringsyrkanden togs eftersom samtliga avslogs. En del tilläggsyrkanden bifölls dock.

I stora drag innebär det att stora besparingar kommer att genomföras med en del olustiga beslut som följd. Bland annat kommer cirka 70 anställda skolstäderskor att sägas upp,
- Vi hade att välja mellan detta och att lägga ner till exempel Kulturskolan eller Albanoskolan, sa Barn- och ungdomsnämndens ordförande Eva Bergenstråhle direkt efter mötet som varade i dryga 12 timmar.
- Vi ska dock se vad som händer i morgon (läs idag). Kommunal har krävt en löntagarkonsult som ska se till städerskornas bästa och i förvaltningen har man sagt ja. Jag, Niklas Karlsson och kommunals ombudsman ska träffas och se vad vi kan komma fram till. Ingen kan dock stoppa att upphandlingen ska göras.
När besked till städerskorna ges vet inte Bergenstråhle men hon tror på snabba beslut.
- Jag tror att vi ska ha ett förslag framme till nyår. Detta innebär inte att folk blir arbetslösa till nyår. Uppsägningstider och så vidare ska hållas. Det är dock tråkigt att behöva lämna såhär tråkiga besked till jul, säger BUN-ordföranden uppgivet.

Någon större debatt om dagcentralerna blev det inte på mötet. Ett hårt arbete pågår med att engagera pensionärsföreningarna att ta över ansvaret.
- Det är dags att myndigförklara pensionärerna. Bara för att man blivit 65 betyder det inte att man slutar fungera, sade Kristdemokraternas Ylva Nordberg och Vård- och äldreomsorgens ordförande Eva Örtegren betonade att det diskuteras med pensionärsorganisationer om att de ska hålla i trådarna på dagcentralerna.
På Pensionärernas Riksförbund, PRO bekräftar man,
- Vi och de övriga pensionärsorganisationerna diskuterar om att driva dagcentralerna under ett år på prov. När det visade sig att det kunde innebära mindre vårdplatser eller nerdragning inom hemvården beslöt vi att vi skulle diskutera saken, säger Britt-Marie Jönsson.

En annan fråga som debatterades var om kommunen skulle bidra med två miljoner kronor (Landskrona BoIS betalar de övriga två miljonerna) till konstgräset ute på Idrottsplatsen.
Niklas Karlsson försvarade beslutet med att det var en investering. Han påpekade även att det nu fanns möjligheter för andra klubbar än BoIS att utnyttja planen och detta för en symbolisk summa på några tior per timme.

Diskussionerna om de olika besparingsalternativen pendlade mellan olika typer av besparingar. Vänsterpartiet hade emellertid ett tredje alternativ,
- Vi föreslår en skattehöjning med 50 öre. Det skulle för en normalinkomsttagare betyda en höjning med cirka 70 kronor i månaden. Genom detta slipper vi nerdragningar i vård och omsorg med mera, hävdade Lars Ståhl,
Han fick dock inget gehör för sitt förslag. Samtliga andra partier var överens om att det var dags att se över kostnaderna för att det skulle bli hållbart i framtiden.

I övrigt vädrades det gemensam optimism inför framtiden. Ett par års tuffa tag för att allt ska vända längre fram,
- Vi är på rätt väg. Vi har fått snurr på bostadsmarknaden och vi delar målen med Socialdemokraterna, sade moderaten Leif Thorsell och hans partikamrat Tutti Johansson Falk berömde Landskronahem,
- Jag är normalt inte anhängare av kommunala bolag som Landskronahem. Jag sitter emellertid med i företagets styrelse och jag måste säga att de gör ett fantastiskt jobb, sade hon, inte bara om företagets jobb i centrum, utan även i utkanten typ Glumslöv.

Av Kary Persson
© Landskrona Direkt

UPP

 

Höstens nya böcker presenteras på biblioteket

2003-11-25
I kväll klockan 19.00 kommer konservator Mirko Klöverberg och bokhandlare Peter Asteman till stadsbiblitoeket för att prata om böcker. Mirko Klöverberg berättar om bokvård och Peter Asteman presenterar höstens nya böcker.
- Jag kommer att ta upp allt från skönlitteratur till biografier och historieböcker. Vilka det blir få vi se i kväll, säger Asteman hemlighetsfullt och hälsar allmänheten välkommen.

Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Två SM-guld till Landskrona

Tereze Lindberg och Johan Larsson tog SM-guld i helgens wushu tävlingar i Västerås

2003-11-25
I helgen avhölls SM i Wushu i Västerås och Landskrona Asiatiska Förening kammade hem två guldmedaljer. Det var Johan Larsson som tog hem SM-guld i herrarnas -80 kg och Tereze Lindberg som sopade rent i damernas -56 kg vid Wushu-SM.

Att Tereze Lindberg var lite av en favorit i damernas -56 kg stod klart efter kickboxningsgalan i Landskrona där Tereze vann mycket övertygande men då tävlande för Muay Thai Compagniet i Malmö. När det gäller Wushu så tävlar Tereze dock för Landskrona Asiatiska Förening.
I finalmatchen fick Tereze möta Sandra Tammer från Södermalm. Sandra hade inget motvapen mot Terezes stoppsparkar och sprang in i dem gång på gång. Så det blev glasklart SM-guld till Tereze Lindberg och Landskrona Asiatiska Förening.

För Johan Larsson blev det en efterlängtad repris på förra årets SM-guld. Men denna gång i en lägre viktklass där Johan egentligen passade bättre. Finalen avgjordes på tävlingarnas andra dag och Simon Rosic från Simrishamns Asiatiska Förening stod för motståndet. Precis i slutet av första ronden fick Johan in en perfekt kombination av låg spark, två hårda krokar och till slut en utknuffning från plattformen. Simon var nere för räkning men räddades av gong-gongen där. Dock valde Simon att inte fortsätta efter de hårda träffarna och Johan hade plockat hem SM-titeln till Landskrona.

Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Full fart i hamnen

2003-11-24
Denna vecka beräknas följande Fartyg anlöpa Landskrona Hamn.

M/V Grinna från Karlshamn lossar asfaltgrus.
M/V Carrier från Antwerpen lossar mineralgödsel.
M/V Cem Express från Rostock lossar cement.
M/V Sibirskiy 2132 från Liepaya lossar mineralgödsel.
M/V Sprinter från Rotterdam lossar mineralgödsel.
M/V Aries från Glomfjord lossar mineralgödsel.
M/V Volgobalt 230 från Vyborg lossar mineralgödsel.
M/V Anders Rausing till Odense lastar Fragskrot.

Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP


 

Förlust trots övertag för Falcons

2003-11-24
Falcons föll i torsdagens bortamöte med Bromölla. Den egna skottstatistiken visade 26-16, men Landskrona klarade inte att förvalta övertaget. Hemmalagets hjärta fällde avgörandet.

I den första perioden vägde vågskålen jämnt och lagen gav och tog. Landskrona hade mer boll och något bättre chanser, men Bromöllas starka försvar och skicklige målvakt stod emot trycket. 1-0 kom genom ett av Bromöllas många finurliga frislag, ett anfallsvapen som skulle spela en större roll längre fram i matchen. Falcons replikerade tämligen omgående - lite turligt - genom Martin Eriksén som vallade in bollen via målvakten. 1-2 kom i mitten av perioden. 17-årige Stellan Roth gjorde sitt första A-lagsmål när han sköt från nästan halva plan på ett frislag.

I den andra perioden tog Falcons över spelet närmast totalt. Den egna skottstatistiken visade 11-5. Men målen uteblev. Istället kunde Bromölla peta in 2-2 i powerplay. Även Falcons fick chansen i powerplay och tog den. Målskytt den här gången Andreas Svensson. Bromöllas Jesper Persson visade sitt missnöje lite väl starkt och blev utvisad för protest, något som skulle visa sig vända matchen - till Bromöllas fördel.

Falcons klarade inte av att utöka sin ledning till 4-2, trots en fin möjlighet när Eriksén serverade Magnus Svensson vid bortre stolpen. Istället kunde utvisade Jesper Persson smyga in i spel i precis rätt läge för att omarkerad skjuta in kvitteringen till 3-3.

Nu var matchen helt jämn och i den tredje perioden skulle Bromöllas ursinniga krigande visa sig fira stora triumfer. 4-3 kom tidigt och sedan jobbade man hårt för att bevaka ledningen. Landskrona lyckades inte tränga igenom den täta defensiven och skapa de riktigt heta chanserna. Med två minuter kvar att spela kom chansen Falcons väntat på. Bromöllas Jesper Persson (vem annars) drog ner Magnus Svensson på mittplan och Landskrona tilldömdes ett powerplay. 21 sekunder senare kvitterade Martin Eriksén, framspelad av Magnus Svensson.

Men Jesper Persson var inte nöjd. Med bara 23 sekunder kvar av matchen backade han sig fri på ett frislag framför mål och sköt in segermålet 5-4. Landskrona lyckades vaska fram en till bra chans, men det var inte Falcons kväll.

UPP


 

Ny förlust för Lejonet
- Nu är det dags att vässa klorna

2003-11-24
Trots en bra match av Lejonet fick man på nytt inkassera en ny förlust när man igår på bortais föll mot Diö med 4-2.

- Med tanke på att vi fick fyra återbud strax innan avfärd vilket gjorde att i fick köra med fem backar och tre kedjor så gjorde vi en bra match. Tyvärr orkade vi inte riktigt fullfölja vår taktik matchen igenom. Vi gjorde en mycket bra första period och ledde rättvist med 0-2. Andra perioden gick rättvist till Diö som också hade kvitterad innan period två var slut. I tredje orkade vi inte och släppte följaktigt in två puckar till, berättar Torbjörn Torpling assisterande tränare i Lejonet.

Extra plus delas ut till dom fem backarna i Lejonet. I övrigt en klar förbättring sen i torsdag och nu i veckan får man tillbaka en hel del folk som varit skadade så det ser redan lite bättre ut inför nästa hemmamatch mot Hässleholm.

Resultat: 4-2 (0-2, 2-0, 2-0)
Målgörare Lejonet: Fredik Wannergren och Daniel Stifors
Skottstatestik: 38-30
Utvisningar: Diö 12 min, Lejonet 6 min.

Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

Lugn förmiddag i fullmäktige

2003-11-24 (uppdaterad 15.30)
Det blev ett par lugna morgontimmar när kommunens folkvalda påbörjade dagens maratonmöte. På dagordningen står främst den kommunala budgeten.
Budgetfullmäktige som tidigare år förlagts över två dagar har i år bantats ner till endast en dag. Klockan 9.05 förklarade kommunfullmäktiges ordförande Gösta Nilsson dagens möte för öppnat.

Efter ett par inledande interpellationer och tillhörande svar var det dags för en ekonomisk kvartalsuppföljning per den 30 september med en helårsprognos för 2003. Här kunde det konstateras att kommunens underskott beräknas hamna på minus 47 miljoner kronor.
Illa kan tyckas, men då ska man ha i beaktning att resultatet är 10 miljoner kronor bättre än den prognos som gjordes vid halvårsskiftet och hela 21 miljoner kronor bättre än den prognos som gjordes efter årets första kvartal.

Därefter vidtog partiernas förslag till budget för år 2004 med ekonomisk flerårsplan för åren 2005-2006 för kommunens samtliga nämnder inklusive kommunfullmäktige.
Kommunalråd Niklas Karlsson inledde med att presentera Socialdemokraternas budgetförslag därefter hade övriga partier vars åtta minuter till sitt förfogande att presentera sina förslag.

Fram till lunchuppehållet hade inga besluts fattats och vi ber att få återkomma senare under eftermiddagen med rapporter från Rådhuset.

Noterbart från förmiddagen var att det var ganska glest befolkat på åhörarläktaren och att inga demonstrationer eller andra aktiviteter föregick mötet.

Lunch var möjligtvis det som krävdes, för eftermiddagen startade med politiska skuggboxningen och vid pass 15.10 hade det hunnit hetta till så pass att Lars Svensson (s) ansåg att det var dags att begära timeout - eller som man i församlingen säger, ajournering.
Den tidigare lagda eftermiddagsfikan till trots, så har ännu inga beslut fattats när det gäller budgeten.

Dramatik på fullmäktige när brandlarmet ljöd

Mitt under pågående fullmäktigemöte ljöd för första gången i historien brandlarmet över möteslokalerna i Rådhuset. Det var klockan 17.35 som brandlarmet utlöstes och en viss munterhet spreds bland fullmäktigeledamöterna, press och åhörare.
Fullmäktiges ordförande Gösta Nilsson kunde nämligen snabbt informera att det var ett falskt larm,
- Köket har brassat på lite för häftigt under kastrullerna, meddelade Nilsson som dock fick vänta drygt fem minuter innan larmklockorna tystnade och han åter kunde klubba igång mötet.

Enligt Landskrona Direkts utsände på plats är det nu "k-pist-modellen" som gäller i beslutsfattandet. Under eftermiddagens gång har det yrkats bifall till såväl investeringsbudgeten, driftsbudgeten, finansieringsbudgeten och den övriga budgeten var i bland annat ersättningen till de förtroendevalda återfinns.
I korvpausen vid 18.30-tiden kunde Torkild Strandberg (fp) konstatera att Socialdemokraterna i stora drag fått igenom hela sitt budgetförslag,
- Det är i och för sig bra att det parti som sitter i majoritet får igenom sina förslag. Synd bara att det inte är vi, menade riksdagsmannen.

Kommunalråd Niklas Karlsson (s) såg nöjd ut i korvkön,
- Jag tycker att det gått förhållandevis smärtfritt idag. Tidigare år har vi pucklat på varandra i två dagar nu ser vi ut att kunna klara av det på en dag. Jag tycker att samtliga partier har försökt att ta sitt ansvar, sade Karlsson och syftade på att alla ledamöter har kommit väl förberedda till mötet.

Mer om fullmäktigemötet, kommentarer och beslut hittar du på Landskrona Direkt under morgondagen.

Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP


 

Sifoundersökning visar att BoIS är Landskronas bästa varumärke


Kommundirektör Leif Borg konstaterar nöjd att Landskrona Bois är stans starkaste varumärke. Bakgrunden är en undersökning som Sifo låtit göra på kommunens uppdrag.

2003-11-24
Nu är det fastställt, svart på vitt, att Landskrona BoIS är stans starkaste varumärke. Kommunen lät Sifo fråga tusen slumpmässigt utvalda svenskar vad de förknippar med Landskrona och av de 75 procent som var bekanta med namnet svarade 21 procent att de kände till Landskrona BoIS.
- Ett smickrande resultat som visar att vi gör fin reklam för stan, poängterar en glad BoISbas, Kenneth Håkansson och kommundirektör Leif Borg år också han positivt överraskad.
- Vi gjorde en liknande undersökning för fem år sedan och då var det endast åtta procent av de tillfrågade som kände till BoIS, så på de här åren har det hänt väldigt mycket.
Nu spelar BoIS i allsvenskan och får mycket publicitet, det är bra både för klubben och kommunen.

Det var 1998 som kommunen lät Sifo ställa frågan; "Vad tänker du på när du hör Landskrona", till tusen slumpmässigt medborgare i åldrarna 15 och uppåt.
Då visste 16 procent att Landskrona låg i Skåne, elva procent visste att det var en stad, åtta procent visste att det fanns en hamn och lika många kände till BoIS.

Nu har Sifo fått samma uppdrag och frågan ställdes i slutet av september. Svaren visar att BoIS nu ligger i topp, 21 procent av de tillfrågade förknippar Landskrona med BoIS medan 14 svarade Skåne och tio att det var en stad. Gamla hederliga begrepp som Siw Malmkvist och Öresundsvarvet kände tre procent till. Ven och Citadellet kom två procent av de tillfrågade att tänka på.
- Av undersökningen framgår att de yngre i högre utsträckning kände till BoIS medan de som passerat femtio kände bättre till Siw och varvet, påpekar Leif Borg.

Noterbart är också att väldigt få nämner begrepp som brottslighet och invandrare, något som annars förekommer i den lokala debatten.
- De som har annat att säga nämner istället bad, Danmark och sommar.
Det är onekligen en mycket positiv bild av stan som man har runt om i Sverige, något som alla landskronabor bör vara stolta över.
- För kommunens vidkommande är det viktigt att synas i anslutning till BoIS. Vi är redan guldsponsorer och dessutom planerar vi nu att genomföra lite mer riktade aktiviteter i samband med BoIS bortamatcher i allsvenskan, betonade Leif Borg som minns de tuffa åren för drygt tio år sedan när konkurshotet vilade över klubben.
- Sett mot den bakgrunden så är det en fantastiskt arbete som gjorts i föreningen. Idag är BoIS en framgångsrik klubb med pengar på banken och det inger respekt.

Dessutom samarbetar kommunen och BoIS nu kring olika projekt som är till gagn för alla parter. Ett exempel är satsningen på integrationsprojektet BoIS i centrum, ett annat konstgräsplanen som nu ligger på IP.
- Här hjälps vi åt med finansieringen och samarbetet sker i en mycket positiv anda. BoISär onekligen ett varumärke som vi både skall slå vakt om och vara stolta över, avslutade Leif Borg.

Fakta
Som guldsponsor betalar kommunen 150 000 kronor till BoIS och bland de kommunala bolag som också är guldsponsorer märks Landskronahem och LSR. Totalt har BoIS i år 31 guldsponsorer.

Av: Kalle Berggren
© Landskrona Direkt

UPP