Annons

10-årig klubb satsar på knattefotboll

Nästa år firar FK Besa tioårsjubileum som fotbollsklubb och man väljer att fira detta genom att starta en knatteavdelning för barn mellan 4-8 år.
– Vi väljer att satsa på en knatteavdelning där vi bygger för framtiden. Alla barn är hjärtligt välkomna till FK Besa. Barnen är vår framtid och då ska de tycka att fotboll är roligt. Vi kombinerar fotboll med massa lek och skoj, säger Bashkim Mustafa, en av klubbens ungdomsansvariga.
Den andra är Dardan Memedov.
– Genom åren har vi i FK Besa hjälpt ungdomar som hamnat i utanförskap att söka sig till föreningslivet. Genom dessa ungdomar har vi bildat en stabil grund för A-lagsverksamhet. Ett bevis på detta är föreningens 10 års närvaro i Landskrona, säger han.

Annons
Annons
Annonser
Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser