Annons

Landtblom årets Landskronit

Vi noterar att Magnus Landtblom har utsetts till Årets Landskronit 2014 av styrelsen för Föreningen Landskroniter i Stockholm (FLIS). Parkingenjör Magnus Landtblom vid Landskrona stad har i flera decennier varit ett likhetstecken med stadens fina parker och på senare år också blomsterprakten utmed Eriksgatan samt i den fina rondellerna. Så här motiverar FLIS sin utnämning. ”Magnus har under mer än trettio år arbetat med, förnyat och utvecklat Landskronas parker, rondeller och grönområden på ett sätt som gläder både invånare och besökare. Inte minst vi, som utvandrat från det Landskrona, som Jolo beskrev som ”en skön och märkvärdig stad”, från vad vi minns som en grönskande trädgårdsstad blir varma till sinnet och gläds av skönheten och överraskningar i stadens rondeller när vi kommer på besök i den gamla hemstaden.” – Vi har fått veta, att Magnus avser att gå i pension under nästa år och överlämna omsorgen om grönskan till andra. Därför vill vi passa på att ge honom välförtjänt uppskattning, medan han fortfarande är kvar i sitt arbete som kunnig och entusiastisk trädgårds- och parkingenjör i Landskrona, en mästare i trädgårdsodling, säger föreningens ordförande Bibbi Andersson. FAKTA FLIS Föreningen Landskroniter i Stockholm bildades av ett antal herrar med uppväxt och utbildning i Landskrona som för yrkesverksamheternas skull flyttat till Stockholm. FLIS förste ordförande var professorn och konstnären Emil Johanson-Thor. Sedan 1975 är såväl kvinnor som män med landskronaanknytning välkomna som medlemmar. Magnus Landtblom har bland mycket annat skapat Blomsterlinjen, som binder ihop sevärdheter och odlingar i staden i en lång promenad från Biblioteksrondellen över konsthallen och Slottscaféet till Wrangelska parken. – Den underbara krokusmattan längs Eriksgatan är också hans skötebarn, liksom de speciella planteringarna i mittremsan på Löpargatan, där den skånska myllan fått ge vika för kalkstenskross och sand för att ge de speciella växterna en god miljö. – Scillasjöarna i Slottsparken har fått omsorg för att kunna bre ut sig som de gör, och föryngringen av träden i parker och alléer har skett med stor kunnighet och förutseende. Utmärkelsen Årets Landskronit – med Stockholmsögon sett – har instiftats av Föreningen Landskroniter i Stockholm och delas ut med viss oregelbundenhet. 2014 fyller föreningen 80 år, och därför finns det en god anledning till ytterligare uppmärksamma anknytningen Stockholm – Landskrona. Utmärkelsen innebär inte någon ersättning i kontanter men väl ett diplom och en inbjudan till Stockholm för att delta i föreningens traditionella gåsamiddag, i år den 80:nde i ordningen.

Annons
Annons
Annonser
Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser