Annons

Så steg en ståtlig kyrka upp ur ett hål i Stadsparken

Du som någon gång passerar Gamla kyrkans grund i Stadsparken mellan Eriksgatan och Tuppaskolan i Landskrona har kanske undrat hur kyrkan såg ut – den som försvann i samband med 1747 års befästningsplan för Landskrona. (Man var rädd för att fienden skulle kunna beskjuta Citadellet från kyrktornet…) Vid ett möte med FLIS i Stockholm fick medlemmarna för första gången se den stora och ståtliga byggnaden på bild. Föreningen Landskroniter i Stockholm (FLIS) har i sin ägo en kopparplåt skapad av föreningens förste ordförande, konstprofessorn Emil Johansson-Thor, född i Landskrona. Johansson-Thor skänkte plåten med en gravyr av kyrkan till föreningen 1939 och nu, 75 år senare, har den livaktiga föreningen låtit trycka upp en begränsad och numrerad upplaga av konstnärens torrnålsbild. Framtagandet och tryckningen av bilden är ett led i föreningens 80-årsjubileum, Professor Johansson-Thor var FLIS förste ordförande. Vid mötet med intresserade medlemmar medverkade konsthistorikern och konstvetaren Louise Lyberg, som skrivit en bok om Johansson-Thor. Hon berättade på ett medryckande sätt om kvällens huvudperson och kunde också visa bilder på Johansson-Thors tavlor, som i många fall ligger magasinerade i landets museer. Trycket bjuds i första hand ut till föreningens medlemmar, men kan komma att vara tillgängligt för köp även för andra intresserade. FOTNOT: Kyrkan som hette S:t Johannis Baptistae var nästan lika stor som Lunds Domkyrka och kallades i folkmun för Sankt Hans. Själva rivningen påbörjades 1753. Idag kan vi bara se konturerna i marken i Stadsparken efter den ståtliga (danska) byggnaden, som invigdes på 1420-talet.

Annons
Annons
Annonser
Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser