Annons

Landskrona Riksteaterförenings

Förhållandet mellan kulturförvaltningen i Landskrona och Landskrona Riksteaterförening har länge varit minst sagt ljummet. I våras tycktes dock parterna hitta en väg som kunde reda ut situationen men så har inte blivit fallet. Detta har resulterat i att hela föreningens styrelse nu väljer att hoppa av från och med årsmötet 2014.
– De största anledningarna till att sluta är hälsa och familj. Varför syssla med sådant som ändå bara får en att må dåligt?, skriver föreningens ordförande Tommy Olsson och vice ordförande Kenneth Frithiof i ett nyhetsbrev till medlemmarna.

Vad som nu händer framöver vet föreningen inte. Man har inga föreställningar, förutom nyårsafton, innan årsmötet.

Annons
Annons
Annonser
Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser