Annons

Bästa gåsen hittills

Föreningen Landskroniter i Stockholm, FLIS, bildades för mer än 75 år sedan med det huvudsakliga syftet att äta gås tillsammans med utflyttade landskroniter. Naturligtvis finns ingen kvar från tiden för föreningens bildande, men den skara entusiaster som samlats i fredags på Odd Fellow i Stockholm var överens om att detta måste vara den bästa gåsen i föreningens historia.

Av olika anledningar hade det blivit en del återbud till årets fest, men stämningen var inte minst tack vare maten och det goda röda vinet hög bland de närvarande. Som vanligt sjöngs en rad sånger med Landskrona- och Skåneanknytning såsom ”Flicka från Backafall”, ”Skånska Nationernas Madavisa” och ”Ingenting går upp mot gamla Skåne”.

Annons
 

Någon värdig representant att ta emot priset ”Årets Landskronit” hade föreningen inte funnit under det gångna året.


Kvällen gick i Landskronas tecken och FLIS ordförande, Bibbi Andersson, var nöjd med årets höjdpunkt – Gåsafesten. Foto: Privat.

Annons
Annonser


Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser