Annons

LTA-guld i Köpenhamn

Den gångna helgen avgjordes Wonderful Copenhagen Cup i taekwondo i Köpenhamn och inte mindre än tre deltagare från Landskrona Taekwondo Akademi, LTA, var på plats. Bäst gick det för David Dragisic som tog guld i 74 kg senior.
– Det är Davids andra tävling sedan hans tävlingscomeback i våras. Han visade att han är på väg tillbaka till den internationella tävlingsarenan, säger klubbens sportchef Johan Berg.

Övriga som tävlade för LTA var Kanokphon ”Lot” Wariwiong -48kg junior samt samt Sarwar Kahleel i -58kg senior som båda föll i sina kvartsfinaler.

Annons
 

Närmast på schemat för utövarna i LTA är Landskrona Open som avgörs i Idrottshallen den 7 september.
– Det är första gången som klubben arrangerar en egen tävling så det blir en spännande utmaning. Vi räknar med 200-300 deltagare ifrån de nordiska länderna, samtidigt som klubbens profiler får en chans att visa upp sina färdigheter på hemma plan, avslutar Johan Berg.

Annons
Annonser
Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser