Annons

Elever får extrajobb på Coop

Selma Lagerlöfgymnasiet och Coop Forum samarbetar när det behövs extrapersonal på Coop. Vid toppar kontaktar butiken skolan som i sin tur skickar CV från intresserade elever, på handels- och administrationsprogrammet, som gärna vill jobba extra.

Eleverna kallas till intervju som vilken sökande som helst och erbjuds ofta extra timmar i form av studerandeavtal. Samir i klass HP10 är mycket nöjd med att fått chansen till ett extrajobb
– Men skolan kommer i första hand.

Annons
 

– Samarbetet är mycket positivt för våra elever. De får möjlighet att koppla skolarbetet med arbetslivet på ett tydligt sätt, säger Maria Olsson, lärare på handels- och administrationsprogrammet på Selma Lagerlöfgymnasiet.

– För de elever som går på handels- och administrationsprogrammet är det en fantastisk möjlighet att kunna jobba extra. För några av våra elever har det lett till vidare arbete, berättar Mikael Thunberg, rektor på Selma Lagerlöfgymnasiet.

Annons
Annonser


Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser