Annons

Resultatmässig berg- och dalbana för Falcons 12-årslag

På fredagskvällen hade Falcons P12-killar seriepremiär i ett derby mot Hofterup. Precis som i FCH Cup så uppvisade Falconskillarna ett riktigt fint spel och när sista period var färdigspelad stod Falcons som segrare med 11-1. På plats och följde matchen var klubbens eldsjäl och fotograf Ulf Bjarke som utöver fina bilder kunde glädja sig åt ett fint spel och härlig inställning från samtliga spelare. På lördagen var det omvända siffror när klubbens jämnåriga töser spelade mot betydligt mer rutinerade tjejer från Palmstaden i Trelleborg. Trots att siffrorna rann i väg i andra perioden så kämpade Falconstjejerna förträffligt och höll humöret uppe.

Annons
Annons
Annonser
Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser