Annons

Stipendieregn över grundskolans elever

I samband med gårdagens skolavslutning för grundskolan delades flera stipendier ut till Landskronas duktiga elever. Stipendierna som delas ut till eleverna i grundskolan kommer från Lotten och Loren Helmers fond, Stiftelsen Samfond 4 och Småskollärare Ellen Jönssons stipendiefond. Dessutom delas några företagsstipendier ut till elever på Sandåkerskolan.
– Vi är glada över möjligheten att på olika sätt premiera våra duktiga elever med stipendier ur de olika stipendiefonderna, säger Tomas Johansson, chef för utbildningsförvaltningen.

Albanoskolan
Simon Persson
Agnes Johannesson
Amer Sabareddzovic
Raeda Kavan
Sebastian Sulea
Melker Olsson
Julia Andersson
Amanda Ghajraoui
Meris Pilav
Robin Johansson
Ebba Johannesson
Martin Antoniev
Maja Iversen
Jasna Kaltak
Alex Persson
Yuser Al-Alaq

Annons
 

Alléskolan
Jessica Pålsson
Denniz Håkansson Gullberg
Charlie Håkansson Gullberg
Ideal Musliu
Ludvig Sandberg
Matilda Kirakosian
Sharefa Salem Jasem
Aleksandra Jankovic
Felicia Johansson
Charlie Andersson
Michelle Lundgren
Jessika Chojnacka
Arbresha Shabanaj
Anton Olsson
Asmir Karalic
Julia Persson
Hiba Taie
Cornelia Henrysson Adolfsson
Abdullah Jaber
Elli Malm

Asmundtorp skola
Hanna Conradi
Maja Svensson
Olivia Kristiansson Nilsson
Victor Kvist
Josefin Jacobsson
Hilda Andersen
Elin Olovsson
William Sandell
Pontus Lundin
Emilia Paulson
Evelina Morgan
Filippa Malm
Emma Gunnarsson
Danny Darwiche
Jesper Wall
Marina Matanovic
Caisa Sörensen
Cassandra Hansson Evertsson
Sofia Jönsson
Linnea Hjort
Kajsa Hansen
Therese Schönbeck
Hanna Lindell
Emilia Paulsson
Nathalie Oltner
Ebba Jacobsson
Kajsa Hansen
Karolina Hallén
Emma Gunnarsson
Kajsa Hansen
Michaela Mattsson

Dammhagskolan
Diellléza Hajzeri
Sebastian Hou
Endrit Qerimi
Sha Harfan Krit
Andrea Ly
Long Nguyen
Ali Ziberovska
Amjad Ali Rantisi
Sahir Burhan
Vera Opoku Boateng
Nazar Al-Greity
Rawad Alkader
Joqi Kheder
Arian Vejseli
Sandra Jejo
Blerand Berisha
Ilda Luzha
Festim Seferi
Fatjona Isufi
Ai Doan
Johanna Kvick
Aida Vreva
Anduena Hoxhaj
Berfin Batak
Albulena Bibaj
Alen Zdralic
Szymon Klinder
Diana Hadrous
Amina Omeragic
Bujar Sudiku
Besarta Qerimi
Adelina Uka
Devleta Siroki
Elheme Bayrami
Sadina Imanovic
Almir Vreva
Ly Nguyen

Emiliaskolan
Ludvig Bruck
Hannah Olsson
Johan Andersson
Johanna Lindblom
Cassandra Bernmarker Olsson
Rasmus Koppenaal
Elsa Shala
Elise Holm Ljungberg

Glumslöv skola
Samuel Mortenlind
Ewelin Sarelid
Max Bladh
Kira Andrijevski
Mattias Wiklund
Filippa Florin
Mirjam Olsson
Ida Svensson
Maja Rosenlind
Emilia Casparsson-Subaric
Vilma Ellemark
Viktoria Richter
Moa Karmefors-Idwall
Sam Lincoln
Adam Ström
Frida Sundström
Linn Sjöborg
Bilal Rifaia
Matilda Nilsson
Julia Östlund
Lukas Olsson
Jonathan Levi

Härslöv skola
Lovisa Olofsson
Eleonor Hellborg
Maja Jansson
Matilda Lindén
Gustav Rasmussen
Tilda Ellemark
Josefine Brolin
Amanda Larsson
Sofia Gripse
Simon Schildt
Linnéa Jeric
Anders Kullenberg
Theo Bruér
Moa Andersson

Junior College
Sara Kassem
Alex Saglamoglu
Josefine Jönsson
Doa Fayad
Krenar Halili
Mousa Mahoul

Pilängsskolan
Manar Osman
Aladdin Othman
Palina Iggorsdottir
Arbetnita Mangjolli
Ema Begic
Natalia Bacal
Erblin Morina
Johanna Persson
Heba El Aude
Elsa Nikqi
Amany Abdul-Karim
Mahadi Abdilahi
Shaima Mahoul
Irvin Basic

Tusenskönan
Edona Berisha
Adriana Jashari
Rrona Dedolli
Albana Istrefi
Arta Peci
Adriana Peci
Rone Bergh
Albert Ivarsson
Amila Ljalic
Diana Jashari
Albiona Berisha

Uranienborg
Sofus Grunèr

Seminarieskolan
Elin Ahlström
Ymer Gerxhalija
Matilda Sjöborg
Andrej Govorcin-Grozdanic
Tobias Berggren
Linn Landgren
Belma Dzamastagic
Shilan Hassan Shammo
Ludvig Olsson
Humla Byrsjö
Aydel Wahid Shakir
Flutra Istrefi
David Christensen
Ajla Hodzic
Edvin Haurdic
Branka Gugleta

Sandåkerskolan
Mathilda Lindman
Emma Carlsson
Elias Brandt
Felicia Gullstrand
Carl Törnqvist
Ida Karlsson
Elin Bengtsson
Vilhelm Carlsson
Agnes Jönsson Roswall
Jacob Vaher
Albin Svensson
Hanna Mårtensson
Johanna Raudmets
Johanna Larsson
Nellie Larsson
Hanna Aulin
Elin Glimberg
Ebba Wallstén
Ronja Walldén
Marcus Rosendahl
Emmie Sjöstrand
Sebastian Lindblom
Charlie Budja Solve
Glenn Thörn

Dessutom erhöll följande elever
ett stipendium från ett lokalt företag:

Rebecka Persson
Christian Svahn
Hovig Ibrahim
Amelie Bäck
Sara Pelland
Marcus Pettersson
Amanda Molin

Särskolan
Sara Dedovic
Mathilda Prevolnik
Philip Winbo
Denis Kocan
Fatjon Sekiraqa
Besa Gashi
Tina Jönsson
Sara Raesi

Tallskolan
Hugo Hermansson
Kajsa Franzen
Linnea Trönell
Elizabeth Barkijevic

Västervångskolan
Bianca Adawi
Andreas Johannesson
Ebba Hyltmark
Marcel Nudel Willman
Hanna Hurtig
Johanna Andersson
Tobias Ohlsson Bååth
Iris Carlsson Hagel
Oliver Kirkegaard
Rayane Kurdie
Albin Wågsäter
Elin Hohmann
Minna Nilsson
Emma Pölönen
Tijana Jevremovic
Konrad Sigulsky
Mimmi Nilsson
Sara Kurdie
Jonathan Almqvist
Anton Walldén
Merita Hasanaj
Nejra Ferhatovic
Victor Schagerlöf
Erik Anderberg
Emil Johannesson
Abdu Abdo Hadrous
Måns Engström
Adrian Holm
Linus Christensson
Mahmod Abusharkh
Kevin Stenberg
Selma Smrkovic
Shkurte Manxhuka
Amra Selman
Sebastian Nilsson
Arbnora Ferati
Izabella Karlsson
Alexander Bondesson
Simon Lundmark
Johanna Hansson
Thobias Montler-Nilsson
Kajsa Andreasson Dahlgren

Annons
Annonser


























Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser