Första lördagen i augusti ska du sätta en ring runt i kalendern, åtminstone om du gillar när det är folk och rörelse i centrum. Dels pågår det då en gatuteaterfestival där spännande möten med artister från Frankrike, Spanien och Göteborg uppstår samtidigt kommer det att ljuda ljuv musik från i stort sett varje gathörn.
Artisterna till teaterfestivalen är bokade och klara men vill du delta i ”Music Corners” ska du vända dig till Kulturlaboratoriet.
– Vi tror att du vill vara med. Ensam eller med några vänner. I runt en kvart spelar man sina låtar för att sedan ta sina instrument och sin eventuella pengahatt och vandra till ett annat hörn och spela vidare -eller om igen, förklarar Connie Mantrell från den ideella föreningen.
Det behövs ingen jätterepertoar och bearbetningen är igång på redaktionen för att allmänheten ska få ta del av KaryKarys Lundelltolkning.
– Det får jag verkligen fundera ett extra varv på. Har vi inte nock med elände i stan, skrockar han från rummet bredvid.
Genremässigt kan det handla om jazz, blues, folk, vokal, pop, singer song writer, gammelsnoa, klassiskt, sakralt . Det viktiga är att musiken framförs akustiskt.
– Vi ordnar spelschema, tillstånd och det hele. I år samverkar vi dessutom med kulturförvaltningen som alltså bjuder på gatuteaterinslagen, informerar Connie Mantrell.
För att kunna ordna spelschemat behöver Kulturlaboratoriet veta ”hur många hörn som ska användas”. Mejla/ring/ sms:a föreningen och säg att du vill vara med. Kontaktuppgifter hittar du på www.kulturlaboratoriet.se.