Annons

43 sommarkonserterMikael Wiehe gästade Landskrona en kylslagen dag i maj. Den 17 juli kommer han tillbaka och spelar i Sofia Albertina Kyrka. Arkivbild

Landskrona församling planerar inte mindre än 43 större eller mindre konserter i somma och först på tur står församlingens egna kantorer Britta Johansson och Ingrid Persson som sjunger i Vadensjö klockan 18 på söndagen.
– Det blir mycket musik i kyrkorna i sommar, säger församlingens informatör Hjördis Thelander.

Höjdpunkten blir den årligen återkommande kyrkomusikfestivalen, den 6-8 augusti, då det ges flera konserter dagligen i Sofia Albertina. Dessutom har församlingen ett eget karnevalstält, där musikerna avlöser varandra på scenen under karnevalsdagarna. Och det är på karnevalen som sommarens kändaste artist dyker upp då Mikael Wiehe uppträder i Sofia Albertina kyrka lördagen den 17 juli.
– Det kommer att bjudas på musik för de flesta smaker. Det blir jazz, allsång, irländskt, skotskt, klassiskt, körsång, orgelkonserter och mycket mer, lovar Hjördis Thelander.

Annons
Annons
Annonser


Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser