Annons

Medaljregn över kickboxare

Landskrona kickboxningsförening hade fem fighters uppe i ringen under helgen. Det var i lightcontact med låga sparkar på tävlingen ”November Open” som arrangerades i Ängelholm.

Christoffer Vergut -57kg gick två matcher under dagen i vilka han presterade väldigt bra, speciellt den andra utav dem då han möte Andreas Grandicki från Ängelholm. Christoffer fick med sig ett brons hem.

Annons
 

Markus Olsson -69kg mötte Anders Thage från Jyllinge kickboxning i sin första match, en match som var mycket jämn men som tyvärr slutade med domarsiffrorna 2-1 till danskens fördel.

Caroline Gjedved -55kg var Landskronas debutant på denna tävlingen, en uppgift hon löste med bravur. Hon kom i direktfinal mot Janna Lofvars JSK Kickboxning (Stockholm), en match som Caroline styrde från början till slut. Och slutet kom tidigare än väntat då Carolines motståndare valde att ge upp i mitten av andra ronden då hon kände att hon inte kunde svara tillbaka på Carolines offensiva fighting. Guld till Caroline.

Kristoffer Uutinen -74kg gick tre matcher under dagen, de första två gjorde han en alldeles strålande insats och i finalen som gick mot Sebastian Grahn från Jönköping fick Kristoffer tyvärr se sig besegrad då han spände sig lite för mycket och fick inte in samma flyt som han hade i de andra två matcherna. Efter en väldigt bra insats under dagen fick Kristoffer med sig ett silver hem.

Marcus Johansson +94kg en av klubbens mer rutinerade fighters gjorde fantastiska matcher där han kontrollerade dem från början till slut. I finalen stod Andreas Lilja från Karlskrona för motståndet, en uppgift Markus löste med bravur. Guld till Marcus.
– Sammanfattningsvis kan man säga att detta var en väldigt lyckad tävling för Landskronas del, många utav de som går upp i ringen är inte speciellt rutinerade men presterar väldigt bra. Och med mer och mer rutin i bagaget så kommer de säkert att gå mycket långt för viljan finns där hos alla, poängterar klubbens ordförande och huvudinstruktör Tony Berglund.

Annons
Annonser


Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser