Annons

Välbesökt julmarknad

Många kom, köpte lotter, handlade och intog sitt förmiddagskaffe på Församlingshemmet när Landskrona Syförening af år 1872 i lördags höll sin årliga julmarknad. Syföreningen – 72:orna populärt kallade – är en av Sveriges äldsta syföreningar och nu inne på sitt 138:e verksamhetsår.
Bland annat känd för att Selma Lagerlöf under sina Landskronaår var aktiv medlem.
– Det betyder mycket för föreningens fortlevnad att många kom och hjälper föreningen att fortsätta att sprida ljus och glädje bland annat när man i januari anordnar en julfest för ensamma äldre, hälsar Kerstin Halldin.
Den första julfesten, populärt kallad ”gummefest” arrangerade föreningen 1891.

I det stora lotteriet utgjordes vinsten i år av ett sängöverkast, som en av föreningens medlemmar vävt.

Annons
Annons
Annonser


Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser