Annons

Pengaregn i stormbyarna

Ösregn och stormbyar lägger sordin över alla studenter idag. Lite glädje sprider dock de pengaregn som faller över de gymnasieelever som får utmärkelser på gymnasieförbundets skolor i Landskrona och i Kävlinge.

Nedan finns en lista på samtliga premierade elever.
Eleverna på Frans Möllergymnasiet är respektive programs bästa elev.
De poäng som angetts är betygspoängen (där 20 är MVG i alla kurser). Tranchellska fonden i Landskrona tilldelas sex elever med bästa betygsresultat. Stipendiet är totalt på 25 000 vardera och som utbetalas när man startar högskoleutbildning.

Annons
 

Förutom angivna elever utdelar även gymnasieförbundet entreprenörskapsstipendie till följande elever på samhällsvetenskapsprogrammet på Justus Tranchellgymnasiet: Rebecka
Bengtsson, Fridah Gomér, Minela Zuzo, Ann-Katrin Winnberg, Sandra Stenberg och Sara Österberg. De får vardera 2000:- för sina framgångsrika insatser inom Ung Företagssamhet. De fyra sistnämnda vann Sverige-finalen för årets innovation. Rebecka Bengtsson, blev en av Skånes tre bästa UF-försäljare.

Belöningar vårterminen 2009 enligt nedan:

                                            T= Tranchellska fonden           
                                            S= Samfond nr 5                     
                                            H= Helmers fond              
                                            R= Rotary     
                                            L= Lavestams fond              
                                                                 
                                                                 
                                                                 
                      Allvar Gullstrandgymnasiet                                    

NV06A       
Fredrik Segerman – 20,00 – T, H
Igors Timofejevs – 19.30 – T, H
Gustav Persson – 18.10 – H
Anita Hoang – 17.81- H
Andreas Hansson – 17.40 – H
Ellinor Malmberg – 17.00- H
Fredrik Lindberg – H
                                                                 
                                                                 
NV06
Håkan Andersson – 19.00 – H
Egzon Haliti – 18.80 – H
Olov Holmstedt Jönsson – 18,70 – H
Oscar Lindén – 18.44 – H
Niklas Emond – 17.90 – H
Joakim Ericson – 17.60 – H
Simon Holmqvist- 17.60 – H
Naida Vreva – 17.08 – H
                                                                                                                              
TE06A                     
Jesper Lekland – 18.10 – S
Viktor Stymne- S
Anel Steko – S
Otto Remse- S
                                                                                                                                 
TE06B                     
Joakim Larsson – S
Mateusz Pucilowski – S
Fredrik Ahlman – S
Tautvydas Rindzevicius – S
                                                                 
                                                                 
ES06                     
Madeleine Liljestam – 18.37 – H
Frida Touray – 18.27 – H,R
Paulina Andersson -H
Simon Andersson – H
Ragnar Lindqvist – H
Michelle Jönsson – H
                              
                                                                                                          
                      Enoch Thulingymnasiet                                           
                                                                 
BP06                     
Mårten Ståhl – 17.60 –  S
Marcus Olsson – 17.40 – S
                                          
                                                                 
IP06                     
Robert Jönsson                                           
Mattias Gunnarsson                         
Berat Sadrija                       
                                                                 
EC                     
Markus Blomqvist – S
Adin Zahirovic – S
Abdulhamed Aharidi                                
                                                                 
                                                                 
                      Frans Möllergymnasiet                                          
                                                                 
BF06                     
Sara Åkesson                        
                                                                 
BP                     
Björn Boberg                      
                                                                 
FP                     
David Svensson                             
                                                                 
HR                     
Sara Johansson                      
                                                                 
                      Justus Tranchellgymnasiet                                      
                                                                 
HP06 
Josefin Perlestam From – 19.48 – T, S
Simon Alm – 18.40 – S
Mato Vrbat – 18.33 -S
Blerina Sadiku – H
                                                                 
                                                                 
SP06                     
Andrea Welin- 18.90- S
Anton Larsson – 18.50 -S
Fridah Gomér – 18.30 – S
Tomas Olsson – 18.24 – S, R
Johan Karlströmer  -18.0- H
Jesper Wentzel – 17.40 –  H
Rebecka Bengtsson- 17.19 – H
Julia Holmberg- 17.10 –  H
Anesa Novljakovic- 17.08- H
Sara Österberg – 17.00 – H
Björn Berglund  – H
Ermina Barudzija  – H
Veronica Schultz Andersson – H
Filip Söderkvist – H
Timy Abdel Wahab – H
Erik Norén – S
Valmire Hoxha – R
                                                                 
                                                                 
                      Selma Lagerlöfgymnasiet                                       
                                                                 
BF06                     
Sandra Overgaard Persson – 18.90- H
Johan Mohlin – 18.70  – H
Emma Gustafsson – 18.67 –  H
Johanna Söderlund  -18.27 –   H
Anna Wikström – 17.84 –  H
Linda Nilsson – 17.76  –  H
Josefin Andersson – 17.55 –  H
Niclas Walldén –  H
Olle Gustavsson –  R
                                                                 
                                                                 
HR06                     
Therese Nilsson  –  H
                                                                 
OP06A                     
Sara Fält  – 19.53-  T, H
Daniella Flystam – 19.30- T, H
Ida Gangefors – H
                                                                 
OP06B                     
Therese Andersson – 19.02   –  H
Kaltrina Syla  – 17.71 – H
Cathrine Ulmestig – 17.60  – H
Dalia Mehinagic  -17.29  – H
                                                                 
OP07A                     
Anna Ljungberg  – 19.48 – T, H, R
                                                                 
                      Allvar Gullstrandgymnasiet                                    
                                                                 
NV07
Josefin Jönsson – Lavestam
                                                                 
                      Elise Malmrosgymansiet                                      
                                                                 
Marcus Kulpak Bach  – R
Kafeo Ahmed Warsame –   EMG stipendie
                                                                 
Hussanain Tahir                                           
Saad Fadhel                          
Nattalie Andersson                           
Patrik Nilsson                        
Alan Askander Smuo                                  
Rodrigo Alvarado Sanhueza     
Arbnor Sallahi    
Thoraia Kasem                      
Dragan Mitic                       
Luljeta Hajdini                      
Robin Andersson             
Alan Askander Smuo                
Markus Bugday                               
Sara Erlandsson                                           

                     

Annons
Annonser




























Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser