Annons

Kreativt måleri i kyrkan

Under Landskronadagen bjuds det på konserter, klockspel, konstutställning och möjlighet att deltaga i kreativt måleri i Sofia Albertina kyrka. Konstnären Hjördis Thelander, som dessutom är församlingens informatör, ställer ut några av sina alster och inspirerar kyrkobesökarna till att själva måla med akrylfärg på stora canvasdukar.
– Jag har grundmålat några stora målardukar i rymdblått, nu blir det enkelt för alla som vill vara med och måla att fullborda skapelsen med färg och ljus, säger Hjördis.
De färdiga målningarna ska senare bilda bakgrund till den scen som kommer att finnas i församlingens tält under karnevalen.

På lördag kan man också få uppleva guidningar i kyrkan, klockspelskonsert, orgelkonsert och en demonstration av själva klockspelet uppe i tornet. Programmet varar mellan 10.00 – 17.00 och under hela dagen bjuds det på rättvisemärkt kaffe och chokladbitar.

Annons
Annons
Annonser
Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser