Annons

Ny tränare i LSK

På söndagskvällen blev det klart med ny tränare inför kommande säsong i i Landskrona Sportklubb. Hans Notstrand, närmast från Svalövs BK, där han haft hand om juniorlaget, är mannen som ska ledda LSK till nya segrar.
Det kändes helt rätt redan vid vårt första mötet och vi tror mycket på Hans som tränare. Samtidigt som vi kände att hans fotbollsfilosfi och värderingar i övrigt helt stämde in på klubbens. Målet nästa säsong är att avancera till division 5 och vi tror att Hans är rätt person att hjälpa klubben dit, säger Adam Juntunen styrelseledamot i föreningen.

LSK hoppas nu på en nytändning i och med en ny röst i omklädningsrummet och på träningarna
– Här får vi inte heller glömma att tacka klubbens nu avgående tränarduo Mikael”Lillen” Persson och Ulf Bengtsson som gjort ett strålande jobb i föreningen. Vår förhoppning är att klubben även nästa säsong får stor nytta av dessa eldsjälar då i andra roller, avslutar Juntunen.

Annons
 

Av: Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Annons
Annonser
Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser