Annons

300 skolungdomar friidrottade

I fredags avgjordes kommunmästerskapet i friidrott, i ett samarrangemang mellan Seminarieskolan och IF Kronan, på friidrottsklubbens arena. Totalt 300 elever deltog och alla kommunens 13 mellanstadieskolor var representerade. De olika skolorna har tävlingar och skickar sina bästa deltagare i de sex grenarna som ingår i kommunmästerskapet. Vinnarna i var gren fick medalj, tvåorna och treorna fick diplom. Nedan föjler hela resultatlistan.

Löpning 60 meter

Annons
 

Årskurs 4
Flickor
1) Althea Hansen Sandåkerskolan 9,56
2) Amanda Persson Dammhagskolan 9,63
3) Patricia Johansson Västervångskolan 9,68

Pojkar
1) Fredric Nilsson Sandåkerskolan 8,86
2) Filip Persson Glumslövs skola 8,93
3) Ahmed El Haj-Khalil Pilängskolan 9,25

Årskurs 5
Flickor
1) Rebecka Ekelund Glumslövs skola 8,85
2) Erika Persson Västervångskolan 8,87
3) Erika Svensson Sandåkerskolan 9,06

Pojkar
1) Mårten Zapf Glumslövs skola 8,75
2) Linus Bergren Sandåkerskolan 8,77
3) Emil Larsson Seminarieskolan 8,90

Årskurs 6
Flickor
1) Alicia Bergenstråhle Dammhagskolan 8,60
2) Oumie Mbye Pilängskolan 8,72
3) Johanna Jönsson Albanoskolan 9,03

Pojkar
1) Kabad Takhari Seminarieskolan 7,82
2) Erhan Gudina Dammhagskolan 8,39
3) Richard Göransson Sandåkerskolan 8,62

Höjdhopp

Årskurs 4
Flickor
1) Amanda Backman Sandåkerskolan 1,20
2) Steffani Thern Albanoskolan 1,15
3) M Sjöland Västervångskolan 1,15

Pojkar
1) Pavel Nikic Pilängskolan 1,20
2) Frans Karling Alléskolan 1,20
3) Simon Melin Glumslövs skola 1,15

Årskurs 5
Flickor
1) Amy Petersson Västervångskolan 1,28
2) Isabel Heidenborg-Landgren Albanoskolan 1,25
3) Elin Leinonen Härslövs skolan 1,20

Pojkar
1) André Westerlund Sandåkerskolan 1,34
2) Richard Johansson Glumslövs skola 1,31
3) Igor Covic Pilängskolan 1,31

Årskurs 6
Flickor
1) Sandra Hörlin Seminarieskolan 1,31
2) Tijana Tolic Pilängskolan 1,31
3) Fanny Back Sandåkerskolan 1,28

Pojkar
1) Renas Babkar Seminarieskolan 1,45
2) Hampus Hansen Sandåkerskolan 1,38
3) Marco Camdzic Albanoskolan 1,30

Längdhopp

Årskurs 4
Flickor
1) Elin Hansson Sandåkerskolan 3,72
2) Mimoza Uka Pilängskolan 3,61
3) Gabriella Berthagen Västervångskolan 3,50

Pojkar
1) Robin Edberg Sandåkerskolan 3,83
2) Mohamed Zarroura Pilängskolan 3,78
3) Arvid Happstadius Västervångskolan 3,69

Årskurs 5
Flickor
1) Lisa Hansson Albanoskolan 4,04
2) Sofie Nielsen Annelövs skola 3,78
3) Josephine Olsson Västervångskolan 3,67

Pojkar
1) Aprichai Munotsa Pilängskolan 4,17
2) Andreas Persson Seminarieskolan 4,15
3) Marcus Crongberg Västervångskolan 4,14

Årskurs 6
Flickor
1) Gabriella Levi Glumslövs skola 4,21
2) Sara Massoud Pilängskolan 4,13
3) Qendresa Llapashtica Albanoskolan 3,65

Pojkar
1) Faruk Dzin Seminarieskolan 4,75
2) Patrik Nylander Glumslövs skola 4,08
3) Leotrim Shipsan Dammhagskolan 4,08

Kast med liten boll – endast åk 4 och 5

Årskurs 4
Flickor
1) Ellenor Vondros Västervångskolan 38,85
2) Rebeca Närlund-Künkel Annelövs skola 38,30
3) Adisa Hasanovic Pilängskolan 32,30

Pojkar
1) Emil Tordelius Västervångskolan 49,90
2) Emil Vesterlund Sandåkerskolan 43,50
3) Robin Petersson Annelövs skola 42,40

Årskurs 5
Flickor
1) Elin Larsson Västervångskolan 42,90
2) Elinor Ekberg Alléskolan 40,20
3) Josefin Nilsson Sandåkerskolan 39,70

Pojkar
1) Victor Hansson Västervångskolan 58,30
2) Emin Gigovic Pilängsskolan 48,90
3) Christian Pedersen Annelövs skola 48,70

Kulstötning – endast årskurs 6

Flickor
1) Isabelle Laurin Sandåkerskolan 7,04
2) Zeina Taha Pilängsskolan 6,38
3) Edona Likha Seminarieskolan 6,31

Pojkar
1) Matej Curcija Albanoskolan 9,62
2) Benjamin Ibrogic Dammhagskolan 9,03
3) Andreas Håkansson Sandåkerskolan 8,99

Kurirstafett

Årskurs 4
1) Sandåkerskolan
2) Västervångskolan
3) Pilängskolan

Årskurs 5
1) Västervångskolan
2) Pilängskolan
3) Sandåkerskolan

Årskurs 6
1) Seminarieskolan
2) Dammhagskolan
3) Glumslövs skola

Av redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

Annons
Annonser




























Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser