Annons

Gubbarna/Wargo i trean trots degradering

Trots att Gubbarna/Wargo inte klarade nytt kontrakt i trean kommer klubben ändå att spela kvar, detta efter att Lunds AI gör Sund sällskap och tackar nej till fortsatt seriespel i trean. – Vi accepterar att spela i trean, även om det blir tufft, berättar nygamle ordföranden Mats Sandberg som med ålderns rätt väljer att sluta. – Det är dags nu, menar Mats som passerat de 40 och dessutom var skadedrabbad under stora delar av fjolåret. Förutom Mats så slutar även rutinerade Bela Hegedüs och talangfulle Emir Salkic, 22 år, som väljer spel i Olympic/Viking och division ett. – Några ersättare har vi inte klart med än, men jag hoppas och tror att det finns spelare i de klubbar som nu hoppar av som gärna vill fortsätta spela handboll. Nu skall vi ta lite kontakter och sen får vi se vad som händer, menar Mats Sandberg. I G/W tackar tränaren Gert Malmros för sig och ersätts av Peter Andersson, och Anders Larsson, båda med rötterna i klubben. – Peter och Anders känner både klubb och spelare väl, så det kommer säkert att gå bra. Viktigast nu är att vi försöker få den nödvändiga bredden på truppen för att klara spel i trean. Handbollsfest blir det för övrigt redan den 7 juli när G/W står värd för en 5-nationersturnering för pojkar födda 1986. Lagen kommer från Sverige, Danmark, Norge, Portugal och Spanien. Och för G/W:s del har satsningen på ungdomarna varit central, idag har klubben omkring 400 ungdomar i träning. – Vi kommer att fortsätta att bygga på våra ungdomar och att jobba långsiktigt klubbens policy, avslutar Mats Sandberg som nu hoppas att spelare som inte får spela med Sund och Lund istället väljer Gubbarna/Wargo i trean nästa säsong.

Annons
Annons
Annonser
Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser