Annons

Säsongsavslutning för unga lyftare

Landskrona Atletklubb hade vårens sista tävling den gångna helgen i samband med klubbens pingstläger.
– Tre nya atleter gjorde finfina resultat, det var Renas Babakr som tog 25 kg i ryck och 35 kg i stöt. Markus Sutinen klarade 27,5 kg i ryck och 35 kg i stöt samt Marcus Olsson som tog 25 kg i ryck och 35 kg i stöt, hälsar klubbens ordförande Patrik Helgesson.

Bra resultat gjordes även av Marcus Ahl som tog nytt poängrekord med 237 poäng. Madelene Jensen tangerade sina personliga rekord med 37,5 kg i ryck och 50 kg i stöt. Kim Rasmusson tangerade också sina rekord med 55 kg i ryck och 60 kg i stöt.

Annons
 

– Träningen fortsätter i Idrottshallen under sommaren och nya lyftare är välkomna måndagar och onsdagar mellan klockan 17.00 – 19.00, avslutar Helgesson.

UPP

 

Annons
Annonser
Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser