Annons

Överskott för BoIS 2002

Nu är det klart att BoIS står på plus ekonomiskt och slipper oroa sig för elitlicensen. I ett brev som gått ut till pressen skriver klubbens ordförande Kenneth Håkansson:
– Landskrona BoIS redovisar för verksamhetsåret 2002 ett överskott på ca 2,6 miljoner kronor. I och med det positiva resultatet för 2002 har föreningens återstående balanserade underskott och negativa egna kapital eliminerats. Fotbollförbundets ekonomiska krav för elitlicens för elitklubbar är därmed också uppfyllt. Föreningen är av den bestämda uppfattningen att en fortsatt god ekonomi framöver måste bygga på förutsättningen att föreningens löpande drift åtminstone går runt ekonomiskt. Möjliga intäkter från t ex spelarförsäljningar i framtiden måste därför ses som ”extraintäkter” och skall i första hand användas för att utveckla föreningen långsiktigt.

UPP

 

Annons
Annons
Annonser


Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser